Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρεώνει ναι. Τουλάχιστον στο free πρόγραμμα. Για το premium δεν γνωρίζω.


Εγω ελεγα οτι κατα λαθος πληρωσα με Revolut, εκανα το GBiT να χρεωσει την καρτα της Αλφα. Και στο Revolut ακομη δεν πιστωθηκε το ποσό.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες


Εγω ελεγα οτι κατα λαθος πληρωσα με Revolut, εκανα το GBiT να χρεωσει την καρτα της Αλφα. Και στο Revolut ακομη δεν πιστωθηκε το ποσό.
Α οκ. Σε περίπτωση πάντως που η κοσμοτε με είχε χρεώσει 2 φορές με κάρτα curve και η curve δέχτηκε να μου τα πίστωσει, τα χρήματα φάνηκαν εκείνη τη στιγμή στην eurobank. Για revolut και GBIT δεν ξέρω πόσες μέρες κάνει γιατί έχω κάνει μόνο το αντίθετο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φορτώνει σωστά η εφαρμογή της Curve. Ούτε το push notification ήρθε για να εγκρίνω συναλλαγή και το έκανα με SMS. Αντιμετωπίζει κανείς αλλος πρόβλημα στο να δει τις συνδεδεμένες κάρτες στο Curve app?

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φορτώνει σωστά η εφαρμογή της Curve. Ούτε το push notification ήρθε για να εγκρίνω συναλλαγή και το έκανα με SMS. Αντιμετωπίζει κανείς αλλος πρόβλημα στο να δει τις συνδεδεμένες κάρτες στο Curve app?
Ναι εγώ. Μόλις κλείσω το παράθυρο αυτό εμφανίζει τις κάρτες κανονικά. c14e690a0245d16f64aacbbeba5cdcd3.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την revolut. Μου είπε ένας φίλος ότι επειδή ήρθε η revolut στην Ελλάδα, πλέον ότι λεφτά έχουμε μέσα φαίνονται στο κράτος ενώ πιο πριν γνώριζα ότι όσοι έχουν κάτω από 10.000 στην revolut το Ελληνικό κράτος δεν μπορεί να πάρει στοιχεία από την revolut. Ξέρετε τι ισχύει; Εάν όντως φαίνονται τα χρήματα στο Ελληνικό κράτος στην revolut, μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια άλλη τράπεζα που να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Για να μην παρεξηγηθω να πω ότι λόγο σοβαρών οικονομικών προβλημάτων έφυγα Ναυτικός τον τελευταίο χρόνο αλλά δεν με ασφαλίζουν οπότε τα λεφτά που μου δίνουν δεν φαίνονται. Προσπαθώ να βρω άλλη εταιρεία για να έχω και τα ένσημα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος αν θέλει τα βρίσκει όλα ακόμα και λογαριασμό στην αφρικανική ζούγκλα να ανοίξεις....σου μιλάω εκ πείρας.....

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HEO said:

Το κράτος αν θέλει τα βρίσκει όλα ακόμα και λογαριασμό στην αφρικανική ζούγκλα να ανοίξεις....σου μιλάω εκ πείρας.....

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Ναι έχεις δίκιο και καταλαβαίνω τι λες. Αλλά φαντάζομαι ότι σε ψάχνουν όσο δεν παει σε περίπτωση που απασχολείς ή υπάρχουν υποψίες για κάτι. Εγώ ο κακομοίρης δουλειά έψαχνα... Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ ένας απλός μισθωτός είμαι με πέντε δεκάρες στην μπαντα ....

....αλλά κάποια στιγμή τους μπήκα στο μάτι και με ταλαιπώρησαν πολύ καθότι δεν είμαι του κόμματος σαν τον Γκρουεζα στην ταινία.... .

Τεσπά, μεγάλη ιστορία

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites



Καλημέρα στην παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την revolut. Μου είπε ένας φίλος ότι επειδή ήρθε η revolut στην Ελλάδα, πλέον ότι λεφτά έχουμε μέσα φαίνονται στο κράτος ενώ πιο πριν γνώριζα ότι όσοι έχουν κάτω από 10.000 στην revolut το Ελληνικό κράτος δεν μπορεί να πάρει στοιχεία από την revolut. Ξέρετε τι ισχύει; Εάν όντως φαίνονται τα χρήματα στο Ελληνικό κράτος στην revolut, μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια άλλη τράπεζα που να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Για να μην παρεξηγηθω να πω ότι λόγο σοβαρών οικονομικών προβλημάτων έφυγα Ναυτικός τον τελευταίο χρόνο αλλά δεν με ασφαλίζουν οπότε τα λεφτά που μου δίνουν δεν φαίνονται. Προσπαθώ να βρω άλλη εταιρεία για να έχω και τα ένσημα μου. 


Μου ακούγεται λίγο ράδιο αρβύλα η ιστορία όλη αυτή με τα 10000 όριο κλπ.
Η Revolut έχει τραπεζική άδεια από Λιθουανία οπότε αν χρειαστεί έχει φουλ επικοινωνία με Άλλες τράπεζες.
Δεν παρέχει καμία απόκρυψη.

Αν τόσο σε καίει να μην φαίνονται τα χρήματα σου για θέμα φόρων, πήγαινε στην Κύπρο που έχει αφορολόγητο 19500€ ή να πληρώνεσαι σε crypto.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, junglist said:


 

 


Μου ακούγεται λίγο ράδιο αρβύλα η ιστορία όλη αυτή με τα 10000 όριο κλπ.
Η Revolut έχει τραπεζική άδεια από Λιθουανία οπότε αν χρειαστεί έχει φουλ επικοινωνία με Άλλες τράπεζες.
Δεν παρέχει καμία απόκρυψη.

Αν τόσο σε καίει να μην φαίνονται τα χρήματα σου για θέμα φόρων, πήγαινε στην Κύπρο που έχει αφορολόγητο 19500€ ή να πληρώνεσαι σε crypto.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

 

Δεν είχα σκοπό να θέλω κρύψω λεφτά, δεν ήταν αυτός ο στόχος μου. Έτσι βγήκε πιάνοντας με σε μεγάλη ανάγκη οικονομική. Ήδη μιλάω με άλλη εταιρεία να φύγω να έχω και τα ένσημα μου και αυτά στα λέω για να δικαιολογήσω ότι δεν θέλω να φύγω από την χώρα ούτε έχω σκοπό να κρύβομαι από το κράτος. Μια ζωή πλήρωνα τα πάντα και μια ζωή δεν έκρυψα τίποτα. Απλά αυτό που ρώτησα για την revolut είναι μια καθημερινή συζήτηση που κάνουν όλοι σε αυτήν την δουλειά και επειδή ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του είπα να κάνω μια ερώτηση εδώ μπας και μάθω και εγώ τι ισχύει τελικά. Εντελώς φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οι κυπριακές τράπεζες ενημερώνουν το ελληνικό δημόσιο για τις καταθέσεις και κανονικά πρέπει να πληρώνεις φόρους επί των καταθέσεων σου σε αυτές στην ελλαδική εφορία

+
Αν είσαι Ελλαδίτης

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, pazu said:

Δεν είχα σκοπό να θέλω κρύψω λεφτά, δεν ήταν αυτός ο στόχος μου. Έτσι βγήκε πιάνοντας με σε μεγάλη ανάγκη οικονομική. Ήδη μιλάω με άλλη εταιρεία να φύγω να έχω και τα ένσημα μου και αυτά στα λέω για να δικαιολογήσω ότι δεν θέλω να φύγω από την χώρα ούτε έχω σκοπό να κρύβομαι από το κράτος. Μια ζωή πλήρωνα τα πάντα και μια ζωή δεν έκρυψα τίποτα. Απλά αυτό που ρώτησα για την revolut είναι μια καθημερινή συζήτηση που κάνουν όλοι σε αυτήν την δουλειά και επειδή ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του είπα να κάνω μια ερώτηση εδώ μπας και μάθω και εγώ τι ισχύει τελικά. Εντελώς φιλικά πάντα.

 Η ρεβολουτ γράφει πότε και που δίνει στοιχεία. https://help.revolut.com/en-IE/help/more/legal-topics/tax-information/will-revolut-share-my-tax-information-with-anyone

Revolut has an obligation by law to report the year end account balances to local tax authorities in Lithuania annually, or provide information on their request. Revolut does not share your information on an automated basis or directly with tax authorities of other countries, it is the Lithuanian tax authority that’s responsible for collecting and sending this to other local authorities under the Standard for Automatic Exchange of Financial Account Information, developed by the OECD, which represents the international consensus on automatic exchange of financial account information for tax purposes, on a reciprocal basis.

Link to comment
Share on other sites



Παίδες οι κυπριακές τράπεζες ενημερώνουν το ελληνικό δημόσιο για τις καταθέσεις και κανονικά πρέπει να πληρώνεις φόρους επί των καταθέσεων σου σε αυτές στην ελλαδική εφορία

+
Αν είσαι Ελλαδίτης

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk






Μάλλον δεν κατάλαβες.
Δεν πρότεινα την Κύπρο για να κρύψει κάποιος χρήματα, απλά την ανέφερα επειδή έχει υψηλό αφορολόγητο όταν δουλεύεις εκεί.

Και όχι, δεν πληρώνεις φόρους στην ελληνική εφορία, εκτός αν έχεις και άλλες πηγές εισοδήματος στην Ελλάδα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οκ αν δουλεύεις Κύπρο είναι άλλο πράγμα.

Εφορία ο Έλληνας που έχει έντοκους λογαριασμούς πληρώνει από το 1993. Ειινα δηλαδη η φορολογία επί των τόκων. Εκτός βέβαια αν έχεις καταθέσεις που σε αποφέρουν τόκους π.χ ρεβολουτ

Ότιδηποτε τόκο παίρνεις το δηλώνεις και φορολογήσαι με 10%

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το βάζω σε αυτό το θέμα καλύτερα

Αποστολή από Πειραιώς με επιλογή "BEN - Επιθυμώ να επιβαρυνθεί ο δικαιούχος με τα έξοδα όλων των τραπεζών" προς revolut, θα έχει μηδενική χρέωση και για τα δυο μέρη;

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω σε αυτό το θέμα καλύτερα
Αποστολή από Πειραιώς με επιλογή "BEN - Επιθυμώ να επιβαρυνθεί ο δικαιούχος με τα έξοδα όλων των τραπεζών" προς revolut, θα έχει μηδενική χρέωση και για τα δυο μέρη;
Μηδενική χρέωση και για τους δύο από Πειραιώς δεν υπάρχει καμμία περίπτωση

Το ΒΕΝ που γράφεις δεν νομίζω ότι εφαρμόζεται σε χώρες sepa

Θέλεις να στείλεις λεφτά στην ρεβολουυτ χωρίς έξοδα;;;; Βάλε την τραπεζική σου κάρτα στο google pay και φόρτωσε την revolutμε google pay τζαμπα....

,Αν φοβάσαι να βάλεις την κάρτα επειδή έχεις πολλά λεφτά στο λογαριασμό σου άνοιξε δεύτερο τζάμπα βάλε εκεί όσα θέλεις να μεταφέρεις και συνδέσε αυτόν το λογαριασμό στην χρεωστική

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, HEO said:

Μηδενική χρέωση και για τους δύο από Πειραιώς δεν υπάρχει καμμία περίπτωση

Το ΒΕΝ που γράφεις δεν νομίζω ότι εφαρμόζεται σε χώρες sepa

Θέλεις να στείλεις λεφτά στην ρεβολουυτ χωρίς έξοδα;;;; Βάλε την τραπεζική σου κάρτα στο google pay και φόρτωσε την revolutμε google pay τζαμπα....

,Αν φοβάσαι να βάλεις την κάρτα επειδή έχεις πολλά λεφτά στο λογαριασμό σου άνοιξε δεύτερο τζάμπα βάλε εκεί όσα θέλεις να μεταφέρεις και συνδέσε αυτόν το λογαριασμό στην χρεωστική

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Απλά ήθελε κάποιος να μου στείλει λεφτά από Πειραιώς, απλά επειδή δεν πολυχρησιμοποιώ το λογαριασμό στην Πειραιώς σκέφτηκα να μου τα στείλει σε revolut.

Τελικά θα του δώσω λογαριασμό Πειραιώς

 

Υ.Γ.

έχεις απόλυτο δίκιο ότι δε με αφήνει να επιλέξω κάτι άλλο πέρα από SHA όταν δοκίμασα από το δικό μου winbank να στείλω στο δικό μου revolut

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Για συναλλαγές εντός ΕΕ με ευρώ υπερτερεί κάπου η Revolut, έναντι της Payzy; Υπάρχει κάποια προμήθεια;
Για Revolut δεν υπάρχει προμήθεια εκτός αν γίνει αγορά μέσα σε ΣΚ σε νόμισμα εκτός ευρώ

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, junglist said:

Για Revolut δεν υπάρχει προμήθεια εκτός αν γίνει αγορά μέσα σε ΣΚ σε νόμισμα εκτός ευρώ

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Πρόκειται για συναλλαγές αποκλειστικά σε ευρώ, και μάλλον θα προτιμήσω τη revolut που την έχω χρησιμοποιήσει και παλιότερα.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε Πειραιώς και πληρώνετε μέσω app (NFC), σας δουλεύει τις τελευταίες 2 μέρες;

Edit: Φαίνεται να είναι πρόβλημα της τελευταίας αναβάθμισης, κάτι έσπασαν, παράλληλα το extraPIN δεν έρχεται ποτέ για επαλήθευση... μια απογοήτευση η εμπειρία σήμερα.



Sent from my SM-G996B using Tapatalk



296260dce507562d656d05eb126ff528.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά.Στην εφαρμογή της revolut πώς γίνεται να μου κρατάει αυτόματα τον 16ψηφιο αριθμό της κανονικής μου τράπεζας όταν πάω να την γεμίζω;Κάθε φορά θέλει να τον γράφω χειροκίνητα..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kos26k said:

Καλημέρα παιδιά.Στην εφαρμογή της revolut πώς γίνεται να μου κρατάει αυτόματα τον 16ψηφιο αριθμό της κανονικής μου τράπεζας όταν πάω να την γεμίζω;Κάθε φορά θέλει να τον γράφω χειροκίνητα..

Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοείς 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και γω κάτι,αν τώρα επιλέξω με το μάρκετ πας επιλέξω σε viva να μπει μπορώ να τα μεταφέρω κάπου σαν μετρητά ?σε ρεβοναλτ ας πούμε

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...