Jump to content

Lenovo A1000


pantoflakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ανοίγω ένα νέο θέμα για το συγκεκριμένο κινητό της αδερφής μου το οποίο σίγουρα δεν ειναι καθολου δημοφιλές (προφανώς επειδή ειναι 4'' και δεν εχει 4G).

Το κινητό λειτουργεί απροβλημάτιστα, εχει lolipop ειναι γρήγορο (4πηρυνο cortec A7 και 1gb ram σε 4'' οθονη).

Εχουμε διαπιστώσει όμως πρόβλημα στον ήχο που καταγράφεται στο βίντεο, ειδικα σε εσωτερικούς χώρους φαίνεται διακεκομμένος όχι γιατι έχει πρόβλημα το μικρόφωνο αλλα επειδή μαλλον δεν ρυθμιζεται σωστά το gain του μικροφώνου. Οποτε σχεδον πέραν του 1μετρου σε εσωτερικο χώρο δεν καταγράφεται τίποτα εκτός και αν φωνάζεις δυνατα, ενω όταν ξεκινάει τελικα να καταγράφεται ήχος αυτο γίνεται διακεκομένα και παρατηρώ εναλλαγες με απολυτη σιγαση καταγραφής και ξαφνικες διακεκομενες ομιλιες κοβοντας τις μισες κουβεντες. Σε εξωτερικό χώρο με τον αέρα να ''ενοχλεί'' το μικρόφωνο συνεχως δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα όπως και σε κλήσεις όλα φυσιολογικα και ο ήχος καμπάνα.

Δοκίμασα ότι camera app υπαρχει στο google play και το προβλημα εμμένει.

Το κινητό είναι καινουργιο αγορασμένο απο ελληνικό κατάστημα αλλα θα ήθελα να σας πληροφορίσω ότι παρά το υπέροχο εμφανισιακά app της λενοβο που ερχεται προεγκατεστημενο στο κινητο με support και hardware test, όταν επιχειρησεις να αναζητησεις βοηθεια και τηλέφωνα ή email για να ζητησεις συμβουλές χάνεσαι λίγο. Τα hardware τεστ του ομως ειναι πολυ χρησιμα.

Επιπλέον ενω υποτιθεται το κινητο εχει 2 χρονια εγγυση οταν εισαγω στο support το serial μου βγαζει οτι έχει 1 χρονο...

 

Καθε συμβουλή δεκτή.

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

εχω το συγκεκριμενο κινητο ..

βασικα οταν ειχα παρει το κινητο αυτο απο media markt δεν δουλευε το ενα slot της sim1

και μετα απο 3 βδομαδες -προχθες πηρα ενα αλλο κινητο το ιδιο παλι ..

μια χαρα δουλευει .. μηπως ειναι προβληματικο οπως το πρωτο κινητο που πηρα;; πανε απο εκει

που το αγορασες και πες το αυτο ..

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

απο κώτσο το πήραμε, δεν πρέπει να έχουν περάσει 10 μέρες. Μπορώ να πάω λες εκει να τους επιδείξω το πρόβλημα και να μην ασχοληθώ με τη λένοβο?
Link to comment
Share on other sites

θα το πανε στη αντιπροσωπεια της lenovo στανταρ και θα περιμενει 1μηνα μαξ

 

και δες λιγο εδω

http://www.insomnia.gr/topic/515747-%CE%B5%CE%BE%CF%89-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-lenovo-%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%BF/

Edited by jemadux

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

Τι λεει ο επεξεργαστης παιδια; Λως τα παει σε σχεση με τους επονυμους;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο αντικαταστάθηκε απο κωτσόβολο χωρίς κανένα παρατράγουδο και τους ευχαριστώ για αυτό, αλλα το καινουργιο παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. :(

Ο επεξεργαστής του είναι μια χαρά ίσως και ελάχιστα overkill για το κινητό και την μικρή του οθόνη και ανάλυση.

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε 2 τηλέφωνα που αγορασα για τα παιδιά μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα με το μικρόφωνο, καταγραφεί τον ήχο από εμένα που το κραταω αλλά όχι από αυτόν που βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη των 2 μέτρων.
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 τηλέφωνα που αγορασα για τα παιδιά μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα με το μικρόφωνο, καταγραφεί τον ήχο από εμένα που το κραταω αλλά όχι από αυτόν που βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη των 2 μέτρων.

Παρε ενα τηλεφωνο στη lenovo και πες τους το πρόβλημα για να καταλαβουν οτι υφίσταται και είναι εγγένη αστοχία του κινητου (η οποια σίγουρα διορθώνεται με ένα update στο firmware καθως το μικροφωνο όταν θέλει...είναι πολύ ευαίσθητο). Πες τους οτι και σε αλλο παιδί που ξερεις που αλλαξε 2 κινητα ειχαν το ίδιο προβλημα. Εγω το έκανα ήδη αλλα μάλλον δεν με είδαν και πολύ στοργικά...Ποιο πολλες λεπτομέρειες βλάπτουν;)

Link to comment
Share on other sites

Θα τους πάρω τη Δεύτερα αλλά δε νομίζω να ιδρώνει το αυτί τους με ότι παράπονα και να κανουμε.Δεν θα βγάλουν αυτοί το update, είμαι σίγουρος πως ξέρουν το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα τηλεφωνο lenovo A1000 android 5 Προσπαθω εδώ και 2 μερες να το κανω root Ότι και αν εκανα μεσω υπολογιστη η με πολλα apk στο τηλεφωνο δεν μπορω. Από ότι μπορω να καταλαβω ότι ειδα και διαβασα στο ιντερνετ ( τα αγγλικα μου είναι και χαλια) μαλλον θελει Clockwork Mod Recovery για να βαλω καποια zip αρχεια για να μπορω να κανω update from sd card. Ας με βοηθησει οποιος ξερει πως να κανω root και αν πραγματι καταλαβα καλα οτι γινετε και ετσι ( Παρεπιπτοντως πριν 3 μερες εκανα σε samsung i8160 upgrade adroid σε 4.4 και η βοηθεια από τις αναρτησεις του φορουμ ηταν τελεια) Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ναι την εκανα και με το την εκανα επαθε κοκομπλοκο το κινητο

+1

Τωρα ενημερωθηκα οτι η αναβαθμιση ουσιαστικα κανει το κινητο να σερνεται σχετικα στα μενου και στην εναλλαγη καρτελων, ενω οταν πατας το κουμπι power για να ανοιξει οθονη απο την αναμονη κανει 5 δευτερολεπτα να δωσει φως. Αν το χα στα χερια μου σιγουρα θα εβρισκα και αλλα κουσουρια. Για το προβλημα του βιντεο δεν ξερω αν διορθωθηκε. Μην κανετε το update δεν χανετε κατι να το καθυστερησετε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κ εδώ.. Πατάς το power button κ αυτό κοιμάται του καλου καιρού.. Αίσχος..!! Εκανα factory reset μήπως και αλλά τζίφος.. Ελπίζω σύντομα να το διορθώσουν...
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κ εδώ.. Πατάς το power button κ αυτό κοιμάται του καλου καιρού.. Αίσχος..!! Εκανα factory reset μήπως και αλλά τζίφος.. Ελπίζω σύντομα να το διορθώσουν...

Παω στοιχημα αυριο το πρωι ολοι οι αγοραστες των Α1000 θα ειναι με το δαχτυλο στο τηλεφωνο για κληση στο support πουρνο πουρνο μολις ανοιξει τηλεφωνικο κέντρο.

Μα καλα δεν έκαναν καν τον κοπο να δοκιμασουν το update μονο πηγαν και χαντακωσαν ενα κινητο που δουλευε σχετικα απροσκοπτα? Τωρα επιασα το κινητο στα χερια μου και ειδικα αν τρεχουν 3-4 εφαρμογες και τρωει λιγο ζόρι, κάνει 10 δευτερολεπτα να ''ξυπνησει'' σε σημειο να νομιζεις οτι τέλειωσε η μπαταρια...

 

@mol αν και δεν εχω πληρη εντυπωση το κινητό έχει ικανοποιητική μπαταρία. (δε σε προβληματίζει ούτε σε εντυπωσιάζει...)

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

Παω στοιχημα αυριο το πρωι ολοι οι αγοραστες των Α1000 θα ειναι με το δαχτυλο στο τηλεφωνο για κληση στο support πουρνο πουρνο μολις ανοιξει τηλεφωνικο κέντρο.

Μα καλα δεν έκαναν καν τον κοπο να δοκιμασουν το update μονο πηγαν και χαντακωσαν ενα κινητο που δουλευε σχετικα απροσκοπτα? Τωρα επιασα το κινητο στα χερια μου και ειδικα αν τρεχουν 3-4 εφαρμογες και τρωει λιγο ζόρι, κάνει 10 δευτερολεπτα να ''ξυπνησει'' σε σημειο να νομιζεις οτι τέλειωσε η μπαταρια...

 

@mol αν και δεν εχω πληρη εντυπωση το κινητό έχει ικανοποιητική μπαταρία. (δε σε προβληματίζει ούτε σε εντυπωσιάζει...)

 

Κ στο GSMarena υπάρχουν παράπονα για το τελευταίο update, οτι αργεί να ξυπνήσει το κινητό.. Σχετικά με την μπαταρία για 2,3 μέρες που το είχα δοκιμαστικά σαν 1η συσκευή σε φουλ χρήση κ μικτή χρήση Wi-Fi - 3G έβλεπα 5 κ κάτι ώρες οθόνη..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tο τσίμπησα χθες στα 59 ευρώ και είναι σούπερ για τα λεφτά του.

 

Το έκανα και root αμέσως (όπως όλα τα android που παίρνω) με το Kingroot από εδώ

 

Recovery δεν μπορώ να βρω αν και έψαξα αρκετά με τα φτωχά αγγλικά που γνωρίζω...

 

Αν κάποιος βρει κάτι ας το πει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά το πήρα και εδώ αυτό το κινητό και τα σπάει... (είχαι 2 πύρινο με 512 ραμ... οπότε για μένα πετάει!!!) αλλά έχω το εξής πρόβλημα... δεν πιάνει ο proximity sensor... συμβαίνει και σε εσάς αυτό?? να το πάω πίσω για εγγύηση??? εκτώς και αν δεν έχει proximity sensor... αλλά διάβαζα ότι έχει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα και εδώ αυτό το κινητό και τα σπάει... (είχαι 2 πύρινο με 512 ραμ... οπότε για μένα πετάει!!!) αλλά έχω το εξής πρόβλημα... δεν πιάνει ο proximity sensor... συμβαίνει και σε εσάς αυτό?? να το πάω πίσω για εγγύηση??? εκτώς και αν δεν έχει proximity sensor... αλλά διάβαζα ότι έχει...

Μηπως η προστατευτικη μεμβρανη καλυπτει τον σενσορα;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δε έχει προστατευτική μεμβράνη... αλλά και να συνέβαινε αυτό, κάθε φορά που θα ενεργοποιήτω ο σένσορας, η οθόνη θα έσβηνε από μόνη της, έτσι δεν είναι???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά το πήρα και εδώ αυτό το κινητό και τα σπάει... (είχαι 2 πύρινο με 512 ραμ... οπότε για μένα πετάει!!!) αλλά έχω το εξής πρόβλημα... δεν πιάνει ο proximity sensor... συμβαίνει και σε εσάς αυτό?? να το πάω πίσω για εγγύηση??? εκτώς και αν δεν έχει proximity sensor... αλλά διάβαζα ότι έχει...

 

Δεν έχει proximity sensor.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo A1000

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...