Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκιμασε το παρακατω :

 

1. Toggle the Hold switch on and off. (Slide it to Hold, then turn it off again.)

2. Press and hold the Menu and Select buttons until the Apple logo appears, about 6 to 10 seconds. You may need to repeat this step.

 

Ειναι ο τροπος που κανεις reset σε ενα iPod

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εδω ειναι το καταλληλο μερος,αλλα εχει δοκιμασει καποιος αυτο?

http://www.inter-shop.gr/commerce/catalog/product_info.php?products_id=21225 Ειναι πολλα τα χρηματα αλλα αξιζει τουλαχιστον?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ήμαρτον,πήρα όπως έχω αναφέρει και πιο πριν ένα mp3 innovator 1gb και στην 1 ώρα το πολύ μου πέφτει η μπαταρία και είναι και καλή μπαταρία,όχι της πλάκας.Αν είναι κάθε μέρα να παίρνω και άλλη μπαταρία τότε ζήτω που καήκαμε.Θα μου φεύγουν 30 ευρώ τον μήνα.Αν είναι δυνατόν δηλαδή.Μετάνιωσα που το πήρα..
Link to comment
Share on other sites

Τα Ιnnovator δεν είναι και ότι καλύτερο ως ποιότητα.

Είχα το 512Mb από δώρο σε εγγραφή ADSL και το χάρισα... Τίποτα το ιδιαίτερο.

Οσο για την μπαταρία, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι επαναφορτιζόμενες και προτείνω να προμηθευτείς κάποιες πάνω από 1800MAh ... :)

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα!

 

Νομίζω οτι αυτό είναι το πιό κατάλληλο μέρος γιά να ρωτήσω γιά κάτι που με προβληματίζει...

 

Θέλω να πάρω ένα mp3 player με flash μνήμη, που να έχει μεγάλη χωρητικότητα (2g και άνω) καθώς και ραδιόφωνο, αλλά που να παίρνει απλή μπαταρία (ΑΑΑ) σε τιμή έως τα 180ευ.

 

Οι επιλογές είναι πολύ λίγες. Θα έπαιρνα το zen nano αλλά η ποιότητα κατασκευής του και η εμφάνιση του είναι απογοητευτικές. Τελείως!

 

Από κει και πέρα έχω βρεί 2-3 μοντέλα, στα 2g, εντελώς άγνωστων κατασκευαστών τα οποία δε μου εμπνέουν ιδιαίτερη εμπιστοσύνη.

 

Εχετε καμμιά ιδέα;

κάποτε σκότωσα ένα μυρμήγκι γιά πλάκα

κι αυτό πέθανε στ' αλήθεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα!

 

Νομίζω οτι αυτό είναι το πιό κατάλληλο μέρος γιά να ρωτήσω γιά κάτι που με προβληματίζει...

 

Θέλω να πάρω ένα mp3 player με flash μνήμη, που να έχει μεγάλη χωρητικότητα (2g και άνω) καθώς και ραδιόφωνο, αλλά που να παίρνει απλή μπαταρία (ΑΑΑ) σε τιμή έως τα 180ευ.

 

Οι επιλογές είναι πολύ λίγες. Θα έπαιρνα το zen nano αλλά η ποιότητα κατασκευής του και η εμφάνιση του είναι απογοητευτικές. Τελείως!

 

Από κει και πέρα έχω βρεί 2-3 μοντέλα, στα 2g, εντελώς άγνωστων κατασκευαστών τα οποία δε μου εμπνέουν ιδιαίτερη εμπιστοσύνη.

 

Εχετε καμμιά ιδέα;

 

Δύσκολα πράγματα ζητάς ...

Επειδή και ε΄γω έψαχνα μανιωδώς στην Ελλάδα όσα εντόπισα MP3 Flash με 2Gb και άνω ήταν:

α. ή ακριβά (πάνω από 100euro)

β. ή αρκετά μεγάλα (ως όγκος)

γ. ή με αρκετό βάρος

γ. ή χωρίς ράδιοφωνο

δ. ή χωρίς κάποια χαρακτηριστικά π.χ. play folder, drag'n'drop files κλπ...

 

Τελικά κατέληξα στο ebay ... στο

http://cgi.ebay.co.uk/MP3-PlAYER-2GB-USB-FLASH-DRIVE-MEMORY-PEN-STICK-UK-FM-R_W0QQitemZ330051483165QQihZ014QQcategoryZ73839QQtcZphotoQQcmdZViewItem#ebayphotohosting

 

Kαλή περίπτωση είναι και το:

http://cgi.ebay.com/SD-MMC-CARD-MP3-PlAYER-Expandable-Memory-1GB-2GB-4GB-B_W0QQitemZ330051993719QQihZ014QQcategoryZ73839QQcmdZViewItem

Με υποστήριξη SD 4Gb αλλά δεν έχει ράδιο ...

 

Τώρα από μάρκες και τέτοια ότι και αν πάρεις όλα από Κίνα είναι ...

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ό,τι πληρώσεις παίρνεις (ακόμα και αν όλα κατασκευάζονται στην Κίνα). Δηλαδή (και γενικά μιλώντας) δεν μπορείς να περιμένεις ένα μηχάνημα που προσφέρει την Άρτα και τα Γιάννενα σε εξευτελιστική τιμή να είναι σε όλα του εξίσου καλό με κάποιο άλλο που προσφέρει λιγότερα και είναι πιο ακριβό. Είτε τα πλαστικά του θα είναι πολύ χειρότερα, είτε ο τρόπος χειρισμού του, είτε οι εγγυήσεις, είτε το support που θα μπορείς να βρεις online κλπ κλπ κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ό,τι πληρώσεις παίρνεις (ακόμα και αν όλα κατασκευάζονται στην Κίνα). Δηλαδή (και γενικά μιλώντας) δεν μπορείς να περιμένεις ένα μηχάνημα που προσφέρει την Άρτα και τα Γιάννενα σε εξευτελιστική τιμή να είναι σε όλα του εξίσου καλό με κάποιο άλλο που προσφέρει λιγότερα και είναι πιο ακριβό. Είτε τα πλαστικά του θα είναι πολύ χειρότερα, είτε ο τρόπος χειρισμού του, είτε οι εγγυήσεις, είτε το support που θα μπορείς να βρεις online κλπ κλπ κλπ.

 

 

Πολύ-πολύ σωστός ... Για αυτό άλλωστε τα του EBAY δεν είναι και τα καλύτερα ποιοτικώς και για αυτό είναι ΤΟΣΟ φτηνά!

Ενα απλό παράδειγμα π.χ. είναι η μπαταρία λιθίου που γρήγορα τα "παίρνει" στο κρανίο..

 

Ομως!Ομως! Θα ήθελα να ερχόντουσαν και στην Ελλάδα και άλλοι κατασκευαστές και να υπήρχε ποικιλία στην αγορά ώστε να είχαμε την δυνατότητα επιλογής.

Τώρα έτσι όπως είναι η αγορά εδώ, είναι κλειδωμένη σε 2-3 κατασκευαστές και μέχρι εκεί.

 

Μονοπωλιακό καθεστώς ή τυχαίο γεγονός?

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πολύ καλά θεωρώ τα iAudio της Cowon ...

http://www.cowonglobal.com/

 

Eχω το CW200 (512Mb) 4 χρόνια τώρα και είναι άριστο. Το είχα πάρει από Αγγλικό eshop αλλά νομίζω ότι τώρα έρχονται και στην Ελλάδα. :)

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Πολύ-πολύ σωστός ... Για αυτό άλλωστε τα του EBAY δεν είναι και τα καλύτερα ποιοτικώς και για αυτό είναι ΤΟΣΟ φτηνά!

Ενα απλό παράδειγμα π.χ. είναι η μπαταρία λιθίου που γρήγορα τα "παίρνει" στο κρανίο..

 

Ομως!Ομως! Θα ήθελα να ερχόντουσαν και στην Ελλάδα και άλλοι κατασκευαστές και να υπήρχε ποικιλία στην αγορά ώστε να είχαμε την δυνατότητα επιλογής.

Τώρα έτσι όπως είναι η αγορά εδώ, είναι κλειδωμένη σε 2-3 κατασκευαστές και μέχρι εκεί.

 

Μονοπωλιακό καθεστώς ή τυχαίο γεγονός?

 

Κοιταξε δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο απαραιτητα.Υπαρχει πολυ μεγαλη γκαμα MP3 player!!! Μια βολτα σε υπερκαταστηματα τυπου Media Markt Fnac κλπ θα σε πεισει!!! Επισης υπαρχουν πολλα on-line shops (και μαλιστα ελληνικα) που διαθετουν αυτα τα "δευτερης κατηγοριας" (αν μπορεις να τα πεις ετσι) mp3 players. Π.χ. το δευτερο link που παραθετεις το εχω πετυχει στο παρελθον με ελαχιστη διαφορα τιμης.:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο απαραιτητα.Υπαρχει πολυ μεγαλη γκαμα MP3 player!!! Μια βολτα σε υπερκαταστηματα τυπου Media Markt Fnac κλπ θα σε πεισει!!! Επισης υπαρχουν πολλα on-line shops (και μαλιστα ελληνικα) που διαθετουν αυτα τα "δευτερης κατηγοριας" (αν μπορεις να τα πεις ετσι) mp3 players. Π.χ. το δευτερο link που παραθετεις το εχω πετυχει στο παρελθον με ελαχιστη διαφορα τιμης.:)

 

H αλήθεια είναι ότι σε υπερ-κατάστημα δεν πήγα ...

Και δεν πήγα γιατί λόγω πεπιεσμένου χρόνου και βιασύνης, πάντα κάτι μου διαφεύγει ... Διαβάζω τα specs πάνω στα κουτιά βιαστικά και κάποια πράγματα μου ξεφεύγουν...

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς το ίντερνετ ενημερώνει καλύτερα σε τέτοια θέματα.

 

Τέσπα. Αυτά τα 2ης κατηγορίας θυμάσαι σε ποιο online shop τα είδες ?

=========

NIKOS_VITA

Link to comment
Share on other sites

Τα Ιnnovator δεν είναι και ότι καλύτερο ως ποιότητα.

Είχα το 512Mb από δώρο σε εγγραφή ADSL και το χάρισα... Τίποτα το ιδιαίτερο.

Οσο για την μπαταρία, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι επαναφορτιζόμενες και προτείνω να προμηθευτείς κάποιες πάνω από 1800MAh ... :)

Κοίτα από ποιότητα δεν έχω κανένα πρόβλημα.Από ήχο είναι πολύ καλό,το μόνο πρόβλημα είναι η διάρκεια της μπαταρίας..

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι σε υπερ-κατάστημα δεν πήγα ...

Και δεν πήγα γιατί λόγω πεπιεσμένου χρόνου και βιασύνης, πάντα κάτι μου διαφεύγει ... Διαβάζω τα specs πάνω στα κουτιά βιαστικά και κάποια πράγματα μου ξεφεύγουν...

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς το ίντερνετ ενημερώνει καλύτερα σε τέτοια θέματα.

 

Τέσπα. Αυτά τα 2ης κατηγορίας θυμάσαι σε ποιο online shop τα είδες ?

Θα σου στειλω pm για να μην θεωρηθει διαφημιση... ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω ασύρματα ακουστικά. κάποια μαύρα λογκιτεκ γυρω στα 100ευρο, αλλά επειδή όπως καταλαβαίνεται τα λεφτά ειναι πολλά, γιαυτό ρωτάω αν τα χει κανείς για να πει εντυπώσεις και αν συμφέρει τελικά η αγορά...:)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αγγελίες στο Buy & Sell Μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα το νέο iPod Shuffle δεύτερης γενιάς. Τα χαρακτηριστικά τα ξέρετε (και αν δεν τα ξέρετε υπάρχουν εδώ) οπότε δεν τα περιγράφω. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο μικρό και ελαφρύ είναι. Μπορεί να έχετε δει φωτογραφίες, αλλά στην πραγματικότητα είναι ακόμα πιο εντυπωσιακό. Δεν το καταλαβαίνεις, είναι σα να μη το φοράς καθόλου. Τις δικές μου φωτογραφίες μπορείτε να τις δείτε εδώ.

 

Γενικά με εντυπωσίασε, αλλά δεν μπορώ χωρίς οθόνη οπότε δεν θα το κρατήσω (δεν σκόπευα άλλωστε)! Και είναι λίγο αρνητικό το ότι, αν και χρησιμεύει σαν flash drive, πλέον χρειάζεσαι το dock του. Πέραν αυτού, με τέτοιο μέγεθος και τιμή και με τις μικρές βελτιώσεις στον τρόπο διαχείρισής του μέσω iTunes, είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα το νέο iPod Shuffle δεύτερης γενιάς...Τις δικές μου φωτογραφίες μπορείτε να τις δείτε εδώ.

 

Moυ κάνει εντήυπωση από τις φωτογραφίες ότι συνοδέυεται από τα παλιά ακουστικά (αυτά που έχουν και τα μαύρα "μαξιλαράκια"). Ενώ τα καινούργια ακουστικά είναι διαφορετικά και δεν έχουν μαξιλαράκια.

Και αυτό είναι παράξενο, επειδή το νεο Shuffle κυκλοφόρησε μετά τα νέα nano και Video iPods, τα οποία έρχονται με τα νέα ακουστικά.

 

Ίσως τους έμειναν σε stock και θέλουν να τα ξεφορτωθούν... τι να πώ. :)

 

By the way, δείτε και τη νέα διαφήμιση για το iPod shuffle:

 

http://images.apple.com/home/2006/images/promoipodshufflead20061120.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο απαραιτητα.Υπαρχει πολυ μεγαλη γκαμα MP3 player!!! Μια βολτα σε υπερκαταστηματα τυπου Media Markt Fnac κλπ θα σε πεισει!!! Επισης υπαρχουν πολλα on-line shops (και μαλιστα ελληνικα) που διαθετουν αυτα τα "δευτερης κατηγοριας" (αν μπορεις να τα πεις ετσι) mp3 players. Π.χ. το δευτερο link που παραθετεις το εχω πετυχει στο παρελθον με ελαχιστη διαφορα τιμης.:)

 

αντε να ερθει και κανενα m-market κι εδω να δουμε τιποτα,αντως φημιζεται οτι ειναι πολυ καλη αλυσιδα καταστηματων.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Moυ κάνει εντήυπωση από τις φωτογραφίες ότι συνοδέυεται από τα παλιά ακουστικά (αυτά που έχουν και τα μαύρα "μαξιλαράκια"). Ενώ τα καινούργια ακουστικά είναι διαφορετικά και δεν έχουν μαξιλαράκια.

Και αυτό είναι παράξενο, επειδή το νεο Shuffle κυκλοφόρησε μετά τα νέα nano και Video iPods, τα οποία έρχονται με τα νέα ακουστικά.

 

Ίσως τους έμειναν σε stock και θέλουν να τα ξεφορτωθούν... τι να πώ. :)

 

Όντως είναι κάπως αυτό, τα νέα ακουστικά είναι αρκετά πιο καλά και ξεκούραστα. Πάντως είναι ένα μικρό 'κόσμημα'!

Link to comment
Share on other sites

...Πάντως είναι ένα μικρό 'κόσμημα'!

 

το είδα προχτές στο fnac της Lyon.

Aν είχε μια οθόνη κάπου, ίσως πίσω στην πλάτη, θα ήταν τέλειο.

Είναι λίγο πιο μεγάλο από ένα περσυνό της samsung ή της panasonic (δεν θυμάμαι μοντέλο) που πάλι κινδύνευες να το καταπιείς :p. Κι εκείνο ήταν χωρίς οθόνη.

Είμαι σίγουρος ότι στο επόμενο μοντέλο θα του έχουν χωρέσει κι οθονούλα.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ίσως οθόνη μίας γραμμής να μην ήταν τόσο δύσκολο να ενσωματωθεί...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι και δεν κάνει τίποτα (για το nano τουλάχιστον)! Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως!
Link to comment
Share on other sites

re paidia min gelasete me auto pou tha rotiso :) alla sto iPod shuffle ta kommatia mporeis na ta valeis na paizoun kai me ti seira pou thes i mono shuffle?

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...