Jump to content

Jiayu S3+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 133
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με παραγγελία στο Banggood (λόγω έκπτωσης 10%) την 19/1/16 και αποστολή με NL Post, παρέλαβα προ ολίγου το κινητό, με τον (γνωστό μου) ταχυδρόμο να μου λέει "πάλι κινητό;".

 

Η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή αλλά στη γρήγορη περιήγηση που έκανα είδα ότι στον αριθμό μοντέλου αναφέρει JY-S3 και όχι Plus.

Δεν υπάρχει κάποιο διακριτικό του Plus;

Πως ελέγχουμε αν το κινητό είναι το απλό ή το Plus;

Link to comment
Share on other sites

@ makap:

Με γειές! Τώρα είδα ότι υπάρχει και ξεχωριστό νήμα για το S3+ (και κόσμος εδώ που το έχει ήδη - αδίκως σε... τρόμαξα τις προάλλες - στο νήμα του S3!)

 

@drdedus:

Από μια ματιά που έριξα στο thread για το S3+ στο xda, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι οι ROM που έχουν φτιάξει για το S3 (όπως π.χ. η τελευταία και πολύ καλή RC4) κάνουν για το Plus - έστω και αν οι αλλαγές (πρέπει να) είναι ελάχιστες μεταξύ τους.

Το πιο πιθανό είναι να θέλουν τουλάχιστον διαφορετικό kernel με drivers για το (ελαφρώς έστω) διαφοροποιημένο chipset (έχει και διαφορετικό επεξεργαστή γραφικών - T720 αντί για T760).

Για αρχή πάντως πρέπει να έχουν φτιάξει "δική τους" ROM που, όπως έγραφε εκεί και ο DerTeufel1980, πρέπει να βασίζεται στην κινέζικη, με έξτρα root, TWRP και πιθανές μικροβελτιώσεις.

Δεν πιστεύω πάντως να μην κάνουν port και τις ROM που έχουν φτιάξει για το S3.

 

Και 2 λόγια για την... ιστορία, μιας και είδα ότι τους ρώτησες (και καλά έκανες!) σχετικά στο xda:

O DerTeufel1980 δουλεύει για την jiayu.de.

O Superdragonpt είναι Πορτογάλος και είχε φτιάξει κάποιες ενδιαφέρουσες ROM στο παρελθόν.

Οι δυό τους αναπτύσοουν πλέον για λογαριασμό της jiayu.de τις πολύ ενδιαφέρουσες ROM που δίνουν (για το S3 και τώρα και το S3+). Έχουν πρόσβαση στο source code της jiayu (και βεβαίως δεσμεύονται μέσω σχετικής συμφωνίας -NDA- για τη μη αποκάλυψη σχετικών στοιχείων σε τρίτους - οπότε "περίεργες" ερωτήσεις στο xda δεν μπορούν να απαντηθούν).

 

Προκειμένουν να... βγάλει κανένα έξτρα φράγκο, η jiayu.de, η οποία κανονικά δίνει updates μέσω OTA στους πελάτες της (ήτοι όσους έχουν αγοράσει το S3/+ τους από αυτούς), μπορεί να δώσει τα ίδια updates και σε... μη πελάτες, αλλά για αυτό θα πρέπει να πληρώσεις (το όχι ευκαταφρόνητο ποσό των) €30 για να σε... εγγράψει ως πελάτη.

Εναλλακτικά όμως, λίγο μετά (κάποιες εβδομάδες, ίσως) τη διάθεση κάθε καινούριας έκδοσης μέσω OTA, τη "σηκώνουν" για κατέβασμα και για το ευρύ κοινό, οπότε ούτε γάτα ούτε ζημιά, θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

@w2o4ts

Ευχαριστώ.

Και εγώ χθες το ανακάλυψα, όταν άνοιξα το νήμα της Jiayu

 

Χθες ήταν η μέρα των πρώτων εντυπώσεων, του φορτώματος εφαρμογών και, γενικά, της προσαρμογής στο νέο περιβάλλον.

Στην αναζήτηση χαρακτηριστικού για το Plus βρήκα, τελικά, ότι στα "σχετικά με το τηλέφωνο" αναφέρει τον αριθμό έκδοσης "S3+HW 20151217-181854" και νομίζω ότι το "+" δηλώνει αυτό που έψαχνα. Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει ένας κάτοχος του Plus αλλά και του απλού, αν δεν υπάρχει.

 

Έχοντας αγοράσει, πριν 2 μήνες, το Doogee X5 για τη σύζυγο, και αυτό με 5.1, βλέπω μια διαφορά στο περιεχόμενο των gestures, δηλαδή ενώ το Χ5 έχει αρκετές χρηστικές ρυθμίσεις, όπως πχ το άνοιγμα με scroll up, στο S3 Plus δεν υπάρχουν αυτές οι ρυθμίσεις ή δεν μπορώ να τις βρω.

 

Το βασικό χαρακτηριστικό του κινητού, που ήταν και ένα από τα βασικά στοιχεία προδιαγραφών που είχα βάλει, είναι φυσικά τα 3GB της RAM.

Είναι ... ατελείωτη.

Link to comment
Share on other sites

H μαμά εταιρία έχει αφήσει το συγκεκριμένο κινητό χωρίς πρόσβαση σε εφαρμογές όπως paypal κλπ.

Εξίσου άκυρη όπως η elephone.

Τουλάχιστον στην τελευταία όλες οι εφαρμογές δουλεύουν.

Ωραίο κινητό αλλά δεν θέλουν όλοι να ψάχνονται και να περνάνε ρομ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα πουλήσω και τα 2 (elephone & jiayu) και μάλλον θα δοκιμάσω το umi touch στα 150$

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν παρέλαβα χτες το πρωί. Η παραγγελία έγινε από geekbuying και ήρθε σε 10 μέρες από την ημερομηνία που το έστειλαν οι κινέζοι.

 

Μαζί με το κινητό αγόρασα και την θήκη της Jiayu καθώς και την προστασία οθόνης. Και τα 2 έχουν πολύ καλή εφαρμογή.

 

Τώρα όσο αφορά το κινητό, μου φάνηκε αρκετά μεγάλο (προηγούμενο κινητό Coolpad f1) . H οθόνη του είναι πάρα πολύ καλή με τρελή φωτεινότητα. Φανταστείτε ότι έχω κατεβάσει εφαραρμογή που να ρίχνει την φωτεινότητα, πέρα από την εργοστασιακή. Το κινητό ήρθε με android 5.1 αλλά δεν είναι root. Δεν έχω δει να λειτουργούν τα gestures. Κατά τα άλλα δεν κολλάει καθόλου μα καθόλου ανοίγουν κλείνουν όλα κατευθείαν. Κάμερα σχετικά καλή αλλά όχι τέλεια. Φλας αν και διπλό μέτριο. Μπαταρία μάλλον την τρώει αλλά το δούλεψα και πολύ χτες και έχω μέσα και τις 2 sim. Χάρτες κλείδωσε σε 2 δευτερόλεπτα. Όσο αφορά κινέζικες εφαρμογές δεν υπάρχει ούτε μία!!

 

Όποιος θέλει μπορεί να με ρωτήσει πιο συγκεκριμένα πράγματα για το κινητό δεν ξέρω τι άλλο να σας γράψω. Επίσης ξέρει κανείς πως το κάνουμε root?

Link to comment
Share on other sites

Join the club.

 

Επειδή σ' αυτό το νήμα δεν αναφέρονται πολλά για το Plus, όλη η συζήτηση (root, rom κλπ) γίνεται στο διπλανό νήμα του απλού.

Εκεί θα βρεις τις απαντήσεις που θέλεις.

Έχω αναφέρει και εγώ το θέμα με τα gestures αλλά απάντηση δεν πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα μήνυμα για ενημέρωση συστήματος

CKY_MOBILE)JIAYU_S3+_V3.0 Release Date 2016-02-22, Minor bug fixes, Size 76,82MB.

Την κατέβασα και την εγκατέστησα.

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

Από την ώρα που ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση και έκανε reboot, κάνει επανειλημμένα reboots κάθε λίγα λεπτά.

Προσπάθησα με απενεργοποίηση και ενεργοποίηση αλλά και πάλι τα ίδια.

Άνοιξα τις "ενημερώσεις συστήματος" και μεταξύ των συμβουλών για τη συγκεκριμένη ενημέρωση, αναφέρει

"Η συσκευή σας ενδέχεται να επανεκκινηθεί αρκετές φορές κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης. Μην αφαιρείτε την μπαταρία και μην κάνετε οποιαδήποτε άλλη ενέργεια μέχρι να ολοκληρωθεί η ενημέρωση".

 

Υπομονή, λοιπόν, μέχρι να δούμε πόσες φορές θα κάνει reboot και θα ξαναβάζω τους κωδικούς των καρτών.

 

Edit2

Τελικά, χρειάστηκαν 20 περίπου reboots για να σταματήσει αυτό το περίεργο φαινόμενο (πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο σε αναβάθμιση λογισμικού). Φυσικά, από κάποιο reboot και μετά σταμάτησα να βάζω κωδικούς.

Ο χρόνος μεταξύ των reboots ήταν 2' περίπου.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, πλέον, είναι αργά για μένα που πέρασα όλη αυτή την ταλαιπωρία.

Στόχος μου ήταν να προλάβω άλλους που πήραν την ίδια ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, πλέον, είναι αργά για μένα που πέρασα όλη αυτή την ταλαιπωρία.

Στόχος μου ήταν να προλάβω άλλους που πήραν την ίδια ενημέρωση.

 

Την έβαλα προχθές δεν μου έκανε τίποτα από τα παραπάνω, το μόνο εμφανές πρόβλημα είναι ότι δεν αναγράφει στην μπαρα το ποσοστό της μπαταρίας και είναι πολύ ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου φαίνεται το αριθμητικό ποσοστό μέσα στο σύμβολο της μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Και αν δε σας δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας (και δεν έχει στις ρυθμίσεις για την μπαταρία επιλογή για να το εμφανίσει), μπορείτε να εγκαταστήσετε αυτό, να κάνετε enable την απεικόνιση του ποσοστού και εν συνεχεία μπορείτε να απεγκαταστήσετε την εφαρμογή (απλά ενεργοποιεί ένα capability που υπάρχει ήδη στο λειτουργικό!)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επισήμανση αλλά εγώ είχα ενεργοποιημένη την ποσοστιαία ένδειξη και παρέμεινε μετά τη χθεσινή ενημέρωση του λογισμικού.

Ίσως, ο saite δεν την έχει ενεργοποιήσει ή την απενεργοποίησε άθελά του.

Link to comment
Share on other sites

Και αν δε σας δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας (και δεν έχει στις ρυθμίσεις για την μπαταρία επιλογή για να το εμφανίσει), μπορείτε να εγκαταστήσετε αυτό, να κάνετε enable την απεικόνιση του ποσοστού και εν συνεχεία μπορείτε να απεγκαταστήσετε την εφαρμογή (απλά ενεργοποιεί ένα capability που υπάρχει ήδη στο λειτουργικό!)

1000!!! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και αν δε σας δείχνει το ποσοστό της μπαταρίας (και δεν έχει στις ρυθμίσεις για την μπαταρία επιλογή για να το εμφανίσει), μπορείτε να εγκαταστήσετε αυτό, να κάνετε enable την απεικόνιση του ποσοστού και εν συνεχεία μπορείτε να απεγκαταστήσετε την εφαρμογή (απλά ενεργοποιεί ένα capability που υπάρχει ήδη στο λειτουργικό!)

 

Η εφαρμογή που προτείνεις δείχνει το ποσοστό μέσα στο σύμβολο, όπως δείχνει στο site τους ή έξω απ' αυτό;

Ρωτάω γιατί στο S3 Plus που αγόρασα πρόσφατα υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης της εμφάνισης του ποσοστού και φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει σε όλα τα S3.

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή απλά ενεργοποιεί τη σχετική δυνατότητα που παρέχει το λειτουργικό, οπότε το τι ακριβώς απεικονίζεται εξαρτάται αποκλειστικά από το τελευταίο.

Στο S3 (όχι το Plus), σε όλες τις KitKat ROMs που είχα δει, υπήρχε η επιλογή στις ρυθμίσεις περί μπαταρίας για την απεικόνιση ποσοστού ή όχι, και το ίδιο υπάρχει και στην RC4 Lollipop - αλλά η RC4 είναι... αγρίως customised, οπότε δεν είναι για να την πάρει κανείς σα μέτρο σύγκρισης. :)

Σε πολλά τηλέφωνα δεν μπαίνουν οι κατασκευαστές στον κόπο να βάλουν επιλογή για ποσοστό και εκεί είναι που βοηθάει η εφαρμογούλα (και εγώ πρόσφατα την έμαθα).

Αν και το S3+ έχει από τη 'μαμά' του τη σχετική επιλογή, ακόμα καλύτερα (γιατί με τα όσα διάβαζα ως τώρα, είχε αρχίσει να μου φαίνεται απογοητευτικά 'γυμνή' η ROM του Plus, ακόμα και σε σχέση με τις προηγούμενες KitKat της εταιρίας, που -παραδόξως- ερχόντουσαν με αρκετές επιλογές παραμετροποίησης!)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενημερωτική η πληροφόρηση πάνω στις διαφορετικές ROM του S3 και, προσωπικά, σ' ευχαριστώ, αν και δεν σκοπεύω, προς το παρόν, να ασχοληθώ με τις άλλες αφού με ικανοποιεί αυτή που φοράει.

 

Ξεκαθαρίζεις, επίσης (αν κατάλαβα καλά), ότι το λογισμικό του S3 δεν έχει τη δυνατότητα ενεργοποίησης της εμφάνισης του ποσοστού, οπότε χρειάζεται η εφαρμογή που προτείνεις, σε αντίθεση με το S3+ που την έχει, οπότε δεν χρειάζεται, για το s3+, η συγκεκριμένη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος τι κάνει η stock Lollipop (από τη jiayu.cn), γιατί εγώ πήγα κατευθείαν από KK στην RC4 της jiayu.de.

Από τα γραφόμενα εδώ όμως εμείνα με την εντύπωση ότι κάποιες (ίσως πρώιμες...?) εκδόσεις της ROM του plus δεν είχαν το ποσοστό - και απ' ό,τι καταλαβαίνω επίσης δεν έχουν (ακόμα - ελπίζω αυτό να αλλάξει σύντομα) κάποια πράγματα όπως tap to wake (και γενικότερα gestures με την οθόνη σβηστή) και κάποια άλλα τέτοια μικροπράγματα.

Και να λείπει πάντως κάτι, και ακόμα και να μην μπει στον κόπο να το βγάλει η 'μαμά', θεωρώ ότι θα είναι μόνο θέμα χρόνου να το δώσουν οι "υπόλοιποι" - και κυρίως η jiayu.de, η οποία φαίνεται πολύ δραστήρια στο θέμα γενικότερα (τουλάχιστον με το S3, οπότε δε βλέπω γιατί να μην το κάνει και με το Plus).

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά στην ποσοστιαία εμφάνιση της μπαταρίας, η stock Lollipop, το S3+ διαθέτει κουμπί ενεργοποίησης, τουλάχιστον αυτό που παρέλαβα 10/2/16 και είχε "Αριθμό έκδοσης" "S3+HW 20151217-181854", ενώ, μετά την αναβάθμιση, έχει “CKY_MOBILE)JIAYU_S3+_V3.0”.

 

Πράγματι, δεν λειτουργούν τα gestures, και φυσικά το tap to wake, με την οθόνη σβηστή, όπως σωστά επισημαίνεις και αυτό είναι αρκετά εκνευριστικό όταν σε πολύ φτηνότερα κινητά, όπως το Doogee X5 που είχα αγοράσει τον ΔΕΚ 2015 για τη σύζυγο αυτά λειτουργούν με την 5.1.

 

Μακάρι να συμπληρωθεί σωστά η γερμανική ROM, οπότε θα σκεφτώ να την περάσω και στο S3+.

Link to comment
Share on other sites

Η Jiayu Γερμανίας μόλις πριν λίγες ώρες ανακοίνωσε το S3+, απότε κάτι θα κάνουν. Απλώς, ίσως αργήσουν λίγο.

 

Με την ευκαιρία, η CKY ετοίμασε καινούρια Jiayu που θα ξεκινήσει να τα κυκλοφορεί ξεκινόντας από το τέλος Μαρτίου.

Ένα θα είναι είναι 6 ιντσών, αγνώστου ονόματος

Το Jiayu S4, με διαφορετικές προδιαγραφές από το S4 που δεν κυκλοφόρησε ποτέ λόγω της κινεζικής κρίσης του καλοκαιριού, 5 ιντσών.

Το Jiayu F3, αγνώστων προδιαγραφών, αλλά σε προσιτή τιμή.

Το Jiayu F4, 5 ιντσών.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Το S3+ διαφημίζεται ως dual 4G LTE και θέλω να επιβεβαιώσω αν εννοεί ότι μπορεί να οριστεί οποιαδήποτε sim από τις δύο για data.
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα προχθές δεν μου έκανε τίποτα από τα παραπάνω, το μόνο εμφανές πρόβλημα είναι ότι δεν αναγράφει στην μπαρα το ποσοστό της μπαταρίας και είναι πολύ ενοχλητικό.

 

Στην προηγούμενη έκδοση το είχε απέξω από το εικονιδιο με πολύ εμφανή τρόπο.Κατέβασα ένα app (big battery indicator)και το δείχνει στην μπάρα .Επίσης η νέα έκδοση είναι συμβατή με το Vodafone app ενω η προηγούμενη όχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα το μόνο πρόβλημα που έχω με το κινητό είναι ότι η οθόνη του δεν μου φαίνεται τόσο ευαίσθητη. Πολλές φορές απαιτεί αρκετή πίεση για να 'πιάσει' η αφή.Επίσης κάνοντας scroll στο fb ας πούμε πολλές φορές ανοίγει καταλάθος τις δημοσιεύσεις.

Στο κινητό έχω εγκαταστήσει από τη πρώτη μέρα την επίσημη προστασία οθόνης 'μεμβράνη' της Jiayu οπότε δεν ξέρω πως θα είναι χωρίς

Link to comment
Share on other sites

Το S3+ διαφημίζεται ως dual 4G LTE και θέλω να επιβεβαιώσω αν εννοεί ότι μπορεί να οριστεί οποιαδήποτε sim από τις δύο για data.

 

οπως τα λεει ειναι.

Παιδιά εμένα το μόνο πρόβλημα που έχω με το κινητό είναι ότι η οθόνη του δεν μου φαίνεται τόσο ευαίσθητη. Πολλές φορές απαιτεί αρκετή πίεση για να 'πιάσει' η αφή.Επίσης κάνοντας scroll στο fb ας πούμε πολλές φορές ανοίγει καταλάθος τις δημοσιεύσεις.

Στο κινητό έχω εγκαταστήσει από τη πρώτη μέρα την επίσημη προστασία οθόνης 'μεμβράνη' της Jiayu οπότε δεν ξέρω πως θα είναι χωρίς

δοκιμασε να την βγαλεις, και βαλε μια αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...