Jump to content

Samsung: Hardware vs Software, που κρύβεται η κρίση;


Psylos_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://news.myphone.gr/samsung.png[/imgalign]Η Samsung βγάζει πολλά λεφτά από την ενασχόληση με τα κινητά. Πλέον, υπάρχουν τέσσερις κορυφαίες συσκευές – ναυαρχίδες, ενώ ο κόσμος σε ένα μεγάλο βαθμό σταμάτησε να μιλάει για συσκευές με χαμηλή ποιότητα κατασκευής, όπως π.χ. φτιαγμένες από πλαστικό. Ωστόσο, τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα όσο φαίνονται εξωτερικά. Παρόλο που η Samsung θα πουλήσει και φέτος πολλά περισσότερα κινητά τηλέφωνα σε σχέση με τον κυρίως ανταγωνιστή της, την Apple, αυτό δεν σημαίνει ότι τα καταφέρνει καλά.

 

Για το 2015 το τμήμα κινητής τηλεφωνίας αναμένεται να συνεισφέρει μόλις το 39% των λειτουργικών κερδών της εταιρείας, ενώ πριν δύο μόλις χρόνια, το 2013, το αντίστοιχο ποσοστό άγγιζε το ιλιγγιώδες 68%. Το αναμενόμενο 39% θα είναι το μικρότερο ποσοστό συνεισφοράς του τμήματος στα συνολικά κέρδη της εταιρείας από το 2010. Αξίζει να σημειωθεί πως μπορεί οι τέσσερις ναυαρχίδες (Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+ και Note 5) να είναι δημοφιλείς, όμως η συσκευή που πραγματικά πουλάει φέτος είναι το Samsung Galaxy J.

 

Πρώην στελέχη και εργαζόμενοι της Samsung ανέφεραν στο Reuters ότι το πρόβλημα της εταιρείας είναι ότι ενδιαφέρεται περισσότερο για τα βραχυπρόθεσμα κέρδη και πωλήσεις, παρά να κρατήσει τους πελάτες της μακροπρόθεσμα μέσω μιας πρωτότυπης πλατφόρμας. Σύμφωνα με αναλυτές, η αποτυχία στην προσφορά ανταγωνιστικών χαρακτηριστικών οδηγεί αναπόφευκτα στην στροφή των χρηστών σε άλλες φθηνότερες συσκευές.

 

Προς αυτή την κατεύθυνση, ενός πρωτοποριακού δηλαδή χαρακτηριστικού το οποίο θα μπορούσε να προσελκύσει και να κρατήσει χρήστες σε συσκευές Samsung, είναι η υπηρεσία Samsung Pay. Το Samsung Pay προσφέρει τη δυνατότητα να λειτουργήσει μέσω NFC και MST (Magnetic Secure Transmissions). Το τελευταίο ουσιαστικά λειτουργεί σε κάθε εμπορική επιχείρηση που δέχεται πιστωτικές κάρτες και η κάρτα σύρεται μέσα στο ειδικό μηχάνημα, δηλαδή το κλασικό μηχάνημα για πληρωμή μέσω κάρτας. Αυτή η δυνατότητα κάνει το Samsung Pay να έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει με την πλειοψηφία των εμπορικών επιχειρήσεων. Ωστόσο, η Samsung και σε αυτό τον τομέα αντιμετωπίζει ανταγωνισμό από το Android Pay.

 

Ένδειξη πως η Samsung μπορεί να αλλάζει τρόπο σκέψης είναι το γεγονός ότι ο Dongjin Koh, ο άνθρωπος που βοήθησε στην ανάπτυξη του Samsung Pay, αντικατέστησε το J. K. Shin ως επικεφαλής της Samsung Mobile.

 

Τέλος, πρώην εργαζόμενος της Samsung ανέφερε πως η δημιουργία λογισμικού ήταν ανέκαθεν σε χαμηλή προτεραιότητα και πως οι ιθύνοντες της εταιρείας θεωρούσαν το software σαν τρικ του marketing και όχι σαν ουσιαστικό εργαλείο για να προσελκύσουν χρήστες στις συσκευές της εταιρείας.

 

Παράδειγμα αποτυχημένου software ήταν το ChatON, το οποίο ερχόταν προεγκατετημένο σε όλα τα Android κινητά της εταιρείας, το οποίο σημαίνει πως με βάση τις πωλήσεις της εταιρείας όλα αυτά τα χρόνια οι πιθανοί χρήστες θα μπορούσαν να ανέρχονται σε πολλά εκατομμύρια. Ωστόσο, η υπηρεσία έκλεισε τον περασμένο Μάρτιο.

 

Θεωρείτε πως η Samsung μπορεί να δημιουργήσει το κατάλληλο λογισμικό και να προσφέρει πρωτοποριακές υπηρεσίες, ώστε να προσελκύσει κόσμο στις συσκευές της, δημιουργώντας καινούργιους φανατικούς χρήστες, που θα αγόραζαν Samsung συσκευές ανεξαρτήτως κόστους;

 

[via] - [via]

Edited by VeCo

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε πως η Samsung μπορεί να δημιουργήσει το κατάλληλο λογισμικό και να προσφέρει πρωτοποριακές υπηρεσίες, ώστε να προσελκύσει κόσμο στις συσκευές της, δημιουργώντας καινούργιους φανατικούς χρήστες, που θα αγόραζαν Samsung συσκευές ανεξαρτήτως κόστους;

Ανεξαρτήτως κόστους όχι. Εκεί θα βολοδέρνει, με το 80% των συσκευών της να πωλούνται 100 - 200 δολάρια.

Link to comment
Share on other sites

Στο Hardware η samsung είναι η κορυφαία εταιρία στον χώρο. Στο Software δεν τα πάει καλά αλλά με μια custom Rom έχεις καινούργιο κινητό. Έχω CM 1 χρόνο και το κινητό με πολύ βαριά χρήση δεν νιώθει απλά βάζει κάτω πολλά νέα κινητά με stock Rom.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η Samsung δεν τα Πάει καθόλου καλά με το software και φενετε. Μακάρι να κανει αλλαγές και να μας δείξει κάτι αξιόλογο. Αυτο το tizen όλο το ακούγαμε αλλά τελικά αν δεν κάνω λάθος μόνο σε φτηνές συσκευές το είδαμε
iOS Engineer
Link to comment
Share on other sites

Σε hardware όλες προσφέρουν τα ίδια.

Σε αυτό που ξεχωριζουν είναι στο σχέδιο και στο software. Εκει που χάνει η Samsung για εμένα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε hardware όλες προσφέρουν τα ίδια.

Σε αυτό που ξεχωριζουν είναι στο σχέδιο και στο software. Εκει που χάνει η Samsung για εμένα!!

Η samsung έχει amoled έχει ufs 2 μνήμες τους καλύτερους Cpu και γενικά σε Hardware είναι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν σταματήσει να βγαζει 4-5 ναυαρχίδες, 100 mid και 200 low end συσκευές κάθε χρόνο τότε ίσως κάτι να καταφέρει. Μέχρι τότε το μόνο που καταφέρνει είναι να έχει όλο και περισσότερους δυσαρεστημένους πελάτες οι οποίοι την εγκαταλείπουν.
Link to comment
Share on other sites

Κρίση λεει η μια, κριση η αλλη, και ποια παει καλα δηλαδή? Ουτε καν οι κινεζικες σε κερδη, ακόμα και αυτες ή ζημιες ή μικρα κέρδη αναφέρουν, παρα την τεράστια αυξηση πωλησεων που ορισμενες εχουν.

Αυτο δε λέγεται κρίση. Λέγεται τρομερα εντονος ανταγωνισμός. Δεν υπάρχουν οι υπεραξιες του παρελθόντος και μονο καλο είναι αυτο για τον καταναλωτή. Βγαζει η Samsung μια κορυφαία συσκευη 800€, την αγοράζουν απειροελάχιστοι, και οταν πέσει 450€ κανει τις μεγάλες πωλήσεις. Ετσι, τα υπέρ κέρδη του παρελθόντος πανε περίπατο. Δεν πα να φτιάξει το software η σαμσουνγκ, μηδαμινη αλλαγη θα δει. Οταν οι Κινέζοι πουλάνε με οριακό κερδος μια χαρα συσκευες δε μπορει να αναμενεις υπέρ κέρδη απο κανενα.

Αντίθετα η apple που εχει μονοπωλιο και καθολου ανταγωνισμό, πουλάει συσκευές κοστους 250€, 800€ και εχει ξεσκιστει στα υπέρ κέρδη. Ας εδινε τσαμπα το ios να φτιαχναν οι κινεζοι με 250€ 2 φορες καλύτερες συσκευές και θα βλεπαμε αν θα πουλαγε με τον 800€ η Apple, και τι κερδη θα ειχε και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Η samsung έχει amoled έχει ufs 2 μνήμες τους καλύτερους Cpu και γενικά σε Hardware είναι ότι καλύτερο.

 

Το hardware έχει την μικρότερη αξία στην εμπειρία που σου δίνει μια συσκευή. Και οι custom rom δεν είναι λύση, πρώτον γιατί είναι μια διαδικασία που δεν θέλω κι ούτε πρέπει να θέλω να ασχοληθώ και δεύτερον δημιουργεί προβλήματα όπως είχα εγώ πριν από μερικές εβδομάδες όταν δεν μπορούσα να βάλω μια εφαρμογή τράπεζας γιατί καταλάβαινε ότι η συσκευή είναι rooted. Πελάτης είμαι. Δεν είναι δουλειά μου να παίρνω μέρος στην "κατασκευή" συσκευής. Αν είναι έτσι να πληρώνομαι κι εγώ...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα η apple που εχει μονοπωλιο και καθολου ανταγωνισμό, πουλάει συσκευές κοστους 250€, 800€ και εχει ξεσκιστει στα υπέρ κέρδη. Ας εδινε τσαμπα το ios να φτιαχναν οι κινεζοι με 250€ 2 φορες καλύτερες συσκευές και θα βλεπαμε αν θα πουλαγε με τον 800€ η Apple, και τι κερδη θα ειχε και αυτή.

 

Μαγκια της το οτι εχει λογισμικο δικο της και μπορει να κανει ο,τι θελει με αυτο. Ας φτιαξει και η Samsung δικο της να δουμε τι ψαρια θα πιασει. Γιατι μεχρι στιγμης μονο στην Ινδια πουλαει συσκευες με δικο της λογισμικο.

 

Επισης η Apple πουλαει παρα πολλα τηλεφωνα με προγραμματα κινητης αλλα εδω στη Μπανανια αυτο δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκια της το οτι εχει λογισμικο δικο της και μπορει να κανει ο,τι θελει με αυτο. Ας φτιαξει και η Samsung δικο της να δουμε τι ψαρια θα πιασει. Γιατι μεχρι στιγμης μονο στην Ινδια πουλαει συσκευες με δικο της λογισμικο.

 

Επισης η Apple πουλαει παρα πολλα τηλεφωνα με προγραμματα κινητης αλλα εδω στη Μπανανια αυτο δεν γινεται.

Μαγκιά της, ξεμαγκια της, αυτός είναι ο λόγος που κάποιοι βγάζουν υπέρ κέρδη και κάποιοι οχι, ολα τα αλλα, αν φταίει το hardware ή το software ειναι για να ασχολούνται τα funboys εκατέρωθεν σαν και σενα που αισθανθηκες οτι σου θηξανε την εταιρεία σου, οταν δεν ηταν αυτος ο στοχος.

Οταν έπιανε 70-80% στο Android η σαμσουνγκ ειχε καλυτερο software / hardware απο τωρα?

Φυσικά και οχι. Ισα ισα τα βελτιωσε.

Οι υπόλοιποι με καλύτερο software γιατί δεν πουλάνε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν η Samsung, το Android δεν θα ήταν αυτό που είναι, οι υπόλοιποι κατασκευαστές Android δεν θα είχαν αυτήν την εξέλιξη, και η Apple δεν θα είχε άμεσο ανταγωνιστή για να βελτιώνεται. Είναι ένας κύκλος όλα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτιαχτεί συσκευή όπως το Note 3 που απορώ πότε θα χαρακτηριστεί ως κινητό που "κολλάει"; 2 χρόνια μετά που το έχω πραγματικά δεν βρίσκω κανέναν λόγο (πέρα από την κάμερα που ΟΚ, δεν μου είναι και τόσο απαραίτητη ώστε να γίνει λόγος να το αλλάξω) να μεταπηδήσω σε συσκευή του 2015.

 

Τα πάντα παίζουν ρόλο. Ακόμα και οι αντιγραφές όπως τις λένε κάποιοι συμφορουμίτες βοήθησαν τις εταιρείες να βελτιώνονται με τον καιρό, και κερδισμένοι εκτός από αυτούς βγαίνουμε και εμείς επειδή έχουμε στην διάθεσή μας γαμάτη τεχνολογία.

 

Έχει φανταστεί κανείς ποτέ τον εαυτό του πριν 5 χρόνια (δε λέω παραπάνω) να ερχόταν κάποιος από το μέλλον και να του έδειχνε το iPhone 6S ή το S6; Εγώ θα έμενα κάγκελο. Στα επόμενα 5 χρόνια να δω τι θα βγάλουν.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Όταν σταματήσει να βγάζει 686805585 παρόμοιες συσκευές και όταν βάλει ένα σωστό λογισμικό (αν δεν μπορεί να κάνει μια oem rom της προκοπής.. Btw είναι μοναδική που δεν μπορεί, ακόμη και Huawei και lg βγάζει σχεδόν bug free και χωρίς να ξεσκιζουν την ram) ας βάλει pure..

 

Και το σημαντικότερο μια ανθρώπινη τιμή

Link to comment
Share on other sites

Όταν σταματήσει να βγάζει 686805585 παρόμοιες συσκευές και όταν βάλει ένα σωστό λογισμικό (αν δεν μπορεί να κάνει μια oem rom της προκοπής.. Btw είναι μοναδική που δεν μπορεί, ακόμη και Huawei και lg βγάζει σχεδόν bug free και χωρίς να ξεσκιζουν την ram) ας βάλει pure..

 

Και το σημαντικότερο μια ανθρώπινη τιμή

Στο Android, ελεύθερη ραμ ισον α εκμεταλευτη / άχρηστη ραμ. Εχει γραφτει απειρες φορες, θα γραφτει αλλες τόσες, αλλα επειδη ολοι ειναι ασχετοι και συγκρινουν με pc/Windows, δε πρόκειται να το κατανοήσουν ποτέ. Και 10 γιγα ραμ να βαλεις στο Android, ελάχιστη ελεύθερη θα αφησει. Και καλα κανει. Απο εκει και περα καθε κατασκευαστης επιλέγει ποσο θέλει να αφηνει ελεύθερη. Και αυτοι που αφηνουν πολυ ελεύθερη περισσότερο το κανουν ακριβώς γιατι ο κόσμος δεν καταλαβαινει παρα γιατι δουλευει καλυτερα. Απο εκει και περα η σαμσουνγκ εχει θεματακια στη ραμ, δε φταει το ποσο ελεύθερη αφήνει πάντως. Κυρίως φταειε, οτι βάζει 10δες πράγματα για να καλυψει 10δες αναγκες. Αν τα αφαιρεσει λιγότερο θα πουλησει. Απλα θα τη βριζουν λιγοτεροι (γιατί θα αγοραζουν και λιγοτεροι. Οτι γίνεται σε αλλες εταιριες που βαζουν ποιο light android. Δεν τα βριζει κανεις, αλλα δεν αγοραζει και κανεις..)

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως θεωρώ ότι από τη στιγμή που σαν εταιρεία είχε ασύλληπτα ποσοστά στο Android, έπρεπε να φροντίσει να εξελιχθεί και στο κομμάτι του software. Μην ξεχνάμε ότι το TouchWiz έτρεχε σχεδόν σαν δεύτερο λειτουργικό πάνω στο Android όταν βγήκε ολοκληρωμένο με το Galaxy S3. Μπορεί τότε να ήταν πολύ βαρύ και να το έδειχνε, όμως η Samsung έπρεπε να είχε φροντίσει τόσα χρόνια μετά να έχει φτιάξει ένα TouchWiz που θα προσέφερε πρωτότυπα πράγματα που θα "εγκλώβιζαν" τους χρήστες στις δικές της συσκευές έναντι των ανταγωνιστών. Τότε θα μπορούσε και να έχει υψηλότερη τιμολόγηση και να έχει περισσότερους φανατικούς χρήστες.

 

Εκεί ακριβώς πατάει η Apple και ενώ χρεώνει τις συσκευές της σε υπερβολικές τιμές, η ανελαστικότητα των αναγκών των χρηστών για το συγκεκριμένο λειτουργικό με τις πρόσθετες υπηρεσίες της επιτρέπει να πουλάει παρά τις αυξημένες τιμές. Η Samsung έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία που είχε και τώρα ξεκινάει από μια πολύ πιο δύσκολη αφετηρία με στόχο την επανάκτηση της απόλυτης κυριαρχίας στο οικοσύστημα του Android. Γιατί όσο καλές συσκευές και να βγάζουν οι Κινέζοι, αν εγώ είχα τα πάντα σε εφαρμογές της Samsung ή έστω σε εφαρμογές τρίτων που όμως έχουν σωστή ενσωμάτωση στο TouchWiz, δύσκολα θα άλλαζα κατασκευαστή για την επόμενη συσκευή μου.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα με το touchwiz είναι γνωστά αλλά πλέον εντοπίζονται στο ram management του S6 και του Note 5. Από ταχύτητα η βελτίωση είναι εμφανής σε όποιον έχει πιάσει Samsung συσκευή από σειρά Α και J5. Ειδική μνεία χρειάζεται και το software της κάμερας που είναι από τα πιο καλογραμμένα στο android.

 

Σε συσκευές με μεγάλη ραμ η ελάχιστη ελεύθερη δεν λέει τπτ, δεν γίνεται να μπουκωσει και να λαγκαρει γι αυτό. Στο Note 3 δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κοιτάξω πόση ελεύθερη μνήμη έχω.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκιά της, ξεμαγκια της, αυτός είναι ο λόγος που κάποιοι βγάζουν υπέρ κέρδη και κάποιοι οχι, ολα τα αλλα, αν φταίει το hardware ή το software ειναι για να ασχολούνται τα funboys εκατέρωθεν σαν και σενα που αισθανθηκες οτι σου θηξανε την εταιρεία σου, οταν δεν ηταν αυτος ο στοχος.

Οταν έπιανε 70-80% στο Android η σαμσουνγκ ειχε καλυτερο software / hardware απο τωρα?

Φυσικά και οχι. Ισα ισα τα βελτιωσε.

Οι υπόλοιποι με καλύτερο software γιατί δεν πουλάνε?

 

Μα η δημιουργία ενός λογισμικού από το μηδέν είναι μια επένδυση που θέλεις να αποφέρει κέρδη. Η Apple έχει κάνει R&D για την δημιουργία του ios και θα ήταν απλά ηλιθιο να το δίνει τσάμπα σε Κινέζους. Το Android είναι άλλη ιστορία.

 

Όταν έπιανε 70-80% του Android η Samsung είχε λιγότερο ανταγωνισμό. Ο,τι και να σερβιρε, η αγορά ήταν πολύ πιο εύκολο να το αποδειχτεί. Τώρα που υπάρχουν 15 εναλλακτικές συσκευές, η πίτα μοιράζεται σε μικρότερα κομμάτια. Κοινή λογική.

 

Οι παθογενειες του software είναι γνωρισμα όλων των κατασκευαστων Android, αλλο αν σιγά σιγά κάποιοι προσπαθούν να ελαφρύνουν το UI τους. Η LG είχε τίγκα σε άχρηστες εφαρμογές, έχω cyanogenmod και δεν μου έχει λείψει ούτε μια από τις εφαρμογές της. Η Sony το ίδιο. Δεν είναι πρόβλημα μόνο της Samsung οπότε θα θεωρούσες λογικό να πάνε όλοι στον ανταγωνισμό.

 

Επίσης η Samsung δεν θα μπει ποτέ σε πόλεμο τιμών με τους Κινέζους γιατί θα υποβαθμίσει το προϊόν της. Θέλει να καθιερωθεί ως η premium επιλογή και αυτό φαίνεται από τα υλικά που επιλέγει πλέον κλπ. Ωστόσο εντός κάποιων ορίων, παρέχει το ίδιο προϊόν με τους Κινέζους οπότε εινακ αναμενόμενη η πτώση της ιδιαίτερα σε χαμηλότερες κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι σαν καταναλωτές έχουμε επιλογές. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν μια εταιρία έχει μικρό κέρδος. Το συμφέρον μου θα κοιτάξω όχι της εταιρίας. Πριν 2 χρόνια το συμφέρον μου ήταν η samsung. Του χρόνου μπορεί να είναι κινητό της xiaomi η της Sony. Η mobile αγορά αλλάζει τόσο γρήγορα που όποιος δεν μπορεί να αντεπεξελθει γρήγορα θα χαθεί από τον χάρτη.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω καθημερινα στη δουλεια μου (κωτσοβολο) ειναι πως πολλοι (με δανειοδοτηση κυριως) αγοραζουν Iphones 6s με τα Plus να ειναι 1 στα 8 περιπου.Οσο για τα samsung μιας και ειναι το θεμα που την αφορα , πολυ κοσμος προτιμαει το Α5 , αμεσως μετα σε προτιμηση ακολουθει το Α3 και για οσο ειχαμε αποθεμα εφευγαν πολυ τα J5.Oσο για τις ναυαρχιδες , παιζει να δωσουμε 1 την εβδομαδα και με το 1 αναφερομαι συνολικα σε s6, s6 edge(+).

 

Χωρις να χαρακτηριζω την εικονα αυτη , σιγουρα δεν ειναι αυτη που περιμενα με οσα διαβαζω.

Link to comment
Share on other sites

Στο Android, ελεύθερη ραμ ισον α εκμεταλευτη / άχρηστη ραμ. Εχει γραφτει απειρες φορες, θα γραφτει αλλες τόσες, αλλα επειδη ολοι ειναι ασχετοι και συγκρινουν με pc/Windows, δε πρόκειται να το κατανοήσουν ποτέ. Και 10 γιγα ραμ να βαλεις στο Android, ελάχιστη ελεύθερη θα αφησει. Και καλα κανει. Απο εκει και περα καθε κατασκευαστης επιλέγει ποσο θέλει να αφηνει ελεύθερη. Και αυτοι που αφηνουν πολυ ελεύθερη περισσότερο το κανουν ακριβώς γιατι ο κόσμος δεν καταλαβαινει παρα γιατι δουλευει καλυτερα. Απο εκει και περα η σαμσουνγκ εχει θεματακια στη ραμ, δε φταει το ποσο ελεύθερη αφήνει πάντως. Κυρίως φταειε, οτι βάζει 10δες πράγματα για να καλυψει 10δες αναγκες. Αν τα αφαιρεσει λιγότερο θα πουλησει. Απλα θα τη βριζουν λιγοτεροι (γιατί θα αγοραζουν και λιγοτεροι. Οτι γίνεται σε αλλες εταιριες που βαζουν ποιο light android. Δεν τα βριζει κανεις, αλλα δεν αγοραζει και κανεις..)

 

θα το πω αλλιώς....

όταν ολα τα app του συστήματος είναι forced μόνιμα στην ram (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ) 3rd party apps εχουν ελαχιστη ram στην διάθεση τους ετσι Multitasking......δεν και κλείνουν συχνά πυκνά εφαρμογές... και κατανάλωση μπαταρίας παει αερα πάτερα....

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν ημουν καποιο μεγαλο κεφαλι θα μαζευα τους παραδοσιακους μεγαλους κατασκευαστες σε ενα τραπεζι κ θα ελεγα ελατε να κανουμε ενα πλανο για 2 χρονιες ας πουμε να πουλαμε τα τηλ μας στις τιμες που θα επρεπε να κοστολογουνται.δηλαδη με το καλημερα οσο κανει τωρα το s6 κ το g4 τωρα.σε αυτο το διαστημα οι μισοι κινεζοι θα κλεινανε διοτι μικρες εταιρειες ακομα δεν εχουν λιπος να αντεξουν κ οσες ηταν να ανοιξουν δε θα το εκαναν.ετσι ξαναμεγαλωνουν τα κομματια της πιτας κ περνουν πισω πελατες.αλλα για καποιο λογο αυτο δε το κανουν κ φυσικα ωφελος εχουμε εμεις.κ μιλαμε για samsung sony lg.αυτη την τριαδα.αν ριχναν τιμες κοστος για λιγο οχι xiaomi αλλα ακομα κ motorola θα παθαιναν πλακα.μεγαλες εταιρειες με πολλες δραστηριοτητες κ λιπος θα τους κοβανε στα 2 ολους τους αλλους.
Link to comment
Share on other sites

Οταν έπιανε 70-80% στο Android η σαμσουνγκ ειχε καλυτερο software / hardware απο τωρα?

 

Φυσικά και οχι.

 

Μόνο, που ποτέ δεν έπιασε αυτά τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα με το touchwiz είναι γνωστά αλλά πλέον εντοπίζονται στο ram management του S6 και του Note 5. Από ταχύτητα η βελτίωση είναι εμφανής σε όποιον έχει πιάσει Samsung συσκευή από σειρά Α και J5. Ειδική μνεία χρειάζεται και το software της κάμερας που είναι από τα πιο καλογραμμένα στο android.

 

Σε συσκευές με μεγάλη ραμ η ελάχιστη ελεύθερη δεν λέει τπτ, δεν γίνεται να μπουκωσει και να λαγκαρει γι αυτό. Στο Note 3 δεν έχει χρειαστεί ποτέ να κοιτάξω πόση ελεύθερη μνήμη έχω.

Με έχει καλύψει ο φίλος. Ουσιαστικά η samsung λίγα έχει να κάνει στο τομέα software για όσους δεν το έχουν καταλάβει ενώ παράλληλα δεν έχει αντίπαλο στο κομμάτι hardware. Αυτό που πρέπει να δει είναι το Market targeting όπου πρέπει να δει πως θα κινηθεί πραγματικά στην αγορά σε θέματα τιμολογιακής πολιτικής και πόσα μοντέλα και διάθεσης σε ποιες αγορές κλπ.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το hardware έχει την μικρότερη αξία στην εμπειρία που σου δίνει μια συσκευή. Και οι custom rom δεν είναι λύση, πρώτον γιατί είναι μια διαδικασία που δεν θέλω κι ούτε πρέπει να θέλω να ασχοληθώ και δεύτερον δημιουργεί προβλήματα όπως είχα εγώ πριν από μερικές εβδομάδες όταν δεν μπορούσα να βάλω μια εφαρμογή τράπεζας γιατί καταλάβαινε ότι η συσκευή είναι rooted. Πελάτης είμαι. Δεν είναι δουλειά μου να παίρνω μέρος στην "κατασκευή" συσκευής. Αν είναι έτσι να πληρώνομαι κι εγώ...

Πολύ σωστή τοποθέτηση. Η συσκευή θα πρέπει να είναι πλήρως λειτουργική out of the box και όχι να χρειάζεται 50 μοντίφες για να γίνει ανθρώπινη. Ούτε που θέλω να θμάμαι τι είχα τραβήξει με το Galaxy S..

Είναι σαν να αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο και να πρέπει να το "κολοφτιάξεις" για να μην είναι κάρο. :rolleyes:

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...