Jump to content

myphone Poll: Ποια είναι η αγαπημένη σας Music Streaming υπηρεσία;


al3x1k0
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η αγαπημένη σας Music Streaming υπηρεσία;  

490 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η αγαπημένη σας Music Streaming υπηρεσία;

    • Amazon Prime Music
      1
    • Apple Music
      16
    • Deezer
      3
    • Google Play Music
      39
    • Napster
      12
    • Pandora
      2
    • Rdio
      0
    • SoundCloud
      20
    • Spotify
      221
    • Άλλη (Γράψτε ποια στα σχόλια)
      10
    • Δεν χρησιμοποιώ καμία
      164
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      2


Recommended Posts

SoundCloud αλλά κυρίως Spotify.

Kαλή ποιότητα ήχου, σε συνδιασμό με ένα καλά στημένο (ηχητικά) κινητό

και έναν ενισχυτή ακουστικών, έχω το απόλυτο portable ηχητικό σύστημα :)

Και για κάποιο παιδί που μίλησε πιο πάνω για τα audio technica ath-m50x

:clap: :clap: :clap: :clap:

Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά , εγώ προσπαθώ να κατεβάσω το MixRadio, αλλά μου λέει πως το στοιχείο αυτό δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα σας
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

έχοντας χρησιμοποιήσει spotify, napster και μια πιο άγνωστη μουσική υπηρεσία το akazoo, που δεν υπάρχει και στο poll εχω να πω τα εξής:

 

- Spotify: μακράν το καλύτερο, μεγάλη μουσική βιβλιοθήκη, ωραίο interface, δε λαγκαρει όταν χρησιμοποιείς online streaming. Πολύ σημαντικό για μένα ότι λειτουργούν τα shortcut keys για αλλαγή κομματιών απο τα handsfree και δεν χρειάζεται να βγάζεις το κινητό όλη την ώρα

 

-Napster: λίγο μικρότερη βιβλιοθήκη από το spotify κολλάει συχνά στο streaming ΚΑΙ δεν λειτουργούν τα shortcut keys του handsfree.

 

-Soundcloud: Αυτό επέλεξα, καθώς είναι δωρεάν έχει τεράστια ποικιλία και πολλές Playlists/dj sets ειδικά για house μουσική. Το μεγαλύτερο του ελάττωμα είναι οτι πολλές φορές κολλάει το streaming και πρέπει να μπεις ξανα μεσα στην εφαρμογή (σε Android)

 

ΥΓ: spotify, napster και λογικά και οι υπόλοιπες συνδρομητικές έχουν προφανώς offline λειτουργία άρα είναι αντίστοιχες με το να έχεις μια μουσική συλλογή με mp3 με προφανές πλεονέκτημα απέναντι στην τελευταία. Επίσης προσφέρουν πολύ καλύτερη ποιότητα ήχου από το ραδιόφωνο.

ΥΓ2: το poll έχει τίτλο ποια είναι η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ σας μουσική υπηρεσία. Τα σχόλια τύπου δεν χρησιμοποιώ καμία δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προσφέρουν

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής καμία μίας και το samsung A7 έχει ευτυχώς ραδιόφωνο και περαιτέρω μικρές ανάγκες καλύπτονται από το internet.Ωστόσο άν έπρεπε να χρησιμοποιήσω κάποιο θα ήμουν μεταξύ spotify και google music play.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , εγώ προσπαθώ να κατεβάσω το MixRadio, αλλά μου λέει πως το στοιχείο αυτό δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα σας

 

Σβήσε την εφαρμογή απο το τηλέφωνο, γύρνα γλώσσα και region σε US ή UK. Βγάλε την SIM και εγκατέστησε ξανά την εφαρμογή. Έστω για προσωρινά κλείσε την εύρεση τοποθεσίας στο τηλέφωνο. Εγκατέστησε ξανά την εφαρμογή και εκτέλεσε την. Μετά το πρώτο άνοιγμα και τις όποιες ρυθμίσεις θέλεις, κάνε reboot και πέρασε πάλι την SIM. Άνοιξε την τοποθεσία αν θέλεις και μην πειράξεις το region.

Έτοιμος, η καλύτερη εφαρμογή για streaming μουσικής.

Αυτά σε wp συσκευή. Για android δεν γίνεται ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το rdio έχει βαρέσει πτώχευση. Πέρα από αυτό δεν έχετε το tidal το οποίο έχει ποιότητα flac στα αρχεία του. Εγώ χρησιμοποιώ τα tidal, deezer στο σπίτι με τα harman kardon omni 20 wireless speakers που αγόρασα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , εγώ προσπαθώ να κατεβάσω το MixRadio, αλλά μου λέει πως το στοιχείο αυτό δεν είναι διαθέσιμο για την χώρα σας

Εμένα μου λέει ότι καμία από τις 6 συσκευές μου δεν είναι συμβατή. :blink:

 

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα με το πάτημα ενός κουμπιού να επιλέξεις όποιο CD θες να το έχεις αποθηκευμένο στη συσκευή σου. Οπότε αυτό το παραμύθι ότι χρειάζεσαι data plan για να ακούσεις μουσική πρέπει να τελειώσει. Google play music από εμένα δαγκωτό

Σου δίνει όμως την δυνατότητα να έχεις αποθηκευμένη Playlist με τραγούδια της δικής σου επιλογής;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε την εφαρμογή απο το τηλέφωνο, γύρνα γλώσσα και region σε US ή UK. Βγάλε την SIM και εγκατέστησε ξανά την εφαρμογή. Έστω για προσωρινά κλείσε την εύρεση τοποθεσίας στο τηλέφωνο. Εγκατέστησε ξανά την εφαρμογή και εκτέλεσε την. Μετά το πρώτο άνοιγμα και τις όποιες ρυθμίσεις θέλεις, κάνε reboot και πέρασε πάλι την SIM. Άνοιξε την τοποθεσία αν θέλεις και μην πειράξεις το region.

Έτοιμος, η καλύτερη εφαρμογή για streaming μουσικής.

Αυτά σε wp συσκευή. Για android δεν γίνεται ακόμη.

 

Φίλε μου, εγώ για για android μιλούσα. Ευχαριστώ πάντως

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Spotify την έκδοση που είναι "σπασμένη" (Android apk) με την οποία δεν ακούω διαφήμισης, κάνω όσα skip θέλω, παίζω όποιο κομμάτι θέλω και όχι μόνο shuffle play, απλά δεν μπορώ να κατεβάσω κομμάτι αλλά το τελευταίο αυτό δεν με ενδιαφέρει καθόλου γιατί έχω unlimited data και full σήμα παντού. Για αυτό τον λόγο δεν έχω ούτε ένα κομμάτι μουσικής αποθηκευμένο στο κινητό μου.

Elisa-Saunalahti Huoleton Premium+ with Unlimited Voice, SMS, MMS, video calls

Unlimited 5G mobile internet

+ 20gb data roaming per month in EU countries

Price : 31,90 € το μήνα χωρίς δεσμεύσεις

Link to comment
Share on other sites

ολοι εσεις που χρησιμοποιειται στριμινγκ για μουσικη, τι μπαταριες φορατε στα τηλεφωνα σας? καθε ποτε τα φορτιζετε?
Link to comment
Share on other sites

Spotify το καλύτερο κατα την γνώμη μου,έχω δοκιμάσει και το Google music και πραγματικά απογοητεύτηκα.

Τωρα δοκιμάζω με τη τρίμηνη δωρεάν το Apple Music , ειναι παρά πολύ καλό ,δεν έχει τα charts και τις playlists χρηστών που έχει το Spotify αλλά προσεγγίζει. Εχει λιγάκι πιο αργό streaming αλλά νομίζω καλύτερη ποιότητα ήχου,και παρά παρά πολύ όμορφο ui.Ακομη στο android έχει κάποια bugs και ατέλειες σε σχέση με την εμπειρία μου στο iPad mini 2 αλλά πιστεύω πως θα το βελτιώσουν.

(Επίσης η εφαρμογή για το xiaomi mi4 δεν ειναι διαθέσιμη ,ίσως λόγω android 4.4? , ενώ στο le tv x800 πετάει)

 

Γενικότερα πάντως αυτού του είδους οι υπηρεσίες για τους μουσικόφιλους νομίζω πως ειναι μονόδρομος και ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιριών μόνο προς όφελος μας θα καταλήξει. Με 94 έως 120 ευρώ το χρόνο έχεις τα πάντα και σε όλες τις συσκευές σου ,ένας κόστος πολύ μικρότερο σε σχέση με την αγορά ξεχωριστών άλμπουμ ,η σε σχέση με τον κόπο να κατεβάζεις παράνομα να αποθηκευεις μεταφέρεις κλπ.

 

Επίσης για μένα μια πολύ καλή εναλλακτική ειναι η κινεζική εφαρμογή ttpod (κάντε search) με παρά πολύ καλή database ,streaming , και πολύ υψηλή ποιότητα downloading των κομματιών.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Spotify την έκδοση που είναι "σπασμένη" (Android apk) με την οποία δεν ακούω διαφήμισης, κάνω όσα skip θέλω, παίζω όποιο κομμάτι θέλω και όχι μόνο shuffle play, απλά δεν μπορώ να κατεβάσω κομμάτι αλλά το τελευταίο αυτό δεν με ενδιαφέρει καθόλου γιατί έχω unlimited data και full σήμα παντού. Για αυτό τον λόγο δεν έχω ούτε ένα κομμάτι μουσικής αποθηκευμένο στο κινητό μου.

 

Βρε συ δεν τα γράφουν αυτά! :):)

Δεν το ξέρουν πολλοί.

Μόνο απο στόμα σε στόμα!

Θες να βρουν τροπο να το κλειδώσουν και μετά να κλαίμε;

Link to comment
Share on other sites

ολοι εσεις που χρησιμοποιειται στριμινγκ για μουσικη, τι μπαταριες φορατε στα τηλεφωνα σας? καθε ποτε τα φορτιζετε?

Το spotify για μια ώρα streaming μου τρώει περίπου 15% μπαταρία στο Moto g 2014. Οπότε μια χαρά μου είναι. Δεν έχω παραπάνω χρόνο να ακούσω μουσική.

Elisa-Saunalahti Huoleton Premium+ with Unlimited Voice, SMS, MMS, video calls

Unlimited 5G mobile internet

+ 20gb data roaming per month in EU countries

Price : 31,90 € το μήνα χωρίς δεσμεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λέει ότι καμία από τις 6 συσκευές μου δεν είναι συμβατή. :blink:

 

 

Σου δίνει όμως την δυνατότητα να έχεις αποθηκευμένη Playlist με τραγούδια της δικής σου επιλογής;

 

Εννοείται ότι μπορείς να φτιάξεις ότι playlist θες το οποίο αποθηκεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι χρησιμοποιείτε το Spotify Rremium αξίζει τα 7 ευρώ κάθε μήνα; Λίγο ακριβό μου φαίνεται αλλά επειδή και γω μουσικόφιλος το σκέφτομαι.

Αν στην αυτόματη πληρωμή του Spotify δεν βρει στην κάρτα το αντίστοιχο ποσό απενεργοποιείτε η υπηρεσία;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το Milkmusic πως το κάνατε να δουλέψει; Έχω δοκιμάσεις 3 διαφορετικούς τρόπους, και κανένας δεν δούλεψε.
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι χρησιμοποιείτε το Spotify Rremium αξίζει τα 7 ευρώ κάθε μήνα; Λίγο ακριβό μου φαίνεται αλλά επειδή και γω μουσικόφιλος το σκέφτομαι.

Αν στην αυτόματη πληρωμή του Spotify δεν βρει στην κάρτα το αντίστοιχο ποσό απενεργοποιείτε η υπηρεσία;

 

Γνώμη μου είναι κάνε το trial (αν θυμάμαι δίνει 1 μήνα) και στο Spotify και στο Google Music. Να δεις ποιά απο τις 2 καλύπτει περισσότερο τα είδη μουσικής που ακούς. Παράδειγμα εγώ δοκίμασα και τα 2 αλλά επειδή ακούω πολύ Post Metal πολλές μπάντες δεν τις είχε κανένα. Επέλεξα το Google Music γιατί επιτρέπει να ανεβάσω δικά μου τραγύδια. Κατα τ΄αλλα και οι 2 είναι πολύ καλές και το μόνο που διαφερουν είναι το UI. Οποιο προτιμάς αυτό βάλε

Link to comment
Share on other sites

Τι να χρησιμοποιείς Όταν δεν είναι δωρεάν το streaming μουσικής ; μόνο αν έχεις 30gb πακέτο από τα παλιά και το ξοδεύεις στον δρόμο και φυσικά adsl σπίτι και στην δουλειά σου ...

 

Εδώ ακριβώς εισέρχεται η επιλογή μου σε Google Music.

Για να είμαι ειλικρινής προτιμούσα το TuneIn Radio κι άκουγα τους αγαπημένους μου σταθμούς. Δυστυχώς όμως η κατανάλωση μπαταρίας και ειδικά δεδομένων, το κατέστησε απαγορευτικό για καθημερινή χρήση. Έτσι κατέληξα στο Google Music, που έχει δικό της αλγόριθμο και καταναλώνει ελάχιστα MB και προφανώς μπαταρία. :O

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Spotify για την τεράστια ποικιλία του, αν και σε ελληνικά κομμάτια έχει ελλείψεις. Για τα υπόλοιπα, Google Play Music.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Spotify όταν έχω wifi...Εκπληκτική ποικιλία και interface που σου δίνει την δυνατότητα να γνωρίζεις νέους καλλιτέχνες και μουσικά κομμάτια.

 

Εκτός wifi..Το κλασσικό αγαπημένο ραδιόφωνο αλλά και οι μουσικές μου συλλογές στην microsd...Ως φιλόμουσος άλλωστε δεν θα μπορούσα να...επιβιώσω με συσκευή άνευ ραδιοφωνικού δέκτη ή έστω άνευ πρόσθετου αποθηκευτικού χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Deezer, το ανακάλυψα πριν το Spotify. Για τη μουσική, που με ενδιαφέρει έχει λίγο πολύ ό, τι και το Spotify και έτσι έμεινα στο deezer. Πάντως με μια τέτοια υπηρεσία και flat rate κόστος, ακούς θεωρητικά, ό, τι θες νόμιμα, με την προϋπόθεση να προσδίδει η υπηρεσία τα χρήματα για πνευματικά δικαιώματα στις αντίστοιχες εταιρίες, τύπου ΑΕΠΙ και αυτές με τη σειρά τους, στους καλλιτέχνες, που εκπροσωπούν.
Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ περίπου 3 εβδομάδες το Spotify premium. Πάρα πολύ καλό, ωραίο interface, τεράστια ποικιλία και απίστευτη ποιότητα ήχου. Σε συνδυασμό με τα audio technica m50x (σημείωση: best buy ever), ο ήχος είναι απόλαυση!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...