Jump to content

Jiayu S3+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 133
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης σας έχει πιάσει ποτέ το κινητό 4g? Εγώ έχω Vodafone και μέχρι τώρα μόνο 3g πιάνω. Βεβαια σε ένα τεστακι ταχύτητας έπιασε 20 mbps download. Πρέπει να κάνω κάτι για να έχω 4g όπως ειδική κάρτα sim?
Link to comment
Share on other sites

Και η καρτα θελει αλλαγη αν ειναι παλια και θελει ενεργοποιηση απο την εταιρια ,BTW ρωτα και ποσο εχουν τα πακετα γιατι αν θυμαμαι καλα ζηταγαν την μανα τους και τον πατερα τους πριν απο μερικους μηνες.
Link to comment
Share on other sites

με το τελευταίο firmware αφήνει να κάνουμε εγκατάσταση εφαρμογές όπως PayPal,Alpha bank,Eurobank,Εθνική?

Ακόμα είναι διαθέσιμο ακόμα η το έχουν αποσύρει?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

με το τελευταίο firmware αφήνει να κάνουμε εγκατάσταση εφαρμογές όπως PayPal,Alpha bank,Eurobank,Εθνική?

Ακόμα είναι διαθέσιμο ακόμα η το έχουν αποσύρει?

 

κάποιος να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραλαβει το S3+ με την μαμα ROM "Αριθμό έκδοσης" "S3+HW 20151217-181854" και λειτουργεί μια χαρά σε όλα. Εχω κάνει εγκατάσταση και το Paypal. Εχω επιλογή για οσοστό μπαταρίας. Το μόνο που θα ήθελα να μἀθω είναι πως το κάνουμε Root.
Link to comment
Share on other sites

Welcome to the Club.

 

Στις 22/2 πήρα sms για αναβάθμιση, όπως έγραψα αναλυτικά στο #32.

Τα περί root κλπ θα τα βρεις στο νήμα του απλού.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε σου δουλεύει κανονικά το κινητο?

Δεν κάνει περίεργα restart?

Σε ρωτάω γιατί διάβασα σε έναν άλλο ηρέμησε για 2 μέρες και μετά ξανά άρχισε.

Link to comment
Share on other sites

με το τελευταίο firmware αφήνει να κάνουμε εγκατάσταση εφαρμογές όπως PayPal,Alpha bank,Eurobank,Εθνική?

Από απλή περιέργεια και μόνο η ερώτηση: Εννοείς ότι το Play Store δεν παρουσιάζει καθόλου τις εφαρμογές ως διαθέσιμες, ή ότι τις παρουσιάζει κανονικά, αλλά δεν εγκαθίστανται, ή ίσως εγκαθίστανται κιόλας, αλλά σκάνε με το που πας να τις τρέξεις...;

 

Το μόνο που θα ήθελα να μἀθω είναι πως το κάνουμε Root.

Τα περί root κλπ θα τα βρεις στο νήμα του απλού.

Να υπενθυμίσω εδώ μόνο ότι με το root (που πραγματικά είναι από τα πρώτα πράγματα που κάνω κι εγώ με το που πάρω στα χέρια μου καινούρια συσκευή) κατά πάσα πιθανότητα δε θα μπορούν πλέον να γίνουν OTA updates...

Link to comment
Share on other sites

Από τότε σου δουλεύει κανονικά το κινητο?

Δεν κάνει περίεργα restart?

Σε ρωτάω γιατί διάβασα σε έναν άλλο ηρέμησε για 2 μέρες και μετά ξανά άρχισε.

 

Μετά τα 20 περίπου restars δούλεψε κανονικά μέχρι χθες που προσπάθησα να αλλάξω sim επειδή δεν έπιανα 4G.

Όταν άλλαξε τη sim ο υπάλληλος και πέρα από το ότι και η νέα δεν έπιανε και τα φόρτωσε το κινητό και στο λογισμικό, άρχισαν πάλι τα restarts και όταν γύρισα στη βάση μου και ρύθμισα τις 2 sim, σταμάτησαν. Το απόγευμα που άλλαξα θέση στις sim έγιναν 4-5 restarts και σταμάτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Από απλή περιέργεια και μόνο η ερώτηση: Εννοείς ότι το Play Store δεν παρουσιάζει καθόλου τις εφαρμογές ως διαθέσιμες, ή ότι τις παρουσιάζει κανονικά, αλλά δεν εγκαθίστανται, ή ίσως εγκαθίστανται κιόλας, αλλά σκάνε με το που πας να τις τρέξεις...;

Φαίνονται στο play αλλά δεν σου εμφανίζεται το κουμπί για την εγκατάσταση.

incompatible κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Από απλή περιέργεια και μόνο η ερώτηση: Εννοείς ότι το Play Store δεν παρουσιάζει καθόλου τις εφαρμογές ως διαθέσιμες, ή ότι τις παρουσιάζει κανονικά, αλλά δεν εγκαθίστανται, ή ίσως εγκαθίστανται κιόλας, αλλά σκάνε με το που πας να τις τρέξεις...;

 

 

 

Να υπενθυμίσω εδώ μόνο ότι με το root (που πραγματικά είναι από τα πρώτα πράγματα που κάνω κι εγώ με το που πάρω στα χέρια μου καινούρια συσκευή) κατά πάσα πιθανότητα δε θα μπορούν πλέον να γίνουν OTA updates...

 

επειδη δεν εχω χρονο για σκαλισματα μια χαρα ειναι και ετσι δεν θα το κανω root :)

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το πρόβλημα των συνεχών reboots, μετά την αναβάθμιση την 22/2/16, και διαβάζοντας στο needrom ότι το έχουν και αρκετοί άλλοι, γράφτηκα σ' αυτό και ζήτησα βοήθεια για την επίλυσή του (αυτή τη βδομάδα άλλαξα όλες τις sim καρτοκινητής Wind που έχω και με τρέλαναν πάλι τα reboots), αλλά δεν βλέπω καμία απάντηση και λύση του προβλήματος που έχει δημιουργηθεί.

 

Οι υπόλοιποι κάτοχοι του s3 Plus, που έκαναν την αναβάθμιση, πως αντιμετωπίζουν το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εμένα δεν μου κάνει κάποιο πρόβλημα. Ίσως κάποιες φορές μια στις 10 να μου κάνει μόνο του επανεκκίνηση ύστερα από επιλεγμένη επανεκκίνηση
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν βγήκε καινούργια αναβάθμιση?

Αυτή που λέτε δεν είπατε οτι μετά απο 2 μέρες την κατέβασαν και όποιος πρόλαβε πρόλαβε?

Link to comment
Share on other sites

Δύο μήνες μετά την (απαράδεκτη) αναβάθμιση με το σοβαρό πρόβλημα των reboots κάθε φορά που είτε κάνεις απενεργοποίηση-ενεργοποίηση είτε βγάλεις τη μπαταρία για να αλλάξεις sim είτε σβήσει από πτώση μπαταρίας και ακόμη δεν έχει βγει update για να διορθωθεί.

 

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε root για να απαλλαγώ από το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όχι δεν το αποφάσισα ακόμη γιατί τα προβλήματα με τη μπαταρία (περιμένω νέα και αργεί) πότε έρχονται, οπότε διαολίζομαι, και πότε εξαφανίζονται, οπότε το ξεχνάω.

 

Καλώς ή κακώς, δεν έχω rootάρει κανένα κινητό μου αλλά όποτε εμφανίζεται το πρόβλημα με τα reboots δεν παίζεται.

Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει βγει ένα διορθωτικό update από τον ΦΕΒ που ήρθε το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει βγει ένα διορθωτικό update από τον ΦΕΒ που ήρθε το τελευταίο.

Ούτε η jiayu.de έχει βγάλει τίποτα φρέσκο;

(ρωτάω γιατί δεν πολυ-παρακολουθώ τελευταία το xda...)

Link to comment
Share on other sites

Στη γερμανική Jiayu διάβασα για Android 5.1 updates for Jiayu S3 Plus αλλά 1) το δικό μου ήταν 5.1 και 2) αν είναι διαφορετικό αυτό που λέιει, δεν καταλαβαίνω πως μπορώ να το κατεβάσω αφού δεν έχει link.
Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί τα δίνουν με OTA updates. Το κακό είναι ότι ή θα πρέπει να έχεις πάρει το τηλέφωνο από τους ίδιους, ή να τους πληρώσεις €30 για να σε εγγράψουν ως πελάτη τους και να σου επιτρέπουν να κατεβάζεις τα updates από το τηλέφωνο (μέσω της δικής τους σχετικής εφαρμογής - είναι διαθέσιμη και στο play store).

Το καλό είναι ότι (τουλάχιστον με το "απλό" S3 - ελπίζω και με το plus) μετά από λίγον καιρό ανεβάζουν τα updates για κατέβασμα και από τον υπόλοιπο κόσμο. Δημοσιεύουν links στο forum τους, αλλά έτσι κι αλλιώς τα αναδημοσιεύουν αμέσως και οι χρήστες στα σχετικά threads στο xda.

Όρεξη να 'χει κανείς να παρακολουθεί τα threads... :-/

Link to comment
Share on other sites

Το πούλησα σε κάποιον που θελει απλά να ανοίγει σελίδες και ησύχασα.

Άκυρο από εμένα στην jiayu.

Χειρότερη και από την elephone είναι στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το "σκέτο" S3 αποδείχθηκε εξαιρετική επιτυχία στο συγκεκριμένο θέμα!

Δυστυχώς δε φαίνεται να ακολούθησαν την ίδια πολιτική με το Plus...

Link to comment
Share on other sites

Το πούλησα σε κάποιον που θελει απλά να ανοίγει σελίδες και ησύχασα.

Άκυρο από εμένα στην jiayu.

Χειρότερη και από την elephone είναι στο θέμα αυτό.

 

Μετά τις συμβουλές του w2o4ts, γράφτηκα στο xda, βρήκα το νήμα για το S3+, διάβασα αρκετές σελίδες, μέσα στις οποίες και τα posts σου (διάβασα και ένα που αναφέρεις την περίπτωσή μου λέγοντας ότι σταμάτησε το πρόβλημα, αλλά δυστυχώς, όχι), είδα στις σελίδες 8-10 το θέμα που με απασχολεί (πολλά reboots κάθε φορά που χρειάζεται ένα μόνο), έφτασα στην 15 (από 24) αλλά δεν κατάλαβα να υπάρχει οριστική λύση στο πρόβλημα (θα συνεχίσω την ανάγνωση, βέβαια).

 

Κάποιοι προσπάθησαν να γυρίσουν πίσω αλλά δεν γινόταν, αν κατάλαβα καλά, και το θέμα σταμάτησε (μέχρι την 15 που διάβασα).

 

Γνωρίζεις κάτι περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

 

Σαν καινούριος κάτοχος ενός S3+ προσπαθώ να κάνω τα πρώτα βήματα για να αλάξω την ρομ και να βάλω την RC4.

Παρ' όλα αυτά, δεν μπορώ να βρώ πως γίνεται το πρώτο βήμα δηλαδή αυτό που αναφέρεται στο topic του απλού.

"*το κινητό μας είναι από τη ίδια τη JiaYu , έτοιμο και root-αρισμένο!

-αρκεί να το ενεργοποιήσει κανείς μέσα στις ρυθμίσεις: Ρυθμίσεις-> Ασφάλεια-> SuperUser (να γίνει πράσινο)-"

Έχω διαβάσει αρκετά και έχω κατεβάσει όλα τα αρχεία που πρέπει να έχω για την αλλαγή, αλλά κολλάω στο πρώτο βήμα.

Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να ρουτάρω το κινητό και να προχωρήσω στα επόμενα βήματα?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...