Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω πως θα είναι γύρω στα 450 ευρώ η τιμή του, αλλά δεν πρέπει να έρθει πριν τον Νοέμβριο το νωρίτερο (εκτός κι αν μας ετοιμάζει καμία έκπληξη ο Παπασωτηρίου ως συνήθως).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το 80άρι θα κάνει 465 ευρώ σύμφωνα με τις επίσημες τιμές αν και μπορεί όντως να δούμε εκπλήξεις. Το 60άρι κάνει 380 τώρα και είναι super η τιμή του αν δεν σε νοιάζουν τα 20 παραπάνω γίγα, η πιο φωτεινή οθόνη και το search.

 

Επίσης εγώ πιστεύω ότι το αργότερο μέχρι τον Ιανουάριο θα βγούν νέα μεγάλα iPods, μην πω και νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σε νοιάζουν τα 20 παραπάνω γίγα, η πιο φωτεινή οθόνη και το search.

 

Φαντάζομαι σημαντικό ρόλο στην απόφασή του πρέπει να παίξει και ο χρόνος διάρκειας της μπαταρίας... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι σημαντικό ρόλο στην απόφασή του πρέπει να παίξει και ο χρόνος διάρκειας της μπαταρίας... :whistle:

Έχεις απόλυτο δίκιο (αν και η βασική διαφορά είναι όταν βλέπεις video και φωτογραφίες).

Link to comment
Share on other sites

Zune price and date: $249, November 14th

 

Τι γνωμη εχετε για το zune? Αξιζει τα λεφτα του?

 

Δεν μπορούν να το βγάλουν νωρίτερα...

Ανυπομονώ να το πάρω!!!

:)

I love

Zune!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας. Απο οτι το κοβω θα περιμενω το καινουριο γιατι τα λεφτα τωρα δεν τα εχω:cry: :cry:

Εχω ομως καποιες αποριες!!

1ον το ipod εχει σκληρο αυτο που θελω να ρωτησω ειναι επειδη θα το χρησιμοποιω και στο στο γυμναστιριο και οταν θα τρεχω και στο ποδηλατο θα αντεξει ο δισκος με τους κραδασμους??

2ον μπορω μεσα στο σκληρο ασχετα αν τα διαβαζει η οχι να του βαλω αλλα ασχετα αρχεια οπως .exe, .pps αντι να γραφω dvd η να τα περναω σε flash μνημες για τα πηγαινω π.χ. σε εναν φιλο μου και δεν μιλαω μονο για τα 80Gb αλλα και για τα 60Gb που ειναι υπερ αρκετα για να βαλεις απο προγραμματα μεχρι ταινιες και παιχνιδια??

Sorry αν κουραζω:happy: :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας. Απο οτι το κοβω θα περιμενω το καινουριο γιατι τα λεφτα τωρα δεν τα εχω:cry: :cry:

Εχω ομως καποιες αποριες!!

1ον το ipod εχει σκληρο αυτο που θελω να ρωτησω ειναι επειδη θα το χρησιμοποιω και στο στο γυμναστιριο και οταν θα τρεχω και στο ποδηλατο θα αντεξει ο δισκος με τους κραδασμους??

2ον μπορω μεσα στο σκληρο ασχετα αν τα διαβαζει η οχι να του βαλω αλλα ασχετα αρχεια οπως .exe, .pps αντι να γραφω dvd η να τα περναω σε flash μνημες για τα πηγαινω π.χ. σε εναν φιλο μου και δεν μιλαω μονο για τα 80Gb αλλα και για τα 60Gb που ειναι υπερ αρκετα για να βαλεις απο προγραμματα μεχρι ταινιες και παιχνιδια??

Sorry αν κουραζω:happy: :happy:

 

1) Δύσκολα, σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεσαι μνήμη flash σαν το iPod nano ή τα αντίστοιχα flash mp3 players άλλων εταιρειών.Oι σκληροί δίσκοι, όσο και να προστατεύονται από τους κραδασμούς (που στην περίπτωση αυτή προστατεύονται και καλά μάλιστα) από ένα σημείο και μετά δεν αντέχουν αυτού του είδους τη μεταχείριση.

 

2) Ναι, φυσικά. Θα πρέπει όμως να παίρνεις και το USB καλώδιό σου μαζί για να το συνδέσεις στο PC του φίλου σου, εκτός και αν έχει αυτός δικό του καλώδιο iPod.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

...και οταν θα τρεχω και στο ποδηλατο ...

2ον μπορω μεσα στο σκληρο ασχετα αν τα διαβαζει η οχι να του βαλω αλλα ασχετα αρχεια οπως .exe, .pps αντι να γραφω dvd η να τα περναω σε flash μνημες για τα πηγαινω π.χ. σε εναν φιλο μου...

Τι εννοείς με τις flash μνήμες; Αυό που είπε ο marvin ισχύει (και μάλιστα ο άλλος δε χρειάζεται καν να έχει iTunes).

Επίσης ελπίζω να εννοείς ποδήλατο μέσα στο γυμναστήριο :)

2) Ναι, φυσικά. Θα πρέπει όμως να παίρνεις και το USB καλώδιό σου μαζί για να το συνδέσεις στο PC του φίλου σου, εκτός και αν έχει αυτός δικό του καλώδιο iPod.

Ή παίρνεις ένα τέτοιο και ησυχάζεις δια παντός :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα παιδια

εδω και καιρο σκοπευα να παρω ενα ipod αλλα το πηγαινα απο αναβολη σε αναβολη αλλα τελικα χθες κανοντας βολτα ειδα αυτο

 

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Mp3Usb&cp_id=112297

 

και το ειχαν και σε προσφορα λογω εγκαινιων του συγκεκριμενου μαγαζιου στα χανια και το ειχαν στα 69 ευρω και αποφασισα να το παρω

 

οποτε τωρα εντυπωσεις :επειδη δεν ασχολουμε με την συγκεκριμενη κατηγορια συσκευων με εχουν εντυπωσιασει οι δυνατοτητες του

 

β) παιζει τργουδια ,προβαλει φωτογραφιες (αν και αυτες με μεγαλο μεγεθος αργει να τις ανοιξει),αναπαραγει βιντεο και εκει ειναι που πργματικα με εντυπωσιασε αφου δεν περιμενα απο κατι τοσο μικρο και σε αυτην την τιμη να εχει αυτην την ποιοτητα την οποια την βρηκα αρκετα καλη για τα δικα μου γουστα,καθως επισης αποθηκευει και οποιαδηποτε αρχεια

 

γ)οσον αφορα το μενου αρκετα καλο με κινουμενα εικονιδια για το κεντρικο μενου αλλα λιγο αργο σε μερικες λειτοργιες του(παντως μου φανηκε λιγο πιο ευκολο στο να το μαθω και στον χειρισμο απο το ipod)

 

δ)η οθονη του (1,5 in) μου θυμισε πολυ τις πρωτες ενχρωμες οθονες κινητων και κυριως αυτων της NOKIA oσο και το μενου του

 

ε)σαν προσθετα χαρακτηριστικα η παρουσια FM tuner καθως και καποιες αλλες μικρολεπτομερειες τις οποιες προσπαθω να ανακαλυψω πως δυλευουν:wacko:

 

στ)πολυ καλη αναπαραγωγη που την αδικουν τα ακουστικα τα οποια μαζι με το καλωδιο συνδεσης ,φορτιστη και manual περιεχονται στην συσκευασια

 

ζ)οσον αφορα την μπαταρια δεν την εχω τεσταρει ακομα αλλα αυτες τις λιγες ωρες που το εχω με ικανοποιησε αν και προερχεται μονο με μια φορτιση

 

η) η ΒΤC(πρωτη φορα την βλεπω ,ξερει καποιος κατι ) εφταξε ενα mp3 που μοιαζει διαβολικα με ipod ειδικα στο μαγαζι οπου τα ειχαν και διπλα διπλα

 

τωρα απομενει να δω και την αξιοπιστια του αφου με ικανοποιησε πληρως απο τις δυνατοτητες τις οποιες ζητουσα απο μια τετοιου ειδους συσκευη

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Ενοω αντι να βαζω τα αρχεια που θελω να μεταφερω σε αφτες τις μνημες που πουλανε η σε dvd να τα βαζω στο δισκο του ipod ας πουμε καποιο προγραμμα μια ταινια ενα παιχνδι βρε παιδι μου και μετα να πεταω στο υπολογιστη του φιλου μου το ipod με το καλωδιο και να παιρνω τα αρχεια. Επισεις λεω για ποδηλατο εκτος γυμναστιριου το καλοκαιρι ειδικα παιρνω το ποδηλατο και κανω καμια οριτσα ποδηλατο αυτη τη 1 ωρα θελω κατι να ακουω δεν μπορω ετσι!!

Αλλα υπαρχει καποιο προβλημα κατι που θα ηταν καλο να ξερω? Αν θες πες μου γιατι σε αυτο το χωρο ειμαι νεος!:p :p

Link to comment
Share on other sites

παντως για μενα το iriver που αγορασα ηταν μεγαλο 'σχολειο' για την αγορα του επομενου mp3, κυριως ειμαι απογοητευμενη με τα μαγαζια που τα πουλανε

αν ζητας κατι παραπανω απο 'χωραει πολλα' + 'παταω play και παιζει' πρεπει να ψαξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.... υπαρχουν διαφορες μικρολεπτομερειες που δυστυχως σε κανενα μαγαζι δεν θα σου τις πουνε και ας μην γελιομαστε τις περισσοτερες φορες που πηγα καπου να 'δοκιμασω' ενα mp3 τα μισα ηταν ξεφορτιστα η απλα δεν τα ειχαν ανοιχτα, οι πωλητες ειναι συνηθως στον κοσμο τους και σου αραδιαζουν το ποιημα που εχου μαθει και κανεις μα ΚΑΝΕΙΣ δεν ξερει να σου πει για τα περι συνδεσης και πως περνας τραγουδια

 

Παλι καλα που υπαρχουν φορουμ σαν και αυτο και μπορει κανεις να μαθει κανα-δυο πραγματα

λιγα μικρα παραδειγματα?

ημουν στο οριο να παρω i-pod μεχρι που εμαθα εδω οτι δεν εχει drag&drop, οι πωλητες φυσικα καθε φορα που το επιανα στο χερι μου δεν μου ελεγαν τιποτα οσο και αν ρωταγα (η δεν ηξεραν)

το i-river που αγοραζα μπορει να το πεταγα απο το παραθυρο αν δεν διαβαζα καπου για το easyH10

τα creative μηπως τα εχουν στις αποθηκες τους γιατι δεν τα βλεπω να τα κυκλοφορουν πολλα μαγαζια

 

τωρα διαβασα για τα cowon....

δεν ξερω αλλα νιωθα οτι οι επιλογες που σου 'προωθουν' στην ελληνικη αγορα στα hdd mp3 ειναι πολυ λιγες εκτος κι αν εισαι υποψιασμενος απο πριν.... τοτε απλα σε αγνοουν, τουλαχιστον εγω ετσι το βιωσα

Link to comment
Share on other sites

α και φυσικα να παραθεσω το σχολιο μου για την τεραστια βλακεια επι του volume level στα ευρωπαικα μοντελα

εχω το ιδιο προβλημα με το iriver και αναρωτιεμαι απλα ποτε θα τολμησω να του κανω ενα format για να προσπαθησω να περασω το αμερικανικο firmware (αντε ξαναπερνα 15g μουσικη μετα παλι)

οταν ειμαι στην κηφισιας πρωινιατικα με ολους να σφυριζουν γυρω η σε κανενα λεωφορειο πρεπει να το πηγαινω σχεδον τερμα για να ακουω καλα

απευθυνονται ΚΑΙ σε ενηλικους, γιατι λοιπον οι εταιριες δεν βαζουν επιλογη ενεργοποιησης η μη του οριου της εντασης οπως ορθα εχει κανει η apple!

Link to comment
Share on other sites

Ενοω αντι να βαζω τα αρχεια που θελω να μεταφερω σε αφτες τις μνημες που πουλανε η σε dvd να τα βαζω στο δισκο του ipod ας πουμε καποιο προγραμμα μια ταινια ενα παιχνδι βρε παιδι μου και μετα να πεταω στο υπολογιστη του φιλου μου το ipod με το καλωδιο και να παιρνω τα αρχεια. Επισεις λεω για ποδηλατο εκτος γυμναστιριου το καλοκαιρι ειδικα παιρνω το ποδηλατο και κανω καμια οριτσα ποδηλατο αυτη τη 1 ωρα θελω κατι να ακουω δεν μπορω ετσι!!

Αλλα υπαρχει καποιο προβλημα κατι που θα ηταν καλο να ξερω? Αν θες πες μου γιατι σε αυτο το χωρο ειμαι νεος!:p :p

A _αντί_ να τα βάζεις σε μνήμες flash. Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα αρκεί όπως είπαμε να έχεις και το καλώδιο. Βέβαια ότι του ρίχνεις μέσα δε θα το βλέπει, δλδ αν πάρεις mp3 πχ από ένα φίλο σου δε θα μπορείς να τα ακούσεις μέχρι να γυρίσεις σπίτι και να τα περάσεις μέσω iTunes. Για το ποδήλατο δεν θα έχεις πιστεύω ιδιαίτερο πρόβλημα επειδή είναι με σκληρό, αλλά είναι ασφαλές να οδηγείς ενώ ακούς μουσική;

:)

 

... γιατι λοιπον οι εταιριες δεν βαζουν επιλογη ενεργοποιησης η μη του οριου της εντασης οπως ορθα εχει κανει η apple!

ΜΑΚΑΡΙ να ήταν έτσι. Αυτό που έχει κάνει η Apple είναι να ρυθμίζεις το όριο έντασης σε σχέση με το μέγιστο που αυτοί έχουν προ-ρυθμίσει. Και αυτή η μέγιστη ρύθμιση είναι μικρότερη στα ευρωπαϊκά μοντέλα. Οπότε κάνει ότι κάνουν και οι άλλοι. Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δηλαδή εντάξει, υπάρχει ο νόμος και πρέπει να τον ακολουθήσεις. Δώσε μια δυνατότητα κάπως να ξεπερνιέται. Ακόμα και αν πρέπει να υπογράψουμε τα 34 χαρτιά ότι ναι θέλουμε να κουφαθούμε.

 

Τώρα αυτό για τους πωλητές, ας μην το πιάσουμε (που να δεις τι γίνεται στις videoκάμερες!!!).

:)

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε παιδιά,δηλαδή τι ζόρι τραβάνε αυτοί αν εμείς θέλουμε να κουφαθούμε :mad: :p

Άντε,περιμένω πώς και πώς να βγει η νέα έκδοση,να το ξεκλειδώσω το χρυσό μου,μόνο αυτό μένει και θα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη με το nanακι!:)

Link to comment
Share on other sites

Nαι βρε παιδιά,δηλαδή τι ζόρι τραβάνε αυτοί αν εμείς θέλουμε να κουφαθούμε :mad: :p

Άντε,περιμένω πώς και πώς να βγει η νέα έκδοση,να το ξεκλειδώσω το χρυσό μου,μόνο αυτό μένει και θα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη με το nanακι!:)

Einai aplo h etairia prepei na sumbadizei me tous ekastote nomous gia na mhn oikonomhsei tpta munhseis me e3wfrenika posa gia proklhsh blabhs.

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι όσους έχουν το νέο nano,τώρα που το θυμήθηκα;

Έχει αλλάξει κάτι με το hybernation;

Το έκλεισα χθες κατά τις 10 το βράδυ και το άνοιξα σήμερα στις 11 to πρωί και είχε κρατήσει στη μνήμη τα πάντα.Δεν έδειξε το μηλαράκι,με πήγε στο μενού κατευθείαν.Ελπίζω να μην είναι bug αυτό :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς.

Σε hibernation πέφτει μετά τις 14 ώρες. Πριν 'κοιμάται'!

Το μηλαράκι δεν εμφανίζεται όταν ξυπνάει από sleep, μόνο από hibernation.

 

(Τουλάχιστον αυτά ίσχυαν για τα προηγούμενα nano, αν άλλαξε κάτι τώρα δεν ξέρω, αλλά δεν είδα και καμμιά νέα πληροφορία οπότε...)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς.

Σε hibernation πέφτει μετά τις 14 ώρες. Πριν 'κοιμάται'!

Το μηλαράκι δεν εμφανίζεται όταν ξυπνάει από sleep, μόνο από hibernation.

 

(Τουλάχιστον αυτά ίσχυαν για τα προηγούμενα nano, αν άλλαξε κάτι τώρα δεν ξέρω, αλλά δεν είδα και καμμιά νέα πληροφορία οπότε...)

Τώρα το έψαξα λίγο στο ilounge έχει ένα thread όπου αναφέρεται αυτό,μάλιστα ένας λέει ότι μετά από 3 ολόκληρες μέρες τον έβαλε κατευθείαν στο menu.Για δες κι εσύ να βγάλουμε μια άκρη:http://forums.ilounge.com/showthread.php?t=175697 :(
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Τι να σου πω, θα το αφήσω και θα δούμε.

Εν τω μεταξύ έστειλα και ένα mail στο support :)

Link to comment
Share on other sites

iRiver SUCKS.

μην ξοδέψετε ευρώ επάνω στα players της! :mad:

ΚΑΜΜΙΑ σύγκριση με iPod.

Καλό θα ήταν να γράψεις και 2-3 λόγια αιτιολογώντας την άποψή σου.

Πέρα από το οτι δεν προσφέρει τίποτα ένα τέτοιο μήνυμα, με ατάκες του στυλ "x sucks/y rocks" δεν πρόκειται να σε πάρει και κανείς στα σοβαρα...

 

Τα NW-E00x series της Sony τι λένε; Από άποψη ποιότητας ήχου κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό ζευγάρι "ψείρες" με πλαφόν τιμής τα 30 ευρώ; Κατά προτίμηση ετοιμοπαράδοτο από κάποιο μαγαζί στο κέντρο;

 

Ζητάω πολλά;;;; :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Τα NW-E00x series της Sony τι λένε; Από άποψη ποιότητας ήχου κυρίως.

Γενικώς δεν έχει άσχημη ποιότητα ήχου η Sony, αλλά μόνο 10 ευρώ φθηνότερα από τα νέα nano με σαφώς λιγότερες δυνατότητες;;; Δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

To U-10 της IRIVER Ειναι το καλυτερο πλειερ αυτη την στιγνη στην αγορα.Απο μπαταρια...ποιοτητα και ενταση ηχου.Μονο και μονο οτι φαινεται σαν εξωτερικος δισκος τα τραγουδια μεταφερονται στο λεπτο......αποψη μου.
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να γράψεις και 2-3 λόγια αιτιολογώντας την άποψή σου.

Πέρα από το οτι δεν προσφέρει τίποτα ένα τέτοιο μήνυμα, με ατάκες του στυλ "x sucks/y rocks" δεν πρόκειται να σε πάρει και κανείς στα σοβαρα...

 

Τα NW-E00x series της Sony τι λένε; Από άποψη ποιότητας ήχου κυρίως.

 

 

Απλά πάνω στον πόνο και τα νεύρα μου δεν το ανέπτυξα.

Μετά απο 2 μηνες χρήσης μου έκανε απίστευτα προβλήματα [Πολυ αργό το μενού μέχρι αηδίας..]

Και μια μέρα αποφάσισε πως τα system files έγιναν deleted έτσι πάνω σ'άνεμο.

Έψαξα το θέμα αρκετά στο διαδύκτιο και όπως φαίνεται είναι γενικό πρόβλημα του Η10.

 

Το έστειλα εδώ και 4 βδομάδες για επιδιόρθωση και περιμένω..

 

Πέραν τούτου, ο τρόπος μεταφοράς δεδομένων απο το PC στη συσκευή είναι πολύ περίπλοκος και το iRiver plus [το πρόγραμμα] σου σπάζει ολίγο τα νεύρα.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...