Jump to content

[LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ποια είναι η τελευταία MM που έχει βελτιωθεί η μπαταρία και που μπορω να την βρω ?

Μετά από αλλαγή πλακέτας φοραει v20d-eur και δεν βρίσκει άλλο update. Πολυ χάλια η μπαταρία σε 20d.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 814
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πχ έχω την 20h. Κάποιο παλικάρι στα πιο πίσω ποστ είχε δώσει λινκ και την κατέβασα και πάει αρκετά καλά για ΡΟΜ της LG πάντα μιλώντας.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρηκα την 20i. το λινκ εδω¨

 

http://forum.xda-developers.com/g4/general/lg-g4-v20i-link-t3430119

 

δεν ξερω αν εχει καλυτερη μπαταρια απο 20h θα την δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

20i;;;;; τι λέτε ρε παιδιά εγώ έχω ρουμανική δικαρτο και είμαι ακόμα σε 20d....αυτο είναι καλό ή κακό;

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μηπως ξερει καποιοις απο που μπορουμε να κατεβασουμε την 20g ή την 20h;

Ερχομαι απο LG G2 και τα πραγματα ειναι διαφορετικα στο G4.

SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σε όσους γνωρίζουν : μου έχει έρθει update σε 20g και θέλω να ρωτήσω αν η διαδικασία για twrp και ρουτ παραμένει η ίδια με τα ίδια αρχεία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όπως οι περισσότεροι έχετε καταλάβει αυτές τις ημέρες πήραμε ειδοποίηση σχετικά με το νέο update κάποιοι πάλι όχι μιας κει είχαμε κλειστό το auto check.

Anyway ανοιξα το θέμα για να ανταλλαξουμε τις οποίες απόψεις μας.

 

Σχετικά με το νέο update θα σας πάρει κανένα 20 λεπτό από τι στιγμή που θα πατήστε το κουμπί για να γίνει το update.Φυσικά θα χρειαστεί να το κατεβάσετε πρώτα και εκεί θα χρειαστεί το χρόνο του ανάλογα με την ταχύτητα της σύνδεσης σας.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις αν και αρκετά νωρίς είναι πως η συσκευή κάνει καλύτερη διαχείριση στη θερμοκρασία του CPU.

Αυτό έρχεται ισως τελικά να επιβεβαιώσει αναφορές σχετικά με το hardware bootloop και τα ξεκολλημένα τσιπάκια.

 

Έκανα τη γκάφα και δεν έτρεξα ένα AnTuTu πριν και μετά. Όμως πήρα δυο σημαντικά screenshots από cpu-z

Το πρώτο πριν το update είναι αυτό εδώ

Screenshot_2016_08_13_12_35_45.png

Και το δεύτερο αυτό εδώ μετά το update.

 

Screenshot_2016_08_13_13_03_35.png

 

Στα δύο screenshot θα δείτε πως τα GHz δεν είναι στην ίδια συχνότητα.

Στο πρώτο screenshot τρέχει ο CPU στα 1.82Ghz ενώ στο δεύτερο στα 1.44Ghz.

 

Προσωπικά δεν είχα ξανά δει να τρέχει τόσο χαμηλά ολόκληρος ο snapdragon 808.

Ο cortex-A53 ήταν χρονισμένος ανέκαθεν στα1.82Ghz! Τι έχουμε λοιπόν εδώ; Θεωρητικά ένα underclocking του επεξεργαστή.

Έπειτα από το update λοιπόν ο CPU έφτασε στους 56 βαθμούς και το λογισμικό σερνόταν για snapdragon 808. Στους 56 βαθμούς το κινητό μου σπάνια είχε φτάσει.Τωρα το καλοκαίρι είχα δει προσωπικά 54 βαθμούς από κει και πέρα το αφηνα πάντα στην άκρη διότι το μεράκι μου έβραζε...

Λέω τώρα μας την έκανε η lg φάγαμε underclocking στη μάπα.Δεν πέρασανε 5-10 λεπτά το κινητό επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα θερμοκρασίας γιαυτη την εποχή δηλαδή τους 40-42 βαθμούς κελσίου.Μπαινω ξανά στο CPU-z και τι βλέπω; Τον snapdragon ξανά στα 1.82Ghz! Δεν έχω κάνει περισσότερα τέστ για να δω ποτέ ρίχνει την συχνότητα του επεξεργαστή λογικά από τους 50 βαθμούς κελσίου και μετα...

 

Άρα ένα γρήγορο συμπέρασμα για όσους αποφασίσουν να την βάλουν είναι τα παρακάτω:

Στα Θετικά:

Καλύτερες θερμοκρασίες CPU.

Πιθανώς καλύτερο sot.

Στα Αρνητικά.

Το κινητό όταν κάνει το underclock με το νέο firmware γίνεται αισθητά πιο αργό.

Πιθανώς να υπάρχει θέμα με το 4k βίντεο.

Στα games αν και δεν παίζω ίσως να υπάρχει μεγαλύτερο framedrop..

 

Αυτό ειναι γρήγορο συμπέρασμα για όσους ψάχνουν περισσότερες πληροφορίες για το νέο update.

 

Ίσως το όλο συμπέρασμα μου να είναι και λανθασμένο.Ειναι ένα γρήγορο συμπέρασμα και τίποτα άλλο.

Όποιος παίζει παιχνίδια ή τον ενδιαφέρουν οι επιδόσεις ας περιμένει λιγάκι για ασφαλέστερα συμπέρασματα.

 

Όσοι πρόκειται να αναβαθμίσουν θα παρακαλούσαν να τρέξουν ένα AnTuTu πριν και ένα μετά.Γία να βγάλουμε ασφαλέστερο συμπέρασμα ας κατεβάσει όποιος θέλει και το CPU temp από το play store και ας τρέξει το AnTuTu όταν τι κινητό του βρίσκεται στήν ίδια θερμοκρασία πριν και μετά το update.

 

Αυτή τη στιγμή το κινητό μου βρίσκεται στους 38 βαθμούς κελσίου αρκετά καλή θερμοκρασία για αυτή την εποχή...αν και σήμερα έχει δροσίσει αρκετά...

 

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περιμένω τα συμπέρασματα σας από το νέο update και τις απόψεις σας.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τα όποια ορθογραφικά συγχωρέστε με άλλα το Google keyboard σπάει @@ στα ελληνικά.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στα 384 πέφτει και στις προηγούμενες οταν είναι idle με cpu load 5-10 % και ανεξάρτητα με την θερμοκρασία.

 

το throttling είναι άλλο θέμα.

 

πχ αν το αφήσω λίγο idle εμενα πάει 6-8% cpu load και 384 σε ολους τους πυρήνες με v20d.

Link to comment
Share on other sites

Στα 384mhz πεφτει και τωρα. Η αναφορά μου ειναι για το μέγιστο του επεξεργαστή και οχι για το ελάχιστο.

Δηλαδη 384-1.82Ghz πρίν ανεξαρτήτου θερμοκρασίας 384-1.44Ghz στους 50°c μετα το νεο update.

 

Sent from my I1-TWB using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο v20g ο A57 σταματάει.Δεν τρέχει μόνιμα στα 384mhz σε idle...

 

Sent from my I1-TWB using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης δείτε διαφορές μεταξύ πρώτου screenshot κ δεύτερου στο gpu...ο andero απο τα 600mhz στα 300mhz...θα ηθελα πολύ να μάθω αν τρέχει το ιδιο καλα οσοι παίζουν παιχνιδια...

 

Sent from my I1-TWB using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα μια εφαρμογη οπου μεταξυ αλλων μετρα την cpu, καθως και μια δευτερη εφαρμογη για cpu stress test.

Και οι δυο εφαρμογες, εδειξαν μαξιμουμ 1,44 Ghz με 100% cpu. (το cpu strees εδειξε λιγοτερο κι απο 1.44 ghz)

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160813/043de0aebbd146b0057482e80ef8b502.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160813/74410c299d6d14c8586f7fa8473d705d.jpg

 

Αν πριν το update η συχνοτητα πηγαινε παραπανω, λετε αυτη να ειναι η απαντηση τελικα της LG για το bootloop. ?

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο σενάριο.

Θέλω να δω antutu score πριν και μετα.

Σε μενα στο cpu-z δείχνει 1.82ghz.Κατεβασε το αν μπορεις και ανεβασε ενα screenshot.

Το πιθανότερο παντως ειναι να ρίχνει την μέγιστη συχνότητα οταν ανεβάζει θερμοκρασία...

Το εχω για φορτισμα τωρα θα παιξω μαζι του αργότερα..

 

Sent from my I1-TWB using Tapatalk

 

Πέρα απο τους αριθμούς...η εμπειρία χρήσης άλλαξε; Εννοώ το νιώθεις πιο αργο;

Edited by vamire666
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο σενάριο.

Θέλω να δω antutu score πριν και μετα.

Σε μενα στο cpu-z δείχνει 1.82ghz.Κατεβασε το αν μπορεις και ανεβασε ενα screenshot.

Το πιθανότερο παντως ειναι να ρίχνει την μέγιστη συχνότητα οταν ανεβάζει θερμοκρασία...

Το εχω για φορτισμα τωρα θα παιξω μαζι του αργότερα..

 

Sent from my I1-TWB using Tapatalk

 

Πέρα απο τους αριθμούς...η εμπειρία χρήσης άλλαξε; Εννοώ το νιώθεις πιο αργο;

 

Το cpu-x που δοκιμασα μου εδειξε τους 4 cortex A-53 να τερματιζουν στα 1.44 GHZ. Δηλαδη το μαξιμουμ που υποτιθεται πως πιανουν.

Τους αλλους 2 corteΧ A-57 μου τους εδειξε στα 960 Mhz απο τα 1.8 Hgz που υποτιθεται πως ειναι χρονισμενοι. Ομως δεν εχει στατιστικα χρονου το προγραμμα, μονο real time και δεν ξερω αν στο swap που εκανα απο το ενα προγραμμα στο αλλο, μηπως επεφτε η συχνοτατα στου Α-57 και δεν προλαβαινα να δω αν πανε παραπανω.

Ας δοκιμασει καποιος που τα ξερει καλυτερα αυτα απο μενα, μιας και δεν πολυ ασχολουμαι με αυτα.

 

Οσον αφορα για αργοπορια κινητου οχι, το ιδιο μου φαινεται σαν αισθηση. Αλλα δεν εχω βαριες εφαρμογες και παιχνιδια μεσα.

Απο θεμα θερμοκρασιων, μου φανηκε λιγο πιο δροσερο. Δεν ξερω αν οφειλεται στην πτωση θερμοκρασιας περιβαλλοντος, γιατι ολες αυτες τις μερες σπιτι δεν εκλεινε ποτε το A/C αλλα και παλι κατα διαστηματα ζεσταινοταν λιγο πιο πολυ μου φαινεται.

Και για μπαταρια, ειναι νωρις για συμπερασματα.

Εν ολιγοις δεν διαπιστωσα κατι αρνητικο μεχρι στιγμης, αλλα δεν το εχω πολυ σκαλισει το κινητο.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160813/56c1aace1c86ffc6a8cf05cf49cf141d.jpg

 

Οπως βλεπεις και σε εμενα το cpu-x ως 1.4 ( τους 4) και 1.8 (τους 2) μου τους ανιχνευει. ομως τους 1.8, δεν τους ειδα να ανεβαινουν πανω απο 960Mhz σε διαφορα κανονικα Loads που δοκιμασα σε ανοιγμα εφαρμογων.

(θελουν καποιο πολυ υψηλο stress test με καποιο ειδικο προγραμμα ) ?

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα μια εφαρμογη οπου μεταξυ αλλων μετρα την cpu, καθως και μια δευτερη εφαρμογη για cpu stress test.

Και οι δυο εφαρμογες, εδειξαν μαξιμουμ 1,44 Ghz με 100% cpu. (το cpu strees εδειξε λιγοτερο κι απο 1.44 ghz)

 

Αν πριν το update η συχνοτητα πηγαινε παραπανω, λετε αυτη να ειναι η απαντηση τελικα της LG για το bootloop. ?

 

δεν θα ειχε βγαλει ανακοινωση γι αυτο το λογο η lg?δε θα το ειχαν δοκιμασει απο πριν και αν εβλεπαν οτι λειτουργει και δεν παθαινουν πλεον bl δε θα ειχε βγει να το πει τουλαχιστον?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ειχε βγαλει ανακοινωση γι αυτο το λογο η lg?δε θα το ειχαν δοκιμασει απο πριν και αν εβλεπαν οτι λειτουργει και δεν παθαινουν πλεον bl δε θα ειχε βγει να το πει τουλαχιστον?

 

Αν βγει να το πει αδελφέ θα κλείσει η εταιρία μια για πάντα.Ειναι σαν να αγοραζεις αμαξι με τελική 220kmh με 140hp κι επειδη βγαζει παραπανω ρύπους να στο κανει 180kmh στους 100hp :mad:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε v20d στο antutu.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160813/e826815975050332efba828279ea1c9b.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Περιμένουμε v20g :)

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Αφησα το κινητο ηρεμο 5 λεπτα και υστερα ανοιξα το cpu-x και ΑΜΕΣΩΣ τραβηξα screenshot.

Προλαβα τους δυο cortex-a57 στα 1.82 Ghz στο load της εφαρμογης, μετα επεσε σε idle. Mαλλον θα ειχε thermal throttling πριν.

Τους ριχνει ευκολα μαλλον. Οποτε, ολα ειναι ιδια με πριν το update φανταζομαι, εκτος και αν πριν δεν τους εριχνε τοσο γρηγορα στα 960 Mhz.

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160813/9ebc3391a442fb086aa7ec4384e16e5e.jpg

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Το cpu-x που δοκιμασα μου εδειξε τους 4 cortex A-53 να τερματιζουν στα 1.44 GHZ. Δηλαδη το μαξιμουμ που υποτιθεται πως πιανουν.

Τους αλλους 2 corteΧ A-57 μου τους εδειξε στα 960 Mhz απο τα 1.8 Hgz που υποτιθεται πως ειναι χρονισμενοι. Ομως δεν εχει στατιστικα χρονου το προγραμμα, μονο real time και δεν ξερω αν στο swap που εκανα απο το ενα προγραμμα στο αλλο, μηπως επεφτε η συχνοτατα στου Α-57 και δεν προλαβαινα να δω αν πανε παραπανω.

Ας δοκιμασει καποιος που τα ξερει καλυτερα αυτα απο μενα, μιας και δεν πολυ ασχολουμαι με αυτα.

 

Οσον αφορα για αργοπορια κινητου οχι, το ιδιο μου φαινεται σαν αισθηση. Αλλα δεν εχω βαριες εφαρμογες και παιχνιδια μεσα.

Απο θεμα θερμοκρασιων, μου φανηκε λιγο πιο δροσερο. Δεν ξερω αν οφειλεται στην πτωση θερμοκρασιας περιβαλλοντος, γιατι ολες αυτες τις μερες σπιτι δεν εκλεινε ποτε το A/C αλλα και παλι κατα διαστηματα ζεσταινοταν λιγο πιο πολυ μου φαινεται.

Και για μπαταρια, ειναι νωρις για συμπερασματα.

Εν ολιγοις δεν διαπιστωσα κατι αρνητικο μεχρι στιγμης, αλλα δεν το εχω πολυ σκαλισει το κινητο.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160813/56c1aace1c86ffc6a8cf05cf49cf141d.jpg

 

Οπως βλεπεις και σε εμενα το cpu-x ως 1.4 ( τους 4) και 1.8 (τους 2) μου τους ανιχνευει. ομως τους 1.8, δεν τους ειδα να ανεβαινουν πανω απο 960Mhz σε διαφορα κανονικα Loads που δοκιμασα σε ανοιγμα εφαρμογων.

(θελουν καποιο πολυ υψηλο stress test με καποιο ειδικο προγραμμα ) ?

Κανε τα τεστ με το cpu-z αν μπορείς ειναι πιο αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

εκανα edit απο πανω με νεο screenshot. Ολοι σωστα δουλευουν.

Nα πω εδω πως μετα το update ξανα ετρεξα το quadrooter scanner και αντι για τις 4 ευπαθειες μου εβγαλε οτι πλεον εχω μονο τις 3. Προφανως σε αυτο το update δεν ειχαν προλαβει να περασουν ολα τα patch, μιας και η google εχει βγαλει τα 3 απο τα 4 patch και εβγαλε προσφατα και το τεταρτο, το οποιο θα το παρουν οι συσκευες απο τις αναβαθμισεις ασφαλειας τον Σεπτεβρη.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Είμαι καθόλα ευχαριστημένος εδώ κι ένα εξάμηνο που το έχω κατευθείαν με ΜΜ ,οπότε μιας και αρχικά δεν βλέπετε κάποια αισθητή διαφορά σαφώς και θα παραμείνω ως έχει.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου G4, ουγγρικό, παρτίδα 601, με v20d-EUR-xx, κατεβαίνει OTA τώρα, μετά από αναζήτηση ενημέρωσης λογισμικού, η 20g (477MB).

Περισσότερες εντυπώσεις σε καμία δύο μέρες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα,

μηπως ξερει καποιοις απο που μπορουμε να κατεβασουμε την 20g ή την 20h;

Ερχομαι απο LG G2 και τα πραγματα ειναι διαφορετικα στο G4.

 

Αν δεν στο κατεβάζει μετά από αναζήτηση ενημέρωσης λογισμικού, κατέβασε το LG Bridge στο PC σου, σύνδεσε το κινητό σου και κάνε Αναζήτηση ενημέρωσης από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Αφησα το κινητο ηρεμο 5 λεπτα και υστερα ανοιξα το cpu-x και ΑΜΕΣΩΣ τραβηξα screenshot.

Προλαβα τους δυο cortex-a57 στα 1.82 Ghz στο load της εφαρμογης, μετα επεσε σε idle. Mαλλον θα ειχε thermal throttling πριν.

Τους ριχνει ευκολα μαλλον. Οποτε, ολα ειναι ιδια με πριν το update φανταζομαι, εκτος και αν πριν δεν τους εριχνε τοσο γρηγορα στα 960 Mhz.

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160813/9ebc3391a442fb086aa7ec4384e16e5e.jpg

Προφανώς και τους ρίχνει πιο σύντομα.

Έχουν αλλάξει τα Governors 99% γιαυτό και η μικρή αισθητή διαφορά σε θερμοκρασίες και ανταπόκριση.Ο απλός χρήστης δεν θα δει καμια διαφορά αρνητική μάλλον..

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Τροποποιήσεις - Αναβαθμίσεις - Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...