Jump to content

Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού?


MIKU
 Κοινοποίηση

Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού?  

42 members have voted

  1. 1. Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού?

    • Ναι και είμαι ευχαριστημένος
      6
    • Ναι αλλά θα επιστρέψω στη Δ.Ε.Η.
      0
    • Το σκέπτομαι
      19
    • Όχι με τίποτα
      17
    • Ναι αλλά θα επιστρέψω στη Δ.Ε.Η. γιατί δεν είδα μείωση
      0


Recommended Posts

Καλησπέρα!Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού?Αν ναι έχετε προβλήματα με τους λογαριασμούς?Είδατε έκπτωση σε σχέση με τη Δ.Ε.Η.?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

αλλαζοντας παροχο, φευγεις τελειως απ την δεη?

δε ξαναπληρωνεις τιποτα σε αυτην?

Στη δεη οχι αλλα πληρωνεις τελη δικτυων(ρυθμιζομενες χρεωσεις) που πανε στη δεη.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Οχι και δεν πρόκειται κιόλας

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Θυμαμαι πριν 3-4 χρονια ειχε ξαναγινει ενας ψιλοχαμος με καποιους νεους ιδιωτικους παροχους ενεργειας(energa,hellas power κ.α.),αλλα ολο το ενχειρημα μετα απο λιγους μηνες κατεληξε σε σκανδαλο και οι εταιρειες κατηγορηθηκανε για ξεπλυμα μαυρου χρηματος και βαλανε λουκετο.Μετα απο αυτο το φιασκο δεν θα εμπιστευομουν να γινω συνδρομητης σε καποιον ιδιωτικο παροχο.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην Watt+Volt όταν έκλεισε η Energa, γιατί εκείνο το διάστημα ήθελε κάποια παραπάνω χαρτιά για να επιστρέψω στη ΔΕΗ και δεν είχα διάθεση για τρέξιμο. Σήμερα είναι πολύ απλά, αλλά προς το παρόν δεν βλέπω κάποιο λόγο επιστροφής.

Η διαφορά στην τιμή είναι αμελητέα, αλλά με βολεύει καλύτερα τόσο η μηνιαία έκδοση λογαριασμού, όσο και η android εφαρμογή τους, όπου βλέπω ανά πάσα στιγμή τα πάντα σε σχέση με το λογαριασμό μου.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην Watt+Volt όταν έκλεισε η Energa, γιατί εκείνο το διάστημα ήθελε κάποια παραπάνω χαρτιά για να επιστρέψω στη ΔΕΗ και δεν είχα διάθεση για τρέξιμο. Σήμερα είναι πολύ απλά, αλλά προς το παρόν δεν βλέπω κάποιο λόγο επιστροφής.

Η διαφορά στην τιμή είναι αμελητέα, αλλά με βολεύει καλύτερα τόσο η μηνιαία έκδοση λογαριασμού, όσο και η android εφαρμογή τους, όπου βλέπω ανά πάσα στιγμή τα πάντα σε σχέση με το λογαριασμό μου.

Είσαι σε πρόγραμμα προπληρωμένων kwh?Π.χ.:http://watt-volt.gr/proionta-gia-spiti/home-energy-1700

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γλιτώνεις από τα τέλη δήμου και ερτ επομένως δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά στη τιμή και επομένως νόημα να αλλάξεις.Αν μπορούσαμε να απαλλαγούμε από την ερτ θα το είχα αλλάξει εδώ και πολύ καιρό.
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω elpedison 1.5 χρονο τωρα και ολα καλα. Βεβαια με αυτον τον παροχο μπηκα στο σπιτι και δεν μπορω να συγκρινω με δεη.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε πρόγραμμα προπληρωμένων kwh?Π.χ.:http://watt-volt.gr/proionta-gia-spiti/home-energy-1700

 

Όχι, για μαγαζί μιλάω, δυστυχώς δε μπορεί να μπει σε αυτά τα προγράμματα. Με το σπίτι δεν ασχολήθηκα ποτέ, στη ΔΕΗ ήταν πάντα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν δε μου δώσουνε τιμη κιλοβαταρας χωρις μα μου σου του και ψιλα γραμματα, για να μπορεσω να συγκρινω, δεν προκειτε καν να αξιολογησω. Επιπροσθετα να πουμε και το αλλο.... Στην ΔΕΗ πληρωνω οσα θέλω ασχέτως τι γράφει ο λογαριασμός χωρις κανενα διακανονισμο και ρέστα. Οτι υπολοιπο μενει μεταφέρεται στον επόμενο λογαριασμό. Οι εναλλακτικοι δεν ξέρω αν ειναι τοσο ευελικτοι.

 

Γενικά, για να περπατήσουν οι εναλλακτικοι πάροχοι θα πρεπει να διαφοροποιηθουν ουσιαστικά. Αυτό σημαίνει δικές τους μονάδες ηλεκτροπαραγωγής. Οσο ειναι resellers της ΔΕΗ, δεν θα δούμε προκοπη.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Φιάσκο είναι ρε παιδιά.. αφου είναι Μιτυληναίος από πίσω μην περιμένετε πολλά.;)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ιστορία με την Energa και τα ******* που φάγανε τα λεφτά του κόσμου και μετά τα ξαναζήταγε η εφορία μακριά από εναλλακτικούς Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς η προηγούμενη εμπειρία με τις ιδιωτικές ήταν απογοητευτική. Και φάγαν τα λεφτά και δε τιμωρήθηκαν. Να είναι καλά οι φορολικοί παράδεισοι...

 

Αυτή η εμμονή για ιδιωτικοποίηση είναι περίεργη. Ιδίως για μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα. Εγώ πιστεύω οτι μακροπρόθεσμα μόνο αυξήσεις θα δούμε, και για την ώρα μικρές διαφορές στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η revmaena ακόμη παίρνει τηλέφωνα και ζητάει λεφτά... είναι δυνατόν ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγες μέρες που με πήραν από μια τέτοια εταιρία αλλά όντας προκατειλημμένος τους το έκλεισα, δεν ήθελα ενημέρωση δηλαδή.

Αλλά αρχισα να αναρωτιέμαι μήπως αξίζει περισσότερο από τη ΔΕΗ από αποψη κόστους

Ειμαι στο κοινωνικο τιμολόγιο αλλά ο λογαριασμός με πολύ λίγες κιλοβατωρες έρχεται υψηλός λόγω των λοιπών χρεώσεων, το ρεύμα είναι χαμηλό σαν αξία, από τα άλλα ανεβαίνει ο λογαριασμός, κυρίως τα τελη

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν τα γλιτώνεις, όπου και να πας. Μόνο η αξία ρεύματος παίζει λίγο από πάροχο σε πάροχο. Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις καθώς και οι φόροι/τέλη/ερτ κλπ είναι ίδιοι παντού, γιατί αυτά δεν ελέγχονται από την κάθε εταιρία αλλά από τη νομοθεσία του κράτους.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την ιστορία με την Energa και τα ******* που φάγανε τα λεφτά του κόσμου και μετά τα ξαναζήταγε η εφορία μακριά από εναλλακτικούς

 

Να δεις οτι πισω απο τις καινουργιες αυτες εταιριες θα ειναι παλι τα σαινια της Ενεργκα... θα ξανακανουν την μπαζα τους και ξανα δρομο.Τοσο γκαου ειμαστε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα επαναφέρω το θέμα αφου έχω αρχίσει να σκέφτομαι και εγω την αποχώρηση με την ΔΕΗ.

 

Πλέον οι νέες εταιρίες δεν φαίνονται μουφα αφου εχουν δικές τους εγκαταστάσεις παραγωγής ενέργειας. Έχει ψαξει κανείς, ή αν έχει αλλαξει να μας πει εντυπώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα επαναφέρω το θέμα αφου έχω αρχίσει να σκέφτομαι και εγω την αποχώρηση με την ΔΕΗ.

 

Πλέον οι νέες εταιρίες δεν φαίνονται μουφα αφου εχουν δικές τους εγκαταστάσεις παραγωγής ενέργειας. Έχει ψαξει κανείς, ή αν έχει αλλαξει να μας πει εντυπώσεις?

 

Kαταρχάς κάνε ότι έκανα και εγώ . Βρες τις τιμολογήσεις και τα ψιλά γράμματα κάθε εταιρίας και δεν αν σε συμφέρει να φύγεις απο την ΔΕΗ . Για να σε προλάβω αν είσαι τυπικός καταναλωτής με Γ1 οικιακό μονοφασικό. Μην περιμένεις εκπτωσάρα . Η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή.Η ΔΕΗ είναι μια απο τις φθηνότερες ηλεκτροπαραγωγικές εταιρίες στην Ευρώπη εδώ και χρόνια. Παρ όλα αυτά θέλουν να ιδιωτικοποιήσουν την Ενέργεια ! Λάθος κίνηση για μένα !

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς κάνε ότι έκανα και εγώ . Βρες τις τιμολογήσεις και τα ψιλά γράμματα κάθε εταιρίας και δεν αν σε συμφέρει να φύγεις απο την ΔΕΗ . Για να σε προλάβω αν είσαι τυπικός καταναλωτής με Γ1 οικιακό μονοφασικό. Μην περιμένεις εκπτωσάρα . Η διαφορά τιμής είναι πολύ μικρή.Η ΔΕΗ είναι μια απο τις φθηνότερες ηλεκτροπαραγωγικές εταιρίες στην Ευρώπη εδώ και χρόνια. Παρ όλα αυτά θέλουν να ιδιωτικοποιήσουν την Ενέργεια ! Λάθος κίνηση για μένα !

 

To "μια απο τις φθηνότερες ηλεκτροπαραγωγικές εταιρίες στην Ευρώπη" έχει και αυτό ψιλά γράμματα.. Αφου με κρατικές επιχορηγήσεις ταιζουμε εδω και δεκαετίες την μαύρη τρύπα της ΔΕΗ (ναι απο τους φόρους και τα τέλη που έρχονται στον λογαριασμό της) αλλά και παράγοντας ενέργεια με λιγνίτη που έχει περιβαλλοντικό κόστος που γυρνάει μπουμερανγκ. Προς το παρόν δεν εχω ψάξει τις χρεώσεις για τις κιλοβατώρες (αν και απ οτι έχω δει μεχρι στιγμης οι ιδιωτικές έχουν πάλι μικρότερες χρεώσεις) αλλά το θέμα είναι πως αν αλλάξει συνολικά το μοντέλο τότε ο καταναλωτής ισως βγαίνει κερδισμένος μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει μια μεγάλη προσπάθεια να δαιμονοποιηθούν οι ιδιωτικές εταιρίες ενέργειας και λόγ Hellas Power και Energa το εχουν λίγο πολυ καταφέρει κάποιοι ωστε να μπορούμε να λέμε δοξα το θεό που υπάρχει η καλή μας η ΔΕΗ.

 

Μεγάλη αδικία για άλλους σοβαρούς ιδιώτες

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είναι κακό να έχεις κάτι "σίγουρο". Και στις τηλεπικοινωνίες ισχύει αυτό πχ κάποιος μπορεί να δίνει 50€ στον ΟΤΕ και να πηγαίνει αλλού με 25€, αλλά να χει στο νού του ότι αν κάτι πάει στραβά, θα έχει τον ΟΤΕ να ξαναγυρίσει.

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...