Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα: και το ασημένιο και το μαύρο. Είναι ήδη στο δρόμο για εδώ, τα περιμένω αρχές της επόμενης εβδομάδας.

 

Τι ξέφυγε στον υπάλληλο της Apple που ήταν στο τηλέφωνο (και μετά το μάζεψε);;;;

"Έχει και σε άλλα χρώματα των 8 Giga;"

(επί λέξη) "I am afraid not yet."

"YET; Does this mean that the 8G model will be available in other colours too?"

"Yes, we have had many requests about this and I am sure they will be."

"Can you say when?"

"I think really soon".

Α ΜΕ ΣΩΣ πρόσθεσε

"But do not take my word for it, right now the only colour available is black and it may be one or two years before we see any new iPod models, that was only my guess".

 

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας!

LoL φοβερός ο τύπος,πάλι καλά που τα μπάλωσε έστω και καθυστερημένα :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης για να λυθεί μια και καλή γιατί το είχα και εγώ απορία: αφού πήρε την παραγγελία μου με ρώτησε αν θέλω να αγοράσω και επέκταση εγγύησης. Και του είπα 'δε θέλω γιατί δεν αναγνωρίζεται από την Ελλάδα'. Μου είπε 'αποκλείεται να μην αναγνωρίζεται αλλά μισό λεπτό να το ελέγξω'. Αφού το έλεγξε μου είπε 'τα iPod έχουν παγκόσμια εγγύηση. Παρατηρώ ότι η Ελλάδα δεν έχει επίσημη Apple αλλά έχει επίσημο αντιπρόσωπο Apple. Είναι υποχρεωμένοι να επισκευάσουν οποιοδήποτε iPod είναι μέσα στην εγγύηση ή στην επέκταση εγγύησης. Είναι στην ευχέρειά τους να επικοινωνήσουν μαζί μας [Apple Αγγλίας] και ίσως να στείλουν το iPod εδώ για επισκευή αλλά δεν μπορούν να αρνηθούν ή να ζητήσουν χρήματα για κάτι που καλύπτεται από την εγγύηση". Όταν του είπα ότι έχω mail του επίσημου αντιπρόσωπου ότι οι επεκτάσεις εγγύησης για iMac δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα μου είπε ότι δεν μπορεί να μου απαντήσει (γιατί ήταν στα iPod μόνο αλλά αν θέλω να με συνδέσει αλλά δεν ήθελα) αλλά για τα iPod δεν ισχύει αυτό και μου είπε σε πιο νούμερο να καλέσω να το αναφέρω αν πάω iPod για επισκευή (μέσα στην εγγύηση με βλάβη που να καλύπτεται από την εγγύηση) και δεν το δεχθούν. Μου ξανατόνισε βέβαια ότι έχουν το δικαίωμα να το στείλουν στην Αγγλία ή να μιλήσουν με την Αγγλία για να κανονίσουν το πως θα επισκευαστεί.
Link to comment
Share on other sites

ερχετε αρχες εβδομαδας το νεο ipod σε μαυρο κ ασιμη?

Δεν έρχεται στα καταστήματα, έρχεται στο σπίτι μου

:)

 

apo pou to parigiles????

από το AppleStore UK. Θα το στείλουν αύριο στην αδερφή μου εκεί και θα μου το ταχυδρομήσει (αύριο ελπίζω αλλιώς θα μας διαβάσετε στις εφημερίδες :)).

 

LoL φοβερός ο τύπος,πάλι καλά που τα μπάλωσε έστω και καθυστερημένα :lol:

 

Βασικά και ο Ιώβ λιγότερη υπομονή είχε από αυτόν που έπρεπε να ακούσει τόσα ελληνικά ονόματα και διευθύνσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεται στα καταστήματα, έρχεται στο σπίτι μου

:)

από το AppleStore UK. Θα το στείλουν αύριο στην αδερφή μου εκεί και θα μου το ταχυδρομήσει (αύριο ελπίζω αλλιώς θα μας διαβάσετε στις εφημερίδες :)).

 

Αντε με το καλο να τα δεχτεις και να μην διαβασουμε τα νεα στις εφημεριδες :lol: :lol:

.Περιμενουμε εντυπωσεις οχι τοσο απο

πλευρας ποιοτητας ηχου αλλα απο πλευρας κατασκευης .:)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

To νέο iTunes 7 είναι πολύ καλό και προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει bugs. Iδίως η νέα source list και ο τρόπος που εμφανίζει το iPod με τα settings του βολεύει πάρα πολύ.

Το cover flow φυσικά είναι καταπληκτικό αλλά δε μου τα έχει βρει όλα τα εξώφυλλα δυστυχώς οπότε με περιμένει αρκετό ψάξιμο.

 

Έχουμε κανένα νέο για αυτό που έγραφε το iLounge περί δυνατότητας "syncing of iPod content into second computer"? Επιβεβαιώθηκε;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

εγω που δεν μπορω να κανω sign in(λογω του οτι δεν εχω πιστωτικη)..μπορω να βρω τα εξωφιλα μεσω του iTUNES?
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο για αυτό που έγραφε το iLounge περί δυνατότητας "syncing of iPod content into second computer"? Επιβεβαιώθηκε;

Το δοκίμασα. Δεν κάνει ακριβώς sync σε δεύτερο υπολογιστή.

Το μόνο που κάνει είναι να σου επιτρέψει να μεταφέρεις και να κάνεις sync τα τραγούδια που έχεις αγοράσει από το iTunes. Τα άλλα γειά σας. Screenshot πιο κάτω.

 

εγω που δεν μπορω να κανω sign in(λογω του οτι δεν εχω πιστωτικη)..μπορω να βρω τα εξωφιλα μεσω του iTUNES?

Θέλει υποχρεωτικά iTunes account, οπότε... όχι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης. Κανείς με 30άρι 5ης γενιάς ΚΑΙ iPod radio remote που να έκανε και update το software σε 1.2 να μου πει αν έχει RDS (διότι το δικό μου εξαφανίστηκε τελείως);
Link to comment
Share on other sites

Επίσης. Κανείς με 30άρι 5ης γενιάς ΚΑΙ iPod radio remote που να έκανε και update το software σε 1.2 να μου πει αν έχει RDS (διότι το δικό μου εξαφανίστηκε τελείως);
Πήρα τηλ. ένα φίλο που ήξερα ότι έχει 30αρι και το remote,αλλά το πούλησε ο αθεόφοβος γιατί ετοιμάζεται να παραγγείλει το καινούριο,λέει.Ατύχησες :(

Το πρόβλημα με artwork το έλυσες; :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι :-( x200

Όταν έκανα όσα είπαμε δεν έγινε τίποτα.

Αλλά θα το λύσω!

 

Ανακάλυψα όμως ότι αν δεν βρίσκει εξώφυλλα το iTunes, μπορεί να φταίει το γεγονός ότι έχει πειραχτεί το id3 του τραγουδιού. Σίγουρα έχει συμβεί αυτό αν κάτω αριστερά λέει 'Artwork not modifiable' οπότε κάνουμε δεξί και convert id3 tags σε version 2.3 και πάνω.

 

Επίσης έκπληξη: όποιος έχει 5ης γενιάς με update, ας κάνει γρήγορα πάνω κάτω με το click wheel σε μια λίστα, πχ το Artists

:)

 

update: οκ το έλυσα, ήθελε και ένα βγάζω-βάζω το display artwork, τώρα όλα οκ.

 

Επίσης ανακάλυψα ότι αν ένα τραγούδι το έχει χαρακτηρισμένο ως άλλο είδος μουσικής απ'ό,τι εμείς, τότε πάλι δεν βρίσκει το artwork. Βλακεία!

 

Ευχαριστώ για τη λύση στο άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Όχι :-( x200

Επίσης έκπληξη: όποιος έχει 5ης γενιάς με update, ας κάνει γρήγορα πάνω κάτω με το click wheel σε μια λίστα, πχ το Artists

:)

Χαίρομαι που το έλυσες!Για πες τι είναι η έκπληξη;:) Καλά πολύ πορωτικό το iTunes έτσι;:p
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν είναι και τίποτα, βγάζει απλά το αρχικό γράμμα για να μη χάνεσαι.

 

Το iTunes είναι τελείως πόρωση, κάθομαι με το ποντίκι και τη ροδέλα και πέρα δώθε πέρα δώθε τα εξώφυλλα. Μερικές φορές και στο ρυθμό της μουσικής γκουχ. Μάλλον δεν πάω καλά :)

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Πιο πλατύ και πιο μακρύ από το παλιό nano ή είναι η ιδέα μου;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πιο πλατύ και πιο μακρύ από το παλιό nano ή είναι η ιδέα μου;

 

Όχι, είναι το ίδιο σε μήκος και πλάτος και κάτι χιλιοστά λεπτότερο και κάτι γραμμάρια πιο ελαφρύ. Ίσως σε ξεγελούν οι στρογγυλεμένες άκρες.

 

http://www.ilounge.com/assets/images/reviews_apple/ipodnano2g/final/28.jpg

Link to comment
Share on other sites

Microsoft reportedly to unveil Zune player tomorrow

 

Zune to debut at press event tomorrow

Microsoft's Zune player.

 

 

Microsoft is set to take the wraps off the worst-kept secret in the digital music business tomorrow. The company is to unveil its Zune player at a press-only event in Seattle, just two days after Apple rolled out iPod upgrades and the addition of movies to iTunes. The Microsoft event, first unearthed in a Seattle Weekly profile of the Seattle software giant's digital music efforts, will likely provide few details that haven't already either been confirmed by Microsoft or written about extensively by tech and gadget sites.

 

As previously reported, the device, manufactured by MP3 player maker Toshiba, will feature a 30GB hard drive, three-inch LCD, an FM tuner, and wireless capability. The Zune will also have social networking features that will allow users to stream content to one another, so that one Zune user could act as a wireless DJ of sorts for another Zune user nearby. That feature, as well as Microsoft's plan to pre-load the Zune with audio and video content from the likes of Hot Chip, CSS, Serena Maneesh, and 30 Seconds to Mars, will be the key to Zune's success, according to J Allard, the man behind Microsoft's Xbox video game console and, most recently, the director of the company's digital music efforts. In the Seattle Weekly profile, Allard calls Apple's iPod "the Pong of digital music," referring to the elemental video game from the '70s

 

 

 

pistevw oti tha afisei xiliometra pisw tin apple an sindiasei ola afta me kali timi....

http://image.com.com/mp3/images/genie_images/story/2006/z/zune02_story.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγάλει κάτι καλό για να ξεκουνηθεί λίγο παραπάνω και η Apple.

 

Από την άλλη, όπως έχουμε πει πολλές φορές (και είναι γενικώς παραδεκτό) , το ότι τα iPod είναι κυρίαρχα δεν οφείλεται ούτε στο ότι είναι τα καλύτερα ή τα πιο φθηνά (γιατί δεν είναι), ούτε στο ότι έχουν τις περισσότερες λειτουργίες (γιατί δεν τις έχουν) ούτε γιατί βγήκαν πρώτα στην αγορά (δεν βγήκαν) ούτε επειδή δεν βγήκαν άλλα καλύτερα στην πορεία (βγήκαν και πολλά μάλιστα).

 

Το μυστικό είναι ότι πρόκειται για ένα καταναλωτικό προϊόν φτιαγμένο ώστε να απευθύνεται στις μάζες που δεν νοιάζονται για υπολογιστές και ρυθμίσεις κλπ. Κοινώς τοστιέρα. Με τη διαφορά ότι φρόντισαν το σημαντικότερο σημείο: την επικοινωνία μαζί του, ώστε αυτή να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη. Και πέραν από τα ελάχιστα προβλήματα που παρουσιάζονται μία στο τόσο, δουλεύει ακριβώς όπως σου λένε ότι θα δουλέψει. Όποιος λοιπόν μπορέσει και δώσει ένα user experience τόσο πλήρες όσο της Apple, νομίζω ότι μπορεί να κερδίσει σημαντικό ποσοστό της πίτας.

Link to comment
Share on other sites

παντως η φωτο παραπανω <ξεγελαει> και φαινεται πως το νεο ipod ειναι πιο μικρο..

τεσπα,στερεο ποτε σ ερχεται ακριβως εμαθες?

Link to comment
Share on other sites

παντως στην φωτο παραπανω φαινεται σχετικα πιο μικρο το νεο ipod..

τεσπα,στερεο ποτε σου ρχεται ακριβως το νεο ipod?και ποτε ερχετε ελλαδα?

σε ποιο χρωμα & ποσα γιγα το πηρες και με τα μεταφορικα ποσο το υπολογιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ασημένιο στα 2 και το μαύρο στα 8, ένα για μένα και ένα για έναν φίλο μου, τώρα ποιό θα κρατήσω θα δείξει! Υπολογίζω ότι μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα τα λάβω. Μεταφορικά μέσα στην Αγγλία είναι δωρεάν από το AppleStore (το οποίο ΔΕΧΕΤΑΙ παραγγελίες από την Ελλάδα με τη διαφορά ότι πρέπει η διεύθυνση προορισμού να είναι στην Αγγλία).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...