Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ συζητάμε αποκλειστικά για ό,τι έχει να κάνει με τη μπαταρία του LG G4.

Παρακαλώ να δίνονται τα απαραίτητα στοιχεία (Firmaware, kernel κ.τ.λ.) ώστε να γίνονται οι συγκρίσεις μεταξύ των χρηστών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 921
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

c3d5aaf8666477e6a6a14a629540840c.jpg82e2f935577a8dd2bff99118708bea4e.jpg

 

Η μπαταρία τουλάχιστον στη δική μου την συσκευή δεν τα πάει και τόσο καλά... Στο 50 κάτι % μια ώρα μονο οθόνη και και κάτι λίγα κυρίως με χρήση WiFi και αναμονή...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί κάτι να μη πάει καλά. Φαντάσου ότι σήμερα το δικό μου με πολύ χρήση 4g γιατί δεν γινόταν αλλιώς έβαζα φωτογραφίες και έστελνα με email και κατέβασα πολλές από email επίσης αρκετά τηλέφωνα και Internet

 

στο 2% έφτασα με 4 :30 ώρες sot.

 

Με πιο συνηθισμένη χρήση πάω συνήθως 5:00 - 5:30 ώρες sot.

 

 

 

Έχεις χρησιμοποιήσει lgup;

Μπορεί κάποια εφαρμογή να τρώει

Δες και τα running services και processes στο developer options

Edited by Demoneoire
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί κάτι να μη πάει καλά. Φαντάσου ότι σήμερα το δικό μου με πολύ χρήση 4g γιατί δεν γινόταν αλλιώς έβαζα φωτογραφίες και έστελνα με email και κατέβασα πολλές από email επίσης αρκετά τηλέφωνα και Internet

 

στο 2% έφτασα με 4 :30 ώρες sot.

 

Με πιο συνηθισμένη χρήση πάω συνήθως 5:00 - 5:30 ώρες sot.

 

 

 

Έχεις χρησιμοποιήσει lgup;

Μπορεί κάποια εφαρμογή να τρώει

Δες και τα running services και processes στο developer options

Καθημερινά έχω χάλια στατιστικά εκτός από μια μέρα που έβγαλα 4 ώρες οθόνη και εγώ στο 9%...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί κάτι να μη πάει καλά. Φαντάσου ότι σήμερα το δικό μου με πολύ χρήση 4g γιατί δεν γινόταν αλλιώς έβαζα φωτογραφίες και έστελνα με email και κατέβασα πολλές από email επίσης αρκετά τηλέφωνα και Internet

 

στο 2% έφτασα με 4 :30 ώρες sot.

 

Με πιο συνηθισμένη χρήση πάω συνήθως 5:00 - 5:30 ώρες sot.

 

 

 

Έχεις χρησιμοποιήσει lgup;

Μπορεί κάποια εφαρμογή να τρώει

Δες και τα running services και processes στο developer options

 

 

5-5,5 ώρες ?:confused: Να σε ρωτήσω, σε αυτούς του χρόνους που λές πόση ομιλία έχεις περίπου θυμάσαι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως αναλωνεσται στο ποση ωρα μενει η οθονη αλλη ωρα βγαζει παιζοντας παιχνιδια αλλη οταν βλεπουμε ταινια και αλλη οταν σερφαρουμε απλα κ.ο.κ. μην ΞΕΧΝΑΤΕ δεν ειναι τζι2. Εχει τεραστια αναλυση οθονης περισσοτερους πυρηνες αλλο επεξεργαστη και διαφορετικες αναγκες ενεργειας, με την ιδια μπαταρια 3000 mber στην αναμονη φαινεται αν βγαζει 36 ωρες ως τηλεφωνο ειναι μια χαρα γιατι μην ξεχναμε πως ειναι πρωτα τηλεφωνο και οχι λαπτοπ.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι ώρες εξαρτώνται από τι χρήση που του κάνω. Π.χ. οι χάρτες της νοκια την ρουφανε. Επίσης μια συμβουλή που διάβασα στο νήμα με έχει σώσει, πηγαίνετε στις εφαρμογές και απενεργοποιηστε διάφορα Google apps που δεν χρησιμοποιείτε (κυρίως το Google music μου έτρωγε). Αυτή τη στιγμή είμαι με 62%, 2ω19λ οθόνη, και 14 ώρες από τελευταία φόρτιση. Βέβαια η χρήση ήταν κυρίως σερφαρισμα αυτή την φορά. Άλλες φορές μου βγάζει 3 ώρες οθόνη σε ένα 14ωρο. Επίσης έχω μόνιμα ανοιχτή την εξοικονόμηση ενέργειας.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως αναλωνεσται στο ποση ωρα μενει η οθονη αλλη ωρα βγαζει παιζοντας παιχνιδια αλλη οταν βλεπουμε ταινια και αλλη οταν σερφαρουμε απλα κ.ο.κ. μην ΞΕΧΝΑΤΕ δεν ειναι τζι2. Εχει τεραστια αναλυση οθονης περισσοτερους πυρηνες αλλο επεξεργαστη και διαφορετικες αναγκες ενεργειας, με την ιδια μπαταρια 3000 mber στην αναμονη φαινεται αν βγαζει 36 ωρες ως τηλεφωνο ειναι μια χαρα γιατι μην ξεχναμε πως ειναι πρωτα τηλεφωνο και οχι λαπτοπ.

 

Σίγουρα ισχύει αυτό που λές, αλλά υπάρχουν και κάποιοι γενικοί κανόνες που μπορείς στο περίπου να διαμορφώσεις την γενική εικόνα της μπαταρίας. Δηλαδή σε wifi που είναι στάνταρ το σήμα χωρίς σκαμπανεβάσματα όπως έχει το 3G κλπ και ομιλία , χωρίς παιχνίδια πάντα κι εκεί κάνεις αρκετά εύκολα τις συγκρίσεις με άλλες συσκευές. Από κει και πέρα ισχύει αυτό που λές , που έχει να κάνει με την προσωπική χρήση του καθενός.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν παίζω παιχνίδια, δεν βλέπω ταινίες, μιλάμε για normal χρήση με λίγο browsing, κανένα fb, Whats up κτλ. Έχω αλλάξει αρκετές συσκευές και κάνω πάνω κάτω την ίδια χρήση. Σίγουρα g2, z3, δεν είναι άλλα και 2 ώρες οθόνη με αρκετή αναμονή μέσα στη μέρα, λίγες κλήσεις και πολύ ύπνο γιατί είμαι σε άδεια δεν μου φαίνεται νορμάλ και μιλάω για την δική μου συσκευή. Δεν αμφισβητω τα στατιστικά κανενός μιλάω πάντα για αυτό που έχω εγώ στα χέρια μου και δεν γενικολογω λέγοντας ότι το τηλέφωνο έχει χάλια μπαταρία. Προσπαθώ να δω τι δεν πάει καλά στη συσκευή μου και κοιτάω μπας και βαρεσω κανένα reset μήπως και δεν έχει κάτσει κάτι καλά στα updates.

 

Edit : φωτεινότητα είναι πάντα στο auto και έχω ένα συγχρονισμενο mail.

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω με την χρηση που του κανω βλεπω να κοιμαινεται η μπαταρια του οπως και το νοτε3 που ειχα. λιγο καλυτερο απο galaxy alpha και χειροτερο απο z3compact.
Link to comment
Share on other sites

εγω με την χρηση που του κανω βλεπω να κοιμαινεται η μπαταρια του οπως και το νοτε3 που ειχα. λιγο καλυτερο απο galaxy alpha και χειροτερο απο z3compact.

Εμένα προς το παρόν πάει χειρότερα και από note 3 που είχα αλλά ακόμα και από το g3, καλά στο nexus 6 δεν θα αναφερθώ δεν υπάρχει επαφή. Δεν ξέρω μάλλον κάτι δεν μου έχει κάτσει καλά θα το ξανασεταρω και βλέπουμε

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά και Καλά.

Το G4 το θεωρώ άνετα κινητό διετίας, ακόμα και για κάποιον που κυνηγά τα specs.

το μόνο που έχω παρατηρήσεις (μέχτι στιγμής), είναι το ότι αρκετές φορές ομολογώ δεν ξυπνά με το double tap, αλλά και ούτε με το power button!!!!. Ξυπνά λίγα δευτερόλεπτα μετά μετά από επαναλαμβανόμενα Taps. Πιθανότατα να φταίει το Full Screen caller. (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androminigsm.fscifree) Η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι καλύτερη από τις άλλες αλλά ούτε και αυτή χωρίς Bugs.

Εχει κανείς άλλος τα ίδια θέματα χωρίς να έχει βάλει την συγκεκριμένη εφαρμογή?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Χρόνια Πολλά και Καλά.

Το G4 το θεωρώ άνετα κινητό διετίας, ακόμα και για κάποιον που κυνηγά τα specs.

το μόνο που έχω παρατηρήσεις (μέχτι στιγμής), είναι το ότι αρκετές φορές ομολογώ δεν ξυπνά με το double tap, αλλά και ούτε με το power button!!!!. Ξυπνά λίγα δευτερόλεπτα μετά μετά από επαναλαμβανόμενα Taps. Πιθανότατα να φταίει το Full Screen caller. (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androminigsm.fscifree) Η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι καλύτερη από τις άλλες αλλά ούτε και αυτή χωρίς Bugs.

Εχει κανείς άλλος τα ίδια θέματα χωρίς να έχει βάλει την συγκεκριμένη εφαρμογή?

Καλημέρα και χρόνια πολλά φίλε μου, καλύτερα θεσε το ερώτημα σου εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=415749 θα πάρεις περισσότερη βοήθεια μιας και εδώ είναι το νήμα για την απόδοση της μπαταρίας ;)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω παντα για νορμαλ απειραχτες τελειως συσκευες εξαλου πολλοι φιλοι περιμενουν απο τις πρωτες φορτισεις "παπαδες"αφου στρωσει η μπαταρια μας μετα απο 4. 5 κυκλους φορτισης τοτε βγαζουμε και πορισματα αλλα εξαρταται την χρηση και καποιες πονηρες εφαρμογες δουλευουν απο πισω ακομα και ο φακός πχ οποτε μην ταραζεστε
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω παντα για νορμαλ απειραχτες τελειως συσκευες εξαλου πολλοι φιλοι περιμενουν απο τις πρωτες φορτισεις "παπαδες"αφου στρωσει η μπαταρια μας μετα απο 4. 5 κυκλους φορτισης τοτε βγαζουμε και πορισματα αλλα εξαρταται την χρηση και καποιες πονηρες εφαρμογες δουλευουν απο πισω ακομα και ο φακός πχ οποτε μην ταραζεστε

Εμένα έχει τρεις μήνες στην πλάτη της η συσκευή οπότε κάτι άλλο φταίει.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα...

 

Πήρα κι εγώ το G4 απο την Vodafone στα 394€...:D

Ευτυχώς μου το κράτησε η κοπέλα γιατί είχε ένα τελευταίο όταν πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω...:)

Το κινητό ειναι υπέροχο, απλά ήθελα να ρωτησω για την μπαταρία... Εμένα με φωτεινότητα στο 80% και ανοιχτών wi-fi το χρονομέτρησα και κατεβαίνει 1% ανα 02:08'' (ανα δυο λεπτά και οκτώ δευτερόλεπτα) ενεργό...

Είχα πριν το Htc m7 και η μπαταρία είχε καλύτερη διάρκεια... :confused:

Κάτι δεν πάει καλά, εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Τάκη στο g3 δεν σου το κρύβω Πώς δε περίμενα να έχω 5 ώρες γεμάτες οθόνη καθημερινά με πολύ χρήση 3g, εφτασε μια μερα και τις πεντεμισι ,διότι ήμουν τις τελευταίες μέρες εκτός σπιτιού ... σε βλέπω να ξανά γυρνάς στην παλιά σου αγάπη g3 :D αστειεύομαι φυσικά ,τα νούμερα όπως τα περιγράφεις δεν είναι όντως καλά :happy: για ψάξε το ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα...

 

Πήρα κι εγώ το G4 απο την Vodafone στα 394€...:D

Ευτυχώς μου το κράτησε η κοπέλα γιατί είχε ένα τελευταίο όταν πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω...:)

Το κινητό ειναι υπέροχο, απλά ήθελα να ρωτησω για την μπαταρία... Εμένα με φωτεινότητα στο 80% και ανοιχτών wi-fi το χρονομέτρησα και κατεβαίνει 1% ανα 02:08'' (ανα δυο λεπτά και οκτώ δευτερόλεπτα) ενεργό...

Είχα πριν το Htc m7 και η μπαταρία είχε καλύτερη διάρκεια... :confused:

Κάτι δεν πάει καλά, εσείς τι λέτε?

Κάνω διπλό ποστ.... Σου απάντησα και στο νήμα του g4. Άσχετα με το wifi που έχεις ανοιχτό Δεν είναι λογικό (σε καινουρια συσκευή του κουτιου) να σου τρώει 1% μπαταρία ανα 2 λπτα! Η έχει πρόβλημα η μπαταρία η έχεις μέσα κάποια εφαρμογή που σου την καταναλώνει ετσι!

Το έχεις καιρό το κινητο;;;; αν το πήρες τώρα αυτές τις μερες, περίμενε λίγο μπορεί να στρώσει !

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Τάκη στο g3 δεν σου το κρύβω Πώς δε περίμενα να έχω 5 ώρες γεμάτες οθόνη καθημερινά με πολύ χρήση 3g, εφτασε μια μερα και τις πεντεμισι ,διότι ήμουν τις τελευταίες μέρες εκτός σπιτιού ... σε βλέπω να ξανά γυρνάς στην παλιά σου αγάπη g3 :D αστειεύομαι φυσικά ,τα νούμερα όπως τα περιγράφεις δεν είναι όντως καλά :happy: για ψάξε το ;)

Σήμερα βλέπω πάει καλύτερα είμαι στο 86% με 1ωρα οθόνη!!! :D:D:D:D:D για να δούμε...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα...

 

Πήρα κι εγώ το G4 απο την Vodafone στα 394€...:D

Ευτυχώς μου το κράτησε η κοπέλα γιατί είχε ένα τελευταίο όταν πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω...:)

Το κινητό ειναι υπέροχο, απλά ήθελα να ρωτησω για την μπαταρία... Εμένα με φωτεινότητα στο 80% και ανοιχτών wi-fi το χρονομέτρησα και κατεβαίνει 1% ανα 02:08'' (ανα δυο λεπτά και οκτώ δευτερόλεπτα) ενεργό...

Είχα πριν το Htc m7 και η μπαταρία είχε καλύτερη διάρκεια... :confused:

Κάτι δεν πάει καλά, εσείς τι λέτε?

 

Πές μας λίγο καταρχάς άν έχεις αναβάθμιση σε MM 6.0 και άν ναι άν έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Επίσης, έκανες κανά restart μήπως έχει κολλήσει κάποια εφαρμογή και σου τρώει έτσι γρήγορα την μπαταρία? Γιατί πιο πολύ για κάτι τέτοιο μου μοιάζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Κάνω διπλό ποστ.... Σου απάντησα και στο νήμα του g4. Άσχετα με το wifi που έχεις ανοιχτό Δεν είναι λογικό (σε καινουρια συσκευή του κουτιου) να σου τρώει 1% μπαταρία ανα 2 λπτα! Η έχει πρόβλημα η μπαταρία η έχεις μέσα κάποια εφαρμογή που σου την καταναλώνει ετσι!

Το έχεις καιρό το κινητο;;;; αν το πήρες τώρα αυτές τις μερες, περίμενε λίγο μπορεί να στρώσει !

 

Ναι είδα την απάντηση σου και σ'ευχαριστω (σου απάντησα κι εγώ εκεί πριν από λίγο)... Όχι το κινητό το πήρα την Κυριακή αλλα οπως λες θα περιμένω να στρώσει... Ελπίζω μετά από μερικές φορτίσεις τα πραγματα να γίνουν καλύτερα... 4 με 5 πλήρης φορτίσεις και αποφορτίσεις μου συνέστησε το service της Lg... Οψόμεθα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πές μας λίγο καταρχάς άν έχεις αναβάθμιση σε MM 6.0 και άν ναι άν έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Επίσης, έκανες κανά restart μήπως έχει κολλήσει κάποια εφαρμογή και σου τρώει έτσι γρήγορα την μπαταρία? Γιατί πιο πολύ για κάτι τέτοιο μου μοιάζει.

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και τον χρόνο σου...

Ναι το εχω κάνει μέσω lg bridge αλλα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όχι... Θεωρείς οτι πρέπει να το κάνω? απλά δεν μπορώ να καταλάβω που θα βοηθήσει... Restart το εχω κάνει...

Edited by wewus
Link to comment
Share on other sites

Ναι είδα την απάντηση σου και σ'ευχαριστω (σου απάντησα κι εγώ εκεί πριν από λίγο)... Όχι το κινητό το πήρα την Κυριακή αλλα οπως λες θα περιμένω να στρώσει... Ελπίζω μετά από μερικές φορτίσεις τα πραγματα να γίνουν καλύτερα... 4 με 5 πλήρης φορτίσεις και αποφορτίσεις μου συνέστησε το service της Lg... Οψόμεθα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και τον χρόνο σου...

Ναι το εχω κάνει μέσω lg bridge αλλα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όχι... Θεωρείς οτι πρέπει να το κάνω? απλά δεν μπορώ να καταλάβω που θα βοηθήσει... Restart το εχω κάνει...

 

Πάντα μετά από μία μεγάλη αναβάθμιση που γίνεται και αλλαγή έκδοσης , δηλαδή από 5 πάμε σε 6 και όχι 5,01 5,02 , επιβάλλεται η επαναφορά εργοστασιακών για να ταιριάξει πιο σωστά η αναθμιση στην συσκευή και στις εφαρμογές.

Κάνε ένα κόπο και κάντο , θα δεις μεγάλη διαφορά και πιθανόν να σου λυθεί και αυτό το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μετά από μία μεγάλη αναβάθμιση που γίνεται και αλλαγή έκδοσης , δηλαδή από 5 πάμε σε 6 και όχι 5,01 5,02 , επιβάλλεται η επαναφορά εργοστασιακών για να ταιριάξει πιο σωστά η αναθμιση στην συσκευή και στις εφαρμογές.

Κάνε ένα κόπο και κάντο , θα δεις μεγάλη διαφορά και πιθανόν να σου λυθεί και αυτό το πρόβλημα.

 

Σ'ευχαριστω και πάλι για την απάντηση σου απλά να σε ρωτήσω, θα μου σβήσει και οποίες εφαρμογές και αρχεία εχω στο κινητό μου? Γιατί "έφαγα" αρκετό χρόνο να το σεταρω...

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μετά από μία μεγάλη αναβάθμιση που γίνεται και αλλαγή έκδοσης , δηλαδή από 5 πάμε σε 6 και όχι 5,01 5,02 , επιβάλλεται η επαναφορά εργοστασιακών για να ταιριάξει πιο σωστά η αναθμιση στην συσκευή και στις εφαρμογές.

Κάνε ένα κόπο και κάντο , θα δεις μεγάλη διαφορά και πιθανόν να σου λυθεί και αυτό το πρόβλημα.

Συμφωνώ !!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σ'ευχαριστω και πάλι για την απάντηση σου απλά να σε ρωτήσω, θα μου σβήσει και οποίες εφαρμογές και αρχεία εχω στο κινητό μου? Γιατί "έφαγα" αρκετό χρόνο να το σεταρω...

Δεν θα μείνει τίποτα απολύτως μεσα! Δυστυχώς ...... Θα είναι σαν να το αγόρασες τώρα.

Τα έκανες λίγο με λάθος σειρά. Έπρεπε πρώτα να κάνεις το update σε 6.0 (όσο ήταν άδειο το κινητο) και μετά να του βάλεις τις εφαρμογές και να το φτιάξεις

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...