Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κλήση κάνει αλλά κλείνει μόλις κάνει ο άλλος ή εγώ αποδοχή

 

Α, αυτό δεν το έκανα. Θα δοκιμάσω και θα επιστρέψω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Βαλτε ρε παιδιά την cm12 να χαρειτε το κινητό!!!!!

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην είναι τα συγκεκριμένα προβλήματα που λεω. Και ειδικα ότι καποιες στιγμες το κινητό είναι σαν νεκρο και κανεις αναγκαστικά επανεκκίνηση
Link to comment
Share on other sites

Μαnthes φιλέ εμένα δουλεύει άψογα εδώ και περίπου 2 μηνες.Ξανά βαλτην μήπως δεν έκατσε καλά η ρομ φιλος

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

1. Η διαδικασία στο techolite και οι ρομ κάνουν για το p1ma40?

2. Προσπαθώ από το πρωί να βάλω το TWRP τη μία μέσω adb ενώ το αναγνωρίζει και μεταφέρει κανονικά το recovery το εγκαθιστά γιατί λέει ότι απαγορεύτηκε από τη συσκευή

3. Με το flash tool απλά δεν κάνει τίποτα όταν το συνδέω κλειστό στον υπολογιστή.

Καμιά ιδέα για όλα αυτά;

 

Edit: όλα οκ τελικά αλλά με άλλα αρχεία όχι αυτά που δίνει το techolite. Όντως πετάει η cm12.1

 

Edit 2: μετά από δύο μέρες με τη cm12.1 μπορώ να πω ότι το τηλέφωνο έχει μεταμορφωθεί. Άμεση απόκριση σε όλα, μόνο εφαρμογές που να θέλω, γρήγορο. Εμφανίζει και μικροπροβλήματα αλλά τίποτα το σοβαρό. Όπως ότι από σήμερα το πρωί έχει χαθεί η οθόνη κλειδώματος. Ούτε το μοτίβο αλλά ακόμα κι αν το αλλάξω σε ολίσθηση πάλι μόλις ανοίγει η οθόνη εμφανίζεται κατευθείαν η επιφάνεια εργασίας. Έκανα wipe cache-dalvik αλλά τίποτα.

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

1. Η διαδικασία στο techolite και οι ρομ κάνουν για το p1ma40?

2. Προσπαθώ από το πρωί να βάλω το TWRP τη μία μέσω adb ενώ το αναγνωρίζει και μεταφέρει κανονικά το recovery το εγκαθιστά γιατί λέει ότι απαγορεύτηκε από τη συσκευή

3. Με το flash tool απλά δεν κάνει τίποτα όταν το συνδέω κλειστό στον υπολογιστή.

Καμιά ιδέα για όλα αυτά;

 

Edit: όλα οκ τελικά αλλά με άλλα αρχεία όχι αυτά που δίνει το techolite. Όντως πετάει η cm12.1

 

Edit 2: μετά από δύο μέρες με τη cm12.1 μπορώ να πω ότι το τηλέφωνο έχει μεταμορφωθεί. Άμεση απόκριση σε όλα, μόνο εφαρμογές που να θέλω, γρήγορο. Εμφανίζει και μικροπροβλήματα αλλά τίποτα το σοβαρό. Όπως ότι από σήμερα το πρωί έχει χαθεί η οθόνη κλειδώματος. Ούτε το μοτίβο αλλά ακόμα κι αν το αλλάξω σε ολίσθηση πάλι μόλις ανοίγει η οθόνη εμφανίζεται κατευθείαν η επιφάνεια εργασίας. Έκανα wipe cache-dalvik αλλά τίποτα.

Ξαναβαλε την ρομ .Φίλος δεν κάθεται καλά.google gaps εβαλες?

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Ξαναβαλε την ρομ .Φίλος δεν κάθεται καλά.google gaps εβαλες?

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έβαλα. Αυτό σκέφτομαι κι εγώ να κάνω ένα dirty flash από την αρχή κι πάλι έχει κάποιο ζήτημα να το κάνω καθαρό. Λες να φταίει το ότι έβαλα άλλο θέμα;

 

Edit: τελικά ήταν ότι στα quick settings έχει ένα tile που ενεργοποιεί και απενεργοποιεί την οθόνη κλειδώματος και αυτό ήταν απενεργοποιημένο. Οπότε μόλις το ενεργοποίησα εμφανίστηκε πάλι. Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια σου.

Edited by achkap
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα. Αυτό σκέφτομαι κι εγώ να κάνω ένα dirty flash από την αρχή κι πάλι έχει κάποιο ζήτημα να το κάνω καθαρό. Λες να φταίει το ότι έβαλα άλλο θέμα;

 

Edit: τελικά ήταν ότι στα quick settings έχει ένα tile που ενεργοποιεί και απενεργοποιεί την οθόνη κλειδώματος και αυτό ήταν απενεργοποιημένο. Οπότε μόλις το ενεργοποίησα εμφανίστηκε πάλι. Σε ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια σου.

Ναιιιιιιιι όχι άλλο θέμα του είχα βάλει S6 theme και μπλόκαρε το σύστημα. θα το κρατήσεις όπως ειναι τίποτα έξτρα και θα πετάει.εφαρμογές βάλε οτι θες

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και απο μενα χρονια πολλα σας παρακαλω μια βοηθεια εχω το κινητο 6 μηνες αγορασμενο απο ελλαδα δεν ειναι ροοτ μετα την τελευταια αναβαθμιση δεν μπορω να βαλω δικο μου ηχο κλησης ενω το επιλεγω και ειναι τικαρισμενο ο ηχος που θελω οταν με περνουν τηλεφωνο ακουγεται ο ηχος προεπιλογης του κινητου σας παρακαλω αν μπορειται να με βοηθησετε ευχαριστω Edited by oasis_21
Link to comment
Share on other sites

manthes, δε σε έχω ξεχάσει. Έχω πολλές δουλειές αυτές τις μέρες και δεν προλαβαίνω.

 

γεια σας παιδια και απο μενα χρονια πολλα σας παρακαλω μια βοηθεια εχω το κινητο 6 μηνες αγορασμενο απο ελλαδα δεν ειναι ροοτ μετα την τελευταια αναβαθμιση δεν μπορω να βαλω δικο μου ηχο κλησης ενω το επιλεγω και ειναι τικαρισμενο ο ηχος που θελω οταν με περνουν τηλεφωνο ακουγεται ο ηχος προεπιλογης του κινητου σας παρακαλω αν μπορειται να με βοηθησετε ευχαριστω

 

Ο ήχος που θέλεις πρέπει να είναι στη μνήμη του κινητού, όχι στη micro sd.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και εχω φτιαξει ενα φακελο ringtone και το εχω βαλει και χυμα το εχω πεταξει στην μνημη της συσκευης το επιλεγω το βλεπω οτι εχει επιλεγει αλλα οταν χτυπαει το τηλεφωνο παιζει ο default ηχος
Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και εχω φτιαξει ενα φακελο ringtone και το εχω βαλει και χυμα το εχω πεταξει στην μνημη της συσκευης το επιλεγω το βλεπω οτι εχει επιλεγει αλλα οταν χτυπαει το τηλεφωνο παιζει ο default ηχος

 

Μήπως επειδή έφτιαξες εσύ το φάκελο; Δεν υπήρχε από πριν κάποιος; Επίσης, ποια έκδοση λειτουργικού έχεις;

 

Settings -> About phone -> Device information -> Build number

 

Και σε όλο αυτό που γράφει, δες δίπλα στο S τον αριθμό. Στο δικό μου γράφει S036.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή έφτιαξες εσύ το φάκελο; Δεν υπήρχε από πριν κάποιος; Επίσης, ποια έκδοση λειτουργικού έχεις;

 

Settings -> About phone -> Device information -> Build number

 

Και σε όλο αυτό που γράφει, δες δίπλα στο S τον αριθμό. Στο δικό μου γράφει S036.

 

so36 ειναι και το δικο μου αλλα ολοι οι ηχοι κλησεις στο τηλεφωνο ειναι σε φακελο στο /system και δεν μπορω να μπω γιατι δεν ειμαι ροοτ εκτος αν υπαρχει αλλος τροπος ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

so36 ειναι και το δικο μου αλλα ολοι οι ηχοι κλησεις στο τηλεφωνο ειναι σε φακελο στο /system και δεν μπορω να μπω γιατι δεν ειμαι ροοτ εκτος αν υπαρχει αλλος τροπος ? ευχαριστω

 

Λάθος μου που δεν διευκρίνησα. Οι ήχοι της συσκευής εννοείται ότι θα είναι σε φάκελο, που δεν μπορείς να πειράξεις.

 

Οι δικοί σου ήχοι, πρέπει να είναι σε φάκελο, με όνομα Ringtones, για να τους διαβάζει η συσκευή σωστά. Δηλαδή, θα φτιάξεις εσύ ένα φάκελο, με όνομα Ringtones και θα βάλεις οποίο ήχο θέλεις εκεί.

 

P.S.: Κάντε κάτι με τα screenshots... Να ανεβάζουμε από τον browser...

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά εγω έχω το εξής πρόβλημα

Πριν λίγο καιρό μου ήρθε αναβάθμιση στο κινητό μου και πήγα να την κάνω.

Την έκανα την αναβάθμιση και από τότε δεν ξανα άνοιξε ποτέ το Lenovaki μου!!

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2017_01_03_17_43_17.jpg

 

Καλή Χρονιά σε όλους!

Σήμερα το κινητό μου έβγαλε το σύμβολο που δείχνω στη φωτο.

Ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι απενεργοποίησες κατά λάθος. Μου έτυχε και μένα και παραλίγο να το σπάσω μέχρι να το βρω.Για πατα τα πλήκτρα δεξιά του ήχου πάνω-κάτω και προσπάθησε να κάνεις ρυθμίσεις. Δες μετά αν μπορείς να κάνεις κλήση και να δεχθείς κλήσεις. Edited by Vox
Σύνταξη, ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Κάτι απενεργοποίησες κατά λάθος. Μου έτυχε και μένα και παραλίγο να το σπάσω. Για παράδειγμα τα πλήκτρα δεξιά του ήχου πάνω κάτω και προσπάθησε να κάνεις ρυθμίσεις. Δες μετά αν μπορείς να κάνεις κλήση και να δεχθείς κλήσεις.
Να σαι καλά φίλε μου είχε πατηθεί η επιλογή "μην ενοχλείται" από τα πλαϊνά πλήκτρα! Ευχαριστώ πολύ! :up:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους σας.

 

Οσοι διαβαζουν αυτο το νημα εχουν επιλεξει το Lenovo P1m40 προφανώς για τα χαρακτηριστικα του και ειδικότερα για την μπαταρια του.Η εργοστασιακη rom σαφως δεν αντοποκρινεται στις προσδοκιες μας αλλα ουτε στο ονομα της Lenovo.Μετα απο πειραματισμους λοιπον διαπιστωσα οτι η καλυτερη rom για το κινητο ειναι η CM 12.1 που πραγματικα απογειωνει το κινητο κανοντας το να δουλευει χωρις κανενα προβλημα.Τα βηματα που θα ακολουθησετε για να κανετε εγκατασταση της νεας rom ειναι τα παρακατω.

 

Αρχικα απο το link

https://www.skyneel.com/install-twrp-recovery-and-root-lenovo-vibe-p1m

θα κατεβασετε το flash tool και τους drivers για το κινητο.Υπαρχει περιπτωση το flash tool να μην σας δουλεψει οποτε το μονο που εχετε να κανετε ειναι να κατεβασετε μια αλλη εκδοση.

Στην συνεχει ακατεβαζεται το αρχειο twrp.

Αφου εχετε εγκαταστησει το flash tool το ανοιγεται και επιλεγεται το αρχειο TWRP συμφωνα με τα βηματα που περιγραφει και το link.Προσοχη το κινητο ακομα δεν ειναι συνδεδεμενο.Παταταε flash και στην συνεχεια συνδέετε το κινητο σας.Οταν η μπαρα απο κοκκινη γινει πρασινη τοτε σημαινει οτι το προγραμμα TWRP εχει εγκατασταθει ,με επιτυχια.

Κλεινετε το κινητο σας και το ξαναανοιγεται πατωντας power kai vol down οποτε και σας βαζει στο ειδικο μενου οπου και επιλεγεται recovery και πλεον το κινητο μπαινει στο recovery του twrp και οχι την εργοστασιακη.

Μολις μπειτε στο TWRP το πρωτο πραγμα που θα κανετε ειναι να κανετε ενα recovery και να σωσεται την υπαρχουσα rom στην καρτα sd.Οταν λεμε οτι το προγραμμα σωζει την rom σωζει τα παντα οποτε οτι βλακεια και να κανετε απο εδω και περα το κινητο δεν θα brikari οποτε μετα βαζεται οποια ρομ θελετε αφοβα και πειραματιζεσται.

Οποτε και το ποιο ευκολο κομματι κανετε download την cm 12.1 την βαζετε οπως ειναι zip στην καρτα sd σε ενα folder που εχετε κανει κανετε επανεκκινηση το τηλ μπαινεται στο twrp και ακουλουθειται τα βηματα στο link.

http://www.techolite.com/35615/lenovo-p1m-cyanogenmod-12-1-custom-rom.html

 

Καλη επιτυχια σε ολους και σας υποσχομαι οτι μετα την εγκατασταση της cm12.1 θα ερωτευτειται το κινητο σας.

 

Απο την μεχρι τωρα λειτουργια δεν εχει κανενα προβλημα παρα μονο οταν το ποσοστο μπαταριας φτανει στο 20% μετα πεφτει πολυ γρηγορα οποτε θα προτεινα να εχετε παντα το κινητο min στο 30%.

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

πρέπει να έχει καεί το ηχείο της συσκευής. Συνήθως όταν είναι να βγάλει ήχο πχ σε κλήση ή κάποιο video κάνει έναν διαλλειματικό τικ. Σε κάποιες φάσεις ξυπνάει και παίζει κανονικά αλλά μετά από λίγο κάνει ξανά τα ίδια. Τι παίζει με το service στην Ελλάδα και ειδικά στην Θεσσαλονίκη; Πρέπει να το πάω στην αλυσίδα από όπου και αγοράστηκε ή μπαίνω σε κάποιο chat της εταιρίας και μου στέλνουν courier για να το παραλάβουν από το σπίτι; Με μια γρήγορη ματιά στο site τους δεν κατάλαβα τι παίζει ακριβώς..

 

Γενικά είναι γνωστό πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Erimitis με την cm12 κάνεις κανονικά κλήσεις στο φεισμπουκ ή δεν ξέρεις (εννοώ να μιλήσεις όχι να δεις μόνο ότι καλει) ; Θα ήθελα όμως μια σιγουρη απάντηση μην κανω άδικα νεα εγκατάσταση
Link to comment
Share on other sites

Με την cm12 κάνω κανονικά κλήσεις και στο facebook αλλά και στο viber και μάλιστα πολύ καλύτερα απο πριν

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο Facebook εχω θέμα. Ίσως να φταίει ότι είχα πειράξει παλιότερα τα δικαιώματα της εφαρμογής αλλά τα επανεφερα. Παράξενο αλλά θα το ψάξω

 

........................……..........

Είχα ξανακάνει την ερώτηση αλλά υπάρχει καποια εφαρμογή, που να δουλεύει στο κινητό μας, για άμεση αλλαγη από 2g σε 3g; Είναι απίστευτα τα κολλήματα της cm12 κατα διαστήματα ειδικά μετα το φόρτωμα βαριών σελίδων και θελω να βάλω αλλη ρομ αλλιώς ξανά στην στοκ

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...