Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε μου οπως καταλαβαινεις το τοπικ εδω ειναι για το 3αρι,οποτε τι να σου πω εγω τωρα......ποιο θα αγορασεις εσυ,αντε και σου λεω παρε το ενα η το αλλο,και σου ερθει και δεν σου αρεσει,η δεν σε καλυπτη,τι θα μου πεις μετα.....?Παρε λοιπον οποιο σε καλυπτει οικονομικα αλλα και απο specs.

 

Oκ,καταλαβαίνω. Απλά επειδή βλέπω πως το έχετε ψάξει πολύ το πράγμα γι'αυτό είπα να ρωτήσω,γνώμη ήθελα όχι εντολή :)

Κυρίως γιατί σκέφτομαι αν θα πάρω δύο Redmi Note 2 ή ένα Redmi Note 2 και ένα Redmi Note 3...

Ευχαριστώ πάντως, καλό βράδυ :)

Link to comment
Share on other sites

Oκ,καταλαβαίνω. Απλά επειδή βλέπω πως το έχετε ψάξει πολύ το πράγμα γι'αυτό είπα να ρωτήσω,γνώμη ήθελα όχι εντολή :)

Κυρίως γιατί σκέφτομαι αν θα πάρω δύο Redmi Note 2 ή ένα Redmi Note 2 και ένα Redmi Note 3...

Ευχαριστώ πάντως, καλό βράδυ :)

Πάρε ενα και ένα, και μόλις έρθουνε διάλεξε ποιο να κρατήσεις και ποιο να δώσεις.:)

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να παραγγείλω απο vickmall τι θα πρέπει να τους ζητήσω για την ρόμ. Ψιλό άσχετος και δεν θελω να ασχολούμαι συνέχεια. Μπαταρία απο οτι εχω διαβάσει ειναι αρκετά καλή. Η κάμερα τι λέει; Υπαχει φλας; Επίσης τσεκάροντας το κατάστημα λέει μόνο official rom Chinese English. Τι σημαίνει αυτο. Edited by nickgt7
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να παραγγείλω απο vickmall τι θα πρέπει να τους ζητήσω για την ρόμ. Ψιλό άσχετος και δεν θελω να ασχολούμαι συνέχεια. Μπαταρία απο οτι εχω διαβάσει ειναι αρκετά καλή. Η κάμερα τι λέει; Υπαχει φλας;

 

ζήτα την official με αγγλικά και κινέζικα κατ'α την γνώμη μου για να είσαι ήσυχος προς το παρόν... μπαταρία πολύ καλή, κάμερα αξιοπρεπής και ναι έχει φλας

Link to comment
Share on other sites

ζήτα την official με αγγλικά και κινέζικα κατ'α την γνώμη μου για να είσαι ήσυχος προς το παρόν... μπαταρία πολύ καλή, κάμερα αξιοπρεπής και ναι έχει φλας

 

Δεν θα εχω καθόλου ελληνικα;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το παρελαβα και εγω εχθες λοιπον προβληματα στη ρομ δεν βρικα απο vickmall πηρα το 2αρι ελληνηκα playstore.

εχω και lg g4

 

το οποιο πωλειται γιατι η μπαταρια του ειναι αθλια

 

το νοτε 3 μια φορτισει την εβγαλε ολη τι μερα με πολυ δουλεμα το g4 θα ειχε σβισει το απογευμα:lol:

 

η καμερα του νοτε με καλυπτει ασχετα αν εχει καλυτερη το g4

 

Επειδή τυχαινει αυτή τη στιγμη να εχω αυτά τα 2 κινητα, μπορω να πω ότι οι διαφορες στην αυτονομια είναι μικρες. Ένα 15% παραπανω (μαξ) για το Redmi note 3.

Επισης, η καμερα του g4 δεν είναι απλα ανωτερη, αλλα είναι ετη φωτος μπροστα.

Το Redmi note 3 εχει αλλα θετικα (και κυριως το vfm χαρακτηρα), αλλα δεν τίθεται θεμα, το G4 είναι άλλη κατηγορια συσκευή και αρκετα ανωτερο συνολικα...

Αν θες οπωσδήποτε να κρατησεις το ένα από τα 2, θα σου προτεινα να το σκεφτεις λιγο παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαινει αυτή τη στιγμη να εχω αυτά τα 2 κινητα, μπορω να πω ότι οι διαφορες στην αυτονομια είναι μικρες. Ένα 15% παραπανω (μαξ) για το Redmi note 3.

Επισης, η καμερα του g4 δεν είναι απλα ανωτερη, αλλα είναι ετη φωτος μπροστα.

Το Redmi note 3 εχει αλλα θετικα (και κυριως το vfm χαρακτηρα), αλλα δεν τίθεται θεμα, το G4 είναι άλλη κατηγορια συσκευή και αρκετα ανωτερο συνολικα...

Αν θες οπωσδήποτε να κρατησεις το ένα από τα 2, θα σου προτεινα να το σκεφτεις λιγο παραπανω...

Εδω θα συμφωνησω και εγω........δεν τιθεται καν μετρο συγκρισης στις 2 συσκευες.

Καλο χρυσο το 3αρι,αλλα μεχρι εκει.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το lg εννοείται ότι είναι μια κατηγορία από μόνο του. Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα, έχω εκνευριστεί γιατί ενώ ζήτησα να μην το πειράξουν, μου το έστειλαν με την stable 77.0.11.0, με ότι αυτό συνεπάγεται.... Προέρχομαι απο coolpad F1 που το έχω ταράξει σε αλλαγές αλλά παρ'ολα αυτά αγχώνομαι να το αλλάξω σε official μην το brickάρω και μετά ψάχνομαι. Όπως και να έχει πείτε μου λίγο τι κάνετε με τα notifications. Ο μόνος τρόπος μέχρι τώρα για μένα είναι αυτός http://en.miui.com/thread-197926-1-1.html - με όλα ανοιχτά και μου αφήνει περίπου 1 gb available και μου την δίνει (όχι ότι αλλάζει κάτι στην ταχύτητα αλλά και με το ταπεινό coolpad μου τόσο μου άφηνε εδώ θα έπρεπε να γίνεται κάτι καλύτερο). Καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατάφερα να περάσω fastboot, την έκδοση 7.0.19.

Όλα καλά, έβαλα και google installer, πέρασα play store κλπ.

Στο play store όμως δεν με αφήνει να εγκαταστήσω ορισμένες εφαρμογές, μερικές των οποίων swiftkey και messenger, με το μήνυμα "your device isn't compatible with this version".

Έχει κανείς ιδέα πως λύνεται αυτό;

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις τελευταιες 24ωρες έχουν σκάσει περίπου 100ποστ. Στα περισσότερα απο αυτά ή θα ρωτανε οι υποψήφιοι αγοραστές με ποια rom να το παραγγειλουν ή αυτοι που το πηραν με multi θα ρωτανε πως να περάσουν την official stable. Εχοντας την εμπειρία απο τα redmi 1s, redmi note 1, note 2 και 3 θα δωσω μια γενική συμβουλή κ οποιος θελει την ακολουθεί:

"Παραγειλτε τη συσκευή με την official stable"!

Το λέω αυτό γιατί:

1. Σε ολες αυτές τις συσκευές που προανεφερα σχεδον πάντα για να περαστεί η rom απο την ελληνική κοινότητα ο πιο ευκολος τρόπος ηταν οταν η συσκευή ηταν απείραχτη.

2. Οταν οι κινέζοι περνάνε την δικές τους rom, ειναι ατεσταριστες, δεν παιρνουν αναβαθμίσεις, συν οτι συνήθως βγάζουν τα μάτια στις συσκευές κ μετά για να φέρει τη συσκευή στα ίσια ο εκάστοτε κάτοχος βγάζει τα δικα του ματια μπλεκοντας με flashtool και το οποιο ρισκο brickαρισματος.

3. Αν τα αγγλικα σας δεν ειναι καλά ωστε να μπορεί να βρείτε 3-4 ρυθμίσεις στα settings, τοτε τι θα κάνετε οταν θα ερθει ωρα να μπλεξετε με flashαρισματα με flashtool κλπ (γιατί αργά ή γρήγορα πιστεψτε με θα έρθει αυτή η στιγμή)

4. Ήδη πολλα απο τα παιδιά που εχουν παρει τη συσκευή με multi ένας ένας γυρνάνε σε official.

Τέλος και για να μην σας κουραζω άλλο, οσοι απο εσάς δεν εχεται προηγούμενη εμπειρία απο κινέζικες συσκευές ή τα αγγλικά σας δεν ειναι καλα και φοβάστε (απόλυτα λογικό, πανω κάτω σε ολους μας συνέβει καποια στιγμή) δειξτε υπομονή και μην αγοραζετε ακομα την συσκευη μέχρι να ξεκαθαρίσει ο τρόπος ξεκλειδωματος του bootloader και να δοθουν πλήρεις οδηγίες εγκαταστασης της ελληνικής rom απο τα δικα μας παιδιά.

Αυτα τα ολίγα απο εμένα, ελπιζω να βοηθησα κάποιους! Καλο βράδυ!

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να περάσεις καμία ελληνικη όσο ο bootloader είναι κλειδωμένος,δυστυχώς.Δεν χρειάζεται να ξανασετάρεις το τηλέφωνο. Κρατάς ένα backup στον υπολογιστη ή στο micloud και κάνεις restore.

Στο micloud πως μπορείς να κρατήσεις full backup. Έχω δει ότι κρατάει και εφαρμογες και τέτοια. Δηλαδή σε περίπτωση αλλαγής όλης της ρομ απλά κάνεις backup στο micloud και μετά restore και έχεις το κινητό ακριβώς όπως ήταν αρχικά?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατάφερα να περάσω fastboot, την έκδοση 7.0.19.

Όλα καλά, έβαλα και google installer, πέρασα play store κλπ.

Στο play store όμως δεν με αφήνει να εγκαταστήσω ορισμένες εφαρμογές, μερικές των οποίων swiftkey και messenger, με το μήνυμα "your device isn't compatible with this version".

Έχει κανείς ιδέα πως λύνεται αυτό;

Ειχα και εγω το θεμα αυτο.

Λυνεται απο μονο του (Γινονται update στο παρασκηνιο ή κατι τετοιο) και καποια στιγμη θα ειναι κομπλε :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα εγραψες φιλε μου εχω εγώ δεν εχω παρει άλλη φορα απο κινα και τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα...περιπου ακουστικε ποτε θα βγει η εκληνικη ρομ ...διαβασατε τπτ σε σαιτ ?αν ειναι να κανουμε υπομονη θα αξιζει για να βαλουμε κατευθειαν ελληνικη ρομ και να μαστε οενα γτ μαθαμε με τα samsung ....με καλυψες εμενα προσωπικα
Link to comment
Share on other sites

Στο micloud πως μπορείς να κρατήσεις full backup. Έχω δει ότι κρατάει και εφαρμογες και τέτοια. Δηλαδή σε περίπτωση αλλαγής όλης της ρομ απλά κάνεις backup στο micloud και μετά restore και έχεις το κινητό ακριβώς όπως ήταν αρχικά?

 

Ακριβώς. Αν πας settings-mi account-micloud τέρμα κάτω έχει backup and restore και ακριβως από κατω find device(για να βρίσκει την συσκευή σου). Εννοείται οτι πρέπει να έχεις ενεργοποιήσεις το mi account σου και τη συσκευή σου. Κάνεις synch και είσαι οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ολα οσα εγραψες φιλε μου εχω εγώ δεν εχω παρει άλλη φορα απο κινα και τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα...περιπου ακουστικε ποτε θα βγει η εκληνικη ρομ ...διαβασατε τπτ σε σαιτ ?αν ειναι να κανουμε υπομονη θα αξιζει για να βαλουμε κατευθειαν ελληνικη ρομ και να μαστε οενα γτ μαθαμε με τα samsung ....με καλυψες εμενα προσωπικα

Από τις απαντήσεις που δίνει η xiaomi σε developers μπορεί κα να μην ξεκλειδωσει και ποτέ ή να αργήσει, δυστυχώς.:(

Η ρομ του vickmall με τα ελληνικά μια χαρά είναι. Απλά εμείς θέλουμε να ασχολούμαστε με το κινητό(να φλασάρουμε,να κάνουμε updates κλπ). Ισως αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που αλλάζουμε ρομ, γιατί αισθητή διαφορά στο μέσο χρήστη δεν νομίζω οτι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ενα και ένα, και μόλις έρθουνε διάλεξε ποιο να κρατήσεις και ποιο να δώσεις.:)

 

To ένα είναι για μένα και το άλλο για την κοπέλα μου, δε θέλω να της δώσω το 2αρι και να με κυνηγάει μετά χαχαχα

Ευχαριστώ για την απάντησή σου

Link to comment
Share on other sites

Από τις απαντήσεις που δίνει η xiaomi σε developers μπορεί κα να μην ξεκλειδωσει και ποτέ ή να αργήσει, δυστυχώς.:(

Η ρομ του vickmall με τα ελληνικά μια χαρά είναι. Απλά εμείς θέλουμε να ασχολούμαστε με το κινητό(να φλασάρουμε,να κάνουμε updates κλπ). Ισως αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που αλλάζουμε ρομ, γιατί αισθητή διαφορά στο μέσο χρήστη δεν νομίζω οτι έχει.

Οκ, το δέχομαι και δεν εχω λόγω να το αρνηθώ γιατί απλα δεν εχω δοκιμάσει την rom του Vickmall, αλλά δεν παύει να μην παίρνει updates! Και ρωτώ εγώ κάτι πολύ απλό. Έχεις δώσει 180-200€ για μια συσκευη με πολυ καλα χαρακτηριστικά, θα είσαι ικανοποιημένος να μείνεις με αυτη την rom οταν αρχισουν μεθαύριο οι επίσημες αναβαθμισεις της rom απο τη miui; Ηδη λένε για την 7.1 πχ. Το πιθανότερο ειναι αργότερα να πάρει και android marshmallow. Αν ειναι ικανοποιημένος να μεμει καποιος με μια πρόχειρη rom (οχι κακη να το δεκτό) μονο κ μονο για το ελληνικό μενού, με αυτο το κινητό παω πάσο. Εγω το θεωρώ λάθος κ κριμα τα λεφτά, αλλα αυτο ειναι προσωπική άποψη. Ο καθένας αποφασίζει και πράττει, ολα δεκτά!

Υ.γ Ολα τα παραπανω ερωτήματα δεν απευθύνονται κατ'αναγκη σε σενα προσωπικά φιλε μου, αλλα σε καθε υποψήφιο αγοραστή! Προφανώς και κάνουμε κουβέντα εδω..

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχω καθόλου ελληνικα;

 

με την official όχι δεν θα έχεις ελληνικά...θα περιμένεις κάποιο επίσημο multi αν βγει αλλιώς περνάς την ελληνική rom όταν ξεκλειδώσει ο bootloader...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο ότι διαβάζω είναι απλά τα πράγματα.

 

Αν δεν είσαι τύπος που πολύ ψάχνεσαι με custom rom και ότι αυτό συνεπάγεται αν δεν είσαι καλός στα αγγλικά και θες απαραίτητα τα ελληνικά στο κινητό παραγγέλνεις το κινητό με την multi rom απο Vick που όπως διαβάζουμε δεν έχει θέματα και καθαρίζεις. Απλά έχεις υπόψη σου ότι δεν θα πάρεις αναβαθμίσεις. Αν όμως το κινητό σου δουλεύει τζαμι απρόσκοπτα δεν θα νοιάζει .

 

Μην το παίρνετε εσείς που δεν γνωρίζετε αγγλικά με την official με την ελπίδα ότι αύριο μεθαύριο θα βάλετε την ελληνική ρομ. Μπορεί η xiaomi να κάνει μήνες να το ξεκλειδώσει και να φάτε ξενέρωμα μεγάλο. Επίσης και οταν το ξεκλειδώσει εφόσον δεν τα πάτε καλά με αγγλικά και δεν το έχετε με αλλαγές rom πάλι βοήθεια θα χρειαστείτε για την αλλαγή.

 

Επίσης δεν κατανοώ και την τρέλα να το πάρεις απο το ελληνικό κατάστημα του Vick εκτός αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη δλδ ξεμεινες απο κινητό και θες το νέο σε 2-7 μέρες.

 

Απο Κίνα το παίρνεις σε 12-20 μέρες απο την στιγμή που θα στο στείλουν, το Vick τα στέλνει σφαίρα , δεν έχεις κίνδυνο έξτρα χρεώσεων με απλό ταχυδρομείο και δεν χρεώνεσαι μεταφορικά και ούτε το καπέλο των ~40 ευρώ που βάζει το ελληνικό υποκατάστημα. Γιατί το κινητό είναι τρελό vfm στα 199 ευρώ αλλά στα 240 έτσι κι έτσι!

Αφού δίνεις αλλά 20-30 και παίρνεις δοκιμασμένες λύσεις με εγγυήσεις ελληνικές .

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 7.0.22 πλέον (official stable) αλλά έχω θέματα με τους ήχους, έχει τους προεπιλεγμένους ήχους αλλά όταν προσπαθώ να τους αλλάξω, με βάζει σε μενού με κινέζικα, παρόλο που έχω αγγλικά στο μενού.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει; (το ίδιο συμβαίνει και στα themes, όταν πατάω στις ρυθμίσεις να αλλάξω theme με βάζει στην εφαρμογή με τα κινέζικα).

"let's tear this shit apart

let's tear the f@ckin' house apart

let's tear our f@ckin' bodies apart

but let's just have some fun"

Of Montreal - The past is a grotesque animal

Link to comment
Share on other sites

http://postimg.org/image/qiq2u8lcx/

 

Πως σας φαίνεται η απόδοση εως τη μιση μπαταρία, με wifi & 4G ανοιχτα με πολυ τσα.

Εχω την ρομ 7.11 απο μινεντιαλ.

Edited by VagosA
Link to comment
Share on other sites

http://postimg.org/image/qiq2u8lcx/

 

Πως σας φαίνεται η απόδοση εως τη μιση μπαταρία, με wifi & 4G ανοιχτα με πολυ τσα.

Εχω την ρομ 7.11 απο μινεντιαλ.

 

Λογικά θα σου βγάλει γύρω στις 5.30 ώρες οθόνη υπολογίζω με τα στοιχεία που έδωσες αν συνεχίσεις την ίδια χρήση. Πολύ καλά νομίζω.

 

Απλά προσγειώνουν κάποιους που νόμιζαν ότι θα βγάζαν 7-8-9 ώρες οθόνη. Είναι όμως μια πολύ καλή επίδοση πολύ δε αν πιάσεις τις 6 ώρες με αυτή την χρήση πάντα. Ας ποστάρουν και άλλοι κάτοχοι εικόνες με την μπαταρία στο 4-5% να δούμε ποια είναι τελικά η αυτονομία του.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...