Jump to content

[LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχοντας περασει και εγω την nougat, διαπιστωσα οτι δυστυχως επαψε να λειτουργει η ported v10 camera οπου ειχα περασμενη, για να τη χρησιμοποιω για ληψη βιντεο με 60fps.

 

Πλεον στην επιλογη 60fps δειχνει οτι γινεται εγγραφη, αλλα στην αποθηκευση δειχνει αγνωστου τυπου αρχειο.

Ομοιως σε τεστ σε 30fps, η οθονη μαυριζει κατα την εγγραφη και παγωνει η εφαρμογη.

 

Οσοι χρησιμοποιουν την εφαρμογη λοιπον, ας το γνωριζουν αυτο αν σκεφτονται να αναβαθμισουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 814
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδες,εχοντας κατεβασεις τη rom και το LGUP απο το γνωστο link https://forum.xda-developers.com/g4/development/h815-nougat-stock-locked-bootloader-t3709119 , κατι που σχολιαζουν για την αλλαγη της ονομασιας,τι παιζει; Εσεις που τη βαλατε κανατε τιποτα τετοιο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδες,εχοντας κατεβασεις τη rom και το LGUP απο το γνωστο link https://forum.xda-developers.com/g4/development/h815-nougat-stock-locked-bootloader-t3709119 , κατι που σχολιαζουν για την αλλαγη της ονομασιας,τι παιζει; Εσεις που τη βαλατε κανατε τιποτα τετοιο;

 

ναι μετονομασε το αρχειο της ρομ σε LGH815EU Nougat 7.0.tot και μετα θα το βγαζει...να ξερεις παντως επειδη εγω το εκανα brick το τηλ για να γυρισω σε 6.0 ξανα εχει ταλαιπορια....εβγαλα ακρη αλλα μου βγηκε η ψυχη....τωρα αν με ρωτησεις γιατι γυρισα σε 6.0 μικρο αλλαγες στην 7.0 και πολλα πολλα λαγκ...στην αρχη πεταει αλλα μετα αστο ταλαιπορια..τουλαχιστον σε μενα!!!η 6.0 μακραν ποιο σταθερη σε εφαρμογες αλλα και μενου δεν ενθουσιαστικα καθολου με την 7.0 τουλαχιστον στην εκδοση αυτη τωρα αν αργοτερα βγει update ωστε να την κανει καλυτερα θα δω μπορει να την ξαναβαλω

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

ναι μετονομασε το αρχειο της ρομ σε LGH815EU Nougat 7.0.tot και μετα θα το βγαζει...να ξερεις παντως επειδη εγω το εκανα brick το τηλ για να γυρισω σε 6.0 ξανα εχει ταλαιπορια....εβγαλα ακρη αλλα μου βγηκε η ψυχη....τωρα αν με ρωτησεις γιατι γυρισα σε 6.0 μικρο αλλαγες στην 7.0 και πολλα πολλα λαγκ...στην αρχη πεταει αλλα μετα αστο ταλαιπορια..τουλαχιστον σε μενα!!!η 6.0 μακραν ποιο σταθερη σε εφαρμογες αλλα και μενου δεν ενθουσιαστικα καθολου με την 7.0 τουλαχιστον στην εκδοση αυτη τωρα αν αργοτερα βγει update ωστε να την κανει καλυτερα θα δω μπορει να την ξαναβαλω

 

Λες ε; Και ημουν ετοιμος.. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω σοβαρο λογο να βαλω την 7 αλλα μονο και μονο επειδη ειναι επομενη εκδοση τη λιμπιζομαι.Εσυ προτεινεις να μη τη βαλω, αλλοι σε προηγουμενες σελιδες δηλωνουν ευχαριστημενοι. Δεν ξερεις τι να κανεις. Βεβαια δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να ασχοληθω με brickarαρισμα..Με κοβω να μη τη βαζω..

Link to comment
Share on other sites

Ή βαζεις nougat ή το βαφεις μπλε και το πετας στη θαλασσα.

2 λεπτα υποθεση ειναι δεν ζηταει και κανενα hack στο κατω,κατω.

Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Και ημουν ετοιμος.. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω σοβαρο λογο να βαλω την 7 αλλα μονο και μονο επειδη ειναι επομενη εκδοση τη λιμπιζομαι.Εσυ προτεινεις να μη τη βαλω, αλλοι σε προηγουμενες σελιδες δηλωνουν ευχαριστημενοι. Δεν ξερεις τι να κανεις. Βεβαια δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να ασχοληθω με brickarαρισμα..Με κοβω να μη τη βαζω..

 

τι να σου πω επειδη εχω φαει πολλες φορες πεσιμο κατα καιρους πλεον σου λεω την δικη μου εμπειρία και σου μιλαει ενας τυπος που εχει κανει 20 hard reset αλλαξε πλακετες οθονες τα παντα!!εχω φλασαρει απο LP σε ΜΜ απευθειας MM απευθειας N και τωρα ξανα ΜΜ αλλα μια εκδοση που βρηκα για να λυσει το brick η οποια ειναι 20p και τωρα που σου γραφω επειδη γυρισα σε ΜΜ τελικα φλασαρει την 20d επειδη την φοβήθηκα την 20p γιατι μολις ανοιξε εβλεπα σκαλωματακια!!χαχαχαχαχα κατα την δικη μου αποψη οχι δεν αξιζει ασε που ειμαι της αποψης πως εφοσον δεν ειναι επισημα ΟΤΑ της lg δεν θα παιρνει και update διορθωτικά και αυτο το ειδα σε εφαρμογες που τσεκαραν την συσκευη και σε καποιες επιλογες μου εδιναν ακυρο επειδη ελεγε δεν ειναι υποστηρίζει την εκδοση αυτη!!εχει καλυτερα εικονιδια το μενου δεν με τρελανε μικρα ολα και ασπρα εχει και εκοδση μαυρα να ειναι σαν θεμα αλλα δεν μου αρεσε!!!το περιβαλον ειναι λιγο καλυτερο στις μεταφορες οθονης απο εφαρμογες σε μενου το ξεκλειδωμα με μοτιβο ποιο εντυπωσιακο αλλα δεν στο βγαζει απευθειας θελει πρωτα ξεκλειδωμα με συρσιμο και μετα το βαζεις γενικα για ενα τοσο μεγαλο update ΟΧΙ TO FB σερνεται το ινστα το ιδιο γενικα εχει πολλα λαγκ αν τα κανει αυτα στις 2 μερες τοτε σε ενα μηνα τι θα κανει!!τεσπα οπως νομιζεις εμενα δεν μαρεσε!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Βάλτην. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μένεις στην παλιά. Δουλεύει παντού σπέσιαλ.

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Με εβαλε σε σκεψεις ο KIRIS...Ενας σε προηγουμενη σελιδα που ανεφερε οτι δεν του εβγαζε οτι ειναι πιστοποιημενη συσκευη, ισχυει και σε αλλα ατομα;
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημειο βλεπουμε αν την δειχνει ή οχι πιστοποιημενη. ?

Edit:

Tο κοιταξα εγω τωρα στο play store και την δειχνει μη πιστοποιημενη.

 

Τι συνεπαγεται ομως αυτο. ? Θα υπαρξει καπου προβλημα. ?

Γιατι 2-3 εφαρμογες που εχω δοκιμασει να κατεβασω, εγκατασταθηκαν κανονικα.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημειο βλεπουμε αν την δειχνει ή οχι πιστοποιημενη. ?

Edit:

Tο κοιταξα εγω τωρα στο play store και την δειχνει μη πιστοποιημενη.

 

Τι συνεπαγεται ομως αυτο. ? Θα υπαρξει καπου προβλημα. ?

Γιατι 2-3 εφαρμογες που εχω δοκιμασει να κατεβασω, εγκατασταθηκαν κανονικα.

 

Στις εφαρμογες e-banking μην εχει θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημειο βλεπουμε αν την δειχνει ή οχι πιστοποιημενη. ?

Edit:

Tο κοιταξα εγω τωρα στο play store και την δειχνει μη πιστοποιημενη.

 

Τι συνεπαγεται ομως αυτο. ? Θα υπαρξει καπου προβλημα. ?

Γιατι 2-3 εφαρμογες που εχω δοκιμασει να κατεβασω, εγκατασταθηκαν κανονικα.

 

τις free τις κατεβαζει κανονικα εγω ειχα θεμα με το cerberus το οποιο το εχω αγορασμενο

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο καποιες που εγκατεστησα, γινονται κανονικα και τα update σε οσες εχω στο κινητο.

 

Απο εφαρμογες τραπεζων, εχω μονο της winbank πειραιως (το παλιο app και οχι το νεο) και φαινεται οτι λειτουργει σωστα.

(Εκτος κι αν εννοεις αν υπαρχει προβλημα απο θεμα ασφαλειας)

 

 

Εφαρμογες επι πληρωμη δεν εχω δοκιμασει εαν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο καποιες που εγκατεστησα, γινονται κανονικα και τα update σε οσες εχω στο κινητο.

 

Απο εφαρμογες τραπεζων, εχω μονο της winbank πειραιως (το παλιο app και οχι το νεο) και φαινεται οτι λειτουργει σωστα.

(Εκτος κι αν εννοεις αν υπαρχει προβλημα απο θεμα ασφαλειας)

 

Οχι οχι δεν εννοω για ασφαλεια, εννοω να σου εμφανιζει οτι η συσκευη ειναι root κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι, λειτουργει μια χαρα. Εξ'αλλου το κινητο με αυτη τη rom δεν ειναι root.

 

Ομως αν ισχυει οτι θα υπαρχει προβλημα με εφαρμογες επι πληρωμη, αυτο ειναι σοβαρο.

Εκτος κι αν αυτο συνεβηκε μονο επειδη η αγορασμενη εφαρμογη προυπηρχε και την εβλεπε σε κινητο g4 …ενω τωρα μπερδευεται και δεν ξερει ποιο κινητο ειναι.

(Αν καταλαβα καλα)

 

Αν καποιος εγκαταστησει μια νεα εφαρμογη επι πληρωμη (για πρωτη φορα) ας ποσταρει να μας πει αν δουλευει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, λειτουργει μια χαρα. Εξ'αλλου το κινητο με αυτη τη rom δεν ειναι root.

 

Ομως αν ισχυει οτι θα υπαρχει προβλημα με εφαρμογες επι πληρωμη, αυτο ειναι σοβαρο.

Εκτος κι αν αυτο συνεβηκε μονο επειδη η αγορασμενη εφαρμογη προυπηρχε και την εβλεπε σε κινητο g4 …ενω τωρα μπερδευεται και δεν ξερει ποιο κινητο ειναι.

(Αν καταλαβα καλα)

 

Αν καποιος εγκαταστησει μια νεα εφαρμογη επι πληρωμη (για πρωτη φορα) ας ποσταρει να μας πει αν δουλευει κανονικα.

Μια χαρα δουλευουν οι εφαρμογες

εχω κ το alpha wallet k to win bank κ εχω κανει πολλες συναλλαγες ηδη...οπως δουλευε με την 6 ετσι δουλευει κ με την Nougat

Σημειωτεον τις εφαρμογες τις εγκατεστησα απο την αρχη μολις αλλαξα σε Ν

Edited by daug25
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την πιστοποίηση δηλσδή τι δεν μπορώ να κάνω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι αυτή η rom που έβαλα έχει πιστοποίηση και δεν χάνει ούτε την εγγύηση......LOCKED BOOTLOADER....

 

Τελικά όχι εχει δίκιο μου λεει μη πιστοποιημένη... Τώρα από εδω και πέρα μάλλον γυρνάω πίσω...

 

Πως γυρνάω πίσω στην 6 οδηγίες;

Edited by morcheeba
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μη πιστοποιημένη συσκευή το βγάζει στις συσκευές με ξεκλείδωτο bootloader και μόνο ή και σε αυτές με κλειδωμένο;

Πάντως στη δική μου με κλειδωμένο δεν την βγάζει μη πιστοποιημένη.

Μια χαρά η 7.0

Link to comment
Share on other sites

ναι μετονομασε το αρχειο της ρομ σε LGH815EU Nougat 7.0.tot και μετα θα το βγαζει...να ξερεις παντως επειδη εγω το εκανα brick το τηλ για να γυρισω σε 6.0 ξανα εχει ταλαιπορια....εβγαλα ακρη αλλα μου βγηκε η ψυχη....τωρα αν με ρωτησεις γιατι γυρισα σε 6.0 μικρο αλλαγες στην 7.0 και πολλα πολλα λαγκ...στην αρχη πεταει αλλα μετα αστο ταλαιπορια..τουλαχιστον σε μενα!!!η 6.0 μακραν ποιο σταθερη σε εφαρμογες αλλα και μενου δεν ενθουσιαστικα καθολου με την 7.0 τουλαχιστον στην εκδοση αυτη τωρα αν αργοτερα βγει update ωστε να την κανει καλυτερα θα δω μπορει να την ξαναβαλω

 

Πως το κάνω μετονομασια; μετά την εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνω μετονομασια; μετά την εγκατάσταση;

 

τι εννοεις??οχι τι μετα αφου δεν στο αναγνωριζει το lg up για αυτο κανεις την μετονομασια...δεν εχει καποια διαδικασια οπως αλλαζεις ονομα σε ενα απλο αρχειο στον υπολογιστή σου δεξι κλικ με το το βελακι απο το ποντικι επανω στο αρχειο μετονομασια και δωσε το ονομα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις??οχι τι μετα αφου δεν στο αναγνωριζει το lg up για αυτο κανεις την μετονομασια...δεν εχει καποια διαδικασια οπως αλλαζεις ονομα σε ενα απλο αρχειο στον υπολογιστή σου δεξι κλικ με το το βελακι απο το ποντικι επανω στο αρχειο μετονομασια και δωσε το ονομα....

 

Δεν θυμαμαι να έκανα μετονομασια το είδε κανονικά..και την έβαλα... Αρα αφού μπήκε δεν κάνω κάτι άλλο; Η πιστοποίηση μπορεί να αλλάξει η όχι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά μη πιστοποιημένη συσκευή το βγάζει στις συσκευές με ξεκλείδωτο bootloader και μόνο ή και σε αυτές με κλειδωμένο;

Πάντως στη δική μου με κλειδωμένο δεν την βγάζει μη πιστοποιημένη.

Μια χαρά η 7.0

 

Δεν μπορεί που κοιτάς; Σε όλους λέει μη πιστοποιημένη... Πήγαινε Play store ρυθμισεις κάτω κάτω πιστοποίηση συσκευής..

Edited by morcheeba
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι να έκανα μετονομασια το είδε κανονικά..και την έβαλα... Αρα αφού μπήκε δεν κάνω κάτι άλλο; Η πιστοποίηση μπορεί να αλλάξει η όχι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν μπορεί που κοιτάς; Σε όλους λέει μη πιστοποιημένη... Πήγαινε Play store ρυθμισεις κάτω κάτω πιστοποίηση συσκευής..

 

δεν αλλαζει η πιστοποιηση και το λεει εκει που ειπες στο μαρκετ και σε μενα ετσι εγραφε,εεε αφου το αναγνωριζει χωρις μετονομασια και το εκανες ολα καλα

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Με χωρίς πιστοποίηση τι σημαίνει ότι εισαι εκτεθιμένος σε απειλές; η κάτι άλλο; Edited by morcheeba
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οσον αφορα το θεμα πιστοποιησης της συσκευης, οταν αυτη δεν εχει, ενδεχεται η google να σταματησει να επιτρεπει το κατεβασμα ή αναβαθμιση των google services.

Eνω το G4 υστερα απο την αναβαθμιση σε νουγκατ δειχνει οτι δεν εχει πιστοποιηση, οι αναβαθμισεις δειχνουν να συνεχιζονται κανονικα.

 

Παρ'ολα αυτα υπαρχει τροπος να πιστοποιησετε μονοι σας την οποια συσκευη στην Google. Και αυτο θα πρεπει να το κανετε καθε φορα, αν κανετε reset τη συσκευη.

Ο τροπος για να κανετε χειροκινητη πιστοποιηση ειναι ο εξης:

 

α) Κατεβαζετε την εφαρμογη Device ID απο το Play store.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.evozi.deviceid

 

β) Τρεχοντας το device id και γνωριζοντας πλεον το ID της συσκευης σας, πηγαινετε στον παρακατω συνδεσμο της google και κανετε εγγραφη της συσκευης, βαζοντας το ID που σας εδειξε η παραπανω εφαρμογη που κατεβασατε.

https://www.google.com/android/uncertified/

 

Εγω το δοκιμασα πριν λιγο, αλλα οταν εβαζα το ID και πατουσα εγγραφη, μου εβγαζε μηνυμα "ωχ παρουσιαστηκε καποιο προβλημα, δοκιμαστε ξανα"

Θα δοκιμασω σε δευτερο χρονο ξανα.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σας. Ποιος ειναι ο ευκολότερος τρόπος να κανω root το κινητό;
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...