Jump to content

Jiayu S3+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταφέρω στο σωστό νήμα το post που έγραψα κατά λάθος στο νήμα του S3.

 

---------------------------------------------------------------------

Τελικά, πήρα τη μεγάλη απόφαση και προχώρησα σε φλασάρισμα της rom Jiayu S3 Plus-FL-Update 02/22 του xda.

Η διαδικασία έγινε πολύ γρήγορα, χωρίς παρατράγουδα, με τη διαφορά ότι δεν είχα κρατήσει backup των εφαρμογών και των δεδομένων και άρχισα την εγκατάσταση.

 

Το πρώτο θετικό είναι ότι ενώ η μπαταρία (νέα που είχα αγοράσει, αλλά θα χρησιμοποιήσω και την παλιά) δεν ανέβαινε πάνω από το 50% όσες ώρες και να το είχα στη φόρτιση, μόλις ολοκληρώθηκε το φλασάρισμα έδειξε 96% (!!!)

Το 2ο, και σημαντικότερο, ότι έκανα reboot και ΔΕΝ ξανάρχισε τα ατέλειωτα reboots (σταυρώνω τα δάχτυλα).

Μετανιώνω που δεν το αποφάσιζα τόσο καιρό και ταλαιπωριόμουν χωρίς λόγο.

 

Ενεργοποίησα τον προγραμματιστή αλλά δεν φαίνεται να είναι root (και στον ES δεν ενεργοποιείται το root).

Υπάρχουν κάποια προβληματάκια αλλά πιστεύω ότι θα βρω λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 133
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχοντας φλασάρει πλέον την παραπάνω rom από το xda και ενεργοποιήσει τον προγραμματιστή, σημαίνει ότι το κινητό θεωρείται rooted;

Πρέπει να κάνω κάτι ακόμη;

Ρωτάω γιατί εγκατέστησα το Titanium και λέει ότι δεν βρήκε root.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να φλασαρεις τον su μεσω twrp

 

sent from my Dinosaur

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα Jiayu, περίπου από τα μέσα του '13, αν θυμάμαι καλά, έδιναν το root έτοιμο και απλά χρειαζόταν να το ενεργοποιήσεις από τις ρυθμίσεις.

Παλιότερα ήταν στις Ρυθμίσεις Ασφαλείας, τώρα στις τελευταίες RC4/5 (του 'απλού' S3, όχι του Plus), το βλέπω να μετακόμισε στα Developer Options (Προγραμματιστή το λέει; - σόρρυ για τη χαζή ερώτηση, αλλά το 'χω στα Αγγλικά).

 

Από κάτι παλιότερα μηνύματα που είχαμε ανταλλάξει στα 2 topics εδώ όμως, έχω μείνει με την εντύπωση ότι στο Plus μπορεί και να μην υπάρχει η επιλογή για root.

Αν δε βρεις κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις Security και Developer, το φλασάρισμα του SuperSU (κατεβασμένου στην κατάλληλη μορφή, βέβαια) που γράφει παραπάνω ο Stef08, λογικά θα δίνει τη λύση, δε νομίζω όμως να γίνεται από το recovery της 'μαμάς' - φαντάζομαι θα θέλει εγκατάσταση κανένα TWRP (ελπίζω να έχουν βγάλει για to Plus).

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και κάποιο TWRP αλλά δεν μοιάζει να είναι αυτό που λες.

Υπάρχει ένα link για να καταλάβω ποιο είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά (π.χ.) στη σελίδα του Needrom (μιας και τα 'χει μαζεμένα) για το S3+: http://www.needrom.com/category/jiayu/s3plus/

Βλέπω δύο καταχωρήσεις ως "TWRP" και μία ως "Recovery mod". Όλα φαίνεται να κάνουν (παραλλαγές του TWRP στημένες για το plus).

Μιας και δεν είσαι root, εγκαθιστάς με το SP Flashtool (ελπίζω κάπου εκεί τριγύρω να... περιφέρεται κάποια κόπια και αυτουνού! - μάλλον μαζί με τις ROM που έχει για download), χρησιμοποιώντας ένα scatter file από μία από τις ROM του plus (αν έχεις ήδη κατεβασμένη καμία, γλυτώνεις αυτό το βήμα...) και με επιλογή "Download" στο Flashtool (τα γράφουν και στα τρία παραπάνω λήμματα).

Η περισσότερη φασαρία είναι να... μαζέψεις το υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ άλλη μια φορά, για τη βοήθειά σου.

Έχοντας ήδη κάνει τη διαδικασία φλασαρίσματος, όπως έγραψα στην προηγούμενη σελίδα, έχω κατεβάσει και δουλέψει το SP Flashing Tool, με το scatter file κλπ.

Κατέβασα και τις εκδόσεις TWRP που προτείνεις από το needrom (είχα κατεβάσει την 3.0 και από το xda) και πριν κάνω την κίνηση θέλω να ρωτήσω αν θα χάσω πάλι τις εφαρμογές και τα data.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε χάνεις απολύτως τίποτα - και η όλη διαδικασία πρέπει να κρατάει κάτι δευτερόλεπτα, καθώς το μόνο που γράφει είναι το recovery.

Θυμίσου μόνο να ξε-τικάρεις από το SPFlashtool όλες τις επιλογές για το τι θα γράψει, εκτός του recovery!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είννα το σημαντικότερο και θυμήθηκα το σχετικό post του sokolataki (411/6162), στο άλλο νήμα, για το φλασάρισμα των system και boot.

 

Διαβάζοντας και τα προηγούμενα από αυτό μηνύματά του, είδα ότι προτείνει το SuperSU για recovery.

Μήπως χρειάζομαι μόνον αυτή ή ΚΑΙ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα έχεις το recovery εγκατεστημένο, κατεβάζεις το SuperSU (σε κατάλληλη μορφή για τέτοια χρήση - δες εδώ: http://download.chainfire.eu/supersu-stable), το φλασάρεις με το TWRP και -καλώς εχόντων των πραγμάτων- είσαι root.

 

Και ένα μικρό... tip, γιατί εγώ την... πάτησα για λίγο (το εγκατέστησα κι εγώ - το προτίμησα από το ενσωματωμένο της RC5, το οποίο προέρχεται από CM). Συνηθισμένος μέχρι τώρα από το superSU εγκατεστημένο σαν 'κανονική' εφαρμογή, το έψαχνα στο application drawer για να παίξω με τις ρυθμίσεις του, αλλά ήταν άφαντο!

Τελικά βρήκα ότι με το "ψήσιμο" μέσω recovery, είχε προσθέσει τον εαυτό του (σαν "SuperSU") στις ρυθμίσεις συστήματος! :p

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τη διαδικασία αλλά όταν έφτασα στην επιλογή του scatter file προβληματίστηκα αφού δεν υπάρχει στον οδηγό βήμα για την επιλογή του twrp.img και σταμάτησα.

Μπορείς να βοηθήσεις;

Link to comment
Share on other sites

*Απ' ό,τι θυμάμαι* (πάει καιρός και τα γράφω και από άλλον υπολογιστή τώρα, οπότε δεν έχω πρόσβαση στα σχετικά αρχεία, να... φρεσκάρω τη μνήμη μου), αντικαθιστάς το recovery.img εκεί που έχεις τη ROM, με το twrp.img (το κάνεις rename σε recovery.img) και τρέχεις τα SP Flashtools, έχοντας επιλέξει από τα checkboxes που έχει να φλασάρει μόνο το recovery.

 

Ελπίζω να τα θυμάμαι καλά... (έχω και πολύ περιορισμένες δυνατότητες για search από 'δω που βρίσκομαι...)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πολλές προσπάθειες για να φλασάρω το TWRP με adb, fastboot κλπ και στο τέλος γράφει

FAILED (remote: download the partition "recovery" is not allowed)

 

Τι λάθος γίνεται;

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα, αφού έχω διαβάσει πολλά σχετικά θέματα σε ξένα sites και έχοντας ξεπεράσει κάποια πρώτα προβλήματα που είχα.

 

*Απ' ό,τι θυμάμαι* (πάει καιρός και τα γράφω και από άλλον υπολογιστή τώρα, οπότε δεν έχω πρόσβαση στα σχετικά αρχεία, να... φρεσκάρω τη μνήμη μου), αντικαθιστάς το recovery.img εκεί που έχεις τη ROM, με το twrp.img (το κάνεις rename σε recovery.img) και τρέχεις τα SP Flashtools, έχοντας επιλέξει από τα checkboxes που έχει να φλασάρει μόνο το recovery.

 

Ελπίζω να τα θυμάμαι καλά... (έχω και πολύ περιορισμένες δυνατότητες για search από 'δω που βρίσκομαι...)

 

Ακολούθησα και τη δική σου πρόταση, έχοντας μεταφέρει στο συγκεκριμένο folder το twrp.img και μετονομάσει σε recovery.img. Έτρεξα το flash Tool έχοντας ξεμαρκάρει όλα τα αρχεία εκτός από το recovery. η διαδικασία ολοκληρώθηκε γρήγορα και εμφανίστηκε το πράσινο ΟΚ, αλλά δεν μπορώ να βρω το "recovery" στο κινητό.

 

 

Συνέχισα και με την προηγούμενη μέθοδο ακολουθώντας τα βήματα όπως περιγράφονται στους οδηγούς εγκατάστασης του twrp, μέσω adb, και έχοντας ενεργοποιήσει το OEM unlocking (αλλά στο τέλος κάθε διαδικασίας το βρίσκω κλειστό) και το USB debugging στα Deceloper Options, μαυρίζει η οθόνη όταν πληκτρολογώ στο cmd "adb reboot bootloader", εμφανίζονται στο κάτω αριστερό μέρος της πολύ μικρά γράμματα (δεν μπορώ να τα διαβάσω αλλά καταλαβαίνω ότι έχει επικοινωνήσει το pc με το κινητό) και όταν πληκτρολογώ "gastboot flash recovery twrp.img" (έτσι έχω μετονομάσει το twrp-3.0.0.0.0.img που έχω κατεβάσει), βγάζει πάλι το γνωστό Failed, όπως φαίνεται στο screenshot.

 

Υπάρχει άλλος τρόπος να φλασάρω το twrp;

Link to comment
Share on other sites

Αφού (φαίνεται να) έπαιξε η διαδικασία με το Flashtool, λογικά θα έπρεπε να ήσουν εντάξει...

Δε σε έβαλε στο recovery το γνωστό boot κρατώντας το volume up μαζί με το power...; (ή κάπως έτσι, τέλος πάντων, δεν καλο-θυμάμαι... εχμ... όχι τόσο γνωστό τελικά... :O)

 

Edit: Οκ, το... googlισα:

Power off phone

Hold power and volume down

when you feel vibration or see splash screen release power button but keep holding volume down.

 

( sorry, όντας root, το κάνω εδώ και χρόνια με 'soft' τρόπους και ξέχασα τα... βασικά!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δούλεψε το κόλπο αφού τα κρατούσα ταυτόχρονα και για αρκετό χρόνο αλλά δεν ένιωσα τη δόνηση του boot.

 

Όταν λες ότι είσαι root τι εννοείς ακριβώς, εκτός το να έχεις ενεργοποιήσει το Deveroper Option;

 

YG

Ειλικρινά, έχω αποκαρδιωθεί μετά από τόσες ανεπιτυχείς προσπάθειες.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... Θεωρούσα (και συνεχίζω να θεωρώ, για να πω την αλήθεια) τη μέθοδο με το φλασάρισμα του TWRP ως την απλούστερη και πιο άμεση για να βάλει κανείς custom recovery (χωρίς να είναι και root προηγουμένως) - και μετά, χρησιμοποιώντας το, να φλασάρει το supersu και να γίνει και root.

Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι σίγουρος τι από την όλη διαδικασία πήγε στραβά στη δική σου περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Αφού (φαίνεται να) έπαιξε η διαδικασία με το Flashtool, λογικά θα έπρεπε να ήσουν εντάξει...

Δε σε έβαλε στο recovery το γνωστό boot κρατώντας το volume up μαζί με το power...; (ή κάπως έτσι, τέλος πάντων, δεν καλο-θυμάμαι... εχμ... όχι τόσο γνωστό τελικά... :O)

 

Edit: Οκ, το... googlισα:

Power off phone

Hold power and volume down

when you feel vibration or see splash screen release power button but keep holding volume down.

 

( sorry, όντας root, το κάνω εδώ και χρόνια με 'soft' τρόπους και ξέχασα τα... βασικά!)

 

Έψαξα και εγώ και βρήκα αντίστοιχο νήμα στο xda για το Jiayu S3.

Πάτησα τα Power + Volume Down και μπήκα στο Factory Mode (στα κινέζικα, βέβαια), όπως περιγράφεται στο νήμα.

Από περιέργεια πήγα στο Version information και εμφανίστηκαν οι αντίστοιχες πληροφορίες και με power ξαναβγήκα στο κεντρικό (κινέζικο) μενού και με την τελευταία επιλογή έκανα reboot.

 

Στο κείμενο έχει οδηγίες για να μπεις και στα Recovery, Fastboot, Normal αλλά από αυτά καταλαβαίνω ότι δεν έχουν σχέση με το TWRP που είχα προσπαθήσει να εγκαταστήσω, όπως έχω περιγράψει σε προηγούμενα posts.

Είναι έτσι ή κάνω λάθος;

 

Και κάτι ακόμη. Στις προσπάθειες για την εγκατάσταση του TWRP, ενεργοποιώ το USB Debuging και το OEM unlocking (allow the bootloader to be unlocked) και το μεν 1ο παραμένει ενώ το 2ο το βρίσκω κλειστό μετά από κάθε προσπάθεια, χωρίς να γνωρίζω το λόγο.

Μήπως αυτή είναι η αιτία που βγαίνει το μήνυμα του λάθους;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Στο κείμενο έχει οδηγίες για να μπεις και στα Recovery, Fastboot, Normal αλλά από αυτά καταλαβαίνω ότι δεν έχουν σχέση με το TWRP που είχα προσπαθήσει να εγκαταστήσω, όπως έχω περιγράψει σε προηγούμενα posts.

Είναι έτσι ή κάνω λάθος;

Όντως έτσι είναι. Το recovery είναι αυτό που σε ενδιαφέρει, αλλά (αν είχε πετύχει η εγκατάσταση) μπαίνοντας θα έπρεπε να βλέπεις το TWRP και όχι τα κινέζικα...

Και κάτι ακόμη. Στις προσπάθειες για την εγκατάσταση του TWRP, ενεργοποιώ το USB Debuging και το OEM unlocking (allow the bootloader to be unlocked) και το μεν 1ο παραμένει ενώ το 2ο το βρίσκω κλειστό μετά από κάθε προσπάθεια, χωρίς να γνωρίζω το λόγο.

Μήπως αυτή είναι η αιτία που βγαίνει το μήνυμα του λάθους;

Δεν είχα προσέξει καν ότι έχει επιλογή "OEM unlocking"!!! (Στραβούλιακας...). Όσο ζω μαθαίνω...! :p

 

Δεν μπορώ να σου πω γι' αυτό, γιατί δεν έχω δοκιμάσει να εγκαταστήσω custom recovery με τις μεθόδους που δοκίμασες.

 

Πάντως (συνεχίζει να) μου κάνει εντύπωση το ότι μπόρεσες να 'ψήσεις' (με το SP Flashtools) το TWRP (μετονομασμένο σε recovery.img) χωρίς πρόβλημα και εν τέλει βρίσκεσαι ακόμα χωρίς TWRP.

 

Μήπως (λέω μήπως) κάποια από τις μεταγενέστερες προσπάθειες με τις άλλες μεθόδους κατέληξε να το κάνει ξανά overwrite με το 'μαμά' recovery... ... ...;

 

ΥΓ: Δεν είμαι σίγουρος ποιές επιλογές έχει το Plus στο Developer Options, αλλά αφού έχει ακόμα και το OEM unlocking...:

Για δες μήπως κάποια από τις επιλογές είναι κάτι σαν "Advanced reboot" ή κάπως έτσι...

Αν το έχει, ενδέχεται μία από τις επιλογές που θα σου βγάζει στο Power off / reboot μενού (αυτό που εμφανίζεται πατώντας παρατεταμένα το power, συνήθως για να σβήσεις το τηλέφωνο) να είναι και "reboot to recovery".

Αν είναι έτσι, τουλάχιστον δε θα χρειάζεται να κάνεις το... ζογκλέρ με ταυτόχρονη πίεση των power και volume, όταν θέλεις να δεις το recovery mode (όποιο τέλος πάντων είναι εκεί, το 'μαμά' ή -ελπίζουμε κάποια στιγμή- το TWRP!)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για άλλη μια φορά, για το χρόνο και τη βοήθειά σου.

 

Στο Developer Options δεν έχει κάτι που να μοιάζει με "Advanced reboot" ή κάπως έτσι. Προσπάθησα να ανεβάσω screenshots με όλες τις επιλογές αλλά με τον περιορισμό μεγέθους της εικόνας τα παράτησα.

 

Κατέβασα την twrp 2.8.7.0 και προσπάθησα να την περάσω, για άλλη μια φορά, με τη μέθοδο adb αλλά και πάλι έβγαλε το γνωστό λάθος.

Συγκεκριμένα, φορτώνει τον adb installer 1.4.3, ενεργοποιώ το USB Debuging και το OEM unlocking στο Developer Options και συνδέω το κινητό στο καλώδιο, πληκτρολογώ την εντολή "adb reboot bootloader", τη δέχεται το κινητό, πληκτρολογώ την επόμενη εντολή "fastboot flash recovery twrp.img" έχοντας μετονομάσει έτσι το αντίστοιχο αρχείο, και, ενώ ξεκινάει η διαδικασία, εμφανίζει το γνωστό failed που έχω γράψει στο #88 και ανεβάσει στο #89. Το περίεργο είναι ότι μετά από κάθε προσπάθεια βρίσκω το OEM unlocking κλειστό.

 

Edit

Τελικά, τα κατάφερα μέσω postimage

 

Screenshot_2016_07_27_19_19_06.pnggif image hosting

Screenshot_2016_07_27_18_13_13.pngimage upload

Screenshot_2016_07_27_18_13_25.pngimage sharing

Screenshot_2016_07_27_18_13_42.pngadult image sharing

Screenshot_2016_07_27_18_13_53.pngimage url

Screenshot_2016_07_27_18_14_02.pnguploading images

Screenshot_2016_07_27_18_14_22.pngpost images

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Όντως δε βλέπω τίποτα σχετικό με power / reboot menu. Μάλλον στο δικό μου θα είναι προσθήκη της RC5...

Κρίμα, και είναι αρκετά βολικό.

Υπάρχουν και εφαρμογές που κάνουν τα ίδια (στην πραγματικότητα μια τέτοια χρησιμοποιώ - ούτε καν το "advanced reboot" μενού), αλλά τουλάχιστον το Quick Boot που χρησιμοποιώ εγώ θέλει και root (αν και δε θα απέκλεια να υπάρχουν παρόμοια που δε θέλουν)...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ξαναπροσπάθησα με τη μέθοδο που πρότεινες και τα κατάφερα :lol:

Πατώντας ταυτόχρονα Power+Volume Up εμφανίστηκαν με πολύ μικρά fonts οι 3 επιλογές, επέλεξα με Volume Up το Recovery και εμφανίστηκε η αρχική σελίδα του TWRP.

Σαν πρωτάρης, μπήκα στα Settings χωρίς να πειράξω κάτι και πατώντας Reboot άνοιξε σελίδα που ρωτούσε αν θέλω να εγκατασταθεί SuperSU (ή κάτι τέτοιο), πάτησα ναι αλλά μετά έκλεισε η σελίδα και το κινητό, εμφανίζοντας με μικρά fonts fastboot. Το σύνδεσα στο USB, άνοιξα cmd, πληκτρολόγησα fastboot reboot και άνοιξε το κινητό. Προσπάθησα 2η φορά, άνοιξε πάλι το TWRP αλλά μετά από μικρή περιήγηση έκλεισε πάλι και από τότε δεν μπορώ να ξαναμπώ, γιατί πατώντας ταυτόχρονα Power+Volume Up ανοίγει πάλι το κινητό.

 

Κάνω κάτι λάθος;

 

Edit

Τα κατάφερα και ξαναμπήκα αλλά αυτή τη φορά η περιήγηση δεν ήταν σαν την πρώτη και δεν βρήκα το SuperSU.

Υπάρχει κάποιος οδηγός για τις λειτουργίες;

Τι πρέπει να κάνω σαν βασικά (root, supersu κλπ);

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Απλώς κατέβασε το supersu σε έκδοση για recovery: http://download.chainfire.eu/supersu-stable,

βάλ' το χύμα στον αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου, όπως είναι zipαρισμένο και μετά κάν'το ένα install από το TWRP (install from zip, ή κάπως έτσι) και είσαι έτοιμος, θα πρέπει να έχεις root!

 

Και ένα μικρό tip, γιατί εγώ ψαχνόμουνα, πρόσφατα που το εγκατέστησα (στη θέση του 'μαμίσιου' root της RC5 που έχω στο... σκέτο S3):

Αν θελήσεις να παίξεις με τις ρυθμίσεις του SuperSU, δε θα το βρεις εγκατεστημένο σαν εφαρμογή, για να το ανοίξεις και να πας στις ρυθμίσεις.

Θα δεις όμως ότι έχει προσθέσει ένα ολόκληρο δικό του (υπο)μενού στις Ρυθμίσεις του τηλεφώνου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link.

Διάβασα χθες σε ένα οδηγό που βρήκα, για τη διαδικασία εγκατάστασης του supersu που περιγράφεις.

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι πατώντας ταυτόχρονα Power+Volume Up τις περισσότερες φορές ανοίγει το κινητό, δηλαδή πιάνει μόνο το Power και σπάνιες φορές ανοίγει το μενού για το TWRP. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται αυτό. Επίσης, αν και βγάζω τις sim και έχω κλειστά τα data, όταν επιχειρώ αυτές τις επεμβάσεις, χρεώνομαι κάθε μέρα σχεδόν με 1,01€ στη μια sim και τσακώνομαι με τις υπαλλήλους που δεν φταίνε σε τίποτε. Επειδή μου αφαίρεσαν και σήμερα 1,01€, αναγκάστηκα να βάλω αυτή τη sim σε άλλο κινητό, για όσο διάστημα θα προσπαθήσω ακόμη με την TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...