Jump to content

Sony Xperia C5 Ultra


stred
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Durability

Scratch-resistant

Main camera and video

13 megapixel camera with autofocus

Soft LED flash

Sony Exmor RS™ for mobile image sensor

SteadyShot™ – video stabilisation

Superior Auto – automatic scene selection

25 mm wide-angle lens with an 80 degree field of view

4x digital zoom

Full HD video recording (1080p)

HDR for photos and videos

Image stabiliser

Geotagging – add location info to your photos

Red-eye reduction

Image capture, supported file format: JPEG, PNG

Image playback, supported file formats: BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP

Video capture, supported file formats: 3GPP™, MP4

Video playback, supported file formats: 3GPP™, MP4, VP8, VP9, ASF, AVI, FLV

Entertainment

PlayMemories**

Processor (CPU)

1.7 GHz MediaTek MTK6752

ARM Mali760 MP2 700 MHz

64-bit Octa-core

Sound

Sony 3D Surround Sound technology (VPT)

Clear Audio+ – Sound improvement software

Clear Bass™

Manual equaliser

xLOUD™ Experience

TrackID™ music recognition***

Stereo recording

Audio recording, supported file formats: 3GPP™, MP4, AMR, Ogg Vorbis, WAV

Audio playback, supported file formats: MP3, 3GPP™, MP4, SMF, WAV, OTA, Ogg vorbis, FLAC, ASF

FM radio with RDS***

Networks

GSM GPRS/EDGE (2G)

UMTS HSPA (3G)

Mobile payment

NFC Mobile Payment

Front camera & video

13 megapixel camera with autofocus

Selfie Flash for extensive and uniform light outreach

Sony Exmor RS™ for mobile image sensor

SteadyShot™ – video stabilisation

Superior Auto – automatic scene selection

22 mm wide-angle lens with an 88 degree field of view

Full HD video recording (1080p)

HDR for photos and videos

Image stabiliser

Geotagging – add location info to your photos

Red-eye reduction

Image capture, supported file format: JPEG, PNG

Image playback, supported file formats: BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP

Video capture, supported file formats: 3GPP™, MP4

Video playback, supported file formats: 3GPP™, MP4, VP8, VP9, ASF, AVI, FLV

Display and design

6” Full-HD IPS (1920x1080 pixels)

Mobile BRAVIA® Engine 2

Super Vivid Mode

Memory and storage

2 GB RAM

16 GB flash memory**

Up to 200 GB microSD™ card

Connectivity

aGPS***

Bluetooth® 4.1 wireless technology

3.5 mm audio jack (CTIA)

DLNA Certified®

NFC

GLONASS***

Miracast

TV SideView

Native USB tethering

Synchronisation via Exchange ActiveSync®, Facebook™, Google™ and SyncML™***

USB High speed 2.0 and Micro USB support

Wi-Fi® and WiFi Hotspot functionality

Battery

2930 mAh

Talk time: up to 14 hours 24 min.*

Standby time: up to 769 hours*

Music listening time: up to 60 hours 8 min.*

Video viewing time: up to 7 hours 47 min.*

 

http://api.sonymobile.com/files/xperia-c5-ultra-gallery-white-1280x840-525a5b8ff12c9772e7724dfe973a8b23.jpg

Παιδες το εχει κανεις το μοντελο του τιτλου? στα 324 που αρχιζει στο skroutz μου φαινετε κελεπουρι! το επιασα λιγο στο Πλαισιο και εντυπωσιαστηκα! μονος του αντιπαλος θα ελεγα πως ειναι το Huawei Ascend Mate 7 αλλα το δικαρτο παει στα 550+.

 

Υ.Γ. Η σονυ τα eu μοντελα του skroutz τα δεχεται κανονικα οπως πχ η lg??

Edited by konstantinoslp
dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ σκέφτομαι να το πάρω, αν δεν μου καθίσει καλά το flex 2.

Ψάχνω τον αντικαταστάτη του z ultra.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ το πηρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά. Με εξέπληξε μπορώ να πω που έχει τη δυνατότητα να αλλάξεις τα δεδομένα από τη μια κάρτα στην άλλη. Ή μπαταρία είναι λίγο χαλια σε πολλή χρήση εννοείται όπως τα περισσότερα κινητά άλλωστε. Πολύ καλός ήχος και δυνατός πολλή καλή ή κάμερα του και πολύ ωραίο design. :D
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ το πηρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικά. Με εξέπληξε μπορώ να πω που έχει τη δυνατότητα να αλλάξεις τα δεδομένα από τη μια κάρτα στην άλλη. Ή μπαταρία είναι λίγο χαλια σε πολλή χρήση εννοείται όπως τα περισσότερα κινητά άλλωστε. Πολύ καλός ήχος και δυνατός πολλή καλή ή κάμερα του και πολύ ωραίο design. :D

 

Καλορίζικο! το έχεις πάρει καιρό? απο skroutz ή απο μαγαζί κωτσόβολος κτλ? είναι η έκδοση E5533 που υποστηρίζει την LTE 800 μπάντα?

η μπαταρία πόσες ώρες οθόνη περίπου? οι φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό πώς πάνε? ουφ σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις!:)

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! το έχεις πάρει καιρό? απο skroutz ή απο μαγαζί κωτσόβολος κτλ? είναι η έκδοση E5533 που υποστηρίζει την LTE 800 μπάντα?

η μπαταρία πόσες ώρες οθόνη περίπου? οι φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό πώς πάνε? ουφ σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις!:)

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Πέντε μέρες το έχω και το αγορασα από Σκρουτζ στα 334 ευρώ. Ναι είναι το 4g. Δεν έχω προσέξει πόσο κρατάει ή οθόνη αλλά τη μέρα τη βγάζει ή μπαταρία και με ψιλοβαρια χρήση. Το βράδυ βγάζει καλουτσικες φωτό και τη μερα τέλειες. Για τη μπαντα που λες δεν ξέρω να σου απαντήσω πάντως με cosmote βγάζει 4g και πάει σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον μοντελο!

george_xp_pro μπορεις να μας πεις ποσο sot βγαζει ?

 

Αν μπορει καποιος mod ας βαλει τα τεχνικα χαρακτηριστικα στο πρωτο ποστ. Ευχαριστω :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον μοντελο!

george_xp_pro μπορεις να μας πεις ποσο sot βγαζει ?

 

Αν μπορει καποιος mod ας βαλει τα τεχνικα χαρακτηριστικα στο πρωτο ποστ. Ευχαριστω :)

 

Φιλε μου sar εννοεις μαλλον:D. Το βιβλιαρακι που εχει μεσα λεει 0.224 W/κιλο (10 γραμμαρια) στο αφτι και στο σωμα λεει 0,397 W/κιλο (10 γραμμαρια)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου sar εννοεις μαλλον:D. Το βιβλιαρακι που εχει μεσα λεει 0.224 W/κιλο (10 γραμμαρια) στο αφτι και στο σωμα λεει 0,397 W/κιλο (10 γραμμαρια)

Sorry, εννοω sreen on time, δηλαδη απο το 100% μπαταρια μεχρι να φτασει χαμηλα πχ 5%-10%-15% (οπου το βαλεις να φορτισει) ποσες ωρες εχεις ανοικτη την οθονη ?:)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Sorry, εννοω sreen on time, δηλαδη απο το 100% μπαταρια μεχρι να φτασει χαμηλα πχ 5%-10%-15% (οπου το βαλεις να φορτισει) ποσες ωρες εχεις ανοικτη την οθονη ?:)

 

Χαχα την πατησα ο.κ. Λοιπον επειδη δεν δινω σημασια σε αυτο οπως ανεφερες δεν εχω κοιταξει να σου πω την αληθεια. Το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι με λιγο απ ολα και πιο πολυ internet μια μερα μου βγαζει. Αν και ειναι η τριτη φορα που το φορτιζω - αποφορτιζω δεν πιστευω οτι εχει και πολυ καλη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή για τους "phabletάδες". Από,τι διαβάζω είναι κατασκευασμένο από αλουμίνιο.

Λίγο δυσανάλογα τα bezels λόγω της τεράστιας κάμερας και του flash στο επάνω μέρος. Η μπαταρία του είναι ένα ζήτημα.

 

Επιπλέον βλέπω ότι έχει και one hand mode όπως το Note 4. Φαντάζομαι μικραίνει η οθλονη για να μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις με το ένα χέρι!

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σαν αίσθηση στο χέρι είναι αρκετά καλό, λίγο μακρόστενο αλλά λεπτό και κομψό.

Αυτό το mode για χρήση με το ένα χέρι το έχεις λειτουργήσει; Βολεύει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το mode για χρήση με το ένα χέρι το έχεις λειτουργήσει; Βολεύει;

 

οχι, δε το εχω το κινητο ουτε ηξερα οτι εχει κατι τετοιο, βασικά εχω παει 3 φορες στο Public και το κοιταω και δε μπορω να αποφασισω μεταξυ αυτου και του ascend mate 7... :D

 

Μονο ο george_xp_pro το εχει απο το φορουμ.. μαγκας, εγω αν ενα κινητο δεν εχει κλεισει καμια 50αρα σελιδες στο φορουμ δεν αγοραζω.. κο κο κο:p

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

οχι, δε το εχω το κινητο ουτε ηξερα οτι εχει κατι τετοιο, βασικά εχω παει 3 φορες στο Public και το κοιταω και δε μπορω να αποφασισω μεταξυ αυτου και του ascend mate 7... :D

 

Μονο ο george_xp_pro το εχει απο το φορουμ.. μαγκας, εγω αν ενα κινητο δεν εχει κλεισει καμια 50αρα σελιδες στο φορουμ δεν αγοραζω.. κο κο κο:p

 

Χαχαχα με το κο κο κο φιλε μου. Λοιπον η λειτουργια με το ενα χερι τη δοκιμασα και εμενα παρολο που εχω μεγαλο χερι δεν με βολευει. Τωρα αλλον μπορει να τον βολευει τι να πω. Μαλλον εχω συνηθισει να τα κραταω ολα τα κινητα που εχω με τα δυο χερια γιατι ολα ειναι 6ιντσα.:D

Link to comment
Share on other sites

Μία σύγκριση με το ultra την θέλουμε....

Είναι καλύτερο σε βαθμό που αξίζει κάποιος από ultra να πάει σε αυτό;;;;

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Μία σύγκριση με το ultra την θέλουμε....

Είναι καλύτερο σε βαθμό που αξίζει κάποιος από ultra να πάει σε αυτό;;;;

 

Σαν πρώην κάτοχος Ultra και δοκιμαστής C5 Ultra μου άφησε τις εξής εντυπώσεις

Οθόνη: σαφώς πιο φωτεινή και με πιο έντονα χρώματα από το Ultra. Δεν ξέρω αν το Z είχε διαφορά στα panel αλλά το πρώτο που είχα που ήταν αγορασμένο αρχές του 2014 είχε κάπως έντονα χρώματα αλλά όποτε το πίεζα στη μέση και στον πάτο της οθόνης, νερούλιαζαν τα χρώματα, ενώ στο δεύτερο που ήταν αγορασμένο τον 7/2015 τα χρώματα ήταν άτονα και ούτε το calibration της οθόνης έκανε τίποτα.

 

Κάμερα: ενώ στα χαρτιά το C5 έχει 13mpx έναντι των 8 του Ultra, δεν μου φάνηκε τεράστια η διαφορά και δεν μου "χτύπησε στο μάτι" όπως στην 20άρα του 930 ή στην 13άρα του G3. Γενικά έχει καλή κάμερα, με led που χρειαζόταν οπωσδήποτε στο Ultra για βραδινές και για φακό. Η μπροστινή όμως, είναι "κτήνος" και βγάζει παραπάνω από ικανοποιητικά για selfie.

 

Ποιότητα/στιβαρότητα: το C5 παρ'όλο που είναι πλαστικό έχει γερή κατασκευή χωρίς τριγμούς ή τίποτε άλλο, είναι πολύ λεπτό αλλά δεν έχει σε καμία περίπτωση την premium αίσθηση του Z Ultra. Όπως και να το κάνουμε το γυαλί έχει άλλη αίσθηση. :cool:

Εκεί όμως, που μου χτύπησε άσχημα ήταν στα τ-ε-ρ-α-σ-τ-ι-α bezel. Στο κάτω μέρος, κάπως το είχα συνηθίσει από το Z αν και θα ήθελα να έχει έξω από την οθόνη πλήκτρα για να μην χάνω εκατοστό από την τεράστια οθόνη, αλλά το πάνω μέρος του C5 πραγματικά βγάζει μάτι. Στο λευκό χρώμα, τα πράγματα είναι καλύτερα, με λευκό φόντο φαίνεται σα να είναι ενιαίο χωρίς να ξεχωρίζεις οθόνη - bezel και στο μαύρο φόντο δεν χτυπάει τόσο, αλλά στο μαύρο χρώμα ξενέρωσα λίγο. Πιάνοντας μετά το G3 που έχει ελάχιστα bezel πάνω - κάτω, αγαλλίασε η ψυχή μου . :p

 

To sum up, πρόκειται για μια εξαιρετική πρόταση και μπορεί να χαρακτηριστεί ως αναβάθμιση από το Ultra αλλά στα σημεία όπου το τελευταίο έχανε. Μόνο το Zx Ultra θα είναι άξιος αντικαταστάτης. Το C5, όμως, δεν είναι τόσο τραγικό και για το Dual Sim που προσφέρει, πιστεύω ότι τα χρήματά του τώρα (320) τα αξίζει και με το παραπάνω. Μελανό όμως, σημείο παραμένει ο MediaTek επεξεργαστής καθώς μπορεί να είναι γρήγορος αλλά δεν τον θεωρώ εγγύηση σε μελλοντικές αναβαθμίσεις είτε επίσημα, είτε μέσω custom ROM και είναι κρίμα ένα τέτοιο τηλέφωνο να χαντακωθεί από τώρα, ενώ το Z εξακολουθεί να παίρνει έστω και μέσω custom την Marshmallow. Τουλάχιστον, φάνηκε πως η Sony έκανε και πάλι καλή δουλειά στο sw και θα βγάλει ασπροπρόσωπους όσους θέλουν out of box καταστάσεις στυλ Windows Phone/iOS

 

Αυτά τα λίγα πάλι. :lol:

 

PS: χωρίς κάποιο λόγο του ξεκολλησε η οθόνη του φίλου και το έστειλε σέρβις, οπότε το είχα άλλη μια μέρα και η μπαταρία μου φάνηκε απογοητευτικη σε σχέση με το Ultra. Στο τελευταίο έβγαζα 5 ώρες SOT με συνδυασμό παιχνιδιών και data. Αυτό μου άφησε τρεις ώρες SOT χωρίς κάρτα μέσα και με σχετικά απλή χρήση. Η μπαταρία είναι περίπου δύο βδομαδων και με προσεκτικες φορτισει, οπότε δεν τίθεται θέμα calibration ή κακής χρήσης

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά κοιτάω το συγκεκριμένο κινητό για την κοπέλα μου. Την ενδιαφέρουν κυρίως οι φωτογραφίες (πισινή και μπροστινή κάμερα (έχει η μπροστινή φλας ? εννοώ να ασπριζει πχ η οθόνη για να φαίνεται καλύτερα η εικόνα στο σκοτάδι)) και από κει και πέρα νορμάλ χρήση τηλεφώνου και καμια εφαρμογούλα απλή (browsing, facebook κτλπ). Από μπαταρία πώς πάει ? Επίσης μια ακόμη ερώτηση, μπορεί να δεχτεί και 2η sim και κάρτα μνήμης SD ή μόνο μία απ'τις δύο ? Γενικότερα για τα δίκαρτα κινητά, υπάρχει κάποιο που να δέχεται και 2η κάρτα sim και κάρτα μνήμης ? Γιατί μερικά που χάζεψα όλα έλεγαν ότι δέχονται μία απ'τις δύο. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο διαθέτει και μπροστινό φλας για τις φωτογραφίες οπότε θα την καλύψει απόλυτα. Δέχεται 2 sims παράλληλα με την SD που έχει ξεχωριστή υποδοχή, οπότε 3 κάρτες σύνολο!
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μια επιλογή που έχει στην κάμερα για λήψη πολλαπλών γωνιών μέσω σύνδεσης με άλλο κινητό την έχει χρησιμοποιήσει κανένας ? Πρέπει η 2η συσκευή να είναι Sony ? Γιατί δοκίμασα να το κάνω με το C5 της δικιάς μου και το G3 το δικό μου αλλά δεν έβγαλα άκρη. Γενικά κάποιο "μυστικό" ή καλό κολπάκι/ρύθμιση έχετε να προτείνετε ? ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η δεύτερη συσκευή πρέπει να είναι Sony. Το έχω δοκιμάσει με το τηλέφωνο της κόρης μου xperia m4 aqua
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η δεύτερη συσκευή πρέπει να είναι Sony. Το έχω δοκιμάσει με το τηλέφωνο της κόρης μου xperia m4 aqua

 

Αα, μάλιστα! Κρίμα! :/

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε ο πατέρας μου σε λευκό πριν 3 βδομάδες.

349€ από plaisio.

Για προστασία έβαλα μία θήκη διαφανή σιλικόνης και από μπροστά την διάσημη μεμβράνη από σιλικόνη πλαστικό που δεν γρατζουνιεται με τίποτα. Πλέον το κινητό θα είναι ασφαλές...

Τώρα από ultra να πάω εκεί δεν ξέρω.. Οι κάμερες του και με δελεαζουν.......

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Το πήρε ο πατέρας μου σε λευκό πριν 3 βδομάδες.

349€ από plaisio.

Για προστασία έβαλα μία θήκη διαφανή σιλικόνης και από μπροστά την διάσημη μεμβράνη από σιλικόνη πλαστικό που δεν γρατζουνιεται με τίποτα. Πλέον το κινητό θα είναι ασφαλές...

Τώρα από ultra να πάω εκεί δεν ξέρω.. Οι κάμερες του και με δελεαζουν.......

 

Ποια είναι η "διάσημη μεμβράνη από σιλικόνη πλαστικό που δεν γρατζουνιεται με τίποτα" φίλε ? Για δώσε link! :)

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η "διάσημη μεμβράνη από σιλικόνη πλαστικό που δεν γρατζουνιεται με τίποτα" φίλε ? Για δώσε link! :)

 

Ultimate λέγεται η εταιρεία.

 

Anticrash antishock

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia C5 Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...