Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eδωσα το nano 1GB που ειχα και πηρα το 2nd Generation με τα 8GB.

 

Ολα καλα και ωραια αλλα θελω να ρωτησω οσους εχετε nano 2ης γενιας, πως ηταν συσκευασμενο. Το δικο μου ηταν σε μια πλαστικη διαφανη θηκη, που χωραγε ισα ισα το iPod, τα ακουστικα του και οδηγιες στα Αγγλικα. Καμμια σχεση με την τετραγωνη χαρτινη συσκευασια του 1ου nano που ηταν φοβερη απο design και περιελαμβανε επιπλεον ελληνικες οδηγιες μια μαυρη θηκη και cd με το iTunes.

 

Τι θα κανουν οσοι δεν ξερουν αγγλικα ή δεν μπορουν να κατεβασουν το iTunes απο το Internet?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eδωσα το nano 1GB που ειχα και πηρα το 2nd Generation με τα 8GB.

 

Ολα καλα και ωραια αλλα θελω να ρωτησω οσους εχετε nano 2ης γενιας, πως ηταν συσκευασμενο. Το δικο μου ηταν σε μια πλαστικη διαφανη θηκη, που χωραγε ισα ισα το iPod, τα ακουστικα του και οδηγιες στα Αγγλικα. Καμμια σχεση με την τετραγωνη χαρτινη συσκευασια του 1ου nano που ηταν φοβερη απο design και περιελαμβανε επιπλεον ελληνικες οδηγιες μια μαυρη θηκη και cd με το iTunes.

 

Τι θα κανουν οσοι δεν ξερουν αγγλικα ή δεν μπορουν να κατεβασουν το iTunes απο το Internet?

Οντως ετσι ειναι η συσκευασια των 2g Nano...Αν δεν κανω λαθος αυτα που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα εχουν σαν εξτρα το ελληνικο documentation (μαλιστα οχι μεσα στο κουτι αλλα καπως κολλημενο απεξω).

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Tελικα απο οτι ειδα στο apple.com ετσι ειναι η συσκευασια. Οσο για το ελληνικο documentation...... κλαφτα!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχω ενα Sony Walkman NW-A3000, και οταν βαζω το cdακι για να γινει η εγκατασταση, δεν μου βγαζει το i agree!Με αλλα λογια, δεν εγκαθιστανται κ ψαχνω στο net την πρωτη εκδοση κ δεν τη βρισκω. Αν την εχει κανεις, ή ξερει κανενα link ας μου στειλει pm, ή να κανει post.

 

Ευχαριστώ προαιρετικά!

Link to comment
Share on other sites

Software update για τα μεγάλα iPods. Κάντε Check for updates αν δεν το δείξει αυτόματα.

 

Συγνωμη αλλα που το είδες? ουτε με θπδατε αλλά ούτε στο site το έχουν :confused:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα που το είδες? ουτε με θπδατε αλλά ούτε στο site το έχουν :confused:

Μου το είπε μόλις συνέδεσα το 30άρι iPod μου. Επίσης το λέει και σε αυτή τη σελίδα: http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=61688

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχω ενα Sony Walkman NW-A3000, και οταν βαζω το cdακι για να γινει η εγκατασταση, δεν μου βγαζει το i agree!Με αλλα λογια, δεν εγκαθιστανται κ ψαχνω στο net την πρωτη εκδοση κ δεν τη βρισκω. Αν την εχει κανεις, ή ξερει κανενα link ας μου στειλει pm, ή να κανει post.

 

Ευχαριστώ προαιρετικά!

 

Γιατι θέλεις την αρχική έκδοσή; Αυτή κολλούσε και δημιουργούσε προβλήματα. Πήγαινε εδώ http://www.sonydigital-link.com/DNA/connectplayer/connectplayer.asp?l=en και κατέβασε το προγραμμα.

Πάντως να ξέρεις οτι είναι πολύ αργό και ευαίσθητο προγραμμα και θέλει υπομονη για να περάσεις τραγούδια. Εμένα με είχε κουράσει πάρα πολυ γιατι συνεχως κολλουσε και μου μπλοκάριζε τα windows.Η καινουργια έκδοση είναι κάπως καλύτερη.

Το walkman αυτο το έχω ένα χρόνο και ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορει να μην είναι τόσο ευχρηστο όπως τα ipod αλλα έχει μεγαλυτερη διαρκεια μπαταρίας και ο ήχος είναι άριστος. Ψάξε λίγο στο net,υπάρχει ένα hack για να απενεργοποιήσεις το sound limiter που βάζει η sony και αυξάνει κατα πού την ένταση και την καθαρότητα του ήχου. Εγώ πήρα και koss ακουστικα και χαίρομαι την διαυγεια του ήχου

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δείτε την καινούρια διαφήμιση του Zune. Πολύ καλή :p

 

Δεύτερον, θέλω μια μικρή βοήθεια με το iTunes. Άψογο το cover flow αλλά έχω το εξής πρόβλημα: πολλά εξώφυλλα μου εμφανίζονται περισσότερες από μια φορές ακόμα και αν κάνω την library sorted κατά album.

Προσπαθώ να τα "συνενώσω" από το get info αλλά δεν έχω βγάλει άκρη, έχει κανείς να προτείνει κάτι;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ITUNES!!!

λοιπον εδωσα το ipod μου σε μια κοπελα και ενω εκανε την εγκατασταση του ipod της εβγαλε αυτο..

'tunes cannot be found or created & is required.The default location for this folder is inside My Music folder'..

 

παιδια plz!! :help:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ITUNES!!!

λοιπον εδωσα το ipod μου σε μια κοπελα και ενω εκανε την εγκατασταση του ipod της εβγαλε αυτο..

'tunes cannot be found or created & is required.The default location for this folder is inside My Music folder'..

 

παιδια plz!! :help:

Αν και δεν έχω ξαναδεί το συγκεκριμένο μήνυμα, κάτι μου λέει ότι συνέδεσε το iPod στον υπολογιστή πριν εγκαταστήσει το iTunes ή κάτι παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

λες ?γιατι ετσι?εγω παλι απ οτι μου πε..δεν εχουμε τους ιδιους φακελους (τα εγγραφα μου,Μy music κτλ..τους εχει πειραξει)..

τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θέλεις την αρχική έκδοσή; Αυτή κολλούσε και δημιουργούσε προβλήματα. Πήγαινε εδώ http://www.sonydigital-link.com/DNA/connectplayer/connectplayer.asp?l=en και κατέβασε το προγραμμα.

Πάντως να ξέρεις οτι είναι πολύ αργό και ευαίσθητο προγραμμα και θέλει υπομονη για να περάσεις τραγούδια. Εμένα με είχε κουράσει πάρα πολυ γιατι συνεχως κολλουσε και μου μπλοκάριζε τα windows.Η καινουργια έκδοση είναι κάπως καλύτερη.

Το walkman αυτο το έχω ένα χρόνο και ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορει να μην είναι τόσο ευχρηστο όπως τα ipod αλλα έχει μεγαλυτερη διαρκεια μπαταρίας και ο ήχος είναι άριστος. Ψάξε λίγο στο net,υπάρχει ένα hack για να απενεργοποιήσεις το sound limiter που βάζει η sony και αυξάνει κατα πού την ένταση και την καθαρότητα του ήχου. Εγώ πήρα και koss ακουστικα και χαίρομαι την διαυγεια του ήχου

 

μα για αυτο ακριβως το θελω φίλε μου. Επειδη βρισκω στο net μονο μεταγενεστερς εκδοσεις που προαπαιτουν την 1.0.0. Στο site που μου παραθετεις, εχει την version 1.0.04.16100, οχι την 1.0.0. Αρα προφανως δεν θα υπαρχει πλεον στο net.. Anyway, ευχαριστώ πάντως εσενα κ ολο το forum για την αστραπιαια σχεδον απαντηση. see ya around!

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερον, θέλω μια μικρή βοήθεια με το iTunes. Άψογο το cover flow αλλά έχω το εξής πρόβλημα: πολλά εξώφυλλα μου εμφανίζονται περισσότερες από μια φορές ακόμα και αν κάνω την library sorted κατά album.

Προσπαθώ να τα "συνενώσω" από το get info αλλά δεν έχω βγάλει άκρη, έχει κανείς να προτείνει κάτι;

 

Αυτό ίσως να το κάνει για τραγούδια από ίδιο album, αλλά διαφορετικό καλλιτέχνη. Τότε πρέπει να διαλέξεις όλα τα τραγούδια του album και από το get info να διαλέξεις την επιλογή part of a compilation.

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... :(

 

Stereo;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι είναι όλα τα στοιχεία ίδια για τα τραγούδια του ίδιου album; Τα βασικά είναι το όνομα του καλλιτέχνη, του άλμπουμ καθώς και το artwork το ίδιο. Αν τυχόν για παράδειγμα, τα μισά τραγούδια τα έχεις γεμίσει σε διαφορετική στιγμή από τα υπόλοιπα, δεεεεν.

 

Θα το ξαναδώ από το σπίτι το βράδυ μήπως βγάλω κάποια (άλλη) άκρη :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ και τους δύο.

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι όλα τα στοιχεία ίδια για τα τραγούδια του ίδιου album; Τα βασικά είναι το όνομα του καλλιτέχνη, του άλμπουμ καθώς και το artwork το ίδιο. Αν τυχόν για παράδειγμα, τα μισά τραγούδια τα έχεις γεμίσει σε διαφορετική στιγμή από τα υπόλοιπα, δεεεεν.

 

Να δώσω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: την περασμένη εβδομάδα αγόρασα το U218, το best των U2 σε πατροπαράδοτο CD και το έκανα import. Στη συνέχεια ψάχνοντας στο internet βρήκα ένα bonus track της αγγλικής έκδοσης το οποίο δεν υπήρχε στο δικό μου και το κατέβασα. Όπως σωστά λες, μου τα εμφάνισε ξεχωριστά. Τότε έκανα το get info και εναρμόνισα τα χαρακτηριστικά τους απολύτως, όπως τα είχε βγάλει το ίδιο το iTunes όταν έκανε import το CD. Ω του θαύματος, μετά από αυτήν την παρέμβαση έχω 3 εξώφυλλα οπότε και σήκωσα τα χέρια ψηλά... :wacko:

Καμιά ιδέα;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως καμία! :(

 

Πέρασα στο iTunes το Christmas Album του Frank Sinatra και μετά πέρασα και το «Let it snow» που δεν υπήρχε στο album. Δεν αντιμετωπίζω όμως παρόμοιο πρόβλημα... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για κάνε ένα test: χωρίς να είσαι στο Coverflow επίλεξε όλα τα κομμάτια που θα έπρεπε να τα δείχνει ως ένα album και κάνε Get Info. Είναι όλα τα πεδία που μας ενδιαφέρουν γεμάτα με κάτι; Αν κάποιο από αυτά δεν είναι ενώ θα έπρεπε, τότε εκεί είναι το πρόβλημα.

 

Παράδειγμα: εδώ βλέπουμε ότι η M.I.A. θα έπρεπε να είχε ένα album στο coverflow αλλά έχει δύο. Όσο και να το έψαχνα χωριστά δεν έβρισκα διαφορά. Διάλεξα όλα τα κομμάτια μαζί και έκανα δεξί/Get Info και είδα αυτό. Παρατηρούμε εδώ ότι το πεδίο Album δε γράφει τίποτα, αν και θα έπρεπε. Προφανώς δε γράφει επειδή κάτι (άγνωστο τι) υπάρχει διαφορετικό στο πεδίο αυτό μεταξύ των κομματιών. Αν πάω εγώ και ξαναγράψω το όνομα του album (όπως φαίνεται εδώ), μετά το coverflow είναι μια χαρά. (Σημείωση: επιπλέον, στο βήμα 3, τσέκαρα και το Artwork να είναι κενό ώστε να σβήσει λάθος artworks και εκεί που τα είχα διαλεγμένα έκανα και ένα δεξί/Clear Downloaded artwork και μετά ξανά δεξί/Get artwork. Δεν ξέρω όμως αν αυτό έπαιξε ρόλο, υποθέτω πως όχι).

 

Αν δεν δουλέψει αυτό, δες τι κάνει αν τα διαλέξεις και ανάψεις το Compilation σε όλα (κάτω αριστερά: πριν, αλλαγή, μετά), ή χρησιμοποιήσε το πεδίο Artist Album.

 

Αλλιώς δες αυτή τη σελίδα της Apple, ή εδώ, ή εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ stereo για τον κόπο σου αλλά έχω απελπιστεί.

Το πεδίο album artist είναι κοινό (btw έξυπνο feature αν δούλευε), το album επίσης. Ενεργοποίησα το compilation, έσβησα όλα τα artworks και έκανα paste το ίδιο σε όλα. Πάλι έχω 3 εξώφυλλά. :mad: Σε κάποια φάση είχα τέσσερα, ένα για κάθε τραγούδι αλλά με κάποιο τρόπο που δεν πολυκατάλαβα το ξαναέριξα στα τρία. :wacko:

Απ' ότι φαίνεται θα πρέπει να ζήσω με τη νεανική φάτσα του Bono εις τριπλούν.

 

Υ.Γ. Σε ένα soundtrack που δοκίμασα δούλεψε. Hit 'n' miss :)

Ευχαριστώ και πάλι.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ένα τελευταίο που μπορώ να σκεφθώ είναι να σβήσεις όλα τα αρχεία του album από τον υπολογιστή και να τα περάσεις ξανά. Ίσως έτσι να δουλέψει...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ένα τελευταίο που μπορώ να σκεφθώ είναι να σβήσεις όλα τα αρχεία του album από τον υπολογιστή και να τα περάσεις ξανά. Ίσως έτσι να δουλέψει...

 

Τελικά προς το παρόν το κάνει μόνο σε αυτό το album οπότε δεν πειράζει και τόσο...

Η πλάκα είναι ότι έσβησα και όλα τα artworks του συγκεκριμένου και πάλι τίποτα. :p

Στοιχειωμένο θα είναι...

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο, η library μου δείχνει ωραιότερη από ποτέ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...