Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Παρείγγειλα προχτές το RN3 απο vickmall (το χρυσό), με την official.

Εχω κάποιες ερωτησούλες :

1) Πως είναι καλύτερο να γίνουν οι πρώτες φορτίσεις ώστε να καλιμπράρει σωστά η μπαταρία ?

2) Μιας και δεν είχα ποτέ double sim κινητό, αν τώρα βάλω 2 σιμ, τα viber/whatsapp, δουλεύουν με ποιο νούμερο? Και με το data plan ποιας κάρτας?

3) Θα έχω προβλημα με τις επαφες που είναι στα αγγλικά? (είπαμε, official rom)

4) Υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης του δαχτυλικού αποτυπώματος?

5) Ξέρετε αν όλες αυτές οι aluminum bumper θήκες επηρεάζουν σήμα, κτλ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους.

Παρείγγειλα προχτές το RN3 απο vickmall (το χρυσό), με την official.

Εχω κάποιες ερωτησούλες :

1) Πως είναι καλύτερο να γίνουν οι πρώτες φορτίσεις ώστε να καλιμπράρει σωστά η μπαταρία ?

2) Μιας και δεν είχα ποτέ double sim κινητό, αν τώρα βάλω 2 σιμ, τα viber/whatsapp, δουλεύουν με ποιο νούμερο? Και με το data plan ποιας κάρτας?

3) Θα έχω προβλημα με τις επαφες που είναι στα αγγλικά? (είπαμε, official rom)

4) Υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης του δαχτυλικού αποτυπώματος?

5) Ξέρετε αν όλες αυτές οι aluminum bumper θήκες επηρεάζουν σήμα, κτλ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

1)Πλήρεις εκφορίσεις-φορτίσεις από την αρχή (δλδ. το κινητό θα έρθει σε κάποιο επίπεδο μπαταρίας, άστω να πέσει και μετά φορτισέ το)

2)Από ποια κάρτα θα παίρνεις data το ρυθμίζεις εσύ. Τα Viber και Whatsapp θα δουλεύουν με το νούμερο που τα έχεις δηλώσει.

3)Όχι. Απλά τα μενού του κινητού θα είναι αγγλικά (αυτό δε σημαίνει πως δεν διαβάζει ελληνικά)

4)Ναι

5)Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τέτοια θήκη, η λογική και κάποιοι εδώ μέσα λένε πως ναι υπάρχει θέμα με αυτές τις θήκες και την ποιότητα του σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έσκασε και άλλο update, από 7.0.22.0 σε 7.1.6.0 οπότε και θα εγκατασταθει άμεσα. (αγγλοκινεζικη official rom)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Kαλησπερα ,

απο την ευρωπαικη αποθηκη του vickmall , με ποια rom ερχεται ?

 

Εγώ το πήρα με official, αλλα τους το εγραψα και στα σχόλια ότι θέλω αυτή και δεν το μετάνιωσα.

Δευτέρα βράδυ παραγγελία, τετάρτη ήρθε το χαρτί παραλαβής από ελτά.

Link to comment
Share on other sites

1)Πλήρεις εκφορίσεις-φορτίσεις από την αρχή (δλδ. το κινητό θα έρθει σε κάποιο επίπεδο μπαταρίας, άστω να πέσει και μετά φορτισέ το)

2)Από ποια κάρτα θα παίρνεις data το ρυθμίζεις εσύ. Τα Viber και Whatsapp θα δουλεύουν με το νούμερο που τα έχεις δηλώσει.

3)Όχι. Απλά τα μενού του κινητού θα είναι αγγλικά (αυτό δε σημαίνει πως δεν διαβάζει ελληνικά)

4)Ναι

5)Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ τέτοια θήκη, η λογική και κάποιοι εδώ μέσα λένε πως ναι υπάρχει θέμα με αυτές τις θήκες και την ποιότητα του σήματος.

 

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!!!:D

 

Για το 2), το λέω γιατί το κύριο μου νούμερο είναι κοσμοτε, οπότε έχω εκει viber και whatsapp, και έχω ένα 2 νουμερο με 4gb data της vodafone, oπότε θέλω να χαλάει απο εκεί ίντερνετ, αλλα ταυτοχρονα να δουλεύουν και τα viber/whatsapp με το κοσμοτε. Και δεν ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!!!:D

 

Για το 2), το λέω γιατί το κύριο μου νούμερο είναι κοσμοτε, οπότε έχω εκει viber και whatsapp, και έχω ένα 2 νουμερο με 4gb data της vodafone, oπότε θέλω να χαλάει απο εκεί ίντερνετ, αλλα ταυτοχρονα να δουλεύουν και τα viber/whatsapp με το κοσμοτε. Και δεν ήξερα.

 

Μια κοσμοτε και μια βοντα εχω και εγω και γινεται αυτο που λες.

Το μονο που δε δουλευε ηταν το απ του whatsup με το ιντερνετ απο βοντα.

Μονο με wifi η τα δεδομενα της κοσμοτε.

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα μου ηρθε η θηκη http://www.ebay.com/itm/391337996175?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=660579138557&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

απο ποιοτητα ειναι οσα τα λεφτα της.

 

τωρα εκανα αυτη την παραγγελια

http://www.ebay.com/itm/151915424976?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=451100035078&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!!!:D

 

Για το 2), το λέω γιατί το κύριο μου νούμερο είναι κοσμοτε, οπότε έχω εκει viber και whatsapp, και έχω ένα 2 νουμερο με 4gb data της vodafone, oπότε θέλω να χαλάει απο εκεί ίντερνετ, αλλα ταυτοχρονα να δουλεύουν και τα viber/whatsapp με το κοσμοτε. Και δεν ήξερα.

Γενικά για να ξέρεις, μπορείς να βάλεις τις εφαρμογές και σε άλλες συσκευές και να έχεις account από το νούμερο της cosmote.. Δεν έχει σημασία ούτε από που παίρνεις τα data (wifi, άλλο νούμερο κλπ) ούτε η συσκευή. Αρκεί την ώρα που ενεργοποιείς την εφαρμογή να δώσεις τον αριθμό που θες(στην προκειμένη αυτόν της cosmote).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για να ξέρεις, μπορείς να βάλεις τις εφαρμογές και σε άλλες συσκευές και να έχεις account από το νούμερο της cosmote.. Δεν έχει σημασία ούτε από που παίρνεις τα data (wifi, άλλο νούμερο κλπ) ούτε η συσκευή. Αρκεί την ώρα που ενεργοποιείς την εφαρμογή να δώσεις τον αριθμό που θες(στην προκειμένη αυτόν της cosmote).

Aααα, τέλεια ! Γιατί φοβομουν οτι ήθελε απο την ίδια εταιρία που είναι και το νούμερο!

Σουπερ! 4 γιγάκια !!

 

Για το whatsup (της κοσμοτε την κάρτα), λογικό το βρίσκω @dante και ευχαριστω για την απάντηση.! Μικρό το κακό !! :)

 

Τώρα, άντε απλώς να περιμένεις να έρθει.. :(

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα τους οδηγους σε windows 7 και τωρα βλεπω μονο τη συσκευη στον "υπολογιστη μου" οχι ομως τα αρχεια του τηλεφωνου (οπως πριν) , και φυσικα δεν μου αναγνωριζει το mi pc suite το τηλεφωνο. Ευτυχως προλαβα σε windows 10 να περασω τα ελληνικα στο locale και μετα η κινεζικη σουιτα mi εκει μπλοκαρε και ουτε καν απεγκαθισταται.Κοινως κουλουβαχατα και θα χρειαστω νεους οδηγους. Στα win 7 μου εβγαλε και λαθος στον vc ...kati... preloader.Αν μπορειτε (ξανα)βοηθατε.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν θα χάσω το root που εχω κάνει αν κάνω αναβάθμιση στην έκδοση 7.1.6.0?

 

Σε stable εκανες root χωρις unlock bootloader? Mε τι με το kingroot? Αν ναι καλη τυχη γενικα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Σε stable εκανες root χωρις unlock bootloader? Mε τι με το kingroot? Αν ναι καλη τυχη γενικα...

 

Ναι, το έχω σχεδόν 5 μέρες rootarismeno όλα μια χαρά, ξέρει κανείς την απάντηση στην ερώτηση μου?

Link to comment
Share on other sites

Off topic, συγγνώμη, μικρή απορία.

 

Αν δεν θέλω το MIUI skin, με έναν Launcher (π.χ. Nova Launcher), το ξαποστέλνω το MIUI σωστά;

 

o launcher είναι launcher, ξαποστέλνεις τον miui launcher, το miui skin που λες , είναι στα πάντα , δεν ξαποστέλνεις τα μενού των ρυθμίσεων , την κουρτίνα με τα notification (+toggles) κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

o launcher είναι launcher, ξαποστέλνεις τον miui launcher, το miui skin που λες , είναι στα πάντα , δεν ξαποστέλνεις τα μενού των ρυθμίσεων , την κουρτίνα με τα notification (+toggles) κλπ κλπ

Got it. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν γράψει και άλλα παιδιά, αλλά έμεινα εντυπωσιασμένος οπότε θα το αναφέρω και γω... Σήμερα (ενώ έχω το κινητό 2-3 βδομάδες) χρησιμοποίησα το GPS.. Κλείδωσε σχεδόν ακαριαία και μου έβγαλε θέση και διαδρομή πάρα πολύ γρήγορα. Στο προηγούμενο τηλέφωνο που είχα (lg p880) ήταν σπάσιμο νεύρων και σπάνια το χρησιμοποιούσα.. Τώρα σ αυτό ή αλήθεια είναι ότι σίγουρα θα το ευχαριστηθω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια πως βγαίνει αυτό εδώ??

 

Ποιο? Έχεις ανεβάσει καμμία φωτό? Διότι δεν βλέπω τίποτα. :)

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω σχεδόν 5 μέρες rootarismeno όλα μια χαρά, ξέρει κανείς την απάντηση στην ερώτηση μου?

Όταν κανείς update μεσω π.χ spflash λογικό είναι να το χάνεις. Μέσω του updater, αν αντικαθίσταται όλη ή Ρομ χωρίς να χάνεις τις ρυθμισεις ίσως είναι εφικτό να μην χαθεί αλλά δεν νομίζω διότι αλλάζει ή Ρομ. Γι αυτο που δεν είμαι σίγουρος είναι αν γίνεται ή αναβάθμιση επειδή είναι ρουταρισμενο. Σε πολλά αλλά μοντέλα τηλεφ. δεν έρχεται καν αναβάθμιση αν είναι Ρουτ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάλι δεν βλέπω τίποτα. Μήπως έχω εγώ το πρόβλημα διότι γράφω από ταμπλετ?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.είχα φρικτά παράπονα από όσους με καλούσαν πως δεν ακουγομουνα καθόλου καλά ενώ την ίδια στιγμή εγώ άκουγα άψογα....το διαπιστωσα και εγώ κάνοντας μια αλαγη στα κινητά με έναν φίλο μου και βάζοντας τον να με καλέσει με τη δική μου συσκευή για να ακούσω και ο ίδιος....μιλάμε για βαβαουρα και παραμόρφωση τρελλή....είμαι με μουλτι από βικ μολ....καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Όταν κανείς update μεσω π.χ spflash λογικό είναι να το χάνεις. Μέσω του updater, αν αντικαθίσταται όλη ή Ρομ χωρίς να χάνεις τις ρυθμισεις ίσως είναι εφικτό να μην χαθεί αλλά δεν νομίζω διότι αλλάζει ή Ρομ. Γι αυτο που δεν είμαι σίγουρος είναι αν γίνεται ή αναβάθμιση επειδή είναι ρουταρισμενο. Σε πολλά αλλά μοντέλα τηλεφ. δεν έρχεται καν αναβάθμιση αν είναι Ρουτ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάλι δεν βλέπω τίποτα. Μήπως έχω εγώ το πρόβλημα διότι γράφω από ταμπλετ?

Μέσω του updater και εγώ με ροοτ το έχασα. Δεν αντικατεστησε όλη την ρομ , έκανε απλή αναβάθμιση. Αλλά έκανε κανονικά την αναβάθμιση. Επίσης στο λογκ έλεγε ότι διορθώθηκε το πρόβλημα στο μιουι στορε με τα κινέζικα όταν έχεις αγγλικά στο σύστημα. Δεν είδα αλλαγή. Πάρτε και το log

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160121/944d55ef9509b109caa0e97388e219e9.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160121/970e78b87ce8d347a1c06241d628366f.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160121/28e7eb9d337be69bd1b5b5668f7089a6.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160121/8d6601381094f31210fa23d9adf7f9b4.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160121/71174af19e05985ec559b9e851d36b2f.jpg

 

Επίσης να πω ότι το private folders είναι εξαιρετικο feat.

Edited by Aelin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...