Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα !

Εκεί που δούλευε άψογα η ταχεία φόρτιση.... σήμερα κάτι έγινε και ενώ την έχω επιλέξει, το κινητό φορτίζει αρκετά αργά.

Έχουμε άποψη ή κάποιο διαγνωστικό για να δούμε αν είναι θέμα τηλεφώνου ή φορτιστή ?

Φορτιστής και καλώδιο είναι τα αυθεντικά.

 

Δοκίμασε τη Lenovo Companion. Έχει επιλογή να ελέγχεις και τη μπαταρία, αλλά δεν ξέρω αν ελέγχει και την ταχεία φόρτιση.

 

Που υπάρχει ή ρύθμιση γρήγορη φόρτιση. Ψάχνω να την βρω και δεν την βρίσκω.

 

Δεν υπάρχει....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος γρηγορη φορτιση θεωρειται οταν ειναι ενεργοποιημενο το διακοπτακι στην αριστερη πλευρα του κινητου (το οποιο δεν λειτουργει σε custom rom αν ειμαι σωστος)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος γρηγορη φορτιση θεωρειται οταν ειναι ενεργοποιημενο το διακοπτακι στην αριστερη πλευρα του κινητου (το οποιο δεν λειτουργει σε custom rom αν ειμαι σωστος)

 

Με το διακοπτάκι στην αριστερά πλευρά φορτίζω εδώ και ένα χρόνο το κινητό. Με εξυπηρετεί απίστευτα!

Πλήρης φόρτιση από το 5% στο 100% σε 2 ώρες και 10'. περίπου.

 

Το κινητό το έκλεισα και το άνοιξα 5 λεπτά μετά.

Εκεί που 2 ώρες έδειχνε 40%, μετά το restart έδειξε αμέσως 90%.

 

Συνεπώς κάποιο τυχαίο κόλλημα, έδειχνε το 40% ενώ φόρτιζε κανονικά.

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το διακόπτη δεν το ήξερα..

 

Πάντως, χωρίς στο "on" το διακόπτη στα αριστερά, με αναμμένη τη συσκευή, με το δικό του καλώδιο και το δικό του 'τούβλο", δε νομίζω να κάνω 2 ώρες για το 100%.. Θα το μετρήσω, όποτε μπορέσω.

 

Με τη 036 είμαι, αν βοηθάει.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το κερδος ειναι περιπου στα 20-30 λεπτα αν θυμαμαι καλα

 

Νομίζω ότι είναι μεγαλύτερη η διαφορά, περί τα 40-45'. Χωρίς απόλυτη σιγουριά.

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το λαθος να δοκιμασω την aosp αλλα δεν δουλευει το led. Χωρις υποστηριξη απο το xda δεν νομιζω να δουμε ποτε καμια ρομ της προκοπης δυστυχως.

Φιλέ μου το Λεντ δουλεύει μια χαρά.Και μάλιστα μπορω και το ρυθμιζω για οτι θέλω.

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου το Λεντ δουλεύει μια χαρά.Και μάλιστα μπορω και το ρυθμιζω για οτι θέλω.

 

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχεις καθόλου χρόνο να γράψεις τα βήματα που έκανες για να βάλεις την aosp?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δώστε λίγο χρονο και θα γράψω εναν πλήρες οδηγο

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχεις δικαιο για την aosp. Χρειαζεται εγκατασταση απο οτι βλεπω για ολες τις ρομ το light flow αλλα δεν ηθελα να το περασω επειδη διαβαζα στα σχολια πως με αυτον τον τροπο δεν μπαινει το κινητο σε deep sleep κατι το οποιο ευτυχως δεν ισχυει. Τελικα εγκατεστησα την cm 12 και η αληθεια ειναι πως για την ωρα δειχνει μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παίδες δώστε λίγο χρονο και θα γράψω εναν πλήρες οδηγο

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όταν τον ετοιμάσεις αν θέλεις ενημέρωσε με να τον ανεβάσω και στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έτσι να πάρετε μια ιδέα για το τι μπορείς να κανεις με το ledhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161116/5e265211b7f58ce54375008cc87c9996.jpg

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Έτσι να πάρετε μια ιδέα για το τι μπορείς να κανεις με το ledhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161116/5e265211b7f58ce54375008cc87c9996.jpg

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με τι stock της Lenovo δε γίνεται αυτό, ε; Μόνο με την aosp;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ με την στοκ Τράβας το στοκ εδώ δουλεύει τζαμί.παίδες για να μην σας πρηζω επειδή θα κάνω πανω απο μια εβδομαδα για να γράψω τον οδηγο λόγω δουλειάς μπειτε στο technolite και δείτε την διαδικασία.

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Erimitis
Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Και να το πρωτο bug ίσως και το μοναδικό μέχρι τώρα που έχω εντοπίσει.Μόλις η μπαταρία κατέβηκε στο 20% αρχισε να μετράει αντίστροφα πολύ γρήγορα.Δείτε

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161117/760bd668414e85d6705c4fb1cca179e4.jpg

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Και να το πρωτο bug ίσως και το μοναδικό μέχρι τώρα που έχω εντοπίσει.Μόλις η μπαταρία κατέβηκε στο 20% αρχισε να μετράει αντίστροφα πολύ γρήγορα.Δείτε

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161117/760bd668414e85d6705c4fb1cca179e4.jpg

 

Αυτό το έχει η stock. Δεν το κάνει συνέχεια. 2 ή 3 φορές, από τότε που αγόρασα το p1m. Βέβαια, φορτίζω με "αργό" φορτιστή.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα περίεργο θέμα... Θέλω να φτιάξω twitter λογαριασμό. Κατεβάζω το αντίστοιχο app, αφαιρώ τα permissions για τις κλήσεις και τα γραπτά μηνύματα (τα διαγράφω, δεν τα κλείνω από τις ρυθμίσεις) και ενώ σε συσκευή με stock mm εγκαθίσταται κανονικά, στο p1m δε θέλει για κανένα λόγο. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πλήρες Back Up.

Παίδες, το τελευταίο 10ημερο, το κινητό δε φορτίζει σωστά. Το έχω ξαναγράψει εδώ.

Επειδή είμαι ακόμα εντός εγγύησης, θα το πάω στο service.

Πως μπορώ να το κάνω πλήρες back up ? Όπως για παράδειγμα το iphone που είχα, το έκανα full back up στο itunes κ όποτε έκανα reset το ξαναέστηνε μόνο του (το itunes).

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το android ?

 

Επιπλέον, υπάρχει κάνα "κόλπο" να καταλάβω τι φταίει κ δε φορτίζει γρήγορα το κινητό ? Αν μπορώ να καταλάβω αν φταίει το κιν., το καλώδιο ή ο φορτιστής ? Φορτίζω ΠΑΝΤΑ σε fast mode.

 

Ευχαριστώ!!

Edited by makismc

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Πλήρες Back Up.

Παίδες, το τελευταίο 10ημερο, το κινητό δε φορτίζει σωστά. Το έχω ξαναγράψει εδώ.

Επειδή είμαι ακόμα εντός εγγύησης, θα το πάω στο service.

Πως μπορώ να το κάνω πλήρες back up ? Όπως για παράδειγμα το iphone που είχα, το έκανα full back up στο itunes κ όποτε έκανα reset το ξαναέστηνε μόνο του (το itunes).

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το android ?

 

Επιπλέον, υπάρχει κάνα "κόλπο" να καταλάβω τι φταίει κ δε φορτίζει γρήγορα το κινητό ? Αν μπορώ να καταλάβω αν φταίει το κιν., το καλώδιο ή ο φορτιστής ? Φορτίζω ΠΑΝΤΑ σε fast mode.

 

Ευχαριστώ!!

 

Για το backup, έχεις δει την εφαρμογή που έχω κυκλώσει;

 

Για μέτρηση της φόρτισης, για κοίταξε αυτό .http://www.skroutz.gr/s/7595037/DeLock-USB-Led-Indicator-for-Volt-and-Ampere-65569.html?from=drop

 

Κάτι τέτοιο πιστεύω κάνει τη δουλειά που θέλεις, αλλά όχι το συγκεκριμένο, γιατί είναι ακριβό.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί την μπαταρία ενω φορτίζει; Κανε μια δοκιμή να φορτισεις με κλειστό το κινητό. Αν φορτισει γρήγορα θα ξέρεις πως δεν φταίνε ο φορτιστής ή η μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!

παίδες έγινε .. πατάτα !

Κατέβασα το wondershare tunesgo στο pc κ έκανα full back up.

Έκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις στο τηλ. κ πήγα να κάνω restore το back up από το pc Και ζητάει.... λεφτά !!!

Έκτος από το να τα σκάσω, υπάρχει καμιά άλλη σωτηρία ????

 

Έχω ένα .bak file 2gb στο Pc.

Καμιά ιδέα για να αποφύγουμε εγκεφαλικό ???

 

ΥΓ. Πλήρωσα την άδεια για 30$ κ έσωσα το 85% της κατάστασης.....

Edited by makismc

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο χρηση περιπου 2 εβδομαδων της cm 12 μπορω να πω με σιγουρια οτι εχει καλυτερο mobile internet ή ειναι πιο ελαφρια και αυτο βοηθαει (οτι και αν ισχυει το αποτελεσμα ειναι το ιδιο), ειναι προφανως πιο παραμετροποιησιμη, το λεντ που το θεωρω κορυφαιο θεμα δουλευει εστω και με εξτρα εφαρμογη η οποια ευτυχως δεν δημιουργει θεμα στην μπαταρια.

Το τεραστιο αρνητικο της ομως ειναι πως αρκετα συχνα ξεμενει απο ελευθερη μνημη οποτε θα σερνεται το κινητο μεχρι να γινει επανεκκινηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...