Jump to content

[LG G4] Φωτογραφίες / βίντεο


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που βλέπεις ως "τεχνουργήματα" (artifacts) οφείλεται στον τρόπο συμπίεσης του προτύπου JPG. Εάν θέλεις να το γλιτώσεις, μπορείς να τραβάς τις φωτογραφίες σε RAW και να τις συμπιέζεις απωλεστικά μετά την επεξεργασία.

 

@dimtsef μου αρέσει η "ματιά" σου. Μου αρέσει και το ρηχό βάθος πεδίου του G4, όπως φαίνεται στη φωτογραφία με την πέτρα. Επιτέλους μπορούμε να το έχουμε σε κινητό χωρίς πατέντες στο software.

Πως το αλλάζω αυτό να τραβάω σε raw;

 

Edit: το βρήκα και το άλλαξα σε raw. Oταν ομως πάω στο άλμπουμ να δω την φώτο που έβγαλα βλέπω πάνω δεξιά ένα εικονίδιο που γράφει DNG. Τι είναι αυτο;;; Επίσης όταν πάω να δωωτθς πληροφορίες της φώτο λέει ότι είναι jpg

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 849
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό που βλέπεις ως "τεχνουργήματα" (artifacts) οφείλεται στον τρόπο συμπίεσης του προτύπου JPG. Εάν θέλεις να το γλιτώσεις, μπορείς να τραβάς τις φωτογραφίες σε RAW και να τις συμπιέζεις απωλεστικά μετά την επεξεργασία.

 

@dimtsef μου αρέσει η "ματιά" σου. Μου αρέσει και το ρηχό βάθος πεδίου του G4, όπως φαίνεται στη φωτογραφία με την πέτρα. Επιτέλους μπορούμε να το έχουμε σε κινητό χωρίς πατέντες στο software.

 

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια !

όντως με RAW θα υπάρχει διαφορά θα κάνω και εγώ μερικά παραδείγματα και θα τα μοιραστώ μαζί σας σύντομα...

Edited by dimtsef
Ολα γύρο μου γυρίζουν
Link to comment
Share on other sites

Πως το αλλάζω αυτό να τραβάω σε raw;

 

Aν πας στο Manual mode εχει επιλογη κατω αριστερα που λεει raw

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Πως το αλλάζω αυτό να τραβάω σε raw;

 

Edit: το βρήκα και το άλλαξα σε raw. Oταν ομως πάω στο άλμπουμ να δω την φώτο που έβγαλα βλέπω πάνω δεξιά ένα εικονίδιο που γράφει DNG. Τι είναι αυτο;;; Επίσης όταν πάω να δωωτθς πληροφορίες της φώτο λέει ότι είναι jpg

 

Οι RAW είναι απλά τα στοιχεία του αισθητήρα και χρειάζεται να μετατραπούν σε φωτογραφία σε επόμενο βήμα. Δεν ξέρω εάν το G4 έχει τη δυνατότητα να το κάνει (υποθέτω πως ναι), αλλά συνήθως αυτή τη δουλειά την κάνεις σε ΗΥ με προγράμματα όπως το DxO Optics, Lightroom Κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Οι RAW είναι απλά τα στοιχεία του αισθητήρα και χρειάζεται να μετατραπούν σε φωτογραφία σε επόμενο βήμα. Δεν ξέρω εάν το G4 έχει τη δυνατότητα να το κάνει (υποθέτω πως ναι), αλλά συνήθως αυτή τη δουλειά την κάνεις σε ΗΥ με προγράμματα όπως το DxO Optics, Lightroom Κλπ.

Δυστυχώς Την τελευταία φορά που προσπάθησα με dxo optics pro πέταξε μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει το αρχείο Raw του G4 Αλλά του lumia 1020 το ανοίγει.

-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Την τελευταία φορά που προσπάθησα με dxo optics pro πέταξε μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει το αρχείο Raw του G4 Αλλά του lumia 1020 το ανοίγει.

 

Βλέπω να το (συ)ζητούν στο φόρουμ της DxO:

http://forum.dxo.com/index.php/topic,10520.15.html

 

Σε αυτό το θέμα αναφέρονται και κάποια άλλα προγράμματα που δουλεύουν, εκτός από τα προφανή της Adobe (μια και τα .DNG είναι δικό της πρότυπο).

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]64802[/ATTACH][ATTACH]64803[/ATTACH]Χαλάνδρι...η πρώτη με snapseed σε κοκκωδες φιλμ η8 και η δεύτερη αυτόματη φυσικό χρώμα
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Οντως καλυτερο στο αυτοματο. Πολυς θορυβος απο υψηλο iso στην πρωτη
In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το ότι τις δείχνει πλάγια, δοκιμάστε το εξής. Ανοίξτε τες με ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα προβολής φωτογραφιών. Κάντε τες rotate μέχρι να ξαναέρθουν στο ίσο τους. Αποθηκεύστε τις. Λογικά θα τιος προβάλλει κανονικά μετά. Αυτό διότι υπάρχει νομίζω κάτι σαν πληροφορία στο exif όσον αφορά τον προσανατολισμό. Προέρχεται πιθανότατα από το λογισμικό αρκετών καμερών.
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

το αυτόματο δείχνει καλύτερα ε !

Το αυτόματο με επεξεργασία είναι το άλλο... Δεν τραβηξα με φίλτρο

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Όταν το κινητό αποτυπώνει τις κινήσεις των άστρων και το γαλαξία μας...

 

24232086151_73eb6ecd71_k.jpg20151111_185315 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη Βλάση! Τι iso εχεις βαλει? Φαινεται καπως ο θορυβος

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εdit: Τωρα το ειδα οτι ειναι στα 700. Θες ετσι απο περιεργεια να δοκιμασεις και μια με 200πχ? Θα βγει πιο σκοτεινη αλλα αρκετα πιο καθαρη

In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Από την ξυλόσομπά μου ! δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου να κάνω πολλές δοκιμές λόγο ψηλής θερμοκρασίας .. και πάλι φύση και G4 δίνουν ρέστα !

 

23953949149_5ffe54cbf6_k.jpgFireplace by dim tsef, on Flickr

Ολα γύρο μου γυρίζουν
Link to comment
Share on other sites

Από την απογευματινή βόλτα με τον σκύλο μου... #nofilter

 

 

https://farm2.staticflickr.com/1489/24241603841_260fd04a9f_o.jpg' alt='24241603841_260fd04a9f_o.jpg'>Sky is on fire by Spiros Grammenos, on Flickr[/img]

Edited by ros100
Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

Από την απογευματινή βόλτα με τον σκύλο μου... #nofilter

 

 

https://farm2.staticflickr.com/1489/24241603841_260fd04a9f_o.jpg' alt='24241603841_260fd04a9f_o.jpg'>Sky is on fire by Spiros Grammenos, on Flickr[/img]

 

πολύ καλή... πραγματικά ο ουρανός καίγεται ! τοποθεσία??

Ολα γύρο μου γυρίζουν
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή... πραγματικά ο ουρανός καίγεται ! τοποθεσία??

 

Κερκυρα, κοντά στο χωριό Σιναραδες.

Εγω θα ηθελα αυτη η κοινότητα να λειτουργει υπερ του καταναλωτη με μαζικες καταγγελιες στην ΕΕTΤ κατα των καρτελ που εχουν στηθει, οχι να κανουμε και γκαλοπ κατα του καταναλωτη και υπερ των εταιριων!;)
Link to comment
Share on other sites

http://s2.postimg.org/lwdy3mcx5/20160112_072831_HDR.jpg

 

Και μια απο μενα απο το δρομο για τη δουλεια. Ξημερωματα Τριτης.

Περιοχη Σχηματαρι. Καμερα στο αυτοματο

Edited by Gispect
In the begining there was nothing, which exploded.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φωτογραφίες.

Οσοι δημοσιεύετε φωτογραφίες τοπίων, να αναφέρετε και από που είναι, έτσι για τη γεωγραφία, να μαθαίνουμε και εμείς.

Επίσης ενώ ξέρουμε φυσικά από ποιο κινητό προέρχεται, όταν δεν τις βάζετε στο flickr αν μπορείτε να γράφετε iso & shutter...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τώρα είδα της φωτογραφίες που έχω ανεβάσει από pc στο νήμα, όταν τις ανεβάζεις απευθείας από tapatalk από το εικονίδιο κάτω αριστερά χαλάει η ανάλυση???

 

9d8c38d74c13ff517771b8a7aaa4169e.jpg

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας παιδια και απο μενα με μια χαρουμενη μερα χαρη στην καμεραδα της LG G4 πραγματικα οι φωτογραφιες που εβγαλα ειναι θεικες απο την Παφο φενεται ολη η Πολη και το λιμανακι. Οι δυο τελευταιες ειναι με ZOOM IN 8X. απιστευτω. Πρωτη φορα εχω ετσι ωραιο κινητο με τετοια καμερα και με μεγαλα ZOOM IN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

 

http://s17.postimg.org/f101a56nj/10406836_881263675328723_7070388947202289058_n.jpg

 

http://s17.postimg.org/l4hlu1wxb/10606364_881263641995393_7678336952004624340_n.jpg

 

http://s17.postimg.org/eumc71xin/12509086_881263598662064_7513057722448934425_n.jpg

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας παιδια και απο μενα με μια χαρουμενη μερα χαρη στην καμεραδα της LG G4 πραγματικα οι φωτογραφιες που εβγαλα ειναι θεικες απο την Παφο φενεται ολη η Πολη και το λιμανακι. Οι δυο τελευταιες ειναι με ZOOM IN 8X. απιστευτω. Πρωτη φορα εχω ετσι ωραιο κινητο με τετοια καμερα και με μεγαλα ZOOM IN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

 

Μια και το ζουμ είναι ψηφιακό, μπορείς απλά να τραβήξεις τη φωτογραφία κανονικά και να κόψεις το κομμάτι που σε ενδιαφέρει μετά (είτε στον υπολογιστή, είτε στο κινητό).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Φωτογραφίες / βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...