Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τίποτα για ραδιόφωνο εκτός εάν μου διέφυγε κάτι από τις τελευταίες 3-4 σελίδες...

 

Λοιπόν ένα μαύρο iPod 30GB θα αγοραστεί αμά τη εμφανίσει του στην Ελλάδα.

 

Τα nano μοιάζουν πολύ με τα mini, όπως λέει ο Kostakiss έχουν πιο στρογγυλεμένες γωνίες. Μ' αρέσει περισσότερο το δικό μου είναι η αλήθεια. Θετικό πάντως που το μέγεθος έμεινε το ίδιο, αυξήθηκε η χωρητικότητα και πλέον κατασκευάζονται από αλουμίνιο.

 

Όσο για το shuffle είναι πραγματικά υπέροχο, ίσως χτυπήσω και ένα τέτοιο!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως έλεγε κι ο παππούς μου μάπα το καρπούζι :confused:

 

Όσοι περίμεναν κάτι συναρπαστικό απλά απογοητεύτηκαν.

Προσωπικά δεν θεωρώ καν είδηση την αύξηση της χωριτικότητας ενός μοντέλου. Είναι το αναμενόμενο κόλπο του μάρκετινγκ, σου δίνουμε τώρα αυτό που θα μπορούσαμε να σου δώσουμε πέρσυ, αλλά πρέπει να το ξαναπληρώσεις. Του χρόνου θα ξανακάνουμε το ίδιο κόλπο.

Από καινοτομίες, ιδέες, λειτουργίες, τίποτα. Στα θετικά οι βελτιώσεις του iTunes.

 

 

Προσωπικά πάντα θεωρούσα το ipod mini ως ένα από τα ομορφότερα gadgets που έχουμε δει. Μιλάω για το design του, όχι για τις λειτουργείες του.

Στα ίδια χαρακτηριστικά θα έπρεπε να συνεχίσει και το nano, όχι τόσο στα χρώματα όσο στη μεταλική κατασκευή. Η πρώτη -πλέον- γενιά nano ηταν κάτω του μετρίου, αναφέρομαι πάντα στην πλαστικούρα.

Τουλάχιστον ύστερα από ένα χρόνο παρουσιάζουν αυτό που δεν παρουσίασαν πέρσυ.

 

 

Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καμιά εταιρεία δεν παρουσιάζει μοντέλα με μεγάλες χωρητικότητες?

Μοναδική εξαίρεση το περσυνο μοντέλο των 100GB από την Archos.

Δηλαδή πρέπει να περιμένουμε κάθε χρόνο για να προσθέσουν 10 γίγα?

 

Να'μαστε καλά μέχρι του χρόνου :lol:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπως έλεγε κι ο παππούς μου μάπα το καρπούζι :confused:

 

Όσοι περίμεναν κάτι συναρπαστικό απλά απογοητεύτηκαν.

Προσωπικά δεν θεωρώ καν είδηση την αύξηση της χωριτικότητας ενός μοντέλου. Είναι το αναμενόμενο κόλπο του μάρκετινγκ, σου δίνουμε τώρα αυτό που θα μπορούσαμε να σου δώσουμε πέρσυ, αλλά πρέπει να το ξαναπληρώσεις. Του χρόνου θα ξανακάνουμε το ίδιο κόλπο.

Από καινοτομίες, ιδέες, λειτουργίες, τίποτα. Στα θετικά οι βελτιώσεις του iTunes.

 

 

+1

prosopika meta apo orimi skepsi tha perimenw na dw ta modela tis microsoft(zune) na dw times kai reviews kai meta na agorasw kati.thewrw ipervolikh kai epipolea tin agora neou ipod apo tin stigmi pou kaliptomai me to nano mou....

 

prosopika perimena poli perissotera gia simera......

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θεωρώ καν είδηση την αύξηση της χωριτικότητας ενός μοντέλου. Είναι το αναμενόμενο κόλπο του μάρκετινγκ, σου δίνουμε τώρα αυτό που θα μπορούσαμε να σου δώσουμε πέρσυ, αλλά πρέπει να το ξαναπληρώσεις. Του χρόνου θα ξανακάνουμε το ίδιο κόλπο.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα περυσινά νανο ήταν από τα πρώτα που χρησιμοποιούσαν μνήμες Flash σε τέτοιες χωρητικότητες. Οι 8άρες που φοράει το νέο nano δεν έχουν ούτε ένα μήνα που παρουσιάστηκαν. Δεν μπορούσαν να σου δώσουν πέρυσι 8 Giga σε flash σε αυτό το μέγεθος. Επιπλέον ήδη υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν τα nano που ήδη έχουν. Δεν πάει να πει ότι επειδή αποκτούσαν γρατζουνιές ήταν και άχρηστα ή μαρκετίστικο κόλπο. Ακόμα και τώρα είναι από τα μικρότερα mp3 players με τέτοιες δυνατότητες, πόσο μάλλον πέρυσι.

 

Επίσης για μένα το σημαντικό δεν είναι το ότι δεν έχει κάποια συγκλονιστική νέα λειτουργία (άλλωστε αν το σκεφτείς και δεις τις προσθήκες που προσέθεταν από αναβάθμιση σε αναβάθμιση, μόνο την έγχρωμη οθόνη μπορείς να πεις 'συγκλονιστική') αλλά ότι το αν πιάσει το θέμα 'ταινίες' (διότι το 'παιχνίδια' θα πιάσει) και έχουμε κάτι αντίστοιχο με αυτό που συνέβη με τη μουσική, τότε πολλά πράγματα μπορεί να είναι τελείως διαφορετικά σε 2-3 χρόνια.

 

(Αν και συμφωνώ σε κάποια σημεία μαζί σου, πχ το μεγάλο iPod δεν το βλέπω να ζει για πολύ ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Το ότι ζούμε στην Ελλάδα και δεν έχουμε τη δυνατότητα να απολαμβάνουμε όλες του τις δυνατότητες δε σημαίνει ότι δεν είναι καλές. Δε μου φαίνεται μικρό πράγμα πχ να μπορείς την ημέρα που βγαίνει μια ταινία στο σινεμά εσύ να τη δεις στο σπίτι σου με την ίδια (ή και μικρότερη) τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Τα περυσινά νανο ήταν από τα πρώτα που χρησιμοποιούσαν μνήμες Flash σε τέτοιες χωρητικότητες. Οι 8άρες που φοράει το νέο nano δεν έχουν ούτε ένα μήνα που παρουσιάστηκαν. Δεν μπορούσαν να σου δώσουν πέρυσι 8 Giga σε flash σε αυτό το μέγεθος. Επιπλέον ήδη υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν τα nano που ήδη έχουν. Δεν πάει να πει ότι επειδή αποκτούσαν γρατζουνιές ήταν και άχρηστα ή μαρκετίστικο κόλπο. Ακόμα και τώρα είναι από τα μικρότερα mp3 players με τέτοιες δυνατότητες, πόσο μάλλον πέρυσι.

.

 

 

Ξαναδιευκρινίζω ότι αναφέρομαι στην ποιότητα κατασκευής των πρώτων nano.

Σαν μέγεθος και flash μνήμη δεν το συζητάμε. Τα συζητήσαμε πέρσυ :p.

 

Να σημειώσω μόνο ότι το σχόλιό μου για την ποσότητα της μνήμης αφορά τα μεγάλα ipod, στο προηγούμενο ποστ μου δεν το έγραψα καθαρά. Δεν γινόταν να αναφέρομαι στα nano για τον λόγο που πολύ σωστά γράφεις.

Thanx γιατί θα υπήρχε παρανόηση.

 

 

 

υγ: ελπίζω να μην υπάρχουν έδω άρρωστοι που θα πάνε να αγοράσουν καινούργιο mp3 player επειδή απέκτησε μία γρατζουνιά αυτό που ήδη έχουν :chair:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πως όχι. Προσωπικά θα αγοράσω ένα από τα νέα 30GB/80GB (αλήθεια υπάρχει ανανεωμένο και 60άρι;), γιατί ακριβώς το nano μου δεν με καλύπτει, από πλευράς χωρητικότητας...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Aν και ποτέ δεν θα έπαιρνα shuffle -δεν με καλύπτει η συγκεκριμένη ιδέα- το καινούριο είναι πολύ ωραίο και με πρακτικότατο κλιπάκι.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πολυπόθητο ραδιόφωνο δεν θα συμπεριληφθεί στα νέα Ipod πράγμα

άκρως απογοητευτικό για μένα τουλάχιστον.

 

Καμία αλλαγή στην ποιότητα κατασκευής των Ipod 30 & 80 GB το κλασσικό

πλέον γυαλιστερό 'μάπα' υλικό της Apple και ακόμα χειρότερο της Creative

με το ZVM.

 

Τα νέα Ipod nano σίγουρα αξίζουν την προσοχή μας, μιας και είναι πλέον

αλουμινένια και προσφέρουν τον καταπληκτικό ήχο της Apple.

 

Μάλλον και φέτος με το Iriver μου (με custom EQ & SRS WOW) με βλέπω μιας και το Zune σύμφωνα με τις τελευταίες φωτογραφίες που δημοσιοποιήθηκαν θα είναι τεράστιο αν και σκέφτηκαν να βάλουν ραδιόφωνο σε αντίθεση με την Apple.

 

Και απορώ είναι τόσο δύσκολο να βάλει ένα ραδιοφωνικό δέκτη στα Ipod η Apple;;; Πόσο πια θα ανεβεί το κόστος παραγωγής;

 

Θα συμφωνήσω επομένως με τον Muck Smith.:)

 

ΥΣ1: Αν γρατσουνιστεί το Ipod το τρίβεις με Brasso!:lol:

 

ΥΣ2: Σήμερα είχα μία περιπέτεια με το H10, μου έπεσε στην λεκάνη της τουαλέτας ευτυχώς με την silicon θήκη του και έτσι δεν μπήκαν πολλά νερά μέσα. Κατευθείαν έντρομος έτρεξα να πάρω το μπιστολάκι να στο στεγνώσω έβγαλα μπαταρία έφερα τα μέσα έξω και τελικά αφού το στέγνωσα του έβαλα και οινόπνευμα για να το απολυμάνω και από εκείνη την στιγμή δουλεύει κανονικότατα. Και τι δεν έχει περάσει…

Ένα από τα καλύτερα mp3 players της αγοράς! :up:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη τα παραλέμε..

το Η10 κατ'εμέ είναι ένα απο τα χειρότερα της κατηγορίας του.

Το πήρα πίσω και περιμένω να δω τι παίζει με την εγγύηση.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

To Zuma λοιπόν είναι super.

Και το PacMan είναι... συγκίνησις

:)

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοχλιαρή η conference κατά την γνώμη μου (με εξαίρεση το νέο Itunes, που με το artwork downloading μου λύνει τα χέρια πραγματικά), περίμενα να ανακοινωθεί κάτι πιο "ριζοσπαστικό".

 

 

PS: Μάλλον το Itunes Store πρέπει να έχει πάθει ένα μικρό ψυχικό τραλαλά από τους πολλούς χρήστες γιατί κάθε λίγο και λιγάκι σταματάει να δουλεύει :ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Και απορώ είναι τόσο δύσκολο να βάλει ένα ραδιοφωνικό δέκτη στα Ipod η Apple;;; Πόσο πια θα ανεβεί το κόστος παραγωγής;

 

Το είπαμε τόσες φορές. Οι χρήστες των iPods δεν επιθυμούν ραδιόφωνο, οπότε γιατί να το προσθέσει η Apple; Για να ανεβάσει το ποσοστό της 3-5% πιο πάνω; Δεν νομίζω ότι το επιζητεί η εταιρεία.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Θελω κι εγω ενα μικρουλι shuffle!Μιλαμε για κολλημα το πιτσιρικακι!Κι απ'οτι βλεπω απο τιμες σιγουρα θα παρω ενα!:D :happy:
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η όλη ιστορία μου θυμίζει τελείως το τι είχε γίνει με τα iPod τέταρτης γενιάς, που βγήκαν τα έγχρωμα, μετά τους άλλαξε χωρητικότητες και έβαλε 2-3 χαρακτηριστικά και σε 2-3 μήνες τσουπ, πάνε.

Επίσης το ότι έχει χαμηλώσει τις τιμές δεν είναι τυχαίο.

Νομίζω ότι αυτή ήταν η κίνηση 'βάζω δαχτυλάκι στο νερό' να δω πως πάει και ότι σύντομα=πριν τα χριστούγεννα ή αμέσως μετά θα δούμε ένα τελείως νέο προϊόν που θα είναι το top της σειράς και από δυνατότητες και από τιμές. Βέβαια αν ήξερα τι έλεγα δε θα ήμουν εδώ αλλά στην California.

 

BTW, τελικά τα νέα νανο είναι λίιιιγο πιο λεπτά από τα προηγούμενα. Δίπλα στο mini όμως μου πιάνεται η καρδιά :)

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

no radio για αλλη μια φορα,ωραια παντως τα νεα nano αντε να τα δουμε κι απο κοντα αν και δεν νομιζω οτι βλεπω κατι που να με κανει να αλλαξω ευκολα το ipod μου,αλλα καλυτερα να τα δω πρωτα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το iTunes πολύ μου αρέσει!:)

Μένει τώρα να δούμε πότε θα έρθουν Ελλάδα τα νέα iPod.Σε πρώτη φάση θα πάρω το nano και βλέπουμε.

Δεν θα πάρω και το 80αρι,γιατί αν βγει η πρόβλεψη του stereo,θα τραβάω τα μαλλιά της κεφαλής μου :blink:

Άλλωστε,κι εμένα μου φαίνεται πιθανό να ανακοινωθεί κάτι καινούριο προσεχώς...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Εγώ (και το μισό internet) το βλέπω για αρχές του 2007, μαζί με το πράγμα εκείνο για video streaming που έδειξε χθες (όποιος έχει το Airport Express και το AirTunes μπορεί να φανταστεί τι σημαίνει να επεκταθεί το streaming και στο video). Από την άλλη αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι είναι αν θα αφήσει την ακατονόμαστη να αλωνίσει αμέσως πριν τις διακοπές.
Link to comment
Share on other sites

egw pistevw oti diskola tha afisei h apple tin microsoft me to zune na pezei monh ths....

kai eidika tin periodo diakopwn pou apomonh ths einai to 40% twn sinolikwn polisewn....

Link to comment
Share on other sites

εγω σκευτομαι να δοσω το ipod μου σε ενα φιλο και μετα με τα λευτα που θα παρω + και κατι παραπανω λεω να παρω το καινουργιο..σχεδικαστικα μπορει να ειναι λιγοτερο ομορφο αλλα εγω ποτε δεν το χω βγαλει το δικο μου απο την silicon case οποτε δεν θα το πολυπαρατηρησω ουτε την εμφανιση ουτε τις γρατζουνιες(που δεν εχει ουτε μιση)..θα δω διαφορα ομως στην αυτονομια και <ελπιζω> σε εναν καλυτερο ηχο,με τα νεα ακουστικα οπως λεει..:)

αρχες 2007 ομως ε?ποιος περιμενει μεχρι τοτε?:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα: και το ασημένιο και το μαύρο. Είναι ήδη στο δρόμο για εδώ, τα περιμένω αρχές της επόμενης εβδομάδας.

 

Τι ξέφυγε στον υπάλληλο της Apple που ήταν στο τηλέφωνο (και μετά το μάζεψε);;;;

"Έχει και σε άλλα χρώματα των 8 Giga;"

(επί λέξη) "I am afraid not yet."

"YET; Does this mean that the 8G model will be available in other colours too?"

"Yes, we have had many requests about this and I am sure they will be."

"Can you say when?"

"I think really soon".

Α ΜΕ ΣΩΣ πρόσθεσε

"But do not take my word for it, right now the only colour available is black and it may be one or two years before we see any new iPod models, that was only my guess".

 

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας!

Link to comment
Share on other sites

ερχετε αρχες εβδομαδας το νεο ipod σε μαυρο κ ασιμη?

-κατι ασχετο για το υπολοιπο,αλλα το χρωμα δεν με προβληματιζει πολυ-

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από αρκετή σκέψη αποφάσισα: και το ασημένιο και το μαύρο. Είναι ήδη στο δρόμο για εδώ, τα περιμένω αρχές της επόμενης εβδομάδας.

 

Τι ξέφυγε στον υπάλληλο της Apple που ήταν στο τηλέφωνο (και μετά το μάζεψε);;;;

"Έχει και σε άλλα χρώματα των 8 Giga;"

(επί λέξη) "I am afraid not yet."

"YET; Does this mean that the 8G model will be available in other colours too?"

"Yes, we have had many requests about this and I am sure they will be."

"Can you say when?"

"I think really soon".

Α ΜΕ ΣΩΣ πρόσθεσε

"But do not take my word for it, right now the only colour available is black and it may be one or two years before we see any new iPod models, that was only my guess".

 

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας!

 

apo pou to parigiles????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...