Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπαθώ να συνδέσω το τηλέφωνο σε υπολογιστή με windows xp (εχω εγκατεστημενους ADB USB drivers) ωστε να μεταφέρω το apk installer toy google, αλλα δεν συνδεεται. Φταινε τα XP η χρειαζεται κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε μπορώ να βρω κανέναν με 64 windows όλοι οι φίλοι έχουν 32, τι να κάνω για να περάσω dev china να το ξεκλειδωσω; Να δοκιμασω στο δικό μου υπολογιστή ή θα το πάρω στα χέρια και μετά ποιος ακούει τη γυναίκα;
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να βρω κανέναν με 64 windows όλοι οι φίλοι έχουν 32, τι να κάνω για να περάσω dev china να το ξεκλειδωσω; Να δοκιμασω στο δικό μου υπολογιστή ή θα το πάρω στα χέρια και μετά ποιος ακούει τη γυναίκα;

 

Να το πάρεις στα χέρια, δύσκολο, είναι σκυλί. Μπορεί όμως να αποτύχεις να περάσεις ρομ ή να μείνει "ανάπηρο" μέχρι να βρεις υπολογιστή με 64μπιτα win να το επαναφέρεις.

 

Από την άλλη, δεν έχω ακούσει κάποιον να λέει πως το δοκίμασε με 32μπιτα και δεν το κατάφερε, ούτε το έχω δοκιμάσει εγώ. Οπότε αν είσαι τολμηρός και βιαστικός, προχωράς με δικό σου ρίσκο, αν όχι περιμένεις μπας και πει κάποιος άλλο, σαφή και σίγουρο τρόπο.

 

Κανένα μέλος από Αλεξ/πολη να βοηθήσει τον φίλο; Μήπως να έβαζες τα απαραίτητα σε στικάκι και να έκανες μιά βόλτα σε ιντερνετ καφέ να ζητήσεις μηχάνημα 64μπιτο; Μισή ώρα θα κάνεις αν πας οργανωμένος.

Edited by Bernie
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι απλά να αποτύχει η διαδικασία, να βγάλει σφαλμα από την αρχή, παρά να το..χαλασει. Είχα και γω ένα με 32, αλλά δεν το επιχείρησα, πήγα σε 64.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω το απόγευμα και θα σας πω τα αποτελέσματα.... Αυτό με το ineternet cafe καλό δε το σκέφτηκα....
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδέσω το τηλέφωνο σε υπολογιστή με windows xp (εχω εγκατεστημενους ADB USB drivers) ωστε να μεταφέρω το apk installer toy google, αλλα δεν συνδεεται. Φταινε τα XP η χρειαζεται κατι αλλο?

 

Στο τηλέφωνο, έχεις ενεργοποιήσει το Developer mode; Έχεις επιλέξει το USB Debugging στα Additional settings; (κάπως έτσι, δεν έχω το τηλ. στα χέρια μου)

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα δοκιμασω το απόγευμα και θα σας πω τα αποτελέσματα.... Αυτό με το ineternet cafe καλό δε το σκέφτηκα....

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδιά... Γείτονας στο Forum (έχω το redmi note 3 pro) αλλά σήμερα παρέλαβα για πολύ φίλο το redmi 3 (με official stable rom ώστε να κάνω εγώ τα υπόλοιπα πιο εύκολα)... Τα κατατόπια τα ήξερα απο το δικό μου (είχα Mi account με unlock permissions, Miunlock tool, adb, τα πάντα όλα) και του πέρασα Ελληνική ρομ.

Διαδικασία; απο official rom βάζουμε την developer μέσω του updater, απο την developer (με τον Mi account) κάνουμε ξεκλείδωμα, περνάμε TWRP recovery μέσω ADB (με το κινητό σε fastboot mode) και απο TWRP recovery περνάμε την Ελληνική ρομ. Τέλος πάντων, όλα καλά αλλά έχω 2 απορίες:

1) απο TWRP 3.0.2 (εξ XDA) πέρασα την Ελληνική με 2 error για "can not unmount system" (κάτι παρεμφερές). Περάστηκε η Ελληνική αλλά είπα να την περάσω 2η φορά λόγω του παραπάνω. Ε, τη δεύτερη φορά (με το TWRP της Ελληνικής ρομ -που είναι και παλιότερο) έβγαλε ενα error 7 και έκανε μόνο του επανεκκίνηση. Δεν το έψαξα παραπάνω, το κινητό λειτουργεί (μέχρι στιγμής) με την Ελληνική (με ελληνικά κλπ κανονικά, δεν φαίνεται να έχει προβλήματα λόγω λάθους εγκατάστασης) αλλά μου έμεινε η απορία του γιατί...

2) Κανένας οδηγός εδώ για τους μη έχοντες γνώση; Είδα 1 για ξεκλείδωμα μέσω miflash αλλά πέρναν αυτού ουδέν. Το λέω για την ευκολία σε νέους χρήστες.

 

Επίσης υπάρχουν δείγματα φωτογραφιών; Απο φωτογραφίες είστε ικανοποιημένοι;

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

το εχω παρει απο vickmall με κινεζικη ρομ για να το ξεκλειδωσω υποοτιθεται οταν καταλαβω πως γινεται..

εκανα αυτο

Turn off the device

Press and hold Volume Down key + Power Key about 10 seconds

Release all key when Bootloader mode appears

Use Volume Down key to select Fastboot and Volume Up key to confirm

 

και κολλησε σε μια εικονα με ενα κουνελι που πιανει το ανδροιδ και λεει FASTBOOT

Τα κουμπια πανω κατω κλπ δεν κανουν τπτ

Πως φευγω απο εδω σε ενα κινητο που δεν βγαινει η μπαταρια???

 

Α οκ με εβγαλε σε ενα μενου με κουτακια και γεματο κινεζικα εκτος απο fastboot recovery kai download

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σχετικά με διαδικαστικά της παραγγελίας. Παρήγγειλα ένα redmi στις 10 Απριλίου απο Vickmall, μου έδωσαν tracking number και στις 15 Απριλίου έφυγε απο Σινγκαπούρη. Το http://www.17track.net δείχνει οτι στις 18 Απριλίου έφτασε στην Ελλάδα, κι απο εκεί και πέρα τα ίχνη του αναζητούνται. Στο site των ΕΛΤΑ φαίνεται απλά να έχει φύγει απο Σινγκαπούρη στις 15/4, δεν αναφέρεται άφιξη στην Ελλάδα. Τηλεφωνικά τα ΕΛΤΑ μου είπαν οτι μπορεί να έχει κολλήσει σε κάποια ενδιάμεση χώρα.

 

Επικοινώνησα με το vickmall και μου είπαν να κάνω Dispute μέσω Paypal, κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ.

 

Τι μπορώ να κάνω σ' αυτήν την περίπτωση, που να κοιτάξω, και ποιες είναι οι προοπτικές;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

θα ήθελα λίγο τα φώτα σας σχετικά με διαδικαστικά της παραγγελίας. Παρήγγειλα ένα redmi στις 10 Απριλίου απο Vickmall, μου έδωσαν tracking number και στις 15 Απριλίου έφυγε απο Σινγκαπούρη. Το http://www.17track.net δείχνει οτι στις 18 Απριλίου έφτασε στην Ελλάδα, κι απο εκεί και πέρα τα ίχνη του αναζητούνται. Στο site των ΕΛΤΑ φαίνεται απλά να έχει φύγει απο Σινγκαπούρη στις 15/4, δεν αναφέρεται άφιξη στην Ελλάδα. Τηλεφωνικά τα ΕΛΤΑ μου είπαν οτι μπορεί να έχει κολλήσει σε κάποια ενδιάμεση χώρα.

 

Επικοινώνησα με το vickmall και μου είπαν να κάνω Dispute μέσω Paypal, κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ.

 

Τι μπορώ να κάνω σ' αυτήν την περίπτωση, που να κοιτάξω, και ποιες είναι οι προοπτικές;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Λάθος thread φίλε.

 

-> http://www.myphone.gr/forum/?

 

Σε αυτές τις ημερομηνίες έχουν κολλήσει πολλά δέματα πάντως, και οι περισσότεροι έχουν κάνει dispute.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μόλις ήρθε το επίσημο update στην official en/cn ROM μου, το 7.3.2.0

 

Παρατηρώ ότι κάνει το κινητό μου λιιιγο πιο αργό. Είναι ιδέα μου ή το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος;

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κλασσικο και χιλιοειπωμενο..

ειμαι με την κινεζικη απο το vickmall και εχω βαλει πληκτρολογιο Swift που ηταν δωρεαν και εχει πληκτρολογηση με συρσιμο. Πως θα γραφω 160 χαρακτηρες στα sms?

 

επισης απο οσα διαβασα πιο πανω πρεπει να ξεκλειδωσω το bootloader (αρα περιμενω να εγκριθω απο xiaomi) και μετα αλλη ρομ 'η ρουτ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

καλή είδηση

Xiaomi released Redmi 3 (ido) kernel source today!

http://en.miui.com/thread-281658-1-1.html

 

άντε να μπουν στον χορό τίποτα σοβαρές custom roms

 

κλασσικο και χιλιοειπωμενο..

ειμαι με την κινεζικη απο το vickmall και εχω βαλει πληκτρολογιο Swift που ηταν δωρεαν και εχει πληκτρολογηση με συρσιμο. Πως θα γραφω 160 χαρακτηρες στα sms?

 

αλλάζεις πρόγραμμα για sms

ή γράφεις μόνο με κεφαλαία (και χωρίς τόνους)

 

υ.γ. 160 δε θα γράψεις ποτέ νομίζω :) 145+ ίσως

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μόλις ήρθε το επίσημο update στην official en/cn ROM μου, το 7.3.2.0

 

Παρατηρώ ότι κάνει το κινητό μου λιιιγο πιο αργό. Είναι ιδέα μου ή το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος;

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

 

Κάι εγώ αυτό παρατήρησα πολύ αργό είναι τι κάνουμε τώρα βάζουμε πάλι την 7.2....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες tempered glass ποιο παίρνουμε;

 

Από ebay ή από κινεζομάγαζο και ποιο;

 

Εγώ πήρα ένα από το Gearbest με $3 για το πρώτο τηλ. που ήρθε, για τα άλλα 2 πήρα Nillkin από εδώ. Καλή τιμή, το δεύτερο ακόμα έρχεται.

Edited by Bernie
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετα απο μια επανεκκίνηση που έκανα στο κινητό δεν μου ανοίγουν τα δεδομένα! Παταω το κανονικά το κουμπί αλλά δεν μου βγάζει τα δύο βελάκια που έχει κανονικά οταν εχεις δεδομενα ανοιχτά και εννοείται δεν μπαίνει και ίντερνετ! Ξέρει κανείς τι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Sim card settings - >access point names->επιλέγεις το mobile Internet (σε μένα πχ είναι vdf) - > more-> save.

Στην ουσία ανανεώνειςτη ρύθμιση.

Συνήθως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνφορουμίτες. Θα ήθελα να μου πείτε τι σημαίνει η παρακάτω οθόνη που μου βγαίνει στο κινητό με volume up+power (αντί recovery, αν απο εκεί επιλέξω recovery με πάει στο TWRP recovery).

http://0.t.imgbox.com/SWos72wO.jpg

Έχω ξεκλειδώσει bootloader (νομίζω, το πρόγραμμα έκανε unlock κανονικά με developer rom), περάσει TWRP και απο εκεί την Ελληνική stable rom (απο την παραπάνω οθόνη επιλέγω recovery και πάει στο TWRP). υποθέτω ομως οτι κάτι δεν πάει καλά λόγω κάποιων μηνυμάτων λάθους στο TWRP (can not unmount...) και επειδή μόλις ξαναπέρασα την Ελληνική ρομ έσβησε εφαρμογές/ρυθμίσεις!!! PLZ help! Σε εσάς βγάζει την παραπάνω οθόνη;

Edited by Coolgreek
Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

καλή είδηση

Xiaomi released Redmi 3 (ido) kernel source today!

http://en.miui.com/thread-281658-1-1.html

 

άντε να μπουν στον χορό τίποτα σοβαρές custom roms

 

 

 

αλλάζεις πρόγραμμα για sms

ή γράφεις μόνο με κεφαλαία (και χωρίς τόνους)

 

υ.γ. 160 δε θα γράψεις ποτέ νομίζω :) 145+ ίσως

 

εφαρμογη οπως?παλια ειχα δοκιμασει κατι χαλια εφαρμογες αλλα τελικα υπηρχε "πειραγμα" του κινητου και εγραφε σε ολα.. στο MIUI δεν γινεται? (ειμαι πολυ "ευχαριστημενος" #not οπως καταλαβαινετε με τις πρωτες μερες στο MIUI..)

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

εφαρμογη οπως?παλια ειχα δοκιμασει κατι χαλια εφαρμογες αλλα τελικα υπηρχε "πειραγμα" του κινητου και εγραφε σε ολα.. στο MIUI δεν γινεται (ειμαι πολυ "ευχαριστημενος" #not οπως καταλαβαινετε με τις πρωτες μερες στο MIUI..)

;;;; Για σμσ λέω , τόσες έχει και φυσικά αξιόλογες (messenger της google, textra, και άλλες πολλές), το μόνο πρόβλημα που υπάρχει συνήθως είναι η υποστήριξη για dual sim

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια , εχω το κινητο rooted και δεν θελω να κανω αλλο update. Μου αρεσει οπως ειναι και βαριεμαι αφορητα να ξανα ασχοληθω για να το σεταρω. Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να σβησω το συμπιεσμενο αρχειο miui_HM3_V7.1.1.0.LHPCNCK_058c15fbdf_5.1 και να γλυτωσω τα 703mb ή αν πρεπει να μεινει στο κινητο.

Ευχαριστω

Edited by BASILISP
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...