Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά για δώστε μια βοήθεια. Έχει η μάνα μου το εν λόγω κινητό και την έχει τρελάνει στις διαφημίσεις. Χτυπάει τηλέφωνο, πάει να το σηκώσει, βγαίνει διαφήμιση που γεμίζει την οθόνη με βίντεο/ληχο κλπ. Είναι στο fb, πάει να ανοίξει κάποιο σύνδεσμο, τσουπ διαφήμιση πάλι. Συνέχεια διαφημίσεις. Το γύρισα σε εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά χωρίς διαφημίσεις να κράτησε 1-2 μέρες. Έτρεξα 2 εφαρμογές για έλεγχο malware κλπ, δεν βρήκαν κάτι. Δεν είναι διαφημίσεις μόνο από τον browser είναι μέσα στο κινητό.

 

Ακόμα, θυμάμαι στην αρχή που το αγοράσαμε είχε trojan από την εταιρεία και την κράζαν όλοι και είχα κάνει τη διαδικασία αφαίρεσης του και όλα οκ. (για να θυμίσω, πέταγε τσόντες και δημιουργούσε εικονίδια με τσόντες)

 

Να έχει γίνει κάτι παρόμοιο τώρα με τις διαφημίσεις;; Να έχει μπει τίποτα περίεργο και να θέλει άλλη διαδικασία για να καθαρίσει;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ρε παιδιά για δώστε μια βοήθεια. Έχει η μάνα μου το εν λόγω κινητό και την έχει τρελάνει στις διαφημίσεις. Χτυπάει τηλέφωνο, πάει να το σηκώσει, βγαίνει διαφήμιση που γεμίζει την οθόνη με βίντεο/ληχο κλπ. Είναι στο fb, πάει να ανοίξει κάποιο σύνδεσμο, τσουπ διαφήμιση πάλι. Συνέχεια διαφημίσεις. Το γύρισα σε εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά χωρίς διαφημίσεις να κράτησε 1-2 μέρες. Έτρεξα 2 εφαρμογές για έλεγχο malware κλπ, δεν βρήκαν κάτι. Δεν είναι διαφημίσεις μόνο από τον browser είναι μέσα στο κινητό.

 

Ακόμα, θυμάμαι στην αρχή που το αγοράσαμε είχε trojan από την εταιρεία και την κράζαν όλοι και είχα κάνει τη διαδικασία αφαίρεσης του και όλα οκ. (για να θυμίσω, πέταγε τσόντες και δημιουργούσε εικονίδια με τσόντες)

 

Να έχει γίνει κάτι παρόμοιο τώρα με τις διαφημίσεις;; Να έχει μπει τίποτα περίεργο και να θέλει άλλη διαδικασία για να καθαρίσει;;

 

Καλημέρα φίλε μου εγώ είχα 2 συσκευές με τους ιούς που πέταγε τσόντες και δεν σε άφηνε να κάνεις τπτ. Από οτι καταλαβαίνω έχεις παρόμοιο θέμα σε πιο light. Εγώ αυτό που έκανα ήταν να ξηλωσω την ρομ της lenovo και να περάσω custom. Ότι άλλο και να δοκίμασα μετά από λίγο επανερχόταν η συσκευή στα ίδια. Αν έχεις κάποιες γνώσεις από android και έχεις χρόνο βρες μια δοκιμασμένη ρομ και πέρασε την.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου εγώ είχα 2 συσκευές με τους ιούς που πέταγε τσόντες και δεν σε άφηνε να κάνεις τπτ. Από οτι καταλαβαίνω έχεις παρόμοιο θέμα σε πιο light. Εγώ αυτό που έκανα ήταν να ξηλωσω την ρομ της lenovo και να περάσω custom. Ότι άλλο και να δοκίμασα μετά από λίγο επανερχόταν η συσκευή στα ίδια. Αν έχεις κάποιες γνώσεις από android και έχεις χρόνο βρες μια δοκιμασμένη ρομ και πέρασε την.

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Για να δεις πως έχουν τα πράγματα. Πήρα το κινητό για την κοπέλα μου τότε που βγήκε. Είχε το θέμα με τις τσόντες, έκανα αυτά που έλεγαν τότε και κανένα πρόβλημα μετά.

 

Πριν κανένα εξάμηνο πέρασε το κινητό στα χέρια της μάνας μου και μετά από λίγο καιρό ξεκίνησαν να συμβαίνουν τα παραπάνω που περιέγραψα.

 

Μόνο με ρομ λες λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Για να δεις πως έχουν τα πράγματα. Πήρα το κινητό για την κοπέλα μου τότε που βγήκε. Είχε το θέμα με τις τσόντες, έκανα αυτά που έλεγαν τότε και κανένα πρόβλημα μετά.

 

Πριν κανένα εξάμηνο πέρασε το κινητό στα χέρια της μάνας μου και μετά από λίγο καιρό ξεκίνησαν να συμβαίνουν τα παραπάνω που περιέγραψα.

 

Μόνο με ρομ λες λοιπόν;

 

Εγώ φίλε μου αν το ξανά έπαιρνα σήμερα το κινητό στο 1ο μπουταρισμα θα του άλλαζα και ρομ. Επειδή στις 4 συσκευές lenovo που πήρα (3 p1m και 1 ταμπλετ) οι 3 εμφάνισαν το θέμα με τις τσόντες και έγιναν μη λειτουργικές έβγαλα το συμπέρασμα (μπορεί και να μην ισχύει) πως οι συσκευές έφευγαν από το εργοστάσιο με μολυσμένη ρομ. Από τότε που έβαλα καστομ ποτέ δεν ξανά αντιμετώπισε συσκευή παρόμοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δύο κινητά τα ίδια. Το ένα πέταγε τσόντες το άλλο όχι. Αυτό με τις τσόντες κτλ δεν ξέρω αν έπαιζε ρόλο ήταν για την αγορά της Κύπρου ενώ το άλλο για την Ελλάδα. Το είδα στο site της κατασκευάστριας όταν έβαλα το email. Το ένα αγορασμένο από Mediamarkt το άλλο από Κωτσόβολο

Το πρώτο μου το έκλεψαν στην Ομόνοια για αυτό αγόρασα το δεύτερο.

Έβαλα το adguard από το site τους όχι από το site τους και όχι από το playstore και δεν ξανά είδα διαφήμιση ή έστω περιορίστηκαν πάρα πολύ.

Κάποιοι λένε ότι τραβάει πολύ μπαταρία. Ίσως αλλά δεν με έχει επηρεάσει αφού το κινητό σε αυτό το θέμα έχει καλή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα adguard premium και blokada και οι διαφημίσεις δε σταμάτησαν με κανένα.

Μένει να κάνω root και να δοκιμάσω ένα-δυο ακόμα παρόμοια προγράμματα, αλλιώς πάω σε άλλη rom να δούμε.

 

@tigio13 Ποιά custom έβαλες;

 

@Vox Από media markt ελλάδας το είχα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα adguard premium και blokada και οι διαφημίσεις δε σταμάτησαν με κανένα.

Μένει να κάνω root και να δοκιμάσω ένα-δυο ακόμα παρόμοια προγράμματα, αλλιώς πάω σε άλλη rom να δούμε.

 

@tigio13 Ποιά custom έβαλες;

 

@Vox Από media markt ελλάδας το είχα πάρει.

Είναι πολύς καιρός από τότε που είχα ασχοληθεί με το lenovo. Εδώ και καιρό έχω πάρει στη γυναίκα μου xiaomi redmi note 5 και το lenovo δεν ξέρω καν που είναι. Αν δε βρίσκεις κάποια με καλές κριτικές πες μου να ψάξω να το βρω να δω τι είχα βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα adguard premium και blokada και οι διαφημίσεις δε σταμάτησαν με κανένα.

Μένει να κάνω root και να δοκιμάσω ένα-δυο ακόμα παρόμοια προγράμματα, αλλιώς πάω σε άλλη rom να δούμε.

 

@tigio13 Ποιά custom έβαλες;

 

@Vox Από media markt ελλάδας το είχα πάρει.

 

Καλή χρονιά.

Για κάποιο παράξενο λόγο, στο συγκεκριμένο κινητό (του πατέρα μου), το adguard έκλεινε και δεν έκανε τίποτα.

Το ρούταρα με kingroot, του έβαλα το adaway και ησύχασα. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια χαρά σε όλους.Έχω ένα Lenovo Vibe P1m με android 5.1.

Για τις ανάγκες τις δικές μου με καλύπτει 90% γι αυτό και το έχω 3+ χρόνια. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι στην αναζήτηση ονομάτων μου εμφανίζει τις επαφές 4-5 φορές την καθεμία γιατί έχει κάνει λογαριασμούς και συγχρονισμό επαφών από skype, viber, whatsapp, telegram κλπ. Η αποθήκευση και η προβολή των επαφών μου είναι ρυθμισμένη στο gmail λογαριασμό μου. Όταν κάνω αναζήτηση σε όλες τις επαφές σκρολάροντας εμφανίζονται μία μία όταν όμως κάνω αναζήτηση με όνομα, το κάθε όνομα εμφανίζετε 4-5 φορές. Ξέρει κάπως πως θα το λύσω αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας

Ξαφνικά εκεί που έσβηνα μία εφαρμογή, βγαίνει μήνυμα : "Δυστυχώς, η διαδικασία android process.acore έχει σταματήσει ".

Κι' από κάτω έχει ένα ok

Δεν μπορώ να καλέσω, δέχομαι όμως κλήσεις, μπαίνω στο διαδίκτυο, αλλά αμέσως βγαίνει το παραπάνω μήνυμα.

Νάχει σχέση με την εφαρμογή, έσβησε ανορθόδοξα, ήταν σύμπτωση ;

Με λίγα λόγια τίποτα.

Κάποιος να βοηθήσει

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παλιό πλέον το τηλέφωνο. Μου το παρουσίαζε και μένα στο Facebook και το messenger.. Προσπάθησε να αφαιρέσεις αυτά τα 2. Χρησιμοποίησε το Facebook light.

Γίνεται ένα μπέρδεμα με τις επαφές σου. Αν τις διαγράψεις λύνεται προσωρινά. Τέλος με επαναφορά ρυθμίσεων σώζεται η κατάσταση για λίγο.

Σκέψου την αγορά νέου κινητού για να ησυχάσεις.

Πρόσεξε μην χάσεις τις επαφές που έχεις αποθηκευμένες σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Παλιό πλέον το τηλέφωνο. Μου το παρουσίαζε και μένα στο Facebook και το messenger.. Προσπάθησε να αφαιρέσεις αυτά τα 2. Χρησιμοποίησε το Facebook light.

Γίνεται ένα μπέρδεμα με τις επαφές σου. Αν τις διαγράψεις λύνεται προσωρινά. Τέλος με επαναφορά ρυθμίσεων σώζεται η κατάσταση για λίγο.

Σκέψου την αγορά νέου κινητού για να ησυχάσεις.

Πρόσεξε μην χάσεις τις επαφές που έχεις αποθηκευμένες σε κάθε περίπτωση.

 

Ευχαριστώ VOX !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Τελικά με επαναφορά στις εργοσ/κές ρυθμίσεις, έφυγε η ειδοποίηση που έβγαινε.

Οι επαφές σώθηκαν χάρη στην google, έχασα κάτι σημειώσεις στο εικονίδιο ''ο Υπολογιστής μου''.

Δεν καταλαβαίνω βέβαια, τι κάνουν τα ''αντίγραφα ασφαλείας''. Τι αντιγράφουν και πρέπει να έχουμε το νού μας.

Έχω μόνο μία σηματοδοσία, διακοπτόμενη, στο πράσινο led και δεν μπορώ να εντοπίσω από πού έρχεται.

Κατά τ' άλλα λειτουργεί κανονικά. Να δούμε πόσο θα κρατήσει..

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Αν εξακολουθήσεις να χρησιμοποιείς το κινητό όπως το χρησιμοποιούσες το πρόβλημα θα επαναεμφανιστεί σύνταμα.

Μάλλον το παλιό android δεν συγχρονίζεται σωστά με τις αναβαυμισμένες εφαρμογές. Το είχα ψάξει πάρα πολύ αυτό το θέμα τότε που μου το είχε εμφανίσει και μένα.

Μακάρι να κρατήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, VOX

Πράγματι, τις τελευταίες μέρες έκανα ενημερώσεις- άν και δεν κάνω συχνά- σε κάποιες εφαρμογές. Πολύ πιθανό λοιπόν να ήρθε από 'κεί το πρόβλημα.

Προσπαθώ να βρώ γιατί μου αναβοσβήνει το πράσινο led. Δεν υπάρχει αναπάντητη ή κάποια ειδοποίηση. Να δούμε, όπως λές, πόσο θα κρατήσει.

Με την ευκαιρία. Γιατί όταν συνδέομαι στο my phone, βγαίνει ειδοποίηση '' η σύνδεση δνε είναι ασφαλής'' ;

Θέλω κάποια ρύθμιση σε μένα;

Ευχαριστώ

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα σελίδας και όχι του κινητού αυτό που εμφανίζεται *Μη ασφαλής ιστοσελίδα* και όχι του τηλεφώνου. Και στα windows έτσι εμφανίζεται.

Το led αν θυμάμαι καλά έχει κάποιες ρυθμίσεις μέσα στο μενού. Δεν λειτουργούσε πάντα. Είχαν αναφερθεί θέματα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι, Vox.

Για την ώρα δουλεύει, κατέβασα και δύο εφαρμογές που είχα ( viber & Aegean )χωρίς πρόβλημα.

Τώρα το led που αναβοσβήνει και που δεν το έκανε ποτέ, μακάρι να μην κρύβει κάτι..

Τα μηνύματα στο viber, what's app & messenger, ξέρεις άν βρίσκονται σε κάποιο αντίγραφο ασφαλείας, έτσι ώστε κατά την επαναφορά εργοσ/κών ρυθμσ. να μήν χάνονται ;

Πιστεύω να μή σε κουράσω άλλο μ΄αυτό το κινητό.

Καλή Κυριακή

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τις εφαρμογές αυτές και στα windows συγχρονίζονται οπότε τις βλέπεις και από εκεί. Ή αν μπεις από άλλο κινητό συγχρονίζονται. Τώρα εγώ αυτό το κινητό το έχω απενεργοποιημένο και παροπλισμένο οπότε δεν θυμάμαι ακριβώς. Ρώτα ότι θες αν ξέρουμε σου απαντάμε. Δεν ενοχλείς.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Vox.

Τελικά με το led, ήταν πολύ απλό.

Ήταν ενεργ/νες κι 3 υπενθμσ. : κλήσεις, sms και mail.Έ, κάποιο mail ήταν αδιάβαστο. Ακόμη κι άν είναι διαγραμμένο, σηματοδοτεί.

Τελικά μέχρι να το αλλάξω, θα το μαθαίνω.

Γηράσκω αεί...

Καλό Σ/Κ.

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ξαφνικά εκεί που έσβηνα μία εφαρμογή, βγαίνει μήνυμα : "Δυστυχώς, η διαδικασία android process.acore έχει σταματήσει ".

Κι' από κάτω έχει ένα ok

Δεν μπορώ να καλέσω, δέχομαι όμως κλήσεις, μπαίνω στο διαδίκτυο, αλλά αμέσως βγαίνει το παραπάνω μήνυμα.

Νάχει σχέση με την εφαρμογή, έσβησε ανορθόδοξα, ήταν σύμπτωση ;

Με λίγα λόγια τίποτα.

Κάποιος να βοηθήσει

Ευχαριστώ

 

Κι εμένα μου είχε σπάσει τα νεύρα. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ξαναπερνούσα τη ROM και ξανά τα ίδια. Άσε που είχα ξεχάσει το no sleep θέμα του επεξεργαστή και δεν μπορούσα να το λύσω ξανά... Τελικά, πάνω που είχα αρχίσει να παίρνω πλήρη backup στην sd μέσω recovery για να μην κλειστώ στο ψυχιατρείο, και να κάνω λίγες λίγες εγκατάσταση τις εφαρμογούλες, κατέληξα ότι δεν έπρεπε να κάνω update το messenger, και να σβήσω τελείως το shareit. Viber και facebook app δε χρησιμοποιώ.

Τελικά, πήρα άλλο κινητό και δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με τη Lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στις επαφές. Αν τις σβήσεις όλες το πρόβλημα εξαφανίζεται αλλά χωρίς επαφές δεν λειτουργεί το τηλέφωνο.

Εμένα μου είχε σπάσει τα νεύρα από τα πέρσι. Δεν βρήκα λύση και τέλος.

Δεν πειράζει θα πάρετε καινούργιο τηλέφωνο.

Άλλωστε η φωτογραφική που είχε ήταν τελείως για τα μπάζα. Όταν λέμε τελείως, τελείως.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλημέρα Vox.

Τελικά με το led, ήταν πολύ απλό.

Ήταν ενεργ/νες κι 3 υπενθμσ. : κλήσεις, sms και mail.Έ, κάποιο mail ήταν αδιάβαστο. Ακόμη κι άν είναι διαγραμμένο, σηματοδοτεί.

Τελικά μέχρι να το αλλάξω, θα το μαθαίνω.

Γηράσκω αεί...

Καλό Σ/Κ.

Ν.

 

Κι εμένα μου είχε σπάσει τα νεύρα. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ξαναπερνούσα τη ROM και ξανά τα ίδια. Άσε που είχα ξεχάσει το no sleep θέμα του επεξεργαστή και δεν μπορούσα να το λύσω ξανά... Τελικά, πάνω που είχα αρχίσει να παίρνω πλήρη backup στην sd μέσω recovery για να μην κλειστώ στο ψυχιατρείο, και να κάνω λίγες λίγες εγκατάσταση τις εφαρμογούλες, κατέληξα ότι δεν έπρεπε να κάνω update το messenger, και να σβήσω τελείως το shareit. Viber και facebook app δε χρησιμοποιώ.

Τελικά, πήρα άλλο κινητό και δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ με τη Lenovo.

 

 

 

Συμπαθάτε με, άν γράφω το θέμα μου, σε λάθος μέρος, ξεχασα να χειρίζομαι το forum.

Το θέμα μου :

Έβαλα για κλείδωμα οθόνης, ένα μοτιβο, για να δω καποιους κωδικούς.

Αφού έκανα την δουλειά μου, πήγα απ' τις Ρυθμίσεις για να καταργήσω το κλείδωμα.

Περιέργως και είναι πρώτη φορά, η επιλογή είναι ανενεργή.

Αφηνει, πιό κάτω, μόνο να αλλάξω το μοτίβο.

Η cosmote λέει είναι θέμα συσκευής και δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Παρόλα αυτά, μου είπαν - απο πείρα- οτι κάποια εφαρμογή ζητάει πρόσθετη ασφάλεια.

Αλλά, άντε να βρείς ποιά είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά. Έπεσε στα χέρια μου ξανα ενα τέτοιο κινητό σε άριστη κατάσταση και καινούργια μπαταρία.. Με επαναφορά ρυθμίσεων και ακόμα κάνει κόλπα. Έχουμε καμια αξιόπιστη ρομ να του περάσουμε; Γενικά είναι εύκολη διαδικασία;  Θέλω να μπει κάποια χωρίς ελλείψεις. Δηλαδή να δουλεύει και Bluetooth και wifi. Αν γίνεται να δουλεύει και η καμερα. Υπάρχει τίποτα τέτοιο; 

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...