Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σοβαρα λες οτι το facebook σου τρωει περιπου το 20-23% τις μπαταριας σου και σκεφτεσαι ακομα τι σου φταιει; Αυτο θα πει οτι το κινητο κανει πολυ καλη διαχεiριση τις μπαταριας!!!! Αν εκανε κακη χρηση θα εβλεπες το android os να σου τρωει 20-23% κλπ.

Σβησε το facebook για αρχη και περνα εναν αλλο launcer κατα προτiμηση nova launcer!!

Eγω παντα το εχω στο 4g με ολες τις εφαρμογες που αναφερεις και εχω sot 4 ωρες το ελαχιστο!! Με ανοιχτο gps οταν το χρειαζομαι nfc παντα ανοιχτο και οθονη στο auto!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 921
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νεος κατοχος g4 πλεον μετα απο 2,5 χρονια με το G2 που απλα ηταν το πιο τιμιο smartphone που περασε απτα χερια μου (και εχουν περασει ολα)

 

Περιμενα οτι η μπαταρια δε θα με καλυπτει αλλα οχι αυτο το πραγμα...η συσκευη ειναι 2 μηνων, απο φρεσκο wipe, εχω εγκαταστησει μονο τα εξης:

 

facebook, messenger, viber, instagram, απο εφαρμογες που τρωνε μπαταρια στο παρασκηνιο, και αλλες 6-7 που τις χρησιμοποιω μια δυο φορες τη βδομαδα.

 

Φωτεινοτητα συνεχως στο ελαχιστο που μπορουν να αντεξουν τα ματια μου χωρις να κουραζονται, 4g το απενεργοποιησα απο την πρωτη στιγμη και το εχω με 3g, wifi οπου και οποτε μπορω, χρηση κυριως facebook και messenger με διαρκες gmail push και το viber να ανοιγει μονο οταν μου στελνουν κανα μηνυμα (καποιες μερες καθολου)

 

Με τα παραπανω, αν βγαλω 2,5 ωρες SOT πρεπει να ειμαι ευτυχισμενος. Με πολλη προσπαθεια και προσοχη μπορει να βγαλει και κοντα στις 3. Το gps ειναι μονιμα κλειστο και ανοιγει μονο για να κανω checkin η για χαρτες (επισης σπανια). Και το εχω στο power saving mode το gps. επισης εβαλα το greenify και εχω κανει hibernate τα παντα εκτος απο messenger και viber, ενω στις μεμονωμενες επιλογες διαχειρισης ενεργειας του android εχω αφησει μονο gmail, messenger και viber στο high power mode. Στο greenify εχω ενεργο και το doze mode.

 

Το προβλημα αποτι βλεπω ειναι το τραγικο battery drain με data ανοιχτα και οτι το facebook μου τρωει περιπου το 20-23% της μπαταριας, περισσοτερο ενιοτε και απο την οθονη που περιμενα να ειναι ο μεγαλος εχθρος της μπαταριας στο g

4.

 

Τι κανουμε? Εκτος απο εξτρα μπαταρια η extended battery case που με βλεπω να παιρνω συντομα. Θα κερδισω κατι με root/αλλη rom? Ο εξαπυρηνος ποσο load πρεπει να εχει idle (μονο με το cpuz ανοιχτο)?

 

Εχεις ολες τις εφαρμογες που τρωνε μπαταρια. Παρολα αυτα αν εισαι συνεχεια στο Facebook δε ξερω τι περιμενες. Εγω με 1ω το πολυ ειμαι στο 4-5% απο Fb , τα υπολοιπα πολυ λιγοτερο (χωρις ινσταγκραμ). Αν εχεις μονιμα αυτοματο το δικτυο , να ξερεις οτι αν το σημα παιζει λιγο παραπανω , στην προσπαθεια του να βρει καλυτερο (πχ 3G) , τοτε ξοδευει πολλη μπαταρια. Αν θες κλησεις και εισαι στο σπιτι σου, μονο GSM. Οταν εισαι εξω , μπορεις να το εχεις και μονο WCDMA ή αυτοματο. Σε καθε περιπτωση με ανοιχτα δεδομενα ΣΕ ΚΑΘΕ κινητο, καταναλωνεται ταχυτερα η μπαταρια. Με το WiFi πολυ λιγοτερο. Το greenify ειναι αχρηστο σε non-rooted κινητο, κατα την γνωμη μου, ειδικα σε καποιο που τρεχει android 6.0 . Δε ξερω ποιον launcher εχεις, αλλα με Nova ειμαστε σε πολυ καλα επιπεδα. Ειχα τον Buzz και ειχα φτασει κατι 3μισαωρα , απο 5ω που ειχα. Πλεον ειμαι σταθερα στις 4+ , αλλα το κινητο εχει και καμμια 60 εφαρμογες συνολικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με το στοκ , είσαι οκ. Υπέθεσα ότι μπορεί να έχεις κάποιο άλλο :)

Πάντως κάτι τρέχει. Έχεις βάλει κάνα gsam να δεις ξεχωριστά καθε τι σου ξοδεύει έτσι την μπαταρία;

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχθες εκλεισα 04:11 sot με υπολοιπο μπαταριας 4 % μετα μπηκα για φορτιση....καλα ειμαι??εχω καιρο να παρακολουθησω το θεμα

 

edit:χωρις 4g με 3g μονο,με gps on,52% φωτεινοτητα οχι αυτοματη,με ολες τις εφαρμγες τις βαριες με μονιμα wifi παντου σπιτι συνεχεια,

οχι πολλα τηλ....πολυ viber...καθολου παιχνιδια.τερμα live στοιχημα

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

εχθες εκλεισα 04:11 sot με υπολοιπο μπαταριας 4 % μετα μπηκα για φορτιση....καλα ειμαι??εχω καιρο να παρακολουθησω το θεμα

 

Αναλογα την χρηση ειναι. Απο 4 εως και 5 φτανω. Απλα εδω και λιγο καιρο εφταιγε ο buzz launcher και το buzz widget που μου ετρωγαν πολλη παραπανω μπαταρια. Με το που τα ξεφορτωθηκα επανηλθα στα 4+. Εγω δεν εχω προβλημα με τη μπαταρια. Το θετικο ειναι οτι βγαινει και μπαινει ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την χρηση ειναι. Απο 4 εως και 5 φτανω. Απλα εδω και λιγο καιρο εφταιγε ο buzz launcher και το buzz widget που μου ετρωγαν πολλη παραπανω μπαταρια. Με το που τα ξεφορτωθηκα επανηλθα στα 4+. Εγω δεν εχω προβλημα με τη μπαταρια. Το θετικο ειναι οτι βγαινει και μπαινει ευκολα.

 

εκανα edit την χρηση στο προηγουμενο ριξε μια ματια αν θες.....εσυ ξερω δουλευεις αλλους launcher ποτε δεν με τραβουσε κατι αλλο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

εκανα edit την χρηση στο προηγουμενο ριξε μια ματια αν θες.....εσυ ξερω δουλευεις αλλους launcher ποτε δεν με τραβουσε κατι αλλο!

 

Μια χαρα νομιζω εισαι , αναμενομενο το SOT σου με αρκετο λαιβ στοιχημα και viber :)

Δουλευω nova, στο 1.2% ειναι το πολυ απο τη συνολικη καταναλωση. Καθολου ασχημα αν σκεφτεις οτι εχω φορτωσει καμμια 25 icon packs και ενα σωρο χαζομαρες στο κινητο :p

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρω "λυση" για καλυτερη αυτονομια το να απεγκαταστησεις μια απο τις κυριες εφαρμογες για τις οποιες ουσιαστικα χρειαζεσαι ενα smartphone. Οσο power-hog και να το εχει κανει δυστυχως η Facebook το app της.

 

Μολις εβγαλα 1ω48λ SOT (απο 100% εως το 5%) απο τις 10.30 το πρωι (8 ωρες) με συνεχεια ανοιχτο το 3G (wcdma only), 30 λεπτα ομιλιας, 10 λεπτα gaming, gps off, το facebook στο 17% και την οθονη στο 24%, με φωτεινοτητα στο 60% και μια ωρα hotspot για το λαπτοπ μου.

 

Ναι, με ολα τα παραπανω δεν ακουγεται ΤΟΣΟ ασχημη η αυτονομια, αλλα εξακολουθει να ισχυει το οτι δεν βγαζει μια μερα χρησης με τιποτα, εκτος αν ειναι offline και δεν χρησιμοποιεις καμια βαρια εφαρμογη. Δε ξερω για σας αλλα για μενα ειναι απαραδεκτο και σημαινει οπωσδηποτε 2 φορτισεις καθε 24 ωρες. Και για να πιασω αυτες τις 4 και 4,5 ωρες SOT που λενε μερικοι μαλλον πρεπει να εχω φωτεινοτητα στο 10% ολη μερα και να μη χρησιμοποιω κανενα social media app, ουτε game. Κοινως μονο browsing και κλησεις.

Samsung Galaxy GT-i9100 Black

OS: Android 4.2.2 (SlimBean Build 8)

Radio: XXLS9

Provider: Cosmote (WU)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω πως γινεται η διαχειριση μπαταριας και η μετρηση απο το "Μπαταρια" μενου του ιδιου του κινητου , αλλα ειναι αλλοπροσαλλη. Και εξηγουμαι:

 

Χτες ειχα 4ω 47λ στο 11%. Notbad.jpg !!

 

Φορτισα εως το 100% , και μεχρι να πεσει στο 99% πηρε τουλαχιστον ενα 20λεπτο. Το αφηνω το κινητο , με 99% μπαταρια, και το κοιταζω την αλλη μερα το πρωι , οπου και ειχα 98%.

Παω στο "οθονη". 2 λεπτα χρησης λεει... Ε πως 2 λεπτα χρησης ,αφου ηταν ανοιχτη τουλαχιστον ενα 20λεπτο μεχρι να παω στο 99% ; Τωρα ειμαι στο 30% με 3 ωρες οθονη. Χρηση οπως και η χθεσινη-προχθεσινη πανω κατω. Καμερα,κλησεις, ταπατοκ, χρομ κλπ. Και μαλιστα απεγκατεστησα το Fb/Messenger , ετσι απλα για να δω τι θα γινει.. Ε το 20λεπτο που μου εφαγε να μη το μετρησω; Δε μπορω να καταλαβω τι φαση...

Link to comment
Share on other sites

Και ναι.. Είναι γεγονός. Θεσσαλονίκη όταν ήμουν έβγαζα συνέχεια +-3 ώρες. Αυτές τις μέρες Χαλκιδική έβγαζα 5 ώρες!! Με χρήση περισσότερο ίντερνετ, στοίχημα και βλέποντας livestream αγώνες! Τελικά ήθελε τον αέρα του!! :lol:

 

http://s32.postimg.org/6uk2i3fvp/Screenshot_2016_05_03_16_47_53.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά από καιρό 5ωρο.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/006e0fe2ca304a76d3f6ade9bf3a822e.jpg

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/b3287584ad784ed092d0a79bcaeece3f.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160507/fd80827c991f3b619ed962fbaf296fcb.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2 και πλέον μήνες, η γνώμη μου για την μπαταρία ίσως έχει πάει προς το χειρότερο.

Δεν είναι καθόλου στάνταρ το πόσο θα κρατήσει. Με φούλ φωτεινότητα και δεδομένα σίγουρα δεν βγάζεις πάνω απο 2ωρο, ενώ με wi fi και 50% θα βγάλεις απο 3 εώς 4:30 ώρες. Νομίζω είναι μαζί με το bootloop τα 2 μεγαλύτερα θέματα του κινητού που γενικά είναι καλό.

Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα...

αφού λοιπόν άρπαξα μια ίωση το Σάββατο η οποία με ανάγκασε να μείνω σπίτι και κρεβατομένος είχα ως συντροφιά ώρες ώρες το κινητάκι το οποίο για άλλη μια φορά με εξέπληξε ευχάριστα με την μπαταρία του.Έχει να φορτιστεί πάνω από δύο μέρες, με χρήση Internet καθαρά με 3g(plus) με εξαιρετικό σήμα και ΟΧΙ με WIFI διότι με είχαν απομονωμένο σε μακρινό δωμάτιο για να μην κολλήσουν και οι υπόλοιποι κι εκεί το wifi είναι ασθενές,οπότε επέλεξα τα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας (μονάχα σήμερα που σηκώθηκα επέλεξα το wifi).Mε το κινητό μίλησα μερικές φορές επαγγελματικές υποχρεώσεις,έβαζα τα ξυπνητήρια για να παίρνω τα χάπια μου στην ώρα τους ήταν συνεχώς ανοιχτό στην αναμονή και σε φωτεινότητα 40 % και έστειλα και καμιά δεκαριά μηνύματα.Εννοείται κάργα Internet myphone.gr , facebook κλπ για να σκοτώνω την ώρα μου ...ορίστε και τα Screenshots.

 

http://s32.postimg.org/nhnh2pbgh/Screenshot_2016_05_09_10_34_18.jpghttp://s32.postimg.org/a5vada7cx/Screenshot_2016_05_09_10_35_41.jpghttp://s32.postimg.org/fw4gu60n5/Screenshot_2016_05_09_10_36_35.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://s32.postimg.org/e62hd2abl/Screenshot_2016_05_09_11_16_24.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο 2 και πλέον μήνες, η γνώμη μου για την μπαταρία ίσως έχει πάει προς το χειρότερο.

Δεν είναι καθόλου στάνταρ το πόσο θα κρατήσει. Με φούλ φωτεινότητα και δεδομένα σίγουρα δεν βγάζεις πάνω απο 2ωρο, ενώ με wi fi και 50% θα βγάλεις απο 3 εώς 4:30 ώρες. Νομίζω είναι μαζί με το bootloop τα 2 μεγαλύτερα θέματα του κινητού που γενικά είναι καλό.

 

Ειναι αληθεια οτι το ποσο θα κρατησει δεν ειναι στανταρ. Και το γραφω και παραπανω οτι ειναι αλλοπροσαλλη η μπαταρια. Αλλα ΔΕΝ ειναι τοσο κακη για μια νορμαλ χρηση και δεδομενου οτι εχει 2Κ οθονη το κινητο.

Βγαζω 4ωρες σημερα και το φορτισα προχθες, αλλα ειχα αρκετα μεγαλυτερη χρηση. Ειναι στις 3:45 με 23% υπολοιπομενη μπαταρια. Μεχρι το 4-8% θα ειναι 4ω και βαλε. Αυτο ειναι το καθημερινο μου , και αυτη τη φορα επαιξα και παιχνιδια (2 ) το πρωτο κανα τεταρτο και κανα τεταρτο το δευτερο. Δλδ χτυπαει στανταρ 4ω. Μονο λογω ενος launcher ειδα κατι 3ωρα για καποιες φορες, αλλα τον εβγαλα και ολα κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό εδώ;;;

http://forum.xda-developers.com/g4/help/finally-disable-logd-process-root-stock-t3343553

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό πόσο μπορεί να ισχυει..

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160510/94f8e986405302f0a7fba1572400e39a.jpg κ έχω 15 λεπτά που το έβγαλα από την πρίζα. Του έκανα επανεκκίνηση να δω αν φτιάξει

 

Kαι μέσα σε δύο λεπτά βλέπω αυτό https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160510/1052ddde8347cdd4066d63ce7dc3ea3d.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160510/c4d463ab6ccc5f52e4aa8bb3c1726556.jpg

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 λεπτά έφαγε 4% ; Για επαναφορά σε βλέπω. Κάποια εφαρμογή Ίσως να σου κάνει τη δουλειά. Βάλε gsam battery monitor . Αφού ολοκληρώσεις την επόμενη φόρτιση θα σου πει εκεί που λέει apps ποια εφαρμογή και πόσο % τρώει.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 λεπτά έφαγε 4% ; Για επαναφορά σε βλέπω. Κάποια εφαρμογή Ίσως να σου κάνει τη δουλειά. Βάλε gsam battery monitor . Αφού ολοκληρώσεις την επόμενη φόρτιση θα σου πει εκεί που λέει apps ποια εφαρμογή και πόσο % τρώει.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι έπαθε στα καλά καθούμενα.....

Λες να φταίει το greenify? Πάντως εδώ δεν βλέπω κάτι https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160510/dba90e333380f2638f48806b96d89fd4.jpg

Δεν είναι ότι έφαγε μόνο 4 %.... Είναι ότι απομένει 1 ωρα και κάτι μόνο!!! Tο κατέβασα τώρα το gsam, πως βλέπω τι τραβάει μπαταρία?

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160510/27039bfc208bcc805221c1caf0548cb3.jpg

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσει να δείχνει σωστά από την επόμενη φόρτιση και μετα. Θα κοιτάξεις εκεί που λέει apps (click και θα δείξει το καθένα χωριστα) Τι είναι το dumpster που τρώει και 5% ;;; Το greenify καλό χρυσό αλλά χωρίς root το θεωρώ λίγο παράξενο. Ποτέ μου δεν είχα θέμα σε root κινητά. Τα ποσοστά του greenify ήταν στο 0.1% το πολύ.

Επίσης αν έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις το χρονολόγιο καιρού ή να βάλεις το eye in the sky Για καιρό θα είναι καλά γιατί 3% δεν έχω δει από κανένα widget καιρού ...

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσει να δείχνει σωστά από την επόμενη φόρτιση και μετα. Τι είναι το dumpster που τρώει και 5% ;;; Το greenify καλό χρυσό αλλά χωρίς root το θεωρώ λίγο παράξενο. Ποτέ μου δεν είχα θέμα σε root κινητά. Τα ποσοστά του greenify ήταν στο 0.1% το πολύ.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα Edit το σχόλιο μου. Η εφαρμογη dumpster κρατάει αρχεία και φωτογραφίες που σβήνεις από το κινητό επίτηδες η κατά λάθος και τα κρατάει εκεί για να τα επαναφέρεις πίσω οποιαδήποτε στιγμή. Την είχα πατήσει παλιά και έσβησα κατά λάθος φωτογραφίες και με έχει σώσει εδώ και χρόνια.

Λες να το ξαναβάλω να φορτισει για να δω? Όλες τις εφαρμογές που έχω μέσα τις έχω καιρο και δεν είχα πρόβλημα.

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Άφησε το να ξεφορτισει και μετά γιατί και παλι οτι να Ναι θα δείχνει. Έκανα και εγώ edit ;p

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άφησε το να ξεφορτισει και μετά γιατί και παλι οτι να Ναι θα δείχνει. Έκανα και εγώ edit ;p

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάτι δεν πάει καλά νομίζω... (άντε! :D) Έχε γούστο να μου αρχίσει τέτοια τώρα 4 μηνών κινητο!!

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς και μη αγχώνεσαι :p . Περίμενε να κάνεις άλλη μια φόρτιση και να δούμε πως θα παει. Το πολύ πολύ να κάνεις σαν εσχάτη λύση μια επαναφορά. Να τα φτύνει τόσο νωρίς η μπαταρία δύσκολο το βλέπω.. Μη ξεχνάς ότι είναι αποσπωμενη :)

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς και μη αγχώνεσαι :p . Περίμενε να κάνεις άλλη μια φόρτιση και να δούμε πως θα παει. Το πολύ πολύ να κάνεις σαν εσχάτη λύση μια επαναφορά. Να τα φτύνει τόσο νωρίς η μπαταρία δύσκολο το βλέπω.. Μη ξεχνάς ότι είναι αποσπωμενη :)

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η επαναφορα με τρομάζει περισσότερο από την αλλαγή μπαταρίας!!!! Το να το φτιάξω ξανά απο την αρχή είναι ένα πρόβλημα.... Και δύο μη σου πω! :eek:

 

(Στάλθηκε απο lg g4. Lollipop 5.1)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...