Jump to content

myphone POLL: Τι σας εκνευρίζει στις συσκευές σας;


Psylos_
 Κοινοποίηση

Τι σας εκνευρίζει στο smartphone σας;  

1.229 members have voted

  1. 1. Τι σας εκνευρίζει στο smartphone σας;

    • Η διάρκεια της μπαταρίας
      488
    • Η φωτεινότητα της οθόνης
      31
    • Η ανάλυση της οθόνης
      16
    • Οι επιδόσεις της συσκευής
      77
    • Ο σχεδιασμός / Η ποιότητα κατασκευής
      38
    • Bugs στο software
      195
    • Δεν είναι αρκετά παραμετροποιήσιμο
      57
    • Δεν έχει user friendly interface
      7
    • Δεν παίρνει πλέον αναβαθμίσεις
      161
    • Άλλο (γράψτε στα σχόλια)
      52
    • Τίποτα, έχω το τέλειο κινητό!
      107
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      0


Recommended Posts

Τα κινητά και δη τα smartphones έχουν εξελιχθεί ραγδαία από την σχετικά πρώιμη εποχή τους. Κάποτε θεωρούταν smart μια συσκευή που μπορούσε να μπει στο ίντερνετ ή να λάβει/στείλει ένα e-mail. Ωστόσο, από την έλευση του πρώτου iPhone, με το οποίο καθιερώθηκε η αφή σαν τρόπος επικοινωνίας με τη συσκευή, πολλά έχουν αλλάξει. Το μέγεθος της οθόνης έχει μεγαλώσει, οι επιδόσεις έχουν απογειωθεί, οι συσκευές έχουν ενσωματώσει πληθώρα διαφορετικών αισθητήρων, ενώ και το λογισμικό πλέον έχει τη δυνατότητα να εκτελέσει πληθώρα νέων εργασιών. Πλέον, ένα smartphone θεωρείται πλήρες όταν, εκτός από την πρόσβαση στο ίντερνετ και στα e-mails, έχει δέκτη GPS, μετράει τα βήματα, ελέγχει το δαχτυλικό αποτύπωμα, βγάζει φωτογραφίες υψηλής ποιότητας και ανάλυσης, συνδυάζει την ευκολία της ατζέντας και του τηλεφωνικού καταλόγου και άλλα πολλά.

 

Ωστόσο, παρά το πλήθος των αλλαγών με το πέρασμα του χρόνου, οι χρήστες πάντα ζητούν κάτι περισσότερο από τις συσκευές τους, το οποίο περισσότερο δεν αφορά πάντα σε περισσότερα χαρακτηριστικά, αλλά βελτίωση και ήδη υπαρχόντων χαρακτηριστικών. Η έκφραση των «απαιτούμενων» βελτιώσεων συνήθως προβάλλεται μέσω παραπόνων για τις υπάρχουσες συσκευές μέσω των επίσημων διαύλων επικοινωνίας του εκάστοτε κατασκευαστή ή μέσω των forum, όπου οι χρήστες έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις με άλλους χρήστες.

 

Συνολικά, κάποιος μπορεί με το κινητό του να κάνει πάρα πολλά πράγματα σήμερα. Αλλά, αυτό δεν σημαίνει πάντα ότι η κάθε λειτουργία γίνεται με τον ιδανικότερο τρόπο. Υπάρχουν και λογικά πάντα θα υπάρχουν παράπονα σχετικά με τις υπάρχουσες συσκευές.

 

Οπότε, το μεγάλο ερώτημα παραμένει πάντα το ίδιο: Τι σας ενοχλεί στη συσκευή σας; Απαντήστε στο poll και γράψτε στα σχόλια τις εμπειρίες σας.

Edited by Mythozz

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γι αυτά που πλήρωσα πριν 2 χρόνια και τη χρήση που κανω, πήρα το τέλειο κινητό (moto g), οπότε τίποτα...:D

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, sd και δεν μπορώ ακόμα να χωνέψω οτι δεν έχει ράδιο... :mad:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν και από bugs δεν έχει και πολλά η συσκευή μου, αλλα η μπαταρία δεν κρατάει όσο θα ήθελα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια φυσικα!!!! :D

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρήματα που μου κόστισε πριν 1,5 χρόνο (~135€) το iNew V3 δεν έχω κανένα παράπονο. Αν κάτι με απασχολεί είναι μόνο η διάρκεια της μπαταρίας που σε πολύ έντονη χρήση δεν βγάζει μια μέρα. Αλλά σπάνια να κάνω τέτοια χρήση οπότε όλα καλά βάσει του vfm...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια, ελλειψη ραδιοφωνου και πτωση επιδοσεων λογω throttling (lag και χαμηλοτερα fps στα παιχνιδια).
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, έχω το τέλειο κινητό. Το υποτιθέμενο bloatware μπορώ να το απενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις και ούτε επηρεάζει μια τέτοια συσκευή. Αποσπώμενη μπαταρία έχω με τέρας 6400mha. Micro sd με 64άρα, όμορφη οθόνη FHD, πενάκι που το χρησιμοποιώ, πολύ καλή κάμερα έχει. Μόνο με άλλο Note μπορώ να το αλλάξω και οποιαδήποτε συμβατική συσκευή που βγαίνει εδώ και 2 χρόνια μου φαίνεται εντελώς αδιάφορη με ελάχιστα πράγματα να ζηλέψω. (μόνο τις καινούργιες οθόνες/κάμερες της Samsung)

 

ΥΓ. Όσο χρησιμοποιούσα τα μέσα η έλλειψη ραδιοφώνου ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Για την ωρα δεν εχω καποιο παραπονο για την ωρα (G3), θα μπορουσα να πω για την μπαταρια μιας και ερχομαι απο G2 , αλλα ηξερα τι να περιμενω και ετσι δεν θα κανω τετοια αναφορα.

 

Αν και πιστευω πως κανεις δε θα ελεγε οχι σε καλυτερη αυτονομια , οτι και αν εχει.

Link to comment
Share on other sites

1. η διαρκεια της μπαταριας! με εκνευριζει για ΔΕΝ τελειωνει ποτεεεεε :lol:

2. η αναλυση οθονης. ειναι ικανοποιητικη, απλα θα ηθελα το λιγοτερο hd, για να συμβαδιζω με τις υπολοιπες συσκευες

3. μνημη ραμ. μου αρκει το 1gb αλλα για το ψυχολογικο και μονο θελω το λιγοτερο 2gb πλεον.

4. αναβαθμισεις. εχει 4.2 εκδοση. θα ηθελα εστω 4.4 ή και τις επομενες. φυσικα και με την 4.2 κανω αψογα τη δουλεια μου. ψυχολογικο και αυτο.

5. ΑΣ πω η καμερα. βγαζει αθλιες φωτο, που για μενα ειναι ομως ικανοποιητικες!

 

και τελος: ΕΧΩ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΚΙΝΗΤΟ :D

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσω την φωτεινότητα της οθονης στον ηλιο που ειναι μεν καλη αλλα οχι σαν το xperia arc s που είχα πριν και είταν σουπερ στον ηλιο ,θα πω οτι το κινητό τα σπάει για τα 135ευρω που μου κοστισε τα χριστουγεννα περσι

Και μιλαω για το Α806 lenovo:)

Υπερικανοποιημενος :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα το κινητό μου να μη γνωρίζει τη λέξη lag να γνωρίζει το shutter button με pre focus και να ξεχνά να αδειάζει τη μπαταρία του.

Α και στο μέγεθος να είναι μικρότερο και ελαφρύτερο στο τρέξιμο συνδιάζοντας τα σημαίνουν πολλά.

Link to comment
Share on other sites

τίποτα απολύτως το honor 6 είναι απίστευτο
Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...