Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πλάκα είναι ότι το update έρχεται και λαμβάνω ειδοποιήσεις ξανά και ξανά αλλά πάντα καταλήγει στην ίδια φάση, τηλέφωνο στο recovery και "update aborted".. τι σπαστικό είναι πάλι αυτό..

το έκανα 3-4 φορες και μια από τα ιδια,πιστευω πως τις επόμενες μερες θα το διορθώσουν και θα ανέβει το σωστό....κατα τα λοιπά το κινητό είναι μια χαρά σε όλα του και σταθερό χωρίς προβλήματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μιλατε ρε παιδια ... τι ολικο reset τι recovery mode ....όλα τα εκανα .... και εμενα το ιδιο σπαστικο πραγμα μου συνεβη ..πηρα την Lenovo στο service να το στειλω για επισκευη ... χαχχαχαχαχαχα....κατσε να την ακυρωσω ουφφφφφ.. Το τηλεφωνακι αστερακι για τα 169 €... το πηρα από το Public για μεσο χρηστη απλα απαιχτο ..δεν κολλαει γρηγορο η καμερα καλη αλλα όχι για βραδια μπαταρια αξιοπρεπεστατη ραδιοφωνακι καλο gps τα αχιζει μεχρι τελευταιο eurocent
Link to comment
Share on other sites

Φέρανε και το p1 Pro στα 399 γελάει το σύμπαν. Σε όλη την ευρώπη παίζει στα 299-320. :lol::lol::lol:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , επειδη δεν ειχα ξανα λενοβο . Στην μπαταρια εχει επιλογη "εξυπνη εξοικονομηση ενεργειας αναμονης". Τι ακριβως κανει? Θα μου ερχονται ειδοποιησεις ή θα μου κλεισει πχ το wifi παρολο που ειναι ανοιχτο ?Αν το επιλεξω κανει εξοικονομηση μονο στην αναμονη? Για ριξτε τα φωτα σας. :)
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα eλλειψης μενου εφαρμογων λυνεται με κατι τετοιο για οποιον δε θελει να βαλει αλλο launcher

https://play.google.com/store/apps/details?id=JakedUp.AppDrawer&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατάφερε τελικά κάποιος να κάνει το τελευταίο update με κάποιο τρόπο ή ακόμα τίποτα όπως κι εγώ που προσπαθώ ακόμα χωρίς αποτέλεσμα;
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το tethering;

Όταν το ανοίγω, συνδέονται κανονικά οι υπόλοιπες συσκευές, αλλά δεν μοιράζει internet.

 

Edit: Διορθώθηκε τελικά, γράφοντας στο ADB shell:

settings put global tether_dun_required 0

Edited by Sermac
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το tethering;

Όταν το ανοίγω, συνδέονται κανονικά οι υπόλοιπες συσκευές, αλλά δεν μοιράζει internet.

 

Edit: Διορθώθηκε τελικά, γράφοντας στο ADB shell:

settings put global tether_dun_required 0

Mε καρτα sim Vodafone εισαι ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορτιση. Μου ηρθε στο 50% την Τριτη και το εφτασα αρκετα χαμηλα. Το φορτισα μεχρι 98% αν θυμαμαι καλα. Το εκανε reboot στο 92-93% την τεταρτη νωρις το μεσημερι εως τοτε ειχε ~50 λεπτα οθονη.

Τεσπα , απο 92 μεχρι 12% =80% απο τεταρτη μεσημερι 10 ωρες οθονη, παρα πολυ twitter( δεν ξερω γιατι δεν το δειχνει), πολυ soundcloud (ουτε αυτο το δειχνει) , youtube, opera , chrome , flynx , tapatalk ,vk ,sofascore χρονομετρα , geekbench , 4-5 προσπαθειες αναβαθμισης sw κτλ. 40+ ωρες wifi χωρις πολλες ειδοποιησεις btw.

Αυτα.

Παμε 2η φορτιση . Θα βελτιωθει και αλλο λετε?

 

Ειχα απο το καλοκαιρι που εφυγα απο android. Το tapatalk δεν σε αφηνει να ανεβασεις συννημενο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

πήρα πρόσφατα το κινητό και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Έχω μόνο ένα θέμα με το auto-correct στα ελληνικά, το οποίο δεν αναγνωρίζει σχεδόν καμία λέξη. Χαρακτηριστικά, όταν αρχίζω να γράφω μία ελληνική λέξη, π.χ. "καλημέρα" αυτά που προτείνει είναι "Κα Λί Με" "Μα Κω" και κάποια ονόματα από τις επαφές μου. Συνέχεια προτείνει τέτοιος συνδυασμούς 2-3 χαρακτήρων.

 

Στα αγγλικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Δεν μου έχει ξανατύχει αυτό με συσκευή, αλλά δεν είχα και ποτέ κάτι Lenovo. Γνωρίζει κανείς αν είναι θέμα με τη συγκεκριμένη μάρκα και αν μπορώ να κάνω κάτι να βελτιωθεί η κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

πήρα πρόσφατα το κινητό και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Έχω μόνο ένα θέμα με το auto-correct στα ελληνικά, το οποίο δεν αναγνωρίζει σχεδόν καμία λέξη. Χαρακτηριστικά, όταν αρχίζω να γράφω μία ελληνική λέξη, π.χ. "καλημέρα" αυτά που προτείνει είναι "Κα Λί Με" "Μα Κω" και κάποια ονόματα από τις επαφές μου. Συνέχεια προτείνει τέτοιος συνδυασμούς 2-3 χαρακτήρων.

 

Στα αγγλικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Δεν μου έχει ξανατύχει αυτό με συσκευή, αλλά δεν είχα και ποτέ κάτι Lenovo. Γνωρίζει κανείς αν είναι θέμα με τη συγκεκριμένη μάρκα και αν μπορώ να κάνω κάτι να βελτιωθεί η κατάσταση;

Λογικά είσαι με το πληκτρολόγιο που είναι προεγκατεστημένο(AOSP) που είναι το βασικό Android πληκτρολόγιο το οποίο δεν έχει πολλές γλώσσες(το βλέπεις στις ρυθμίσεις πληκτρολογίου AOSP> πρόσθετα λεξικά.) άρα στην πρόβλεψη κειμένου στα ελληνικά δεν έχεις κάτι,στα αγγλικά έχει όπως ήδη παρατηρησες και κάποιες ακόμα γλώσσες.

Εναλλακτικά και αν δεν θέλεις να ξεφύγεις σε αίσθηση και εμφάνιση βάζεις το πληκτρολόγιο Google https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.inputmethod.latin&hl=el

ή ακόμα καλύτερο το Swiftkey https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey&hl=el και απλώς το επιλέγεις ως προεπιλογή..;):)

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογη snapchat, στις νεες εκδοσεις, βγαινει μια μαυρη μπαρα κατω κατω οταν βγαζεις φωτο

ξερει κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Ώρες ώρες μου πετάει ένα αναδυόμενο μήνυμα στην οθόνη για κάνα δυο δευτερόλεπτα που γράφει πράγματα του τύπου "#%185.apk" ενώ σχεδόν πάντα χρησιμοποιεί και κινέζικους χαρακτήρες αλλά και διαφορετικούς τριψήφιους αριθμούς.. ποια εφαρμογή να το προκαλεί τώρα αυτό..

Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος;

 

Εμφανίζονται σαν αυτά τα μηνύματα που βγαίνουν χαμηλά στην οθόνη σε μαύρο πλαίσιο ενημερώνοντας για τη διάρκεια χρόνου ομιλίας μετά από κάθε κλήση κλπ, κρατάνε πολύ λίγο και αυτά που βλέπω είναι κάνα δυο μέσα στη μέρα συνολικά, καμία ιδέα υπάρχει;

 

Εν τω μεταξύ αυτό το τελευταίο update των 63mb ακόμα να εγκατασταθεί.. πάντα καταλήγει στο recovery της συσκευής και αναγκαστικά το σταματάω με reboot χωρίς φυσικά να αναβαθμιστεί το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν υπάρχει τίποτα στις λήψεις ούτε κάποια εφαρμογή που να κατέβασα εκτός Google play, ακόμα κι από εκεί όμως μόνο τις βασικές έχω κατεβάσει μέχρι στιγμής (Facebook tapatalk κλπ..).

 

Αν θυμάμαι καλά όλο αυτό ξεκίνησε μετά από κάποιους συγχρονισμούς που έκανα για να κρατηθεί ένα backup των φωτογραφιών μου ουσιαστικά στο Google photos, πιστεύω όμως ότι μάλλον λάθος κάνω και δεν οφείλεται σ'αυτό..

Ίσως να οφείλεται και στις προσπάθειες που κάνω να εγκαταστήσω το τελευταίο update της lenovo, πράγμα δεν δεν καταφέρνει να εγκατασταθεί ακόμα βέβαια. Άραγε να φταίει αυτό; Γιατί όντως κάποιο αρχείο κατεβαίνει, δεν φαίνεται όμως πουθενά και τελικα δεν εγκαθίσταται κιόλας. Μήπως να κάνω καμία εκκαθάριση στην "αναβάθμιση συστήματος", θα βρεθεί άραγε στις εφαρμογές μου τέτοιο πράγμα;

 

Άντε τώρα να το βρεις, και να πω πως είχα και κανένα παιχνίδι μέσα που να κατεβάζει διάφορα..

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν υπάρχει τίποτα στις λήψεις ούτε κάποια εφαρμογή που να κατέβασα εκτός Google play, ακόμα κι από εκεί όμως μόνο τις βασικές έχω κατεβάσει μέχρι στιγμής (Facebook tapatalk κλπ..).

 

Αν θυμάμαι καλά όλο αυτό ξεκίνησε μετά από κάποιους συγχρονισμούς που έκανα για να κρατηθεί ένα backup των φωτογραφιών μου ουσιαστικά στο Google photos, πιστεύω όμως ότι μάλλον λάθος κάνω και δεν οφείλεται σ'αυτό..

Ίσως να οφείλεται και στις προσπάθειες που κάνω να εγκαταστήσω το τελευταίο update της lenovo, πράγμα δεν δεν καταφέρνει να εγκατασταθεί ακόμα βέβαια. Άραγε να φταίει αυτό; Γιατί όντως κάποιο αρχείο κατεβαίνει, δεν φαίνεται όμως πουθενά και τελικα δεν εγκαθίσταται κιόλας. Μήπως να κάνω καμία εκκαθάριση στην "αναβάθμιση συστήματος", θα βρεθεί άραγε στις εφαρμογές μου τέτοιο πράγμα;

 

Άντε τώρα να το βρεις, και να πω πως είχα και κανένα παιχνίδι μέσα που να κατεβάζει διάφορα..

 

Ενας γνωστός μου που το πήρε την περασμένη Πέμπτη έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα,αυτό που είχα εγώ πριν λίγες μέρες και ήδη το πούλησα δεν μου έβγαλε κάτι τέτοιο.Υποψιάζομαι πως στο τελευταίο update που έκανα και γω out of the box στις 16/11(όχι αυτό που προσπαθείτε τώρα να περάσετε και δεν περνάει) κάτι στράβωσε στην rom,δηλαδή από τις αναφορές και στα προηγούμενα posts και των ξένων forum το "/system/lib/libandroid_runtime.so" has unexpected contents κάτι σημάινει.

Τώρα όμως αμα σου πετάει διάφορα είναι μπέρδεμα,επίσης στα σημεία πρόσβασης Internet στον γνωστό μου του δημιουργεί το APN cmnet(κινέζος πάροχος)-εδώ απλώς πατάς επαναφορά προεπιλογών και επανέρχονται τα APN του δικού σου παροχου.

Τελευταία λύση είναι η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων....

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως στα APN δεν έχει βγάλει κάτι ύποπτο, παρ'όλα αυτά εγώ έκανα επαναφορά στις προεπιλογές και δεν άλλαξε κάτι μέχρι στιγμής. Και ας πούμε ότι του κάνω την επαναφορά, θα επιστρέψει στο παλιό λειτουργικό ή θα παραμείνει στην έκδοση που έχουμε ήδη εγκαταστήσει με το update της 16/11; Μάλλον το δεύτερο υποθέτω οπότε πάλι τα ίδια θα έχουμε.

 

Σπαστικό σπαστικό σπαστικό.. Και μόνο που βλέπω ένα τελευταίο update να εκκρεμεί και να μην μπορεί να εγκατασταθεί τόσες μέρες κάτι άσχημο μου λέει εμένα.. Δεν βλέπω υποστήριξη απ'τη lenovo κι είναι η πρώτη μου "επαφή" μαζί της, δεν ξεκινήσαμε καλά θα έλεγα..

 

Εξακολουθεί εκεί, δεν το προλαβαίνω κιόλας ούτε ξέρω και κάθε πότε θα πεταχτεί. Ένα "Τ" προλαβαίνω, έναν κινέζικο χαρακτήρα δίπλα, τώρα το νούμερο έγινε "108" και στο τέλος ένα ".apk".

Ένα δευτερόλεπτο κρατάει και εξαφανίζεται, δεν προλαβαίνω καν να βγάλω screenshot. Τα νεύρα μου ειλικρινά όμως..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν την βγάζει πλέον!

 

Άντε να δούμε αν θα έρθει κάτι νέο σύντομα, μήπως και διορθωθεί και το πρόβλημά μου δηλαδή..

 

Edit: Αχά! Μόλις τσάκωσα και το αναδυόμενο! Αυτό το σπαστικό είναι λοιπόν, απλά το νούμερο αλλάζει ώρες ώρες..

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/09/0ec418b23ed6f47112aca44019705de3.jpg

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά το κινητάκι αξίζει? Θέλω να το πάρω για δώρο τώρα στις γιορτές.

Οι σιμ είναι 4g και οι 2? Με την αναβάθμιση που λέτε τι παίζει τελικά? Δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην λειτουργία του κινητου?

Πάντως λίγο που το είδα στoν Κωτσόβολο, έχει πολύ καλές κάμερες! Εμφανισιακά μου αρέσει και σε μάυρο και σε άσπρο εξίσου. Διλλημα. Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν την βγάζει πλέον!

 

Άντε να δούμε αν θα έρθει κάτι νέο σύντομα, μήπως και διορθωθεί και το πρόβλημά μου δηλαδή..

 

Edit: Αχά! Μόλις τσάκωσα και το αναδυόμενο! Αυτό το σπαστικό είναι λοιπόν, απλά το νούμερο αλλάζει ώρες ώρες..

 

https://images.tapatalk-cdn.com/15/12/09/0ec418b23ed6f47112aca44019705de3.jpg

Πηγαινε στα apps και δες τι τρεχει.

Δες εδω . Εισαι και εσυ μεσα. Εμενα δεν μου βγαζει κατι στα apps , ουτε μου πεταει αυτο στην οθονη.

 

https://forums.lenovo.com/t5/P-Series-Smartphones/VIBE-P1m-OTA-Update-Failed/td-p/2220035

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...