Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα μια φορά μου ζήτησε προμήθεια, όταν πήγα να αγοράσω κάτι, και είχα ξεχάσει να φορτίσω, και μου έβγαλε μήνυμα να φορτίσω την κάρτα για να ολοκληρωθεί η αγορά. Έτσι έκανα ακύρωση, την φόρτισα χωρίς έξοδα και μετά προχώρησα σε αγορά. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ερώτηση: Από Viva Wallet σε Revolut (με top up στη revolut της viva wallet κάρτας προσωπικού λογαριασμού) υπάρχει χρέωση προμήθειας;

στη Revolut πιστεύω δεν θα έχει. στην viva wallet ομως; απο τη στιγμή που δεν ειναι συναλλαγή με δικο τους pos;

Edited by Potterakos
more info
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει άλλος τρόπος μεταφοράς σε viva wallet (προσωπικός λογαριασμός) εκτός από τραπεζική μεταφορά;; πχ με top up κάρτας άλλης τράπεζας;; δεν βρίσκω κάτι και μου κάνει εντύπωση η αλήθεια είναι... 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, thansof_7 said:

Υπάρχει άλλος τρόπος μεταφοράς σε viva wallet (προσωπικός λογαριασμός) εκτός από τραπεζική μεταφορά;; πχ με top up κάρτας άλλης τράπεζας;; δεν βρίσκω κάτι και μου κάνει εντύπωση η αλήθεια είναι... 

Θάνο, αν έχεις Revolut μπορείς απο Revolut σε προσωπικό viva wallet μέσω iban (τραπεζικη μεταφορα) να βάλεις δωρεάν χρημάτα στην viva wallet. κ ο λογος είναι γιατι η viva δεχεται χωρίς περιορισμους εισερχομενα εμβασματα.

Δεν έχω επιχείρησει να τα βγάλω ποτε απο viva wallet προς revolut. αυτό ρωτάω αν το χει δοκιμασει καποιος κ αν ειναι δωρεαν μεσω top up της revolut με χρηση της viva wallet καρτας.

 

 

Edited by Potterakos
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Potterakos said:

Θάνο, αν έχεις Revolut μπορείς απο Revolut σε προσωπικό viva wallet μέσω iban (τραπεζικη μεταφορα) να βάλεις δωρεάν χρημάτα στην viva wallet. κ ο λογος είναι γιατι η viva δεχεται χωρίς περιορισμους εισερχομενα εμβασματα.

Δεν έχω επιχείρησει να τα βγάλω ποτε απο viva wallet προς revolut. αυτό ρωτάω αν το χει δοκιμασει καποιος κ αν ειναι δωρεαν μεσω top up της revolut με χρηση της viva wallet καρτας.

 

 

Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Με αυτό τον τρόπο γνωρίζεις αν φαίνονται κατευθείαν τα χρήματα στην viva ή κάνει 2-3 μέρες να φανούν;; 

Όσο για αυτό που ρωτάς κι εγώ δεν το έχω δοκιμάσει.. Έχω κάνει όμως top up την Revolut με κάρτα payzy χωρίς καμία προμήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, thansof_7 said:

Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Με αυτό τον τρόπο γνωρίζεις αν φαίνονται κατευθείαν τα χρήματα στην viva ή κάνει 2-3 μέρες να φανούν;; 

Όσο για αυτό που ρωτάς κι εγώ δεν το έχω δοκιμάσει.. Έχω κάνει όμως top up την Revolut με κάρτα payzy χωρίς καμία προμήθεια. 

Συνήθως πιστώνται άμεσα σε δευτερόλεπτα. Μια φορά μου αργησαν περιπου 15 λεπτά. Αν εισαι απο ios θα κοιτάς στη Revolut αν γράφει υποσημείωση Usually in seconds. (δεν ειμαι σίγουρος αν εμφανιζεται αυτη η ενδειξη και σε android). Αν σου γραφει will sent be sent on monday, τοτε καλυτερα περιμενε να εμφανισει το usually in seconds (πχ αν ειναι καποιο σκ).

5 ώρες πριν, Potterakos said:

Ερώτηση: Από Viva Wallet σε Revolut (με top up στη revolut της viva wallet κάρτας προσωπικού λογαριασμού) υπάρχει χρέωση προμήθειας;

δοκιμασα κι εκανα top up στη Revolut με apple pay και χρήση της προσωπικής viva wallet. δεν υπήρξε προμηθεια (για νορμαλ ποσο 50ευρω). άρα κ κατευθειαν την προσωπική καρτα viva να εβαζα για top up υποθετω παλι δεν θα ειχα προμηθεια. οποτε κομπλε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/2/2023 at 11:37 ΠΜ, alfeios said:

Εχω ενεργοποιήσει το Viber pay από τις πρωτες μερες λειτουργίας του. Εχω κανει την αρχική ταυτοποιηση κι εχω φορτωσει χρηματα από καρτες. τα εχω στειλει σε αλλους ή σε τραπεζικο μου λογαριασμό. Ξαφνικά παρουσιαστηκε το παρακατω μηνυμα (φωτογραφία 1) 

Κανοντας κλικ εκει, ανοιγει η φόρμα που βλέπετε στην φωτογραφία 2 αλλα πατωντας πανω στα πεδια που ειναι για συμπλήρωση δεν εμφανιζεται το πληκτρολόγιο και δεν μπορω να γραψω

Υπάρχει καποια λύση;

 

Screenshot_2023-02-12-11-06-00-076_com.viber.voip.jpg

Screenshot_2023-02-12-11-06-31-063_com.viber.voip.jpg

πως ενεργοποιουμε το viber pay; εβαλα και την τελευταια εκδοση και δεν εμφανιζεται το εικονιδιο κατω, ξερει κανεις;

εχω κατι λεφτα στο viber out και θελω να τα σηκωσω, θα μπορω;

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, patrickdrd said:

πως ενεργοποιουμε το viber pay; εβαλα και την τελευταια εκδοση και δεν εμφανιζεται το εικονιδιο κατω, ξερει κανεις;

εχω κατι λεφτα στο viber out και θελω να τα σηκωσω, θα μπορω;

Από το Viber Out όχι.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, patrickdrd said:

πως ενεργοποιουμε το viber pay; εβαλα και την τελευταια εκδοση και δεν εμφανιζεται το εικονιδιο κατω, ξερει κανεις;

εχω κατι λεφτα στο viber out και θελω να τα σηκωσω, θα μπορω;

Απο το viber out ? Μονο να τα καταναλωσεις μπορεις. Τοσα πολλα ειναι ; Πώς μπηκαν εκει ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ε, εγώ τα έβαλα, κι επειδή έχει περάσει καιρός δεν τα δίνουν, τελοσπαντων οκ ας μείνουν εκεί, ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.
Επειδή οι γνώσεις μου σταματάνε στη revolut όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Φίλος 19 ετών έβγαλε αρκετά λεφτά από online καζίνο. Αν τα μεταφέρει σε ελληνικό λογαριασμό θα έχει θέμα με την εφορία γτ ουσιαστικά δεν εργάζεται full time κ δεν έχει εισοδήματα. Πώς μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κ ίσως κ να κάνει αναλήψεις? Skril κ n26 έχουν συνεργασία με ελληνικές τράπεζες?
Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xarispgs said:

Καλημέρα παιδιά.
Επειδή οι γνώσεις μου σταματάνε στη revolut όποιος μπορεί ας βοηθήσει.
Φίλος 19 ετών έβγαλε αρκετά λεφτά από online καζίνο. Αν τα μεταφέρει σε ελληνικό λογαριασμό θα έχει θέμα με την εφορία γτ ουσιαστικά δεν εργάζεται full time κ δεν έχει εισοδήματα. Πώς μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κ ίσως κ να κάνει αναλήψεις? Skril κ n26 έχουν συνεργασία με ελληνικές τράπεζες?
Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ.

Ας ξεκινήσουμε από το 19 ετών σε online καζίνο που το limit είναι 21 ετών. Οπότε αν έχει ανοίξει account στο όνομα του δεν θα μπορέσει να πάρει τα χρήματα. Τώρα Skrill και N26 δεν έχουν συνεργασία. Μπορείς να βγάλεις χρήματα από οποιοδήποτε ΑΤΜ με την κάρτα τους φυσικά με την ανάλογη χρέωση (3 - 4 ευρώ + την προμήθεια του εκδότη της κάρτας)

Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από το 19 ετών σε online καζίνο που το limit είναι 21 ετών. Οπότε αν έχει ανοίξει account στο όνομα του δεν θα μπορέσει να πάρει τα χρήματα. Τώρα Skrill και N26 δεν έχουν συνεργασία. Μπορείς να βγάλεις χρήματα από οποιοδήποτε ΑΤΜ με την κάρτα τους φυσικά με την ανάλογη χρέωση (3 - 4 ευρώ + την προμήθεια του εκδότη της κάρτας)
Έχεις δίκιο. Δε διευκρίνισα ότι το καζίνο δεν είναι ελληνικό. Ο λογαριασμός είναι στο όνομα του αλλά δεν ήθελε στοιχεία ταυτοποίησης, ηλικία κτλ. Παρόλα αυτά, που δεν ακούγεται αξιόπιστο, έχει κάνει ήδη ανάληψη ένα ποσό από τα κέρδη σε ελληνική τράπεζα. Απλά αν τα μεταφέρει όλα ίσως να μπερδέψει. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

Στην Revolut υπάρχει δυνατότητα να κάνουνε reactivate έναν λογαριασμό μας που έχει κλείσει πρόσφατα ;

Link to comment
Share on other sites

Στην Revolut υπάρχει δυνατότητα να κάνουνε reactivate έναν λογαριασμό μας που έχει κλείσει πρόσφατα ;
Θα λέει στο μέιλ που έστειλαν,λογικά οχι

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε Revolut ποιο πρόγραμμα έχει interest rate;
Μου έλεγε ένας φίλος από Αγγλία κάτι για 2.7%.
Νομίζω με Μέταλ, αλλά μήπως είναι και σε άλλο πρόγραμμα;


Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, junglist said:

Σε Revolut ποιο πρόγραμμα έχει interest rate;
Μου έλεγε ένας φίλος από Αγγλία κάτι για 2.7%.
Νομίζω με Μέταλ, αλλά μήπως είναι και σε άλλο πρόγραμμα;


Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Ειναι για λογαριασμους της Revolut UK οχι της Λιθουανιας που εχουμε εμεις στην Ευρωπη.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2023 at 9:45 ΠΜ, stathis123 said:

Ειναι για λογαριασμους της Revolut UK οχι της Λιθουανιας που εχουμε εμεις στην Ευρωπη.

Την Trade Republic την ξέρεις;

Γερμανική online τράπεζα και δίνει σταθερό 2% επιτόκιο.

Έχω στείλει κάποια χρήματα και περιμένω να δω πώς θα πάει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, junglist said:

Την Trade Republic την ξέρεις;

Γερμανική online τράπεζα και δίνει σταθερό 2% επιτόκιο.

Έχω στείλει κάποια χρήματα και περιμένω να δω πώς θα πάει.

Ναι την ξερω, δεν ειναι ομως τραπεζα αλλα επενδυτικη (που ειναι καλυτερο για τα χρηματα μας). Σιγουρα στο μελλον θα την χρησιμοποιησω αλλα προς το παρον με καλυπτει η f24 με 2,5% στο ευρω και 3% στο δολλαριο 
 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Apple Card άνοιξε από χθες στην Αμερική με 4.15% ετήσιο επιτόκιο!! 

Εμείς εδώ παλεύουμε ακόμη με τα σχεδόν 0%.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2023 at 9:33 ΠΜ, stathis123 said:

Ναι την ξερω, δεν ειναι ομως τραπεζα αλλα επενδυτικη (που ειναι καλυτερο για τα χρηματα μας). Σιγουρα στο μελλον θα την χρησιμοποιησω αλλα προς το παρον με καλυπτει η f24 με 2,5% στο ευρω και 3% στο δολλαριο 
 

Ωπ ωραίος, ακουστά την έχω.

Δε μου λες το επιτόκιο στη freedom μπαίνει μια φορά τον χρόνο;

Αυτή δεν είναι με έδρα στην Κύπρο;

Και για να βγάλεις κάποια χρήματα δεν έχει χρεώσεις;

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ωραίος, ακουστά την έχω.
Δε μου λες το επιτόκιο στη freedom μπαίνει μια φορά τον χρόνο;
Αυτή δεν είναι με έδρα στην Κύπρο;
Και για να βγάλεις κάποια χρήματα δεν έχει χρεώσεις;

Νομίζω μπαίνει μηνιαία το ποσό που αναλογεί στο 2,5 του έτους


Sent from my iPad using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, junglist said:

Ωπ ωραίος, ακουστά την έχω.

Δε μου λες το επιτόκιο στη freedom μπαίνει μια φορά τον χρόνο;

Αυτή δεν είναι με έδρα στην Κύπρο;

Και για να βγάλεις κάποια χρήματα δεν έχει χρεώσεις;

Ο τοκισμος μπαινει καθημερινα ΔΕ-ΠΑ με αναγωγη στο ετος. Ναι στην Κυπρο.
Εχει χρεωση στο να βγαλεις χρηματα και νομιζω ειναι 7 ευρω το εμβασμα. Πλεον ομως θελει να δεις το προγραμμα χρεωσεων γιατι οι παλιοι εχουμε ενα που ειχε πολλα δωρεαν το οποιο καταργηθηκε και δεν ξερω τι εχει αλλαξει και επισης ακουγεται ενα χρονο τωρα οτι θα βγαλει χρεωστικη καρτα για να κανεις αγορες τουλαχιστον με αυτο το υπολοιπο αντι να το βαζεις σε τραπεζα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis123 said:

Ο τοκισμος μπαινει καθημερινα ΔΕ-ΠΑ με αναγωγη στο ετος. Ναι στην Κυπρο.
Εχει χρεωση στο να βγαλεις χρηματα και νομιζω ειναι 7 ευρω το εμβασμα. Πλεον ομως θελει να δεις το προγραμμα χρεωσεων γιατι οι παλιοι εχουμε ενα που ειχε πολλα δωρεαν το οποιο καταργηθηκε και δεν ξερω τι εχει αλλαξει και επισης ακουγεται ενα χρονο τωρα οτι θα βγαλει χρεωστικη καρτα για να κανεις αγορες τουλαχιστον με αυτο το υπολοιπο αντι να το βαζεις σε τραπεζα.

Τι εννοείς με αυτό το τελευταίο;

Ποιο υπόλοιπο να βάζεις στην τράπεζα;

9 ώρες πριν, Dpan9 said:


Νομίζω μπαίνει μηνιαία το ποσό που αναλογεί στο 2,5 του έτους


Sent from my iPad using Tapatalk

Ωραία.

Τους έστειλα χτες μήνυμα στο WhatsApp και ακόμα δεν πήρα απάντηση.

Τόσο αργό είναι το support τους;

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, junglist said:

Τι εννοείς με αυτό το τελευταίο;

Ποιο υπόλοιπο να βάζεις στην τράπεζα;

Ωραία.

Τους έστειλα χτες μήνυμα στο WhatsApp και ακόμα δεν πήρα απάντηση.

Τόσο αργό είναι το support τους;

Το υπολοιπο που εχεις στειλει και τοκιζεται με 2,5% ημερησιως με ετησια αναγωγη.
Δεν χρειαζεται να μιλησεις με το support τα λενε ξεκαθαρα εδω https://freedom24.com/d-saving-account-eur/?msclkid=a7509e79480511451918fa47719c350a&ref=mc_bing_f24_en_423516923_MC_Freedom24_EN&utm_campaign=mc_bing_f24_en_423516923_MC_Freedom24_EN&utm_source=bing&utm_medium=search&utm_term=c_freedom24&utm_content=1319415430594822_&msclkid=a7509e79480511451918fa47719c350a

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...