Jump to content

[Android - προτάσεις] Ψυχαγωγία, Lifestyle, Social Networking


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτα απ'όλα μέσα από το facebook μπορείς να ρυθμίσεις τι ειδοποιήσεις θα έχεις, σχεδόν για όλα.

 

Τώρα αν θες να έχεις ειδοποιήσεις αλλά να μην στις εμφανίζει στο κινητό, πας:

 

Ρυθμίσεις > Γενικά > Διαχείριση Εφαρμογών > Όλα > Βρίσκεις το facebook, το ανοίγεις και απενεργοποιείς το κουτάκι των ειδοποιήσεων.

 

Ευχαριστω αλλα ετσι θα εχω ειδοποιησεις στον messenger για προσωπικα μηνυματα ? Στην εφαρμογη του facebook μονο αυτη για μηνυματα εχω ενεργη αλα μου ερχονται κι αλλες πολλες απο δημοσιευσεις , κοινοποιησηεις κλπ .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω αλλα ετσι θα εχω ειδοποιησεις στον messenger για προσωπικα μηνυματα ? Στην εφαρμογη του facebook μονο αυτη για μηνυματα εχω ενεργη αλα μου ερχονται κι αλλες πολλες απο δημοσιευσεις , κοινοποιησηεις κλπ .

Αν δεν έχεις το messenger, οχι δε θα σου ρχονται ειδοποιησεις για τα μηνύματα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις το messenger, οχι δε θα σου ρχονται ειδοποιησεις για τα μηνύματα έτσι.

 

Εχω messenger και το δοκιμασα οπως ειπες και δουλευει μια χαρα !!! Ευχαριστω.:D:D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε android lollipop πως μπορώ να αναγκάζω μια εφαρμογή να τρέχει και να παραμένει ενεργή στο παρασκήνιο ? Υπάρχει λύση? Το λέω για το viber που για να με δειχνει on line και να λαμβανω/στελνω μυνήματα πρέπει να έχω το παράθυρο του viber ανοιχτό!!!! Αν το βγάλω μετά από 2 λεπτά με πετάει off!!!! Αυτό δεν το έκανε πάντα.... Δεν θυμάμαι από πια έκδοση και μετά χαλασε!!!! Έχει παραπολυ καιρό!!!!! Η αν υπάρχει εφαρμογή που να κρατάει άλλες εφαρμογές πάντα ενεργές και να μην κλείνουν !!!!!!!!

 

Δεν έχω root

 

Δηλαδή για να με κρατήσει on line πρέπει να το έχω ανοιχτό στην αρχική οθόνη. Αν το βγάλω μετά με πετάει off........ Δε γίνεται δουλειά Έτσι

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Σε android lollipop πως μπορώ να αναγκάζω μια εφαρμογή να τρέχει και να παραμένει ενεργή στο παρασκήνιο ? Υπάρχει λύση? Το λέω για το viber που για να με δειχνει on line και να λαμβανω/στελνω μυνήματα πρέπει να έχω το παράθυρο του viber ανοιχτό!!!! Αν το βγάλω μετά από 2 λεπτά με πετάει off!!!! Αυτό δεν το έκανε πάντα.... Δεν θυμάμαι από πια έκδοση και μετά χαλασε!!!! Έχει παραπολυ καιρό!!!!! Η αν υπάρχει εφαρμογή που να κρατάει άλλες εφαρμογές πάντα ενεργές και να μην κλείνουν !!!!!!!!

 

Δεν έχω root

 

Δηλαδή για να με κρατήσει on line πρέπει να το έχω ανοιχτό στην αρχική οθόνη. Αν το βγάλω μετά με πετάει off........ Δε γίνεται δουλειά Έτσι

[ATTACH]63495[/ATTACH] Πρέπει να το έχω μόνιμα ετσι!! ://

(Παραθέτω εδώ την φώτο γιατί δεν μου επιτρέπει να την βάλω στο προηγούμενο μου σχολιο)

Link to comment
Share on other sites

έτσι δουλεύει το viber και σχεδόν όλες οι εφαρμογές im (messenger, whatsapp κτλ) και αυτό είναι το λογικό. όσο είσαι μέσα στην εφαρμογή σε δείχνει online, μόλις βγεις και μπείς σε άλλο πρόγραμμα ή κλειδώσεις το κινητό σου, σε δείχνει εκτός και αρχίζει να μετράει (ενεργός πριν από 1,2,3 λεπτά). αν δεν κλείσεις τις εφαρμογές από τη διαχείριση εργασιών δεν έχεις πρόβλημα, αλλά ακόμα και να τις τερματίσεις, όταν έχεις ειδοποίηση θα στη δείχνει. μόνο σε περίπτωση που ενεργοποιήσεις την εξοικονόμηση ενέργειας ή βάλεις κάνα "δυνατό" clean master μπορεί να μην έχεις ειδοποιήσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έτσι δουλεύει το viber και σχεδόν όλες οι εφαρμογές im (messenger, whatsapp κτλ) και αυτό είναι το λογικό. όσο είσαι μέσα στην εφαρμογή σε δείχνει online, μόλις βγεις και μπείς σε άλλο πρόγραμμα ή κλειδώσεις το κινητό σου, σε δείχνει εκτός και αρχίζει να μετράει (ενεργός πριν από 1,2,3 λεπτά). αν δεν κλείσεις τις εφαρμογές από τη διαχείριση εργασιών δεν έχεις πρόβλημα, αλλά ακόμα και να τις τερματίσεις, όταν έχεις ειδοποίηση θα στη δείχνει. μόνο σε περίπτωση που ενεργοποιήσεις την εξοικονόμηση ενέργειας ή βάλεις κάνα "δυνατό" clean master μπορεί να μην έχεις ειδοποιήσεις.

Στο γουατσαππ δεν μου το κάνει αυτό.....

Κ όταν το viber με δείχνει off, ΔΕΝ μου ερχοντε ειδοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Στο γουατσαππ δεν μου το κάνει αυτό.....

Κ όταν το viber με δείχνει off, ΔΕΝ μου ερχοντε ειδοποιήσεις

 

Κι εμένα μου το έκανε αυτό το viber αλλά το είχα πράσινο με greenify... Μήπως έχεις τίποτα που το παγώνει τελείως?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Στο γουατσαππ δεν μου το κάνει αυτό.....

Κ όταν το viber με δείχνει off, ΔΕΝ μου ερχοντε ειδοποιήσεις

 

Συγγνώμη δεν κατάλαβα ότι δεν σου έκανε καθόλου ειδοποιήσεις. δεν την έχεις παγώσει με grennify ή τίποτα παραμφερές? δοκίμασε να κάνεις clean cache μπας και στρώσει, δεν είναι λογικό αυτό αν δεν την έχεις πειράξει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου το έκανε αυτό το viber αλλά το είχα πράσινο με greenify... Μήπως έχεις τίποτα που το παγώνει τελείως?

 

Συγγνώμη δεν κατάλαβα ότι δεν σου έκανε καθόλου ειδοποιήσεις. δεν την έχεις παγώσει με grennify ή τίποτα παραμφερές? δοκίμασε να κάνεις clean cache μπας και στρώσει, δεν είναι λογικό αυτό αν δεν την έχεις πειράξει

Όχι δεν την έχω πειράξει καθολου!!!!!! Ούτε root ειμαι. Το δοκίμασα κ αυτό που λέτε πριν λίγο καιρό αλλά δεν είδα διαφορά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα! εχω το viber σε samsung s duos (αν και δε νομιζω οτι εχει να κανει με το κινητο..). εχω ενεργοποιησει να εμφανιζεται το εικονιδιο που δειχνει αν ειναι συνδεδεμενο ή οχι, στην γραμμη καταστασης.. και ενω πριν βγω απ το wifi παω απ το μενου του βιμπερ και κανω εξοδο (exit) μου το ξαναπεταει μετα απο λιγο λεγοντας "το βιμπερ αποσυνδεθηκε"... και να πατησω πανω του, θα μου ανοιξει το βιμπερ χωρις συνδεση, παω απ το μενου κ κανω εξοδο κ παλι τα ιδια.... πως μπορω να το εχω κλειστο (εξοδος) και να ανοιγει οταν συνδεομαι στο ιντερνετ; εχω κολλησει.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το viber.... εκανα φορματ στο κινητο μου και με τα χιλια ζορια μπορεσα επιτελους να ξανασυνδεθω στο viber. Το προβλημα ειναι οτι ενω μου εμφανιζει τα ονοματα κτλπ... δεν μου δειχνει φωτογραφιες, δεν μου επιτρεπει να κατεβασω stickers, δεν μπορωωω να στειλω εγω φωτο σε αλλους... και ακομα κ το φοντο της συνομιλιας ειναι απλα ασπρο!! ουτε την δικη μου εικονα προφιλ δειχνει. Θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει, αν ξερει? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Android tablet και το πρόβλημα μου είναι οι ειδοποιήσεις...

 

Μπορεί το τάμπλετ να μην το ανοίξω για 5 μέρες πχ, αλλά όταν το κάνω θα έρθουν όλες οι ειδοποιήσεις από την τελευταία φορά που το άνοιξα ακόμα και αν τις έχω διαβάσει και σε άλλες συσκευές... Πχ στο messenger πρέπει να περιμένω 5 λεπτά να χτυπάει ασταμάτητα με συνομιλίες τις οποίες έχω διαβάσει και έχω απαντήσει είτε στο laptop είτε στο Lumia κινητό... Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό καθώς το θεωρώ και ανόητο... Και το παράδειγμα αφορά μία εφαρμογή, φανταστείτε τι γίνεται όταν το ανοίγω και αρχίζει ο χαμός σε facebook, messenger, viber, twitter, whatsaap, 3 λογαριασμούς email κτλ κτλ, παρόλο που έχω διαβάσει όλες αυτές τις ειδοποιήσεις στις άλλες συσκευές μου...

 

Υπάρχει τρόπος να σταματήσει αυτό...??? Ενημερωτικά το ταμπλετ τρέχει 4.4.4....

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο αυτόματος συγχρονισμός αποθηκεύει τις ειδοποιήσεις στους server της Google. Δοκίμασε να τον απενεργοποιήσεις πριν κλείσεις το τάμπλετ και ενεργοποίησε τον όταν το ανοίξεις ή κάνε χειροκίνητο.

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! το προβλημα μου ειναι σχετικα με τις εφαρμογες viber, whatsapp.. που αφου εγκατασταθουν στη συσκευη, αυτοματα προστιθενται σαν λογαριασμοι (αμα παω ρυθμισεις-λογαριασμοι & συγχρονισμος, βλεπω οσους λογαριασμους εχουν προστεθει) και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αλλαζουν αυτοματα καποια ονοματα επαφων (πχ "Ανθη, κινητο" να γινεται "κινητο Ανθη").. και το αλλο ειναι που σε καθε επαφη που εχει συνδεθει με το viber/whatsapp να εχει 2 φορες το νουμερο στον τηλ. καταλογο.

αυτο λυνεται ευκολα αν αφαιρεσω το λογαριασμο απ το μενου που ανεφερα παραπανω. στο viber ειναι οκ και δε το ξαναπροσθετει. το whatsapp ομως καθε φορα που το ανοιγω, προσεξα οτι μετα απο λιγο αν παω στους λογαριασμους το χει προσθεσει, δε γινεται καπως να σταματησει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! το προβλημα μου ειναι σχετικα με τις εφαρμογες viber, whatsapp.. που αφου εγκατασταθουν στη συσκευη, αυτοματα προστιθενται σαν λογαριασμοι (αμα παω ρυθμισεις-λογαριασμοι & συγχρονισμος, βλεπω οσους λογαριασμους εχουν προστεθει) και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αλλαζουν αυτοματα καποια ονοματα επαφων (πχ "Ανθη, κινητο" να γινεται "κινητο Ανθη").. και το αλλο ειναι που σε καθε επαφη που εχει συνδεθει με το viber/whatsapp να εχει 2 φορες το νουμερο στον τηλ. καταλογο.

αυτο λυνεται ευκολα αν αφαιρεσω το λογαριασμο απ το μενου που ανεφερα παραπανω. στο viber ειναι οκ και δε το ξαναπροσθετει. το whatsapp ομως καθε φορα που το ανοιγω, προσεξα οτι μετα απο λιγο αν παω στους λογαριασμους το χει προσθεσει, δε γινεται καπως να σταματησει αυτο;

Δε χρειάζεται ν αφαιρέσεις τον λογαριασμό. Απλά πατάς πάνω του, κι απενεργοποιείς το συγχρονισμό επαφών που έχει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! το προβλημα μου ειναι σχετικα με τις εφαρμογες viber, whatsapp.. που αφου εγκατασταθουν στη συσκευη, αυτοματα προστιθενται σαν λογαριασμοι (αμα παω ρυθμισεις-λογαριασμοι & συγχρονισμος, βλεπω οσους λογαριασμους εχουν προστεθει) και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αλλαζουν αυτοματα καποια ονοματα επαφων (πχ "Ανθη, κινητο" να γινεται "κινητο Ανθη").. και το αλλο ειναι που σε καθε επαφη που εχει συνδεθει με το viber/whatsapp να εχει 2 φορες το νουμερο στον τηλ. καταλογο.

αυτο λυνεται ευκολα αν αφαιρεσω το λογαριασμο απ το μενου που ανεφερα παραπανω. στο viber ειναι οκ και δε το ξαναπροσθετει. το whatsapp ομως καθε φορα που το ανοιγω, προσεξα οτι μετα απο λιγο αν παω στους λογαριασμους το χει προσθεσει, δε γινεται καπως να σταματησει αυτο;

 

Καλησπέρα. :-)

Καταρχήν δεν μπορείς δυστυχώς να αποφύγεις το να προστεθούν αυτομάτως στους λογαριασμούς σου (στις Ρυθμίσεις). Είναι ο τρόπος που λειτουργεί το android.

 

Όσον αφορά τις διπλές επαφές μπορείς είτε να τις συνδέσεις μεταξύ τους ώστε να εμφανίζονται σε μια όλα, είτε να επιλέξεις μέσα από τις ρυθμίσεις προβολής των επαφών σου να μην εμφανίζονται τυχόν επαφές από τέτοιου είδους λογαριασμούς όπως viber κλπ.

 

Τώρα για το πρώτο δεν κατάλαβα ακριβώς πως γίνεται αυτό, να αλλάζει δηλαδή το όνομα της επαφής ενώ είναι γραμμένη με ένα συγκεκριμένο τρόπο στη συσκευή.

 

Edit: Σωστός και ο τρόπος που αναφέρει ο @gerstavros2.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :-)

Καταρχήν δεν μπορείς δυστυχώς να αποφύγεις το να προστεθούν αυτομάτως στους λογαριασμούς σου (στις Ρυθμίσεις). Είναι ο τρόπος που λειτουργεί το android.

 

Όσον αφορά τις διπλές επαφές μπορείς είτε να τις συνδέσεις μεταξύ τους ώστε να εμφανίζονται σε μια όλα, είτε να επιλέξεις μέσα από τις ρυθμίσεις προβολής των επαφών σου να μην εμφανίζονται τυχόν επαφές από τέτοιου είδους λογαριασμούς όπως viber κλπ.

 

Τώρα για το πρώτο δεν κατάλαβα ακριβώς πως γίνεται αυτό, να αλλάζει δηλαδή το όνομα της επαφής ενώ είναι γραμμένη με ένα συγκεκριμένο τρόπο στη συσκευή.

 

Edit: Σωστός και ο τρόπος που αναφέρει ο @gerstavros2.

 

ευχαριστω και τους 2! και τον συγχρονισμο που απενεργοποιω, κατι γινεται και παλι προστιθονται (θα ελεγξω μηπως φταιει οταν ενημερωνεται η εφαρμογη).. στο viber παντως το χω καταφερει να μην ειναι προσθεμενος ο λογαριασμος. τα χα δοκιμασει κι ολα τα παραπανω να διαλεγω εμφανιση μονο απο τηλ ας πουμε κλπ αλλα δε με βολεψε, και το να τις συνδεσω παλι δε με βολεψε. σχετικα με αυτο που αλλαζει το ονομα.. πχ εχω στο πεδιο ονομα: ανθη, και στο πεδιο επιθεμα: σχολη... οποτε, οταν προστεθει ο λογαριασμος αντι για ανθη, σχολη.. η επαφη φαινεται σχολη ανθη.

δε ξερω αν οφειλεται και στη συσκευη το προβλημα ή μονο στο android (παντως το whatsapp το εχω σε μλς, και το viber σε σαμσουνγκ)..

Link to comment
Share on other sites

μιας και λετε για τις διπλες επαφες, εχω επιλεξει στο τηλεφωνο να μου δειχνει μονο τις επαφες απο το google account τις οποιες και συγχρονιζω και ολα οκ,

μου τις δειχνει μια φορα (του viber εχω επιλεξει να μην τις δειχνει εκει και δεν τις δειχνει),

 

στο viber ομως τις βλεπω κι εγω διπλες και οτι setting κι αν εψαξα (μεσα απο το viber) δεν εχω καταφερει να το φτιαξω,

οποτε αν ξερει κανεις κατι, ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Σε παλιότερη έκδοση του Facebook θυμάμαι ότι υπήρχε επιλογή να ανοίγει τα εξωτερικά links η ίδια εφαρμογή και όχι κάποιος browser, αλλά τώρα δεν την βρίσκω. Την έχουν βγάλει ή εγώ δεν την βλέπω;; τώρα όποτε θέλει ανοίγει το ίδιο το πρόγραμμα,και άλλες φορές μου βγάζει να επιλέξω browser.

Υπάρχει κανονικά

[ATTACH]63847[/ATTACH]

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σε Sony Z1 Compact με stock rooted Lollipop 5.0.2, ενώ παίζει το ραδιόφωνο, ανοίγoντας το Shazam για αναγνώριση τραγουδιού, σταματάει το ραδιόφωνο και ξεκινάει μόνο όταν βγεις από το Shazam μην κάνοντας έτσι αναγνώριση.

Δεν κάνει αναγνώριση τραγουδιού έτσι αφού έχει κάνει mute τον ήχο από το ράδιο, με λίγα λόγια δεν δουλεύει το Shazam και το ίδιο γίνεται και με το SoundHound. Με αναζήτηση που έκανα πάρα πολλοί χρήστες το αντιμετωπίζουν αυτό όμως δεν έχει δοθεί καμιά λύση απ' όσο είδα. Υπάρχει λύση γι' αυτό;

Υ.Γ Ρώτησα και στο θέμα της συσκευής μου όμως δεν είχα απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Σε Sony Z1 Compact με stock rooted Lollipop 5.0.2, ενώ παίζει το ραδιόφωνο, ανοίγoντας το Shazam για αναγνώριση τραγουδιού, σταματάει το ραδιόφωνο και ξεκινάει μόνο όταν βγεις από το Shazam μην κάνοντας έτσι αναγνώριση.

Δεν κάνει αναγνώριση τραγουδιού έτσι αφού έχει κάνει mute τον ήχο από το ράδιο, με λίγα λόγια δεν δουλεύει το Shazam και το ίδιο γίνεται και με το SoundHound. Με αναζήτηση που έκανα πάρα πολλοί χρήστες το αντιμετωπίζουν αυτό όμως δεν έχει δοθεί καμιά λύση απ' όσο είδα. Υπάρχει λύση γι' αυτό;

Υ.Γ Ρώτησα και στο θέμα της συσκευής μου όμως δεν είχα απάντηση.

To shazam κάνει αναγνώριση τραγουδιού μόνο απ' το μικρόφωνο, κι όχι από κάτι που αναπαράγεται απ την ιδια τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι....τουλάχιστον στην KitKat όταν ήμουν δούλευε μια χαρά η αναγνώριση απο το Ραδιόφωνο...Κάτι το μπλοκάρει...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Ψυχαγωγία, Lifestyle, Social Networking

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...