Jump to content

Cubot S600


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Χθες παρέλαβα το κινητο και το έθεσα σε λειτουργία για πρώτη φορά. Μου ζήτησε να ρυθμίσω τη γλώσσα, στη συνέχεια να βάλω των κωδικό για το wifi και περίμενα να κάνει αναβάθμιση (update), όπως είχα διαβάσει στο forum. Το δικό μου δεν έκανε τίποτε και όταν έκανα χειροκίνητα έλεγχο για ενημέρωση λογισμικού, βγήκε το μήνυμα ότι το σύστημά μου είναι ενημερωμένο με την τελευταία έκδοση (c220v35-ps-20160401). Να ενημερώσω ότι έχει android 5.1 και έχει αγοραστεί από το you.gr. Ξέρει κανείς αν είναι σωστό αυτό ή έχω κάνει κάποιο λάθος? Ρωτάω γιατί έχει αναφερθεί ότι χρειάζεται αναβάθμιση για να λειτουργεί καλύτερα το κινητό.

Μήπως μπορεί ο φίλος aplos73 να μας πει πως γίνεται να αυξηθεί η άνταση του ηχείου γιατί και σε μένα είναι χαμηλός, αν και το έχω βάλει στο τέρμα.

Edited by danos42
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.καλορίζικο.δεν έκανε update γιατί το κινητό σου ήρθε με την τελευταία έκδοση firmware της cubot.Τώρα όσον αφορά τον ήχο η λύση είναι το δωρεάν MTK Engineering mode.Το κατεβάζεις το κάνεις εγκατάσταση και μετά στίς επιλογές πάς MTK Settings-Hardware-Audio-Loudspeaker Mode και αλλάζεις τις δυο τιμές που θα βρείς εκεί και πατάς set.Οι τιμ΄΄ες απο το εργοστάσιο είναι 126 μου φαίνετε.εγώ τις εχω κάνει 146 Αυτή που λέει Value 0-255 και 136 αυτή που λέει Max Vol. 0-160.Μην το παρακάνεις όμως μς τις τιμές.Απο διάφορα forum του εξωτερικού που κοιτούσα έγραφαν οτι τιμές πάνω απο 155 μπορεί να καταστρέψουν το ηχείο της συσκευής.Το δικό μου πάντως μς αυτές τις τιμές ακούγετε πολύ δυνατά.Και κάτι τελευταίο.όποια τιμή και αν αλλάξεις γράψε κάπου τις αρχικές τιμές για να τις επαναφέρεις αν κάτι δεν σου αρέσει.Επλίζω να βοήθησα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.Το κινητο το εχω μερικες εβδομαδες και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος.Να προσθεσω οτι χωρις να κανω τα update που λεει ο φιλος aplos73 (για τον λογο οτι δεν ηξερα οτι χρειάζεται να το κανω) το κινητο πεταει.Κανενα απολυτος κολημα το gps δουλευει αψοχα.Το εχω δοκιμασει με εφαρμογες που κατεβασα και απο google maps που κατεληξα να χρησιμοποιω.Η καμερα καλη δεν εχω παραπονο.Το μονο θεμα μου ειναι αν και το εχω ξαναγραψει και εδωσε πληροφοριες ο aplos και τον ευχαριστω απλα δε καταφερα να βρω πως ακριβως να το κανω ειναι το θεμα με την προσβασιμοτητα σε w10. Tο κοιταξα λιγο αλλα δε μπορεσα να κανω κατι με αποτελεσμα τα αρχεια τα οποια θελω να στειλω τα στελνω μεσω google drive.Αν καταφερω να λυσω αυτο το μοναδικο "προβλημα" που εχω θα δουλευουν ολα τέλεια.Μια ερωτηση πανο σε αυτο.Ξερουμε αν αυτο το κολημα το εχει μονο σε w10 η και σε 7? Γενικα για οσους διαβαζουν το φορουμ και σκευτονται να το παρουν, παρτε το και θα μείνετε απολυτα ικανοποιημενοι.Και στα καινουρια μελη που το πηραν τωρα να πω καλοριζικο και να το ευχαριστιθητε.

Να συμπληρωσω για τον φιλο που ρωτησε για το τζαμακι.Εγω δεν το χρησιμοποιω και εχω βγαλει το πλαστικο αυτοκολητο που ερχεται πανο στην σησκευη.Αν θελεις να βαλεςι το τζαμακι ναι πρωτα θα βγαλεις το αυτοκολητο και μετα θα το βαλεις

Edited by ZoReN
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε. Εγώ το κατάφερα με τις οδηγίες του aplos. Απλά όταν συνδέσεις το κινητό κάνε δεξί κλικ στα αρχεία που αναφέρει και χτύπα install. Είναι 3 αρχεια τα εγκατέστησα όλα. Τα αρχεία τα βλέπει το PC μόνο αν ξεκλειδώσεις το κινητό.

 

Φίλε aplos διάβασα σα ξένο φόρουμ από τεχνικό της cubot ότι θα κάνει αναβάθμιση σε andriod 6. Ξέρεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε hiatrou.χαίρομαι που κατάφερες να συνδέσεις το κινητό στο pc σου.το πρόβλημα αυτό το έχουν όλες οι συσκευές που φοράνε επεξεργαστή mtk. στα win 10.από ψάξιμο σε ξένα φόρουμ μόνο αυτό τον τρόπο βρήκα για να βλέπουν τα Windows 10 το κινητό.και το δοκίμασα και με άλλα 3 κινητά που έχω με mtk επεξεργαστή και δουλεύει κανονικά.όσον αφορά την αναβάθμιση σε mm μακάρι να την πάρουμε.πάντως και με την 5.1 το κινητό πετάει.και να είστε καλά όλοι για τα καλά σας λόγια.χαίρομαι που σας βοήθησα με τις απαντήσεις μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ στο forum.

 

πριν τρεις μέρες πήρα και εγώ το cubot S600. Πρώτη εντύπωση είναι το ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Θέλω όμως την βοήθειά σας. Ποια sd κάρτα προτείνετε για το κινητό. Δυστυχώς χρησιμοποίησα 16gb SD CARD - INTENSO - και το κινητό άνοιγε μαζί όλες τις εφαρμογές και κόλλαγε... Όταν έβγαλα στην SD κάρτα.... και επανέφερα τις εργοστασιακές ρυθμίσεις... το κινητό έως τώρα πάει ρολόι....

 

Οπότε: Ποια sd κάρτα προτείνετε για το κινητό????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.εγώ έχω μια samsung class 10 και δουλεύει μια χαρά.και μια Kingston class 10 που είχα δοκιμάσει μια χαρά δούλεψε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα.εγώ έχω μια samsung class 10 και δουλεύει μια χαρά.και μια Kingston class 10 που είχα δοκιμάσει μια χαρά δούλεψε.

Μήπως έχει βάλει κανείς τον ελληνικό ορθογράφο για τα μηνύματα ή το έχει ρυθμίσει κατάλληλα ώστε να αλλάζει όταν αλλάζουμε μεταξύ αγγλικών και Ελληνικών?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενικα το κινητο ειναι τελειο. Το συνδεσα και με τα win10.

Αλλα αντιμετωπιζω τα εξης προβληματα:

1) Σε συγκεκριμενη επαφη αν και η κληση ηταν ενταξει, ξαφνικα απο την αρχη της κλησης, οταν αυτη γινεται απο μενα, κανει καποιου ειδους ανυποφορου θορυβου.

2) Οταν παω να κατεβασω καποια εφαρμογη ή οταν μου στελνουν φωτογραφιες απο το viber λεει οτι δεν εχει χωρο αν και εχω 10gb και δεν τα αποθηκευει..

3) Δουλευουν τα δεδομενα για ιντερνετ μονο της μιας sim.

4) Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ! Μιση μερα με ελαχιστη χρηση. Το κινητο μου ηρθε απο την αρχη με μπαταρια 40%....δεν ξερω αν παιζει ρολο..

5) Και τελευταιο το gps..δεν μου κατεβαζει τον ελληνικο χαρτη. Κολλαει στο 33% και βγαζει και μηνυμα για μη υπαρξη χωρου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δύο θεματακια αν μπορείτε να με βοηθησετε. Σε ό,τι προσπαθώ να κάνω μου ζητάει substitution password. Ποιο στο καλό είναι αυτό; Μου έχει σπάσει τα νεύρα. Επίσης, έχετε βρει θήκη που να του ταιριάζει;;
Link to comment
Share on other sites

Θήκη δεν έχω βρει.και Μάλιστα έχω στήσει email στην cubot.gr που αναφέρω ότι δεν υπάρχουν θήκες και πρέπει να φέρουν.αλλά καμιά απάντηση.αν θέλεις θηκη ψάξε στο ebay.κάτι θα βρεις εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Κ ως προς το password που μου ζητα όταν ας πούμε θέλω να κανω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων ή να παψω την αναγνώριση του δακτυλικου αποτυπωματος, το έχεις συναντησει; είναι κάποιος στάνταρ αριθμός που μπορώ να βρω κάπου ή τον είχα εγω βάλει κ τον εχω πλέον ξεχάσει;;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

Έχει βρει κάποιος να αγοράσει θήκη σιλικόνης για το s600?

ή κάποια άλλη θήκη εκτός από flip/wallet?

 

Δυστυχώς μου έσπασε αυτή που είχε στην συσκευασία και τώρα είναι σχετικά απροστάτευτο.

Dimitris :respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι στην αγορά.το έχω αναφέρει και στην cubot.gr ότι δεν υπάρχουν θήκες αλλά καμία απάντηση.έχω αναγκαστεί να κάνω πατέντα μια θήκη από το παλιό μου cubot x6 και αυτή χρησιμοποιώ τώρα.πολύ καλή και αξιόπιστη η cubot.πίνω νερό στο όνομα της αλλά από αξεσουάρ εδώ στην Ελλάδα τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά ούτε στο ebay ή στο aliexpress βρίσκω θήκες.

 

Μόνο της μορφής flip case και αυτές παρά είναι άσχημες (και άβολες).

Dimitris :respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έχει πάρει κάποιος κάτι σαν αυτό? Βγαίνει το πίσω καπάκι, ώστε να μπορέσεις να το αλλάξεις?

https://www.aliexpress.com/item/Original-Cubot-S600-Battery-Case-Cover-Ultra-Thin-Hard-Protective-Back-Cover-For-Cubot-S600-Phone/32679229189.html?scm=1007.13339.60109.0&pvid=36b7370a-a0f6-4664-b9b4-1ca8c41d6135&tpp=1

Dimitris :respect:
Link to comment
Share on other sites

απο σήμερα και χωρίς να κάνω κάτι εγω το κιν ητό συνδέεται με MTP mode στα win 10 και μπορώ να ανοίγω και την κάρτα micro sd και την εσωτερική μνήμη του κινητού,ενω μέχρι πρότεινος έπρεπε να κάνω ''μαγικά με την registry για να το συνδέσω.Μάλον κάτι θα έφτιαξαν με τα update εκεί στη microsoft.
Link to comment
Share on other sites

έχει πάρει κάποιος κάτι σαν αυτό? Βγαίνει το πίσω καπάκι, ώστε να μπορέσεις να το αλλάξεις?

https://www.aliexpress.com/item/Original-Cubot-S600-Battery-Case-Cover-Ultra-Thin-Hard-Protective-Back-Cover-For-Cubot-S600-Phone/32679229189.html?scm=1007.13339.60109.0&pvid=36b7370a-a0f6-4664-b9b4-1ca8c41d6135&tpp=1

 

άλλαξα το λινκ γιατί δεν έπαιζε το προηγούμενο, ξέρει κανείς τι είναι αυτό? αλλάζει το καπάκι?

https://www.aliexpress.com/item/Cubot-S600-Battery-Case-100-New-Original-Durable-protective-back-case-For-Cubot-S600-Mobile-Phone/32678946798.html?spm=2114.13010208.99999999.264.ukynOm

Dimitris :respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα.μετά από ένα χρόνο χρήσης έβαλα δύο sim ταυτόχρονα ( vodafone - q ) και στην q ενεργοποίησα τα data 4g και είχα Internet στο κινητό και πολύ γρήγορο.δοκίμασα να κάνω το κινητό hotspot για να δώσω Internet στο tablet αλλά δεν το έκανε.από γοητευτικά λίγο αλλά δεν πειράζει.το έχει δοκιμάσει κανείς αυτο;σας δουλεψε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εγω το κανω συνεχεια χωρις προβλημα. Μαλλον κατι δεν κανεις σωστα
ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ :stupid:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.αφού το κάνεις κανονικά τότε κάτι δεν κάνω καλά εγώ.θα ξαναβάλω την sim της q και θα ξαναδοκιμάσω.ελπίζω να τα καταφέρω.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα να το κάνω Hot spot με την κάρτα της q.ξαναπέρασα τις ρυθμίσεις του Internet και το APN και τώρα μπορώ να δώσω Internet στο tablet και το laptop κανονικά.όχι τίποτα άλλο αλλά είχα την κάρτα της q σε ένα παλιό κινητό και δεν μπορούσα να εκμεταλλευτώ το 4g ου είναι πιο γρήγορο.ενώ τώρα όλα μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...