Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, junglist said:

Ποια εταιρική κάρτα;
Τι εννοείς ακριβώς;
Έχω !business Revolut και ποτέ δεν είχα χρέωση στο top up.

https://www.revolut.com/el-GR/help/adding-money/with-card/why-was-i-charged-a-fee-for-my-card-deposit

Γιατί χρεώθηκα προμήθεια για την κατάθεση με κάρτα;

Ίσως χρεωθείτε μια μικρή προμήθεια εάν προσθέτετε χρήματα χρησιμοποιώντας έναν από τους παρακάτω τύπους καρτών:

  1. Μια κάρτα που δεν έχει εκδοθεί στη χώρα καταγωγής σας
  2. Πιστωτική κάρτα
  3. Εμπορική κάρτα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας,ειμαι στη Σερβια και για αναληψη οποιουδηποτε ποσου το atm μου χρεωνει 550 δηναρια...γυρω στα 5 ευρω.ειναι το ιδιο οπως γινεται στην Ελλαδα οπου τα atm χρεωνουν την revolut?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ειμαι στη Σερβια και για αναληψη οποιουδηποτε ποσου το atm μου χρεωνει 550 δηναρια...γυρω στα 5 ευρω.ειναι το ιδιο οπως γινεται στην Ελλαδα οπου τα atm χρεωνουν την revolut?

Στην Ελλάδα, οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν 2.50€ για την ανάληψη.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ειμαι στη Σερβια και για αναληψη οποιουδηποτε ποσου το atm μου χρεωνει 550 δηναρια...γυρω στα 5 ευρω.ειναι το ιδιο οπως γινεται στην Ελλαδα οπου τα atm χρεωνουν την revolut?
Αν επιτρέπεται, γιατί να κάνεις ανάληψη σε δηνάρια; Στο ανταλλακτηριο πιο φτηνά βγαίνει....

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, VANGSKG said:

Γεια σας,ειμαι στη Σερβια και για αναληψη οποιουδηποτε ποσου το atm μου χρεωνει 550 δηναρια...γυρω στα 5 ευρω.ειναι το ιδιο οπως γινεται στην Ελλαδα οπου τα atm χρεωνουν την revolut?

Έχει αρκετές τράπεζες η Σερβία. Αν ψάξεις στο forum της Revolut έχουν μια λίστα με όλες της τράπεζες που δεν χρεώνουν την ανάληψη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zurabi_97 said:


Στην Ελλάδα, οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν 2.50€ για την ανάληψη.

ανάλογα την τράπεζα.Η Πειραιώς χρεώνει 3€.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, γιατί να κάνεις ανάληψη σε δηνάρια; Στο ανταλλακτηριο πιο φτηνά βγαίνει....

POCO X3 Pro via Tapatalk

Σε όσες χώρες έχω πάει και βγάζω σε τοπικό νόμισμα πάντα αξίζει με τη Revolut γιατί δεν έχει προμήθεια.
Μετά πάντα εξαρτάται να βρεις φτηνή τράπεζα που έχει χαμηλή προμήθεια. Δεν είναι όλες ίδιες.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε όσες χώρες έχω πάει και βγάζω σε τοπικό νόμισμα πάντα αξίζει με τη Revolut γιατί δεν έχει προμήθεια.
Μετά πάντα εξαρτάται να βρεις φτηνή τράπεζα που έχει χαμηλή προμήθεια. Δεν είναι όλες ίδιες.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Έτσι ακριβώς είναι, πριν μερικές μέρες έκανα ανάληψη τουρκικές λίρες από τα Δαρδανέλλια (Çanakkale) από κατάστημα της τράπεζα ing δεν μου ζήτησε προμήθεια, και έδωσε λεφτά σε πολύ καλή ισοτιμία; 1 ευρώ 18.28 τουρκικές λίρες

Μερικές μέρες αργότερα σε ατμ άλλης τραπέζης μου ζήτησε 10 τουρκικές λίρες προμήθεια

Και να προσθέσω ότι περισυυ στην Σερβία πήρα λεφτά από τράπεζα χωρίς προμήθεια (δεν θυμάμαι την τράπεζα)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείτε να κάνετε τη δουλειά σας όσο βρίσκεστε στο εξωτερικό με Google Pay/Apple Wallet σε συνδυασμό με Revolut/Curve/ή κάποια άλλη κάρτα οι οποίες δίνουν καλή αναλογία Ευρώ/τοπικού νομίσματος κατά την πληρωμή στον χρήστη, και θέλετε να βγάζετε χρήματα από ATM;

Καταλαβαίνω ότι ίσως να χρειάζεστε κάποια χρήματα για ασφάλεια, αλλά επειδή βλέπω πολλοί να το συζητάτε, απλά αναρωτιέμαι.


Και αυτό το ρωτάω, γιατί έχω σκοπό να πάω στις γιορτές των Χριστουγέννωνν στην Ελβετία, και δεν σκέφτομαι να κάνω συνάλλαγμα να κάνω, ή να βγάζω μετρητά από ελβετική τράπεζα.

Πιστεύω θα μπορώ να πληρώνω παντού με το Google Pay στο οποίο έχω συνδεδεμένες τις κάρτες Revolut και Curve.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να έχεις λίγα μετρητά μαζί που

Μπορεί για τον Α η Β λόγο να μην δέχονται κάρτα καθότι ανάλογα στην χώρα μπορεί να μην είναι υποχρεωτικό να έχουν POS η να είναι χαλασμένο

Στην Τουρκία πρόσφατα υπήρξε κατάστημα με ρούχα στην Κρήνη (Çeşme) που δεν δεχόταν κάρτες σε άλλη περίπτωση στην Πέργαμο χάλασε το μηχάνημα και ο καταστηματάρχης πήρε του γείτονα :)

Τα μηχανήματα του μετρό στην Σμύρνη επέρνναν μόνο μέτρητα και μάλιστα μικρότερα από 50 λίρες

Θυμάμαι περισυ στην Πράγα τα μηχανήματα του μετρό στο σταθμό δίπλα στο ξενοδοχείο έπαιρναν μόνο κέρματα ενώ άλλα σε κεντρικα σημεία επερναν και κάρτες

Οπότε λίγο συναλλαγμα χρειάζεται και το ροκανιζεις καθώς έρχεται η μέρα που θα επιστρέψεις Ελλάδα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτες Ν26 και Revolut και θέλω να κάνω αγορά από το Αγγλικό Amazon. Πρώτο βήμα είναι να επιλέξω πληρωμή σε λίρες και όχι σε ευρώ, για να γλυτώσω την ασύμφορη μετατροπή του Amazon.

Η Ν26 λέει ότι δεν χρεώνει fees και δίνει την ισοτιμία της Mastercard.

H Revolut λέει ότι δίνει την ισοτιμία της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και χρεώνει 0,19% στη συναλλαγή.

Πρακτικά από ότι καταλαβαίνω συμφέρει η Ν26, αλλά το έχει ψάξει κανείς στην πράξη να το επιβεβαιώσει;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και η COSMOTE Payments Visa στο Google Wallet, αλλά δεν κατάλαβα, η κάρτα που είναι; Εκτός εάν θα δέχεται πληρωμές μέσω Google Wallet μέσω Visa καρτών.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites



Έχω κάρτες Ν26 και Revolut και θέλω να κάνω αγορά από το Αγγλικό Amazon. Πρώτο βήμα είναι να επιλέξω πληρωμή σε λίρες και όχι σε ευρώ, για να γλυτώσω την ασύμφορη μετατροπή του Amazon.
Η Ν26 λέει ότι δεν χρεώνει fees και δίνει την ισοτιμία της Mastercard.
H Revolut λέει ότι δίνει την ισοτιμία της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και χρεώνει 0,19% στη συναλλαγή.
Πρακτικά από ότι καταλαβαίνω συμφέρει η Ν26, αλλά το έχει ψάξει κανείς στην πράξη να το επιβεβαιώσει;


Στην πράξη δεν αξίζει τόσο ψάξιμο.
Οι διαφορές είναι ελάχιστες.
Κάνε την αγορά με μια από τις 2 και είσαι κομπλέ.
Έτσι και αλλιώς θα φας λεφτά στο τελωνείο. Η διαφορά του 0.χ στην ισοτιμία είναι το θέμα;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, junglist said:


 

 


Στην πράξη δεν αξίζει τόσο ψάξιμο.
Οι διαφορές είναι ελάχιστες.
Κάνε την αγορά με μια από τις 2 και είσαι κομπλέ.
Έτσι και αλλιώς θα φας λεφτά στο τελωνείο. Η διαφορά του 0.χ στην ισοτιμία είναι το θέμα;

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

 

Είναι δύο διαφορετικές ισοτιμίες, δεν ξέρω τι διαφορές έχουν. Μάλλον έχεις δίκιο, δεν θα το ψάξω περισσότερο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2022 at 11:24 ΜΜ, testatos said:

Έχει αρκετές τράπεζες η Σερβία. Αν ψάξεις στο forum της Revolut έχουν μια λίστα με όλες της τράπεζες που δεν χρεώνουν την ανάληψη. 

μπορεις να μου δωσεις το link απο το φορουμ σε παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος γιατί από προσωπική χρεωστική της Εθνικής μεταφέρω κανονικά στην revolut, ενώ από επαγγελματική χρεωστική η συναλλαγή απορρίπτεται.

Edit.
Δοκίμαζα μέσα από το Apple Pay και η συναλλαγή απορριπτόταν.
Δοκίμασα να περάσω χειροκίνητα την κάρτα στην Revolut και η συναλλαγή πέρασε αλλά με προμήθεια επί του ποσού.
Άρα οι επαγγελματικές κάρτες μάλλον έχουν προμήθεια και για αυτό δεν γίνεται αυτόματα η φόρτιση.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος γιατί από προσωπική χρεωστική της Εθνικής μεταφέρω κανονικά στην revolut, ενώ από επαγγελματική χρεωστική η συναλλαγή απορρίπτεται.

Edit.
Δοκίμαζα μέσα από το Apple Pay και η συναλλαγή απορριπτόταν.
Δοκίμασα να περάσω χειροκίνητα την κάρτα στην Revolut και η συναλλαγή πέρασε αλλά με προμήθεια επί του ποσού.
Άρα οι επαγγελματικές κάρτες μάλλον έχουν προμήθεια και για αυτό δεν γίνεται αυτόματα η φόρτιση.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο Support γράφει ότι οι επαγγελματικές έχουν προμήθεια όταν θα φορτίζεις τη Revolut.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, VANGSKG said:

Γεια σας,για αγορες απο το ιντερνετ ποιος δινει καλυτερη ισοτιμια μετατροπης συναλλαγματος?το paypal ή η revolut?

revolut

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα νέα για τη Revolut - ελπίζω να μην είναι ανησυχτικά τα αποτελέσματα 🤫: https://www.ft.com/content/6e7bca1a-f43a-45f1-a684-1f6cf1415e2c

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενδιαφέροντα νέα για τη Revolut - ελπίζω να μην είναι ανησυχτικά τα αποτελέσματα : https://www.ft.com/content/6e7bca1a-f43a-45f1-a684-1f6cf1415e2c
Δίνεις λινκ σε ένα άρθρο που ούτε να το διαβάσουμε μπορούμε, ούτε έχει ημερομηνία.
Κάτι πιο ουσιαστικό μπορείς να βάλεις να διαβάσουμε αφού πιστεύεις ότι είναι ενδιαφέρον τα νέα;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, junglist said:

Δίνεις λινκ σε ένα άρθρο που ούτε να το διαβάσουμε μπορούμε, ούτε έχει ημερομηνία.
Κάτι πιο ουσιαστικό μπορείς να βάλεις να διαβάσουμε αφού πιστεύεις ότι είναι ενδιαφέρον τα νέα;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Δεν είναι και μυστικό 😉
https://coingeek.com/uk-regulator-accuses-revolut-of-material-misstatement-in-audit-report/

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, junglist said:

Δίνεις λινκ σε ένα άρθρο που ούτε να το διαβάσουμε μπορούμε, ούτε έχει ημερομηνία.
Κάτι πιο ουσιαστικό μπορείς να βάλεις να διαβάσουμε αφού πιστεύεις ότι είναι ενδιαφέρον τα νέα;

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Μάλλον είχα κάποια δωρεάν άρθρα από τους FT και το διάβασα κανονικά τότε.

Το βρήκε ο φίλος παραπάνω, εδώ και σε μια ακόμη πηγή: https://www.coindesk.com/business/2022/09/05/revolut-said-to-be-under-pressure-from-regulator-over-risk-of-material-misstatement-in-auditing-report/

5 Σεπτεμβρίου 2022.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πήγε να πληρώσει γνωστή μου με revolut στην Τουρκία 1200 λίρες τουρκικές δηλαδή 66€ και της ζήτησε pin με ψηφιακή κάρτα. Ποιο πιν? Δεν έχει πιν η ψηφιακή κάρτα. Εντωμεταξύ μέσω τηλεφώνου ποτέ δε ζητάει pin... Τι να έγινε;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DjTony said:

Πήγε να πληρώσει γνωστή μου με revolut στην Τουρκία 1200 λίρες τουρκικές δηλαδή 66€ και της ζήτησε pin με ψηφιακή κάρτα. Ποιο πιν? Δεν έχει πιν η ψηφιακή κάρτα. Εντωμεταξύ μέσω τηλεφώνου ποτέ δε ζητάει pin... Τι να έγινε;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Ας έβαζε το πιν της πλαστικής για δοκιμη, αλλιως στην τουρκια με τα πος γίνεται της ποπης ακρη δεν βρίσκεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...