Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουι.

 

 

Λιγο common sense ρε παιδια,σκρολλαρουμε 10 δευρολεπτα για να διαβασουμε κατι με τοσα quotes.

 

Σαν τα yamaha και τα xiaomi, δεν εχει!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Επειδή μπερδεύτηκα. Πως κάνεις backup στο micloud και πως κάνεις restore αν χρειαστεί ποτέ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή μπερδεύτηκα. Πως κάνεις backup στο micloud και πως κάνεις restore αν χρειαστεί ποτέ?

 

Στο micloud τέρμα κάτω έχει επιλογή backup and restore.

Link to comment
Share on other sites

Στο micloud τέρμα κάτω έχει επιλογή backup and restore.

 

ρυθμίσεις\ mi acoount \ mi cloud κάτω κάτω δεν έχει επιλογή backup και restore

Link to comment
Share on other sites

Ουι.

 

 

Λιγο common sense ρε παιδια,σκρολλαρουμε 10 δευρολεπτα για να διαβασουμε κατι με τοσα quotes.

φιλαράκι φάει λίγο πονηροπιττα να γίνεις λιγο ακόμα πονηρός !!! ήμουν απο κινητό κ δεν το 'έκανα και καλα να το παίξω έξυπνος απλά δεν μπόρεσα να το διαγράψω πονηριδες κ παντογνώστες...

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις\ mi acoount \ mi cloud κάτω κάτω δεν έχει επιλογή backup και restore

Μήπως έχεις stable rom; Νομίζω ότι restore έχει μόνο στη developer.

Link to comment
Share on other sites

είμαι και εγώ ένας υποψήφιος πελάτης της Xiaomi αλλά έχω μερικές απορίες.

 

1)Αν χαλάσει το κινητό τι κάνουμε;

2)έχω δυσλειτουργία στα δάχτυλα και μέχρι τώρα είχα ένα Samsung S4 που το ξεκλείδωνα πατώντας το κουμπί κάτω από την οθόνη. Το Note 3 είδα ότι έχει κουμπί πίσω που πρακτικά μου είναι άχρηστο. Υπάρχει άλλος τρόπος να "ξυπνήσεις" το κινητό; Για παράδειγμα όπως το διπλό tap που υπάρχει σε πολλά κινητά.

3)Από που να το αγοράσω ωστε να το έχω όσο πιο σύντομα γίνεται;

4)μπαταρια που θα μπορούμε να αλλάξουμε;

Edited by Pitsi

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

1. Το στελνεις πισω, απο κει που το πηρες. Πηγαινε ελα θα φας κανα 2μηνο...

3. Ευρωπαϊκή αποθηκη κινεζομαγαζου

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι φιλος των 5,5 ιντσών το πηρα λογο των πολύ καλων χαρακτηριστικών σε συνδυασμό με την χαμηλη τιμη αλλα και η περιέργεια για το που βρισκεται το Ui της Xiaomi.

Μιλω για την Prime εκδοση που ερχεται με 32gb αποθηκευτικο χωρο και 3 gb ραμ σε γκρι χρωμα από το αξιόπιστο vickmall ( πλεον μονο από αυτους αγοραζω κινητά) με την τροποποιημένη Multilanguage ρομ για να εχω ελληνικά.

 

Εξωτερικά της συσκευής

Στο πακετο βρηκα εκτος του note μια silicone διαφανής θηκη ,μια ζελατινα για την οθονη και ένα tembered glass , ενώ απουσιαζαν τα ακουστικα.

Σχεδιαστικα δεν μπορώ να πω πως με ενθουσίασε και δεν νομιζω πως διεκδικεί δαφνες πρωτοτυπίας αλλα από την άλλη το μέταλλο στο πισω μέρος προδίδει ποιοτική κατασκευη.

Οι 5,5 ίντσες σε συνδυασμό με το μεταλλικό σασι και τις καμπύλες πλευρικα κανουν απαραίτητη την χρηση της silicone case αφου πουλυ ευκολα γλιστράει από τα χερια.

Ισως βεβαια να φταίει και το γεγονος που δεν εχω συνηθίσει αυτό το μεγεθος ( μονο άλλη μια φορα εχω βρεθει με 5,5 ιντσες και αυτό μονο για 2 μερες) αλλα είναι γεγονος πως η χρήση με το ένα χερι σε αυτό το μέγεθος παει περιπατο.

Ηταν η πρωτη συσκευή που με έπιασα να χρησιμοποιώ την χειρονομία στο κατω μερος της οθονης για την ενεργοποίηση της λειτουργίας με τον ένα χερι ώστε να μπορει ο αντίχειρας μου να φτανει σε ολες τις πλευρες της οθόνης.

Στο πισω μερος κατω από την καμερα ( που μαλιστα δεν προεξέχει καθολου) και κατω από το δυνατο led φλας δεσπόζει το pad για την σάρωση του δακτυλικού αποτυπώματος που πραγματικά δουλευει αμεσα , αν και θα το ηθελα ένα εκατοστό πιο χαμηλα για να μην χρειάζεται να σέρνω την συσκευη στην παλάμη μου .

Τελος το ηχείο μπορει να βρίσκεται στην πισω μερος της συσκευής και όχι στην κατω πλευρα ώστε να μην καλύπτεται, παρολα αυτά ακομα και ετσι ο ηχος είναι αρκετα δυνατος.

Εσωτερικά της συσκευής - UI

Το Ui της Xiaomi εχω να το χρησιμοποιήσω από την 5 εκδοση και να σημειώσω πως αρκετες φορές στο παρλεθον ενώ στην αρχη με εντυπωσίαζε γρήγορα με απογοήτευε λογο αρκετων ελλείψεων του.

Στην miui 7 πλεον εχουν στρώσει τα πράγματα σε ότι αφορα την ομαλη πλοήγηση στο μενου ,την άψογη κύλιση χωρις κολλήματα , ενώ υπαρχουν και πολλες επιλογες για αλλαγή θεματων αλλα και ένας καλοφτιαγμνεος file explorer.

Ομως…

 

*Δεν υπαρχει τροπος να κρύψεις συντομεύσεις από εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς ( θα πρεπει να κανεις φακελο και να τις ριξεις μεσα)

*Δεν υπαρχει επιλογή για ενεργοποίησης και απενεργοποίησης της οθονης με διπλο tab πραγμα που το συναντάμε και στο πιο φθηνο κινεζικο smartphone .

Μπορει μεν η ενεργοποίηση της οθονης για κάποιον που χρησιμοποιεί το fingerprint να μην εχει αξία, αλλα στο σβήσιμο και με αυτό το μέγεθος συσκευής θεωρω απαραίτητη την ευκολια απενεργοποίησης με διπλο Tab.

*Δεν υπαρχουν επιλογες για σίγαση από ringtones η από alarms με το αναποδογύρισμα της συσκευής.

Το πρωτο γινεται μονον εάν χρησιμοποιείς τον ενσωματωμένο dialer .

*Η αναπαράγει Media files μεσω τοπικού δικτυου είναι σχεδον άχρηστη αφου μονο φωτογραφίες μεσω ασύρματου δικτύου μπορεις να περάσεις στην tv.

Στα Μουσικά αρχεια και video σκαλώνει πραγμα για το οποιο σίγουρα ευθύνεται το software αφου με ξενη εφαρμογή ( πχ all cast ) η σύνδεση γινεται χωρις προβλημα σε όλους τους τυπους αρχείων.

*Δυσκολία στην ασυρματη αναπαραγωγή συνάντησα και στην σύνδεση ασύρματης οθονης ( EZ Cast ) οπου μεν η εικονα του note έπαιζε αλλα με πολλα κολλήματα και διακοπες στον ηχο.

*Η εφαρμογή Mi remote στην περίπτωση μου δεν λειτούργησε καθολου.

Στην αρχη πιστεψα πως εφταιγε η υπέρυθρη αλλα δοκιμάζοντας άλλη εφαρμογη ( zaza remote) δεν αντιμετώπισα προβλημα.

*Σε ότι αφορα τα widget της miui η επιλογη αλλαγη μεγεθους είναι περιορισμένη για αρκετα από αυτά.

Μου εκανε αρνητική εντυπωση που δεν μπορούσα να αλλαξω το μεγεθος στο wiget καιρου μουσικης και καποιων αλλων

*Τελος δεν εμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος από τις επιλογές για εξοικονόμησης ενεργειας.

Μπορει να μην τις κατάλαβα κιολας αλλα σε σύγκριση με αυτά που εχει η emui της Huawei θεωρω ότι είναι ελλιπείς.

 

Η Miui όλα αυτά τα χρονια ειχε την φημη της βαριας rom και αυτό εξακολουθεί να υφίσταται.

Μπορει βεβαια λογο του αναπτυγμένου hardware αυτό να μην είναι εμφανης στο χρήστη αφου ποτέ δεν πρόκειται να δει λαγκ και επανεκκινήσεις εφαρμογων, αλλα είναι αποθαρρυντικό όταν με 18-20 ανοιχτές εφαρμογες η μνημη μου μένει διαθεσιμη είναι μολις 450-550mb.

Γενικοτερα με το ανοιγμα του κινητού σχεδον την μιση μνημη ( και μιλαμε για 3gb ) την τραβαει η rom.

Παντως παρολα τα αρνητικά της Miui σε ότι αφορα τον εξοπλισμό της συσκευής λιγα είναι τα πραγματα που της λείπουν.

Ένα από αυτά είναι η δυνατότητα καρτας sd πραγμα που επιβάλει την χρηση μεγαλύτερου ενσωματωμένου χωρου .

Δυστυχώς εκδοση με πανω από 32gb δεν υπαρχει για τον Note 3 παρολα αυτά τα 29gb καθαρου χωρου που περισσεύουν είναι αρκετα για μπολικες φωτογραφιες, βιντεο και μουσικα αρχεια .

Θετικη επισης η παρουσια του notification led που μαλιστα είναι πολύχρωμο και με δυνατότητα δήλωσης του χρώματος ειδοποίησής για συγκεκριμένες εφαρμογες.

Σε ότι αφορα τις υπόλοιπες ασύρματες συνδεσεις wifi, Bluetooth όλα είναι αμεσα στην χρηση τους όπως αμεση είναι και η ευρεση του στίγματος από τον δέκτη gps ( δοκιμη με google map, Navigon και copilot)

Όπως γραφω και παραπανω σχετικα με την εφαρμογή οικονομίας της μπαταρίας δεν μπορω να πω πως εβγαλα ακρη.

Απενεργοποίησα το performance και με την φωτεινότητα στο αυτοματο 75% σε δυο μερες εβγαλα εξιμιση ωρες οθονης .

Πιθανόν μετα από 5-6 επαναφορτίσεις να υπάρξει καλυτερη αποδοση χωρις αυτό να σημαίνει πως οι εξιμιση ωρες είναι κακες.

Πιστευω όμως με μια πιο ελαφριά rom θα εφτανε ανετα το εφταωρο ενεργης οθονης .

 

 

Κάμερα

Η καμερα του μου αφησε θετικότατες εντυπώσεις υπολογιζοντας βεβαια και το κοστος της συσκευης.

Το φλας είναι αρκετα δυνατο και πολύ καλα χρονισμένο όταν η ρύθμιση είναι στο auto .

Ο συνδυασμός αυτος του δινει την δυνατότητα να βγαζει πολύ καλες φωτο ακομα και σε εντελως σκοτεινο περιβάλλον.

Σε ανοικτούς χωρους με χαμηλό φωτισμο ο θορυβος είναι ορατός αλλα το θεωρω πολυ φυσικο για αυτην την κατηγορία.

Σε συνθήκες ημερας τα πράγματα είναι πολύ πιο ευκολα με την εστίαση να μην καθυστερεί και αν μάλιστα ειχε λιγο πιο ευαίσθητο αισθητήρα τοτε θα μιλούσαμε για σκανδαλο σε συσκευή με τιμη κατω των διακοσίων ευρω.

 

 

Και ενώ όλα αυτά συμβαίνουν με το Note στα χερια προσπαθώντας να το συνηθίσω, κλασικά η xiaomi βγαζει μια ακομα πιο βελτιωμένη εκδοση του.

Το Note ερχεται με άλλο soc και με την δυνατότητα προσθήκης καρτας sd.

Αν αυτά για κάποιον είναι σημαντικά η διαφορα τιμης είναι μολις 30 δολλαρια.

Από την άλλη το Note 3 είναι μια πολύ καλη επιλογη παρόλες τις ατασθαλίες της Miui.

Ισως για καποιον που βολεύεται με τις ομολογούμενες πλουσιες παροχες της συσκευής ένας εξωτερικός launcher τυπου Nova να έλυνε αρκετα σημεια από τις ατασθαλίες του Ui της Xiaomi.

Αλλωστε με 195 € δεν νομιζω πως βρίσκεις σημερα κατι καλύτερο.

 

Θετικά

Κάμερα

Μπαταριά

Κατασκευή

Οθόνη

Ήχος

Αρνητικά

Έλλειψη SD

Κακή διαχείριση μνημης.

Ελλείψεις στο UI.

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχουμε κρατησει backup απο προηγούμενη ρομ και περνάμε νεα μεσω flash tool, ξετικαρουμε το user data για να μην χασουμε το backup, σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Οταν έχουμε κρατησει backup απο προηγούμενη ρομ και περνάμε νεα μεσω flash tool, ξετικαρουμε το user data για να μην χασουμε το backup, σωστα;

Δεν παιζει ρόλο. Κάνει από μόνο του factory reset, οπότετα χάνεις όλα, δυστυχώς. Κράτα το backup στον υπολογιστή.

Edited by arist1976
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρόλο. Κάνει από μόνο του factory reset, οπότετα χάνεις όλα, δυστυχώς. Κράτα το backup στον υπολογιστή.

 

Απο τη βιασύνη μου να περάσω μια αλλη ρομ, εχασα το backup. Παλι καλα που το mi cloud μια φορά τη βδομάδα κράτα κι αυτο backup οποτε σωθηκε κάπως η κατάσταση.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Να δω ποτε θα διορθώσουν και το mi pcsuite.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη βιασύνη μου να περάσω μια αλλη ρομ, εχασα το backup. Παλι καλα που το mi cloud μια φορά τη βδομάδα κράτα κι αυτο backup οποτε σωθηκε κάπως η κατάσταση.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Να δω ποτε θα διορθώσουν και το mi pcsuite.

Δεν μπορεις να το κατεβάσεις; Βάλε ένα "ο" μπροστά το bigota να γίνει obigota ,και θα στο κατεβασει κανονικά. Δοκίμασε το.

Link to comment
Share on other sites

@telmusic άψογο το review σου φίλε μου.θα συμφωνήσω σε όλα όσα γράφεις.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλό το review, αλλά με 18-20 ανοιχτες εφαρμογές, πόση μνήμη θες να σου έχει απομείνει; Μη τρελαθούμε κιόλας.:)
Link to comment
Share on other sites

Kαλό το review, αλλά με 18-20 ανοιχτες εφαρμογές, πόση μνήμη θες να σου έχει απομείνει; Μη τρελαθούμε κιόλας.:)

 

Οντως πολυ καλο το review αλλα θα συμφωνησω σε αυτο.

Εχετε κολλημα με το ποση ραμ θα ειναι αδεια.

Η ραμ ειναι για να γεμιζει.&-

Ετσι λειτουργει το android.

Δε θα λαγκαρει αν ειναι γεματη η ραμ,θα λαγκαρει αν ειναι αδεια και παλευει να ανοιξει εκεινη την ωρα τις εφαρμογες.

και θα σου τρωει και μπαταρια αβερτα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλό το review, αλλά με 18-20 ανοιχτες εφαρμογές, πόση μνήμη θες να σου έχει απομείνει; Μη τρελαθούμε κιόλας.:)

Πόσο;

Ας πούμε 1.5g.

Δηλαδή όση μνήμη μου μένει ελεύθερη με την emui της Huawei με τις ίδιες εφαρμογές ανοιχτές.

Εφόσον στην μια rom μένουν 500mb και στην αλλη 1.5gb τότε ναι όντως κάτι τρελό συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο;

Ας πούμε 1.5g.

Δηλαδή όση μνήμη μου μένει ελεύθερη με την emui της Huawei με τις ίδιες εφαρμογές ανοιχτές.

Εφόσον στην μια rom μένουν 500mb και στην αλλη 1.5gb τότε ναι όντως κάτι τρελό συμβαίνει.

 

ας μην μπλέξουμε με αυτά (πόση μνήμη θέλει να έχει ο καθένας) γιατί θα ξεφύγουμε

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο αγκαθι στο miui ειναι και το multitasking.σχεδον καμια μα καμια εφαρμογη δεν μενει ανοιχτη οταν πας να αλλαξεις...

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο;

Ας πούμε 1.5g.

Δηλαδή όση μνήμη μου μένει ελεύθερη με την emui της Huawei με τις ίδιες εφαρμογές ανοιχτές.

Εφόσον στην μια rom μένουν 500mb και στην αλλη 1.5gb τότε ναι όντως κάτι τρελό συμβαίνει.

 

Ειναι καθαρα θεμα διαχειρισης της μνημης.

Δε σημαινει οτι επειδη εχει περισσοτερη αδεια,ειναι και αυτοματα πιο γρηγορο η ειναι καλυτερο.

Το αντιθετο μαλλον.

Εδω στο doogee γκρινιαζανε γιατι εχει 1 γιγα μνημη και τους δειχνει τα 800 αδεια.

Δε βρισκομαστε πουθενα γενικα.

Απολαυστε το κινητο σας.

Περιμενω το προ και εχω κοψει φλεβες 1 μηνα χωρις κινητο.

Καθομαι και παιζω fifa 08 σε ενα samsung innov8 :lol:

Τερματισα και το asphalt 4 :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μεγαλο αγκαθι στο miui ειναι και το multitasking.σχεδον καμια μα καμια εφαρμογη δεν μενει ανοιχτη οταν πας να αλλαξεις...

 

Οταν την ειχα περασει το Κ3 που ειχα,μια χαρα τις κραταγε ανοιχτες.

Δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν τις κραταει παντως...

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

εδω δεν τις κραταει παντως...

 

Για το 3 μιλας η το 2?

Γιατι στο Κ3 ,εκδοση απο το Note 2 ειχε οποτε δε νομιζω να ειχε διαφορα.

Οπως και να εχει περιεργο μου φαινεται μιας και δε το εχω δει και καπου αλλου αυτο!

Μηπως καποιο θεμα με τη ρομ σου?

Link to comment
Share on other sites

για το 2 λεω!ειχα την τελευταια ελληνικη developer αλλα με ολες ειχα θεμα.τωρα εχω περασα cm12.1 aicp και ολα αψογα.καμια σχεση με miui..!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

ας μην μπλέξουμε με αυτά (πόση μνήμη θέλει να έχει ο καθένας) γιατί θα ξεφύγουμε

Πουθενά δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο

Αναφέρω απλώς τι κάνει με την μνήμη το ενα , και τι το άλλο.

 

Ειναι καθαρα θεμα διαχειρισης της μνημης.

Δε σημαινει οτι επειδη εχει περισσοτερη αδεια,ειναι και αυτοματα πιο γρηγορο η ειναι καλυτερο.

..

Αυτό ακριβώς επισημάνω και εγώ.

Ότι η διαχείριση μνήμης δυστυχώς στην miui δεν είναι καλή.

Επίσης πουθενά δεν λέω πως λόγο αυτού είναι λιγότερο γρήγορο η ότι σκαλωνει κάπου ( το αντίθετο γράφω)

Το θεμα με την μνήμη έχει να κάνει με την διάρκεια της συσκευής στον χρόνο.

Με αυτό θέλω να πω πως άλλες οι ανάγκες σε multitasking σήμερα, όπως άλλη είναι επιβάρυνση της μνήμης από τις σημερινές εφαρμογές με αυτές πχ μετά απο δυο χρόνια.

Όταν λοιπόν με τα σημερινά δεδομένα η μνήμη που περισσεύει είναι μόλις το 16% της συνολικής , τότε πολυ σύντομα όταν θα αυξηθούν οι ανάγκες θα βρεθούμε προς αναζήτηση νεας συσκευής με μεγαλύτερη μνήμη.

Το παραπάνω το έχουμε ζήσει ήδη δυο φορές όταν πλέον δεν έφτανε το 1gb και ψάχναμε για συσκευές με 2gb και όταν δεν έφτανε πλέον τα 2gb ζητώντας κινητό με 3gb.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο

Αναφέρω απλώς τι κάνει με την μνήμη το ενα , και τι το άλλο.

 

 

ναι οκ απλά (δεν λέω ότι η miui είναι ό.τι καλύτερο σε αυτό προς θεού, έχω κόψει τα περισσότερα της προγράμματα) το πόση διαθέσιμη (ελεύθερη) μνήμη έχει η συσκευή δεν θα έπρεπε να γίνεται μέσο σύγκρισης

 

γιατί τότε θα έπρεπε να γίνει και σύγκριση π.χ. στο αν όντως αυτή με την πολύ διαθέσιμη κρατάει τις εφαρμογές ή όχι

 

π.χ. κι εγώ αν το ορίσω να κρατάει ας πούμε 3 εφαρμογές μαξ στο παρασκήνιο , ε θα την έχει την μνήμη , αλλά τι να την κάνεις, αν πρέπει να τις ανοίγω κάθε φορά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...