Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας με κάποια θεματάκια

1. Η μπαταρία νομίζω τελειώνει πολύ γρήγορα, από το 100% στις 04:00 είμαι τώρα στο 68% με μόνο εγκατάσταση 5-6 εφαρμογές λίγες φωτό και απλά περιήγηση στις ρυθμίσεις, χωρίς

sim και μόνο wifi ανοιχτό. Στις ρυθμίσεις στο "χρήση μπαταρίας έχει από 1 με 2% σε κάθε εφαρμογή 11% στο android 6% στο wifi και 64% στο screen; Είναι λογικό αυτό;

 

2. Δεν βρήκα στις επαφές κάποια ρύθμιση για να συγχρονίσω τις επαφές με το google, μήπως πρέπει να βάλω άλλη εφαρμογή από το μάρκετ και ποια, στη προσθήκη επαφής επίσης δίνει δύο επιλογές στο κινητό χωρίς συγχρονισμό ή στο google, δηλαδή θα πρέπει να μαι online για να έχω επαφές;

3. Έχει δοκιμάσει κανείς εφαρμογή για remote control με την multi του vickmall, δεν φαίνεται να δουλεύει.

4. Τελευταίο για τώρα, στο lg που είχα τρία χρόνια, το ένα κουμπί δίπλα από το home button ήταν για ρυθμίσεις, δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι αντίστοιχο, μπορώ να αλλάξω τη λειτουργία των soft buttons;

Συγνώμη αν κουράζω αλλά τόσα χρόνια αυτά ήταν αυτονόητα, δυστηχώς το miui μου φαίνεται λες και λείπουν ένα σωρό επιλογές

 

Εγώ βρήκα αυτό και δουλεύει αλλά η δωρεάν εκδοσή πολύ περιορισμένη

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.freeiruniversalremote

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα και εγώ από την ευρωπαϊκή αποθήκη του Βικ. Εχει περασμένη μια 7.0.77 stable η οποία έχει ελληνικά και playstore. Πολύ καλό τηλεφωνακι.
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια της μπαταρίας είναι κάτι σχετικό. Με τη χρήση που του κάνω εγώ μου κρατάει 2 ημέρες (4 ώρες screen on time). Εγώ τη rom του vickmall την ξήλωσα και έβαλα την επίσημη stable αγγλοκινέζικη. Έκανα λάθος από την αρχή που ΔΕΝ τους ειπα να μη το πειράξουν καθώς ποτέ δε χρησιμοποιώ ελληνικό μενού στις συσκευές μου. Τεσπα όσο αφορά το συγχρονισμό των επαφών και γενικότερα των google services η rom του vickmall μου δημιουργούσα πολλά θέματα. Με την επίσημη και sideloaded μετά google play,framework,contacts sync και services δεν έχω πρόβλημα με τις επαφές. Μια μικρή καθυστέρηση στο gmail έχω αλλά από ο,τι κατάλαβα η miui pingάρει πιο αραία για push notifications για να γλιτώνει μπαταρία στο standby. Γενικά αν έχει μια κάποια εμπειρία θα σου πρότεινα να flashάρεις την επίσημη rom της Xiaomi. Θεωρώ πως τα γενικά θεματάκια με τα Google Services θα λυθούν είτε με την επίσημη global (όταν και άν βγει) είτε με κάποια rom από την ελληνική ομάδα.

 

Όσο αφορά τώρα το θέμα με τα button, μπορείς να εμφανίσεις τις ρυθμίσεις (σε όποιο app υποστηρίζεται πχ. dialer) πατώντας παρατεραμένα το menu key. Γενικά ό,τι μπορείς να ρυθμίσεις στα buttons θα το βρεις στο Settings - Additional Settings - Buttons

 

φιλε μου μπορεις μα μου στειλεις ενα guide για να περασω κιεγω την επισημη καθως κιεγω εκανα την ιδια βλακεια (δεν χρησιμοποιω τα ελληνικα και απλα εκανα κοπιπαστα οτι ειχαν γραψει και οι αλλοι). Και σε pm καλοδεχουμενο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Και γω την επίσημη λέω να βάλω και ας μην έχει ελληνικά. Απλά δεν ξέρω τον τρόπο
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρηγγειλα και γω το 32/3 silver απο vickmall + την NILLKIN Super Frosted Shield θηκη:D!!!με paypal απευθειας απο debit πειραιως,στα 218 ευρω περιπου μου βγηκε .

ποσες μερες εκανε περιπου να σας ερθει?διαλεξα sg post απο nl post,εχει διαφορα στο χρονο παραδοσης?

Εγώ παράγγειλα 11/12 και το είχα στα χέρια μου 22/12.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας με κάποια θεματάκια

1. Η μπαταρία νομίζω τελειώνει πολύ γρήγορα, από το 100% στις 04:00 είμαι τώρα στο 68% με μόνο εγκατάσταση 5-6 εφαρμογές λίγες φωτό και απλά περιήγηση στις ρυθμίσεις, χωρίς

sim και μόνο wifi ανοιχτό. Στις ρυθμίσεις στο "χρήση μπαταρίας έχει από 1 με 2% σε κάθε εφαρμογή 11% στο android 6% στο wifi και 64% στο screen; Είναι λογικό αυτό;

 

2. Δεν βρήκα στις επαφές κάποια ρύθμιση για να συγχρονίσω τις επαφές με το google, μήπως πρέπει να βάλω άλλη εφαρμογή από το μάρκετ και ποια, στη προσθήκη επαφής επίσης δίνει δύο επιλογές στο κινητό χωρίς συγχρονισμό ή στο google, δηλαδή θα πρέπει να μαι online για να έχω επαφές;

3. Έχει δοκιμάσει κανείς εφαρμογή για remote control με την multi του vickmall, δεν φαίνεται να δουλεύει.

4. Τελευταίο για τώρα, στο lg που είχα τρία χρόνια, το ένα κουμπί δίπλα από το home button ήταν για ρυθμίσεις, δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι αντίστοιχο, μπορώ να αλλάξω τη λειτουργία των soft buttons;

Συγνώμη αν κουράζω αλλά τόσα χρόνια αυτά ήταν αυτονόητα, δυστηχώς το miui μου φαίνεται λες και λείπουν ένα σωρό επιλογές

Για το 4, το αριστερό κουμπι όταν το πατάς παρατεταμένα σε βάζει στις ρυθμίσεις της εκάστοτε εφαρμογής που είσαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φιλε μου μπορεις μα μου στειλεις ενα guide για να περασω κιεγω την επισημη καθως κιεγω εκανα την ιδια βλακεια (δεν χρησιμοποιω τα ελληνικα και απλα εκανα κοπιπαστα οτι ειχαν γραψει και οι αλλοι). Και σε pm καλοδεχουμενο. Ευχαριστω!

 

Δύο τρόποι

http://en.miui.com/thread-197451-1-1.html

http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

Διαλέγεις και παίρνεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και γω την επίσημη λέω να βάλω και ας μην έχει ελληνικά. Απλά δεν ξέρω τον τρόπο

 

Δύο τρόποι

http://en.miui.com/thread-197451-1-1.html

http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλος και μετά περνάω τα gapps έτσι : http://myandroidous.blogspot.my/2015/12/getting-google-play-store-for-redmi.html ??
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλος και μετά περνάω τα gapps έτσι : http://myandroidous.blogspot.my/2015/12/getting-google-play-store-for-redmi.html ??

 

Σωστός!! Ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μια γρηγορη ερωτηση επειδη το παρηγγειλα σημερα και γω απο vickmall.

Για δερματινη θηκη ποιες μου προτεινετε απο ebay αν γινεται;

 

Edit: Βλεπω αυτην εδω της nillkin

 

αλλα θα προτιμουσα με παραθυρακι μπροστα.

Edited by Tomygr
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πετάει σε κάθε εφαρμογή που κατεβάζει από το playstore για wifi πως το κλείνουμε?
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πεδία έχω 2 απορίες

1 μου εμφανίζει your SIM card isn't activ... γιατί το βγάζει αυτό να αναφέρω ότι έχω 2 σιμ μέσα.

2 έχετε κάνει λογαριασμό στην ΜΙ account ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πετάει σε κάθε εφαρμογή που κατεβάζει από το playstore για wifi πως το κλείνουμε?

 

Πας downloads (μέσα στο φάκελο tools είναι συνήθως), πατας στις 3 τελίτσες πάνω δεξιά, μετά settings και μέσα εκεί έχει "download size limit". Το ορίζεις εκεί που θές (εγώ το έχω unlimited).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βάλω διαφορετικό χρώμα για κάθε notification? Από τις ρυθμίσεις έχει επιλογές για κλήσεις, μυνήματα και όλα τα αλλά notifications. Απλά θέλω να βάλω άλλο χρώμα για gmail, άλλο για messenger, κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βάλω διαφορετικό χρώμα για κάθε notification? Από τις ρυθμίσεις έχει επιλογές για κλήσεις, μυνήματα και όλα τα αλλά notifications. Απλά θέλω να βάλω άλλο χρώμα για gmail, άλλο για messenger, κτλ.

 

Μπορείς να μας πεις πόσα διαφορετικά χρώματα έχει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, πιστεύω μετά από λίγες μέρες θα ρθούνε όλα στα ίσα τους και ότι τα πράγματα θα είναι καλύτερα όταν θα βγουν άλλες ρομ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βάλω διαφορετικό χρώμα για κάθε notification? Από τις ρυθμίσεις έχει επιλογές για κλήσεις, μυνήματα και όλα τα αλλά notifications. Απλά θέλω να βάλω άλλο χρώμα για gmail, άλλο για messenger, κτλ.

 

εγώ (σε άλλη συσκευή με miui φυσικά) το έχω κάνει αυτό με το xposed module xposed led control , τώρα για να μη μπλέκεις (δεν πρέπει να τρέχει ακόμα το xposed σε miui με android 5+) δοκίμασε μπας και λειτουργήσει κάνα app από το store

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έβαλα και εγώ την παραγγελία μου και περιμένω :-)

Εχω όμως μια ερώτηση, τα κινητά γενικά τα χρησιμοποιώ στην αγγλική, οπότε ζήτησα να μου αφήσουν την official rom αντι της multilanguage για να εχω και πιο συχνα updates, κάπου όμως διάβασα οτι έχει θέμα το κινητό με τις official εφαρμογές απο το playstore, οτι μπορεί να μην τις βγάζει όλες η μπορεί να μην τρέχουν... Στέκει κατι τέτοιο, να ζητήσω να μου βάλουν την multilanguage πριν προλάβουν να το στείλουν η να το αφησω ως έχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έβαλα και εγώ την παραγγελία μου και περιμένω :-)

Εχω όμως μια ερώτηση, τα κινητά γενικά τα χρησιμοποιώ στην αγγλική, οπότε ζήτησα να μου αφήσουν την official rom αντι της multilanguage για να εχω και πιο συχνα updates, κάπου όμως διάβασα οτι έχει θέμα το κινητό με τις official εφαρμογές απο το playstore, οτι μπορεί να μην τις βγάζει όλες η μπορεί να μην τρέχουν... Στέκει κάτι τέτοιο, να ζητήσω να μου βάλουν την multilanguage πριν προλάβουν να το στείλουν η να το αφήσω ως έχει;

Αφηστο ως έχει με την official :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος που δεν εχει ιδεα απο αλλαγες ρομ κτλ και θελει να αφησει το κινητο ως εχει ειναι καλη η ρομ με τα ελληνικα που βαζουν απο το vickmall;; οσοι εχουν ή γνωριζουν ας σχολιασουν παρακαλω τα προβληματα που εμφανιζουν (αν υπαρχουν) καθως και το ποσο ευχαριστημενοι ειναι. Ευχαριστω!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις καμια καλη θηκη εκτος απο αυτην την απλη που στελνουν τα καταστηματα? Εχω βρει αυτην και αυτην. Εχω ακουσει καλα σχολια για την ποιοτητα των imak σε διαφορα κινητα. Και οι δυο φαινονται ομορφες παντως..
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις καμια καλη θηκη εκτος απο αυτην την απλη που στελνουν τα καταστηματα? Εχω βρει αυτην και αυτην. Εχω ακουσει καλα σχολια για την ποιοτητα των imak σε διαφορα κινητα. Και οι δυο φαινονται ομορφες παντως..

 

Η δεύτερη που πήρες πολύ ωραία φαίνεται, εγώ περιμένω αυτή και αυτή, αλλά μέχρι να τις πιάσω ολοκληρωμένη άποψη δεν έχω για καμία.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις καμια καλη θηκη εκτος απο αυτην την απλη που στελνουν τα καταστηματα? Εχω βρει αυτην και αυτην. Εχω ακουσει καλα σχολια για την ποιοτητα των imak σε διαφορα κινητα. Και οι δυο φαινονται ομορφες παντως..

Εγω περιμενω μια imak tpu διάφανη κ θα βαλω παραγγελία για μια ipaky. Και οι δυο πολυ ποιοτικές, τις είχα κ σε άλλες συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος οσον αφορα την εργοστασιακή εφαρμογή για τα μειλ. Οι ειδοποιήσεις θέλουν κάποια ρύθμιση; Έχω στήσει ενα hotmail αλλά αν δεν το κάνω εγώ ανανέωση δεν έρχονται τα μέιλ
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος που δεν εχει ιδεα απο αλλαγες ρομ κτλ και θελει να αφησει το κινητο ως εχει ειναι καλη η ρομ με τα ελληνικα που βαζουν απο το vickmall;; οσοι εχουν ή γνωριζουν ας σχολιασουν παρακαλω τα προβληματα που εμφανιζουν (αν υπαρχουν) καθως και το ποσο ευχαριστημενοι ειναι. Ευχαριστω!!!!

 

Μια χαρά είναι εγώ θα την αλλάξω εάν βγει ελληνική και εφόσον δοκιμαστεί πρώτα. Σε κάθε περίπτωση η multy του vickmall μια χαρά είναι. Μην επιρρεάζεσαι ,υπάρχει κόσμος που αλλάζει τις Ρομ στο κινητό πιο συχνά και από ότι τα ρούχα του. Το έκανα και εγώ πριν 3-4 χρόνια και να σου πω την αλήθεια από όταν το σταμάτησα χαίρομαι πιο πολύ χαιρομαι τα κινητά μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος οσον αφορα την εργοστασιακή εφαρμογή για τα μειλ. Οι ειδοποιήσεις θέλουν κάποια ρύθμιση; Έχω στήσει ενα hotmail αλλά αν δεν το κάνω εγώ ανανέωση δεν έρχονται τα μέιλ

 

Πάτα το πλήκτρο sync(βάλε το δάκτυλο σου στην κορυφή της οθόνης ρολαρε προς τα κάτω θα εμφανιστεί το πινακάκι με bluetooth wi fi data κλπ εκεί η τελευταία επιλογή είναι το sync .Μόλις το ενεργοποιήσεις θα γίνεται αυτόματα η ανανέωση στα μεϊλ σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...