Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι δύσκολο φίλε μου να μου πεις πόση ώρα κάνει να φορτίσει και πρέπει να ψάξω 168 σελίδες; ..................
Εσένα δηλαδή σου είναι δύσκολο να χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση στο θέμα ................ γράφοντας "φόρτιση ", "πόσες ώρες φορτίζει " ....

Τι να πω, δίκιο έχεις ....:X

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά. Έχω θέμα με το widget του powerful control, της μπάρας δηλαδή που ενεργοποιείς με ένα κλικ wifi, data, GPS κτλ.. Ό,τι και να έχω δοκιμάσει δε λειτουργεί η ενεργοποίηση των δεδομένων. Επίσης το GPS αντί να ενεργοποιείται με ένα κλικ (όπως στο Jiayu S3), με παραπέμπει στα settings για να το ενεργοποιήσω μόνος μου. Χαίρω πολύ, αυτό σημαίνει ότι χάνει τη χρησιμότητά του, δηλαδή της γρήγορης one-click ενργοποίησης. Έχω δοκιμάσει και άλλα παρόμοια widgets (πχ toggles), έχω κάνει uninstall-reinstall, επανεκκινήσεις κτλ. Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα; :wacko:

 

εννοείς έξτρα πρόγραμμα ; (το powerful control) ή την "κουρτίνα" όταν κατεβάζεις τα notification?

γιατί αν εννοείς έξτρα πρόγραμμα ε τότε , τουλάχιστον στην 4.4 που έχω εγώ το να ενεργοποιήσεις το gps με τέτοια app είναι μπλοκαρισμένο (θέμα ασφάλειας του android)

 

στην "κουρτίνα" όμως που είναι του λειτουργικού δουλεύει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω θέμα με το widget του powerful control, της μπάρας δηλαδή που ενεργοποιείς με ένα κλικ wifi, data, GPS κτλ.. Ό,τι και να έχω δοκιμάσει δε λειτουργεί η ενεργοποίηση των δεδομένων. Επίσης το GPS αντί να ενεργοποιείται με ένα κλικ (όπως στο Jiayu S3), με παραπέμπει στα settings για να το ενεργοποιήσω μόνος μου. Χαίρω πολύ, αυτό σημαίνει ότι χάνει τη χρησιμότητά του, δηλαδή της γρήγορης one-click ενργοποίησης. Έχω δοκιμάσει και άλλα παρόμοια widgets (πχ toggles), έχω κάνει uninstall-reinstall, επανεκκινήσεις κτλ. Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει. Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα; :wacko:

Πάντως αν δεν λειτουργεί το extra widget που εβαλες μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτά που έχει μόνη της η miui.. Το αρνητικό είναι ότι δεν τα χει σε μια μπάρα αλλά το καθένα ξεχωριστά..

Link to comment
Share on other sites

το επιβεβαιωνεται αυτο;

 

εχει αναφερθει οτι στην αρχή της φορτισης ανεβάζει πολύ γρήγορα για παράδειγμα απο 20%-55% σε μισή ωρα. ισχυει και αυτο;

 

νομιζω ειχε ειπωθει καπου οτι θελει κανα 2ωρο να φορτισει..διορθωστε με αν κανω λαθος

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν κουραζεσαι ρε φιλε να γραψεις ΟΛΟ αυτο το κατεβατό απο το να μου πεις απλα ένα νουμερο που αντιστοιχεί στον αριθμο των ωρων φόρτισης !!!!!!!!

 

Εσένα δηλαδή σου είναι δύσκολο να χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση στο θέμα ................ γράφοντας "φόρτιση ", "πόσες ώρες φορτίζει " ....

Τι να πω, δίκιο έχεις ....:X

Link to comment
Share on other sites

εννοείς έξτρα πρόγραμμα ; (το powerful control) ή την "κουρτίνα" όταν κατεβάζεις τα notification?

γιατί αν εννοείς έξτρα πρόγραμμα ε τότε , τουλάχιστον στην 4.4 που έχω εγώ το να ενεργοποιήσεις το gps με τέτοια app είναι μπλοκαρισμένο (θέμα ασφάλειας του android)

 

στην "κουρτίνα" όμως που είναι του λειτουργικού δουλεύει κανονικα

 

Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με τηλέξη κουρτίνα :blink:. Εγώ πάντως εννοώ το widget του powerful control application, το οποίο είναι μια μικρή λίστα με 4-5 πράγματα (επιλέγεις εσύ ποια θέλεις) και με ένα κλικ ενεργοποιείς όποια εσύ θέλεις (πχ wifi, mobile data, GPS, φακός, αθόρυβο κτλ). Αυτό το widget δουλεύει άψογα στο Jiayu S3, το iNew V3, THL T100s. Στο Xiaomi Redmi Note 3 λειτουργεί εν μέρει ας πούμε. Μπορεί να πει κάποιος που χρησιμοποιεί τέτοιου είδους widgets αν έχει παρόμοια προβλήματα; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με τηλέξη κουρτίνα :blink:. Εγώ πάντως εννοώ το widget του powerful control application, το οποίο είναι μια μικρή λίστα με 4-5 πράγματα (επιλέγεις εσύ ποια θέλεις) και με ένα κλικ ενεργοποιείς όποια εσύ θέλεις (πχ wifi, mobile data, GPS, φακός, αθόρυβο κτλ). Αυτό το widget δουλεύει άψογα στο Jiayu S3, το iNew V3, THL T100s. Στο Xiaomi Redmi Note 3 λειτουργεί εν μέρει ας πούμε. Μπορεί να πει κάποιος που χρησιμοποιεί τέτοιου είδους widgets αν έχει παρόμοια προβλήματα; :wacko:

Κουρτίνα εννοεί όταν τραβηξεις προς τα κάτω την οθόνη και σε βγάλει εκεί που βλέπεις τις ειδοποιήσεις. Εκεί υπάρχουν και οι επιλογές που αναφέρεις. Όσο για το widget που λες κοιτα στο Security app που έχει ή συσκευή σου αν του έχεις δώσει δικαιώματα για τις επιλογές που λες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με τηλέξη κουρτίνα :blink:. Εγώ πάντως εννοώ το widget του powerful control application, το οποίο είναι μια μικρή λίστα με 4-5 πράγματα (επιλέγεις εσύ ποια θέλεις) και με ένα κλικ ενεργοποιείς όποια εσύ θέλεις (πχ wifi, mobile data, GPS, φακός, αθόρυβο κτλ). Αυτό το widget δουλεύει άψογα στο Jiayu S3, το iNew V3, THL T100s. Στο Xiaomi Redmi Note 3 λειτουργεί εν μέρει ας πούμε. Μπορεί να πει κάποιος που χρησιμοποιεί τέτοιου είδους widgets αν έχει παρόμοια προβλήματα; :wacko:

 

Νομίζω πως είναι θέμα security από Android lollipop και πάνω. Τα κινητά που αναφέρεις μήπως έχουν kitkat;

Link to comment
Share on other sites

Στις 8/1/2016 ξεκλειδωσα τον bootloader και όλα ήταν μια χαρά με την ελληνική ρομ. Σήμερα όμως εκανα τη βλακεία και φλάσαρα την official 7.0.19.0 με το flashtool και από τότε ξανακλείδωσε πάλι. ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!! Έτσι θα γίνεται τώρα; Θα ξεκλειδώνει για 15 μέρες και μετά αλλες 10 θα περιμένω να ξεκλειδώσει; Είμαι στο τσάκ να το στείλω...
Link to comment
Share on other sites

Στις 8/1/2016 ξεκλειδωσα τον bootloader και όλα ήταν μια χαρά με την ελληνική ρομ. Σήμερα όμως εκανα τη βλακεία και φλάσαρα την official 7.0.19.0 με το flashtool και από τότε ξανακλείδωσε πάλι. ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ!!! Έτσι θα γίνεται τώρα; Θα ξεκλειδώνει για 15 μέρες και μετά αλλες 10 θα περιμένω να ξεκλειδώσει; Είμαι στο τσάκ να το στείλω...

 

γιατί κάθε 15 θα αλλάζεις από official σε ελληνική ; :)

επίσης, οκ δεν ξέρω , αλλά από ό.τι κατάλαβα, αφού έχεις δικαίωμα για ξεκλείδωμα τώρα (και η συσκευή είναι ίδια) δεν ξεκλειδώνει ;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει κανένας σας παράπονα για τον τρόπο που τον ακούνε οι συνομιλητές του;;

 

Μου έχουν πει κανας δύο ότι με ακούνε σαν να το έχω μακρυα από το στόμα μου το κινητό.. Σαν να είναι σε ανοιχτεί ακρόαση ένα πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει κανένας σας παράπονα για τον τρόπο που τον ακούνε οι συνομιλητές του;;

 

Μου έχουν πει κανας δύο ότι με ακούνε σαν να το έχω μακρυα από το στόμα μου το κινητό.. Σαν να είναι σε ανοιχτεί ακρόαση ένα πράγμα...

 

για δοκίμασε αυτό

 

Why sometimes during phone calls there is echo?

This can be solved by: Settings>Sounds>Suppress noise during calls> Single-mic noise suppression

Link to comment
Share on other sites

γιατί κάθε 15 θα αλλάζεις από official σε ελληνική ; :)

επίσης, οκ δεν ξέρω , αλλά από ό.τι κατάλαβα, αφού έχεις δικαίωμα για ξεκλείδωμα τώρα (και η συσκευή είναι ίδια) δεν ξεκλειδώνει ;

Oχι ρε φιλε, απλά εκανα τη μα#@$κια σημερα και περασα την official για να δοκιμασω την αυτονομία με τη stable. Και όταν το συνδέω στο unlock tool μου βγάζει μήνυμα: Your Mi account has not unlock permision. Δηλαδή το ξςκλείδωμα είναι μιας χρήσης; Κανονικά θα έπρεπε να είναι μόνιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα από το πρωί μου βγάζει πως υπάρχει update σε 7.1.7.0 (30MB) αλλά πατώντας να το κάνει μου λέει can't download, something went wrong please try again in one or two minutes. Προσπαθώ όλη μέρα αλλά το ίδιο. Έχω κάνει και restart. Το έχει κάνει σε κάποιον;
Link to comment
Share on other sites

για δοκίμασε αυτό

 

Why sometimes during phone calls there is echo?

This can be solved by: Settings>Sounds>Suppress noise during calls> Single-mic noise suppression

 

Δεν υπάρχει αυτή ή ρύθμιση στο κινητό.....

 

Βρήκα κάτι άλλο ομως... Σε κάποιο σημειο έχει ρύθμιση της έντασης του μικροφώνου...το χαμήλωσαν γιατί ήταν τέρμα και νομίζω βελτιώθηκε ή κατάσταση πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Με εχει μπερδεψει η xiaomi

Ενω εχω παραγγειλει το Note prime βγαζει στο καπακι και το pro.

Αξιζει η διαφορα υπερ του pro η να μεινω με το prime?

Link to comment
Share on other sites

Με εχει μπερδεψει η xiaomi

Ενω εχω παραγγειλει το Note prime βγαζει στο καπακι και το pro.

Αξιζει η διαφορα υπερ του pro η να μεινω με το prime?

Ακόμα δεν κυκλοφόρησε το pro οπότε αν θέλεις κινητό τότε θα πάρεις το prime.

 

Αν μπορείς να περιμένεις, όταν κυκλοφορήσει το pro και έχουμε επίσημες τιμές τότε το ξανά βλέπουμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Με εχει μπερδεψει η xiaomi

Ενω εχω παραγγειλει το Note prime βγαζει στο καπακι και το pro.

Αξιζει η διαφορα υπερ του pro η να μεινω με το prime?

 

για μένα ναι , για άλλους όχι :)

 

ε χοντρικά , πολύ καλύτερη cpu/gpu (μπορεί να έχει χειρότερη κατανάλωση δε ξέρω) , 16αρα αντι για 13αρα κάμερα (τώρα καλύτερη χειρότερη θα δείξει)

στην θέση της 2ης σιμ μπορεί να μπει sd

 

αλλά θα περιμένεις μέχρι να κυκλοφορήσει (έχουν και γιορτές , άστα )

Link to comment
Share on other sites

Σε multi task ο mediatek είναι καλύτερος πάντως.

 

Όπως και να έχει το value του θα κριθεί μόνο όταν κυκλοφορήσει με το καλό και όταν δούμε τιμή. ( προπαραγγελιες που θα έρθουν Ελλάδα μετά από 2 μήνες είναι μάλλον άτοπο να τις κρίνουμε )

Link to comment
Share on other sites

Σε multi task ο mediatek είναι καλύτερος πάντως.

 

Όπως και να έχει το value του θα κριθεί μόνο όταν κυκλοφορήσει με το καλό και όταν δούμε τιμή. ( προπαραγγελιες που θα έρθουν Ελλάδα μετά από 2 μήνες είναι μάλλον άτοπο να τις κρίνουμε )

 

multi task ή multi-core score ; :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτή ή ρύθμιση στο κινητό.....

 

Βρήκα κάτι άλλο ομως... Σε κάποιο σημειο έχει ρύθμιση της έντασης του μικροφώνου...το χαμήλωσαν γιατί ήταν τέρμα και νομίζω βελτιώθηκε ή κατάσταση πολύ..

 

Που ακριβώς είναι η ρύθμiση για το microphone ;

Δεν μπορώ να την βρε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ημέρες χρήσης με multilanguage rom μπορώ να πω ότι το note 3 κάνει μια χαρά τη δουλειά του για τα λεφτά που δίνεις. Πέρα από το θέμα με το κόψιμο της μισής πρώτης γραμμής που απ' ότι κατάλαβα παίζει σε όλους όσοι έχουν τη multilanguage (και δεν με απασχολεί προσωπικά καθόλου), δε μου έχει παρουσιάσει κάτι άλλο. Στις κλήσεις ο ήχος μια χαρά, το fingerprint δουλεύει επίσης μια χαρά, GPS άψογο, δε συζητάω για μπαταρία γιατί δεν κάνω σκληρή χρήση. Ήχος, φωτό και βίντεο δε με ενδιαφέρουν πολύ γιατί δουλεύω περισσότερο εφαρμογές όπως teamviewer, sshd terminal, skype, facebook κ.λ.π. κυρίως για επικοινωνία και διαχείριση. Πάντως για μέσο χρήστη πιστεύω ότι είναι τουλάχιστον ικανοποιητικά. Είμαι πλήρως ευχαριστημένος από την επιλογή.

Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα κάνω την αλλαγή της rom. Η ερώτηση είναι, από τη στιγμή που υπάρχει ελληνική rom (άσχετα με το χρόνο που μπορεί να θέλεις για τη διαδικασία του ξεκλειδώματος bootlader), το να βάλεις τη stable θεωρητικά είναι για κάποιο λόγο καλύτερη ή να πάει κάποιος κατευθείαν στην ελληνική; Η διαδικασία για την εγκατάσταση της ελληνικής είναι πιο επικίνδυνη για περίπτωση του να νεκρώσει το κινητό;

Xiaomi Mi Mix 6/256
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ημέρες χρήσης με multilanguage rom μπορώ να πω ότι το note 3 κάνει μια χαρά τη δουλειά του για τα λεφτά που δίνεις. Πέρα από το θέμα με το κόψιμο της μισής πρώτης γραμμής που απ' ότι κατάλαβα παίζει σε όλους όσοι έχουν τη multilanguage (και δεν με απασχολεί προσωπικά καθόλου), δε μου έχει παρουσιάσει κάτι άλλο. Στις κλήσεις ο ήχος μια χαρά, το fingerprint δουλεύει επίσης μια χαρά, GPS άψογο, δε συζητάω για μπαταρία γιατί δεν κάνω σκληρή χρήση. Ήχος, φωτό και βίντεο δε με ενδιαφέρουν πολύ γιατί δουλεύω περισσότερο εφαρμογές όπως teamviewer, sshd terminal, skype, facebook κ.λ.π. κυρίως για επικοινωνία και διαχείριση. Πάντως για μέσο χρήστη πιστεύω ότι είναι τουλάχιστον ικανοποιητικά. Είμαι πλήρως ευχαριστημένος από την επιλογή.

Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα κάνω την αλλαγή της rom. Η ερώτηση είναι, από τη στιγμή που υπάρχει ελληνική rom (άσχετα με το χρόνο που μπορεί να θέλεις για τη διαδικασία του ξεκλειδώματος bootlader), το να βάλεις τη stable θεωρητικά είναι για κάποιο λόγο καλύτερη ή να πάει κάποιος κατευθείαν στην ελληνική; Η διαδικασία για την εγκατάσταση της ελληνικής είναι πιο επικίνδυνη για περίπτωση του να νεκρώσει το κινητό;

 

όταν θα βγει η stable θα βγει και η αντίστοιχη ελληνική stable, αλλά και developer ελληνική να βάλεις δεν θα έχεις κάποιο θέμα, τα παιδιά από την ελληνική κοινότητα κάνουν εξαιρετική δουλειά, και φόρες που η "επίσημη" εβδομαδιαία είχε κάποιο χοντρό bug ή τη δίναν με δικό τους fix ή έχει τύχει να μην την δώσουν καθόλου μέχρι να διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

. Πέρα από το θέμα με το κόψιμο της μισής πρώτης γραμμής που απ' ότι κατάλαβα παίζει σε όλους όσοι έχουν τη multilanguage

Δηλαδή τι ακριβώς παρουσιάζει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...