Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από άλλες δυο αποτυχημένες προσπάθειες , για εγκατάσταση της V 7 , ( σύνολο 5 - 6 ? ) έγραψα στην Info Quest και ελπίζω να μου απαντήσουν.

Και κάτι που σκέφτηκα τώρα. Μήπως επειδή φοράω την V 4 γι αυτό δεν μπαίνει η V 7 ?

Πρέπει να μπούνε πρώτα η V 5 και V 6 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως εμένα η v6 με είχε τρελάνει στα malware. Είχα αρχίσει να αμφισβητώ τον ευατό μου και να αναρωτιέμαι τι κάνω λάθος και τα κολλάω 2-3 μέρες μετά την επαναφορά. Διαβάζω πως και η V7 έχει αρκετά malware. Εάν ισχύει, το κινητό έχει φύγει για quest...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα η v6 με είχε τρελάνει στα malware. Είχα αρχίσει να αμφισβητώ τον ευατό μου και να αναρωτιέμαι τι κάνω λάθος και τα κολλάω 2-3 μέρες μετά την επαναφορά. Διαβάζω πως και η V7 έχει αρκετά malware. Εάν ισχύει, το κινητό έχει φύγει για quest...
Υποτίθεται πως η V7 τα διορθώνει. Δες το screenshot.

Εκτός αυτού, τα θέματα που έχει η V4, όπως το δικό μου, με gps, κάμερα και μπαταρία, έχουν λυθεί ?

Η Infoquest πάντως μου απάντησε σε μια ώρα και ζήτησε περισσότερες πληροφορίες. Τις έστειλα και τώρα περιμένω. 4ac6f1ff2a924c13f2f2d9966ab19300.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα απροβλημάτιστα. Σβήστηκαν τα πάντα. Θα χρησιμοποιώ το κινητό στο σπίτι για χαζολόγημα και Youtube να δω αν επιστρέψουν τα malware. Το είχα για πούλημα, αλλά μέχρι να βεβαιωθώ ότι είναι εντάξει ο ηθικός μου κώδικας δεν μου επιτρέπει να το πουλήσω...
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ειδα απο εσας οτι ηρθε αναβαθμιση και επειδη την εχω σαν τριτη πλεον συσκευη ειπα να την κανω και εγω. προσπαθησα 2 φορες και ενω την εκανε κανονικα και εβγαζε την αποσυμπιεση αρχειων στην επανεκινηση κολουσε δεν μου την εκανε και με ξαναπηγαινε παλι να την κανω. Στην προηγουμενη που μας ειχε ερθει δεν ειχα τετοιο προβλημα ειχε εγκατασταθει κανονικα. Θα κανω μια επαναφορα στην καρτα sd και θα ξαναδοκιμασω παλι σε λιγο αλλιως θα το παρατησω

Υ.Γ Ξαναδοκιμασα και τωρα μου εχει κολλησει στην αποσυμπιεση εδω και 2 ωρες χαχαχα τι καλα... και χωρο εχω.

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω υπάρχουν πολλά πρόβλημα στην αναβάθμιση. Παμε λοιπόν από την αρχή.

1)Όσοι προσπαθήσετε να περάσετε την V7. 0 θεωρήστε δεδομένο ότι έχετε ήδη την V6. 0 σε εργοστασιακή μορφή (δεν ξέρω αν επηρεάζει το root)

2)Όσοι τα έχουμε ροοτ-αρει με τη βοήθεια του οδηγού του saviano πρέπει να κάνουμε backup μέσω twrp όλους τους φακέλους μας και ύστερα με καθαρή V6. 0 να περάσουμε την V7. 0 (τότε υπάρχει 99% επιτυχία)

3)Το μόνο που απομένει είναι να μπορέσουμε να root-αρουμε και την V7. 0 εφ οσον περαστεί...

Δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο αυτή τη στιγμή για να δοκιμάσω τη διαδικασία και αν βγάλω άκρη να φτιάξουμε ένα tutorial....

 

Στάλθηκε από το CUBOT_NOTE_S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δεν θα επρεπε να στειλουν οι ιδιοι πρωτα την v6, και μετα την V7? Μπορει καποιος να βαριεται να καθεται να ρουταρει και να περναει αλλες rom. Υποτιθεται οτι μια αναβαθμιση την στελνουν για καλυτερα, Θυμαμαι στην πρωτη αναβαθμιση που ειχε γινει v5 δεν ειχα τετοια θεματα ειχε γινει κανονικα. Απλα μεσα γραφει να γινει backup πριν την κανουμε. Εμενα στα αρχεια μου εχει κατεβει σαν zip αρχειο απλα τωρα κολλαει στην αποσυμπιεαη.

Υ.Γ ξαναδοκιμασα εκανε την αποσυμπιεση και ξανακολλησε παλι στην επανεκινηση. Χαχαχχα 3 ωρες ελειπα και οταν γυριζα συνεχιζε να την κανει. Απορω για ποιο λογο την εστειλαν και θελουν να κανουμε και αντιγραφα. Ποιος ο λογος αφου προκειται για security patch against malware/pop ads/ pop applications απο οτι γραφουν μεσα...Θα δοκιμασω να κανω μια επαναφορα μπας και την κανει

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εμένα είναι Μ800 CUBOT V5.0V20160815 και δεν μου έχει έρθει ποτέ η V6 και φυσικα δεν το κατεχω το άθλημα για να το κάνω μόνος μου τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εμένα είναι Μ800 CUBOT V5.0V20160815 και δεν μου έχει έρθει ποτέ η V6 και φυσικα δεν το κατεχω το άθλημα για να το κάνω μόνος μου τι να κάνω;
Πήγαινε μερικά ποστ πιο πίσω, το μέλος saviano έχει γράψει αναλυτικά τη διαδικασία και θα παρακαλέσω κάποιον αντμιν να μας κάνει sticky τα λινκ και το flashtool για ευκολία.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_NOTE_S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εγώ έκανα χθες την αναβάθμιση αν και την είχα κατεβάσει εδώ και μερικές ημέρες. Το μήνυμα είχε έρθει αυτόματα. Από M800_CUBOT_V5.0_20160912 με πήγε σε M800_CUBOT_V7_20180308 χωρίς να μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα η διαδικασία αλλά είχε τα αποτελέσματα του factory reset δηλαδή έσβησε τα πάντα. Δεν είχα κάνει root ή καποια άλλη επέμβαση και γενικώς δεν είχα παρατηρήσει κάποιο άλλο πρόβλημα. Αυτό που παρατήρησα σε ίδιο κινητό με το δικό μου είναι ότι χωρίς λόγο σβήνει επαφές από τις κοινές επαφές του gmail με το κινητό. Θα το αναβαθμίσω και αυτο ( όταν του έρθει το μήνυμα) να δω αν θα φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα επαναφορα αναγκαστικα μπας και επιτελους μπορεσω και την κανω, και ενω επιτελους εδειξε οτι την εκανε χωρις βεβαια να με ρωτησει αν θελω να κανω reboot,εκλεισε μονο του μπηκε στην recovery και ενω εγραψε και τις 2 φορες που δοκιμασα οτι γινεται η εγκατασταση παλι στην V5 παρεμεινε. Πολυ προβληματικη ενημερωση. Δεν μου εκανε facrory reset αλλα οσα κινητα εχουν περασει απο τα χερια μου οταν ερθει μια ενημερωση ποτε δεν κανει factory reset εκτος αν το κανουμε εμεις. Εδω στο one plus 3 που εχω οταν αναβαθμιστηκε σε oreo ολα εγιναν κανονικα. Πρωτη φορα το βλεπω αυτο το πραγμα τι να πω. Θα ξαναδοκιμασω να κανω επαναφορα χωρις να εγκαταστησω εφαρμογες και θα ξαναδοκιμασω, αν κανει τα ιδια θα το παρατησω. Ασε που το ειχα και εγω στο αυτοματο και θα επρεπε να γινει μονη της η να με ενημερωσει εστω.
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε τι μου απαντησαν στο you tube οταν τους εγραψα οτι δεμ μπορω να κανω με τιποτα την ενημερωση και με 2 επαναφορες. Πρωτη φορα τετοια απαντηση Λες και αλλες εταιρειες δεν στελνουν τετοιες ενημερωσεις που εγκαθιστουνται κανονικα.

(Dear Friend,The V7 version is targeted at malicious viruses, software, and advertisements. If your phone does not have these problems, it won't show any difference.) :lol:

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα επαναφορα αναγκαστικα μπας και επιτελους μπορεσω και την κανω, και ενω επιτελους εδειξε οτι την εκανε χωρις βεβαια να με ρωτησει αν θελω να κανω reboot,εκλεισε μονο του μπηκε στην recovery και ενω εγραψε και τις 2 φορες που δοκιμασα οτι γινεται η εγκατασταση παλι στην V5 παρεμεινε.

Και το δικό που το ίδιο κάνει. Απλά εγώ έχω 6 οπότε παραμένει στην 6. :sick:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έχω το συγκεκριμένο κινητό για δεύτερο, και σήμερα σε κάποια φάση το πήρε η ανήψια μου στα χέρια της (16 μηνών) και άρχισε να πατάει την οθόνη ώσπου το κινητό έκλεισε (δεν της έπεσε καθόλου κάτω και δεν θυμάμαι αν ήταν κλειδωμένο για να ξέρω αν πάτησε κάποια επιλογή)

το θέμα είναι ότι από την ώρα που έκλεισε, δεν ξανά άνοιξε και το έβαλα και στη φόρτιση (γιατί δεν θυμόμουν πόση μπαταρία είχε) αλλά το κινητό δεν ανοίγει με τίποτα!

Όταν πατάω το κουμπί για να το ανοίξω, δονείται μεν αλλά δεν ανοίγει ενώ το το έχω αισίως 2 ώρες στη φόρτιση αυτή τη στιγμή!

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι γίνεται?

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες καθόλου την μπαταρία από την συσκευή; Εάν όχι, βγάλτην για κάνα 2-3 λεπτά, ξαναβάλτην και προσπάθησε πάλι να το ανοίξεις.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Την έβγαλα αρκετές φορές αλλά τίποτα, το έχω στη φόρτιση αλλά δεν δείχνει να φορτίζει (το δοκίμασα κ σε power bank να δω αν φορτίζει και το λαμπάκι του pwer bank άναψε κανονικα που λογικά σημαίνει ότι φορτίζει όμως το κινητό δεν δείχνει τίποτα), δοκίμασα και το power+volume μπας και κάνω reset αλλά δεν ανάβει με τίποτα

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με power + volume up ούτε με power + volume down ανοίγει ;;;;

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, δοκίμασα κάθε συνδυασμό αλλά τίποτα, απλά δονείται και τίποτα άλλο

Επίσης αν και κοντεύει 5μιση ώρες στη φόρτιση, δεν έχει ζεσταθεί ούτε στο ελάχιστο

(Στο power bank, όταν το συνδεσα, τα φωτάκια του power bank άναψαν κανονικά οπότε υποθέτω από κει φόρτιζε?! Δοκίμασα και με άλλους φορτιστές αλλά μετά από τόσες ώρες, εφόσον φόρτιζε , δεν θα έπρεπε να είχε ζεσταθεί λίγο?)

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by anosamos
Link to comment
Share on other sites

Δεν φορτίζει. Μα τι να έπαθε στα ξαφνικά;;;;! :worry:

 

Ξέρεις να φλασάρεις rom; Το κατέχεις στο σπορ; Εάν το συνδέσεις με υπολογιστή λογικά θα ξυπνήσεις. Αυτά τα κινητά μπορείς να τα flashάρεις και χωρίς μπαταρία επάνω. Εάν ξαναπερνούσες την rom από την αρχή ίσως να έστρωνε.

 

Θα σε συμβούλευα το εξής. Βγάλε την μπαταρία και άσε την συσκευή γυμνή για αρκετή ώρα...ίσως και μέρα....Βγάλε SIM και κάρτα SD εάν έχεις. Ξαναδοκίμασε. Στο recovery τουλάχιστον πρέπει να μπει ρε γμτ!!!!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Sim και κάρτα μνήμης έχω ήδη βγάλει, από φλασαρισμα δεν το έχω και η αλήθεια είναι ότι έχω κάποια αρχεία μέσα που δεν θα ήθελα να χαθούν πχ με reset αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση, θα γίνει κι αυτό (αν πάρει μπρος φυσικά
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκιμασα να βγάλω και την μπαταρία για μια μέρα αλλά τίποτα, δεν ανοίγει! Πλέον ούτε με το power bank δείχνει να φορτίζει!

Όμως το συνδεσα με το λάπτοπ, και το αναγνώρισε κανονικά οπότε κατάφερα να πάρω τα αρχεία που είχα μέσα!

Μετά κατέβασα ότι χρειαζόταν για φλασαρισμα και ξεκινησα τη διαδικασία όμως ενώ οι οδηγίες μου έλεγαν να κάνω firmware upgrade,η μπάρα δεν φόρτωνε οπότε αποφάσισα να κάνω format + download. Εκεί μου το αναγνώρισε κανονικά το κινητό, και όταν η διαδικασία έγινε και φόρτωσε η μπάρα στο 100%.

Το κινητό και πάλι δεν ανοίγει όμως, και το χειρότερο είναι ότι πλέον τη συσκευή δεν την αναγνωρίζει ουτε το λάπτοπ!

Το μόνο που κάνει πλέον είναι να δονείται ελαφρώς αν πατάω το power ή κάποιον συνδυασμό κουμπιών

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δοκιμασα να βγάλω και την μπαταρία για μια μέρα αλλά τίποτα, δεν ανοίγει! Πλέον ούτε με το power bank δείχνει να φορτίζει!

Όμως το συνδεσα με το λάπτοπ, και το αναγνώρισε κανονικά οπότε κατάφερα να πάρω τα αρχεία που είχα μέσα!

Μετά κατέβασα ότι χρειαζόταν για φλασαρισμα και ξεκινησα τη διαδικασία όμως ενώ οι οδηγίες μου έλεγαν να κάνω firmware upgrade,η μπάρα δεν φόρτωνε οπότε αποφάσισα να κάνω format + download. Εκεί μου το αναγνώρισε κανονικά το κινητό, και όταν η διαδικασία έγινε και φόρτωσε η μπάρα στο 100%.

Το κινητό και πάλι δεν ανοίγει όμως, και το χειρότερο είναι ότι πλέον τη συσκευή δεν την αναγνωρίζει ουτε το λάπτοπ!

Το μόνο που κάνει πλέον είναι να δονείται ελαφρώς αν πατάω το power ή κάποιον συνδυασμό κουμπιών

To καλό είναι ότι έσωσες τα αρχεία σου.

Σε όλη την παραπάνω διαδικασία που ανέφερες, η οθόνη άναψε καθόλου;

Δοκίμασε να κρατάς πατημένο το Volume Down (και εάν δεν πιάσει αυτό τότε ξανακάνε την διαδικασία με Volume Up) πρiν συνδέσεις το κινητό στο PC.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...