Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα έχουμε Trojan στο τηλέφωνό μας όπως αναφέρεται σαν "com.google.camera.fun" (κάπως έτσι τέλος πάντων ) και περιμένουμε να διορθωθεί (αν.. ) γιατί απ'ότι κατάλαβα κάθε φορά που βγαίνει αυτή η ειδοποίηση στο τηλέφωνο μου, τότε απαθανατίζεται κι ένα screenshot που προφανώς κάποιος συλλέγει. Κι όπως φάνηκε σε εμένα τουλάχιστον, αυτό ξεκίνησε μόλις προσπάθησα να εγκαταστήσω το τελευταίο ΟΤΑ update της lenovo, όμορφα πράγματα..

 

Τουλάχιστον αν κάνω διακοπή σ'αυτήν την "εφαρμογή" μέσα απ'τις εφαρμογές που "τρέχουν" στις ρυθμίσεις (εκεί μπορεί να βγει κάποιος το συγκεκριμένο malware βασικά ), θα μπορέσει άραγε να διακοπεί εντελώς μέχρι να κάνω επανεκκίνηση της συσκευής έστω;

Το προσπάθησα βέβαια, θα δείξει.

 

Άντε να δούμε, θα την έχει την επαφή με τον τοίχο στο τέλος η όχι..

 

 

Edit: ναι σιγά να μην διακόπτεται, μετά από λίγο τρέχει και πάλι.

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μια ερωτηση στους κατοχους , οσον αφορα την απαντηση της κλησης οταν ακουμπατε την συσκευη στο αυτι ανοιγει η οθονη και πατιουνται κουμπια η υπαρχει επιλογη να απενετγοποιειται ωστε να μην πατιεται οθονη?γενικα υπαρχουν καποια κολληματα στις κλησεις ? ευχαριστω
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη στην κλήση σβήνει κανονικά λόγω του αισθητήρα που υπάρχει, δυνατότητα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης του δεν έχω βρει όμως.

Μια χαρά μου δουλεύει πάντως, κανένα πρόβλημα πατηματος στην οθόνη αφής μέχρι στιγμής. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , μία γενικότερη ερώτηση.ΣΕ εκείνο το Skype Πως δημιουργείται λογαριασμός ? Γιατό μόλις βάζω κωδικούς κλπ μου βγάζει μήνυμα κάτι για τις ρυθμίσεις δικτύου.Τι ρυθμίσεις θέλει , αφού έχει σύνδεση wi fi?

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους το έχουν. Με απασχολεί λιγάκι η επίδοση της κάμερας και ιδιαίτερα του flash. Έχω ένα moto g2 με επίσης 8 mp αλλά με αξιοπρεπέστατη κάμερα. Την έχει δοκιμάσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Ειχα πριν απο αυτο το Lenovo S60, το οποιο ειχε κανονικα black list για τις κλησεις. Το P1m ομως δεν εχει, χαρακτηριστικο το οποιο νομιζω πως υπαρχει εγγενως στο Android πλεον. Επιβεβαιωστε σας παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ GPRS. Τελικά αγόρασα το κινητό, οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Οι βραδινές λήψεις είναι σαφώς χειρότερες από του moto g2 όμως (το moto g2 κυρίως λόγω του camera driver είχε εξαιρετικής λήψεις ακόμα και το βράδυ για την κλάση του).
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται τελικά αυτό το com.google.camera.fun.apk (Trojan είναι αυτό ) εγκαταστάθηκε στις συσκευές μας όσων προσπαθήσαμε να κάνουμε το τελευταίο update και τουλάχιστον προς το παρόν η lenovo δεν έχει βρει τον τρόπο πως να μας στείλει την καινούργια έκδοση η οποία είναι η S027 για να την εγκαταστήσουμε διαγράφοντας παράλληλα κι αυτό το Trojan κατά την εγκατάσταση.

Γι αυτό το λόγω προφανώς απέσυρε και το τελευταίο ΟΤΑ μέχρι να βρει λύση.

 

Υπάρχει τρόπος όμως κι έχει αναφερθεί στο φόρουμ της lenovo, κατέβασμα της πρώτης έκδοσης S024 και OTA update (που θα έρθει μόλις συνδεθούμε στο ίντερνετ ) στην νέα S027 παρακάμπτοντας ουσιαστικά την μεσαία S025 που έφερε και τον Trojan στη συσκευή μας.. ;)

 

Ο τρόπος είναι απλός αν και απαιτεί καθαρή εγκατάσταση (factory reset δηλαδή ) και επίσης θα πρέπει να υπάρχει εξωτερική micro sd στη συσκευή, κατεβάζοντας λοιπόν την S024 στην sd μας, πάμε recovery, ρίχνουμε ένα factory reset και κατόπιν εγκαθιστούμε τη ρομ μέσα από εκεί (γι'αυτό απαιτείται και η sd ). Ανοίγουμε τη συσκευή, σύνδεση στο ίντερνετ και κατέβασμα της S027, καθαρή και έτοιμη να δεχτεί τα μελλοντικά updates της εταιρίας.

 

Υπάρχει link και για την S027 οπότε όποιος επιθυμεί μπορεί να κατεβάσει αυτήν απευθείας και να μην περιμένει το ΟΤΑ στην S024, κάποιοι το έκαναν έτσι και τους δουλεύουν όλα κανονικά, φυσικά επιβεβαίωσαν κιόλας ότι το com.google.camera.fun.apk δεν υπάρχει πια στη συσκευή τους! ;)

 

Όλα ξεκινούν εδώ: https://forums.lenovo.com/t5/P-Series-Smartphones/VIBE-P1m-OTA-Update-Failed/td-p/2220035/page/10

 

..και οδηγούν εδώ, σε τσεχικο (νομίζω ) φόρουμ που δίνονται και τα links για τις official roms: http://androidforum.cz/lenovo-vibe-p1-vibe-p1m-t69432-300.html?sid=e4430c912a44b9d30006a63e3a1a96e9),

 

Εγώ ήδη ξεκίνησα το download της S024.. :)

 

 

Edit: επειδή μόλις την εγκατέστησα και κατεβαίνει το update σε S027 αυτή τη στιγμή, όσοι το επιχειρήσετε μην τρομάξετε σε δύο πράγματα. Στην καθυστέρηση των 5 περίπου λεπτών που θα γίνει στο 30% της εγκατάστασης της rom μέσα απ'το recovery αλλά και σε εκείνην της εκκίνησης της rom όταν επιτέλους εγκατασταθεί που διαρκεί άλλα 5 λεπτά περίπου. Όλα είναι απόλυτα φυσιολογικά. ;)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται τελικά αυτό το com.google.camera.fun.apk (Trojan είναι αυτό ) εγκαταστάθηκε στις συσκευές μας όσων προσπαθήσαμε να κάνουμε το τελευταίο update και τουλάχιστον προς το παρόν η lenovo δεν έχει βρει τον τρόπο πως να μας στείλει την καινούργια έκδοση η οποία είναι η S027 για να την εγκαταστήσουμε διαγράφοντας παράλληλα κι αυτό το Trojan κατά την εγκατάσταση.

Γι αυτό το λόγω προφανώς απέσυρε και το τελευταίο ΟΤΑ μέχρι να βρει λύση.

 

Υπάρχει τρόπος όμως κι έχει αναφερθεί στο φόρουμ της lenovo, κατέβασμα της πρώτης έκδοσης S024 και OTA update (που θα έρθει μόλις συνδεθούμε στο ίντερνετ ) στην νέα S027 παρακάμπτοντας ουσιαστικά την μεσαία S025 που έφερε και τον Trojan στη συσκευή μας.. ;)

 

Ο τρόπος είναι απλός αν και απαιτεί καθαρή εγκατάσταση (factory reset δηλαδή ) και επίσης θα πρέπει να υπάρχει εξωτερική micro sd στη συσκευή, κατεβάζοντας λοιπόν την S024 στην sd μας, πάμε recovery, ρίχνουμε ένα factory reset και κατόπιν εγκαθιστούμε τη ρομ μέσα από εκεί (γι'αυτό απαιτείται και η sd ). Ανοίγουμε τη συσκευή, σύνδεση στο ίντερνετ και κατέβασμα της S027, καθαρή και έτοιμη να δεχτεί τα μελλοντικά updates της εταιρίας.

 

Υπάρχει link και για την S027 οπότε όποιος επιθυμεί μπορεί να κατεβάσει αυτήν απευθείας και να μην περιμένει το ΟΤΑ στην S024, κάποιοι το έκαναν έτσι και τους δουλεύουν όλα κανονικά, φυσικά επιβεβαίωσαν κιόλας ότι το com.google.camera.fun.apk δεν υπάρχει πια στη συσκευή τους! ;)

 

Όλα ξεκινούν εδώ: https://forums.lenovo.com/t5/P-Series-Smartphones/VIBE-P1m-OTA-Update-Failed/td-p/2220035/page/10

 

..και οδηγούν εδώ, σε τσεχικο (νομίζω ) φόρουμ που δίνονται και τα links για τις official roms: http://androidforum.cz/lenovo-vibe-p1-vibe-p1m-t69432-300.html?sid=e4430c912a44b9d30006a63e3a1a96e9),

 

Εγώ ήδη ξεκίνησα το download της S024.. :)

 

 

Edit: επειδή μόλις την εγκατέστησα και κατεβαίνει το update σε S027 αυτή τη στιγμή, όσοι το επιχειρήσετε μην τρομάξετε σε δύο πράγματα. Στην καθυστέρηση των 5 περίπου λεπτών που θα γίνει στο 30% της εγκατάστασης της rom μέσα απ'το recovery αλλά και σε εκείνην της εκκίνησης της rom όταν επιτέλους εγκατασταθεί που διαρκεί άλλα 5 λεπτά περίπου. Όλα είναι απόλυτα φυσιολογικά. ;)

θα δώσω τα links και στον γνωστό μου για να προχωρήσει και αυτός στην αναβάθμιση μέσω recovery,μπράβο πάντως που ασχολήθηκες και ενημερώνεις και όλους τους κατόχους στο δικό μας myphone:)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασες τη 24 και με οτα πηγες στην 27? Ή την κατεβασες και αυτην.

Τωρα κατεβαζω 24 και λεω να παω με ΟΤΑ στην 27. Εσυ τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς το έκανα, πρώτα την 024 και αναβαθμίστηκε αμέσως στην 027 αλλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν πάει κάποιος και στην S027 απευθείας, καλό θα είναι να κάνετε κι ένα factory reset και wipe cache πριν επιλέξετε την εγκατάσταση της 024 ή 027 (όποια τέλος πάντων κατεβάσατε στην sd σας ). ;)

 

Μόλις έστησα ξανά τη συσκευή μου εντελώς, το Trojan δεν υπάρχει πια, ουφ!

 

Όπως φαίνεται αυτό το πράγμα δημιουργήθηκε όταν το τηλέφωνο είχε μέσα την 025 και πήγε να αναβαθμιστεί μέσω ΟΤΑ στην 027, ήταν το update που κανείς μας δεν κατάφερε να ολοκληρώσει. ;)

Ευτυχώς βρέθηκε λύση, έφαγε λίγο απ'τον χρόνο μας αλλά..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Κολλησε καπου στο 30% για 10 λεπτα και μετα πηδηξε στο 90%. Συνολο καμια 20αρια λεπτα εκανε.

Σαν πρωην νεξουσακιας η υποθεση ηταν θεμα υπομονης. Αλλα δεν ειχα sd , εκανα τον κοσμο πανω κατω και βρηκα μια 5 χρονων αλλα ειχε πραμα μεσα και ηταν μονο 2gb. Τα εβγαλα και τα εβαλα στο usb. Και οχι μονο αυτο, λιγο πριν την recovery εχει επιλογες και μια ηταν να μπεις στην recovery. Πατουσα το πανω να παει στην recovery αλλα το πανω ηταν το ΟΚ . Πατουσα το πανω , ανοιγε, το εκλεινα . Εμπαινα λιγο πριν την recovery , πατουσα το πανω , ανοιγε , το εκλεινα . Παιζει να το εκανα καμια 15αρια φορες αυτο. :P Τα χερια πηγαιναν απο μονα τους , απο θεμα συνηθειας.

Ελεγα θα φυγω απο nexus και απο αυτο το χαλι. Ελπιζω να ειναι προσωρινο.

Δεν κραταω back up και ειμαι πολυ των ΟΤΑ. Το μονο back up που κραταω ειναι το set up του nova.

Ετσι εβαλα 24, οτα σε 27. Κατεβασμα των 30 εφαρμογων. Συνδεση του usb otg , περασμα το set up του nova ,διαγραφη την σαβουρα και λιγα λεπτα στις ρυθμισεις και ετοιμο.

Ελπιζω να μην ξανασυμβει και να το αφησουμε γρηγορα πισω μας.

Παντως Μακη το λινκ που ειχα βαλει πριν μερες βοηθησε. Το κοιτουσα συχνα , αλλα οταν το ποσταρα την δευτερη φορα δεν το ξανακοιταξα γιατι δεν ετρεχε τετοιο πραγμα σε μενα. Anyway, ευχαριστουμε για την ενημερωση.

Η ρομ ειναι ρουμανικη?

Η 27 εχει και το μηνιαιο security patch?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως βοήθησε το λινκ σου, το μόνο που είχα να κάνω μετά είναι να το παρακολουθώ ανελλιπώς μέχρι να βρεθεί κάποια λύση. Με είχε εκνευρίσει αφάνταστα το τηλέφωνο μ'αυτές τις ειδοποιήσεις μιλάμε!

 

Για το τι ρομ μιλάμε δεν το γνωρίζω καθόλου αυτή τη στιγμή η αλήθεια είναι, δεν ξέρω καν τι φορούσε και πριν. Το άλλο με το μηνιαίο security patch δε, το ακούω πρώτη φορά. Τι ακριβώς είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

Αγόρασα σήμερα στην κόρη μου το τηλέφωνο και ψάχνουμε να βρούμε πώς μπαίνει σε αθόρυβη λειτουργία (εντελώς αθόρυβη, χωρίς δόνηση).

Καμιά βοήθεια;

 

EDIT: Βρέθηκε τελικά ο τρόπος.

Edited by p_k

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως βοήθησε το λινκ σου, το μόνο που είχα να κάνω μετά είναι να το παρακολουθώ ανελλιπώς μέχρι να βρεθεί κάποια λύση. Με είχε εκνευρίσει αφάνταστα το τηλέφωνο μ'αυτές τις ειδοποιήσεις μιλάμε!

 

Για το τι ρομ μιλάμε δεν το γνωρίζω καθόλου αυτή τη στιγμή η αλήθεια είναι, δεν ξέρω καν τι φορούσε και πριν. Το άλλο με το μηνιαίο security patch δε, το ακούω πρώτη φορά. Τι ακριβώς είναι αυτό;

 

Google και καποιες εταιριες δινουν μηνιαια Updates , security patches ,γι αυτο το λογο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Stagefright_(bug) )

Ψαξε το και εσυ λιγο για περισσοτερο ινφο, κατανταει βαρετο να βαζω λινκς :p

Link to comment
Share on other sites

Αρκούσε η πρώτη σου πρόταση για να καταλάβω επ'ακριβώς όμως, τώρα εξηγούνται αυτά τα μαζικά updates των googlοεφαρμογών που έρχονται κατά καιρούς! :D
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία ότι με την τελευταία S027 η μπαταρία κρατάει αρκετά παραπάνω, δεν έχω μπει σε διαδικασία να ψάξω στοιχεία και ενδείξεις αλλά κάθε βράδυ που το κοιτάζω για δω αν χρειάζεται να μπει για φόρτιση αισθάνομαι σαν να μην θέλει να αδειάσει ένα πράγμα! Δεν το χρησιμοποιώ και πολύ μέσα στη μέρα όπως καταλάβατε λόγω δουλειάς αλλά πλέον έφτασα να ξεχνάω πότε το φορτισα τελευταία φορά. Σαν να μη θέλει να μπει στην πρίζα ένα πράγμα! :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα κατάφερα και root-αρα το p1m μου. Επειδή υπάρχει πουθενά οδηγός στο net για rooting του p1m, όποιος θέλει να μάθει τη διαδικασία, ας μου στείλει pm ή ας διαβάσει το comment που έκανα στους xda-developers! http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=64339913&postcount=2
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία ότι με την τελευταία S027 η μπαταρία κρατάει αρκετά παραπάνω, δεν έχω μπει σε διαδικασία να ψάξω στοιχεία και ενδείξεις αλλά κάθε βράδυ που το κοιτάζω για δω αν χρειάζεται να μπει για φόρτιση αισθάνομαι σαν να μην θέλει να αδειάσει ένα πράγμα! Δεν το χρησιμοποιώ και πολύ μέσα στη μέρα όπως καταλάβατε λόγω δουλειάς αλλά πλέον έφτασα να ξεχνάω πότε το φορτισα τελευταία φορά. Σαν να μη θέλει να μπει στην πρίζα ένα πράγμα! :D

 

μπορουμε πλεον να κανουμε update ?

Χανεται τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να κάνεις κανονικά τα updates έπειτα, εξάλλου εγκαθιστώντας την 024 σου έρχεται αμέσως ΟΤΑ και η 027 από την lenovo. ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρκούσε η πρώτη σου πρόταση για να καταλάβω επ'ακριβώς όμως, τώρα εξηγούνται αυτά τα μαζικά updates των googlοεφαρμογών που έρχονται κατά καιρούς! :D

Ενημερωσεις συστηματος καθε μηνα στις αρχες του μηνα, οχι εφαρμογων.

Link to comment
Share on other sites

Οπίσθια είναι η θήκη και στο πακέτο θα βρεις και προστατευτική ζελατίνα για την οθόνη. ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...