Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι κυπριακές κάρτες περνάνε μια χαρά στην Ελλάδα κατά δεύτερον με revolut ,και Ν26 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Σημεία προσοχής οι πληρωμές του δημοσίου που δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι εφικτές με ξένες κάρτες

Και η ανάληψη μετρητών που υπάρχουν χρεώσεις

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φίλος μου από την Κύπρο θα στείλει το γιο του στην Ελλάδα για σπουδές και ψάχνει οικονομικό τρόπο για να μεταφέρει χρήματα από λογαριασμό του σε λογαριασμό του γιου του αλλά και σε κάρτα του γιου για αγορές και πληρωμές στην Ελλάδα.
Είδε ότι οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν και τα εισερχόμενα εμβάσματα, οπότε σκέφτεται να ανοίξει λογαριασμό Revolut / N26 στο γιό του, να βγάλει την αντίστοιχη χρεωστική κάρτα και να μεταφέρει χρήματα σε αυτούς τους λογαριασμούς.
Με ρώτησε εάν υπάρχει πιθανότητα να αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυόν τον τρόπο στην Ελλάδα, π.χ. σε συναλλαγές με το Ελληνικό δημόσιο αλλά επειδή δεν μου έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τέτοιες κάρτες στην Ελλάδα (λόγω χτίσιμου αφορολογήτου) δεν ξέρω να του απαντήσω.
Μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος? Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει?
Όλες οι χρεωστικές κάρτες από ευρωπαϊκές τράπεζες και από Revolut μια χαρά δουλεύουν παντού στην Ευρώπη.
Για τέτοια χρήση που θέλουν μόνο Revolut αρκεί. Υποθέτω χοντρά ποσά για πληρωμή ενοικίου ή ρεύματος κλπ θα γίνονται με ebanking οπότε δε χρειάζονται μετρητά πιθανώς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις δύο κάρτες Revolut Junior που έχω για τα παιδιά μου, σε μερικά μαγαζιά δουλεύουν και σε άλλα δεν δουλεύουν, εδώ στην πόλη μου που τις δοκίμασα.

Η μία απόρριψη γίνεται σε κρεπερι και η άλλη σε ΣΜ Σκλαβενίτη. Την ίδια μέρα, σε φαρμακείο και μίνι μάρκετ δούλεψαν κανονικά. Ειδικά στην κρεπερι, γίνεται διαρκώς απόρριψη συναλλαγής.

Καμία ιδέα τι συμβαίνει;

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, topmar said:

Καλησπέρα σε όλους σας.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τις δύο κάρτες Revolut Junior που έχω για τα παιδιά μου, σε μερικά μαγαζιά δουλεύουν και σε άλλα δεν δουλεύουν, εδώ στην πόλη μου που τις δοκίμασα.

Η μία απόρριψη γίνεται σε κρεπερι και η άλλη σε ΣΜ Σκλαβενίτη. Την ίδια μέρα, σε φαρμακείο και μίνι μάρκετ δούλεψαν κανονικά. Ειδικά στην κρεπερι, γίνεται διαρκώς απόρριψη συναλλαγής.

Καμία ιδέα τι συμβαίνει;

POCO X3 Pro via Tapatalk
 

Δεν γνωρίζω καλά το προϊόν αλλά μάλλον έχει μπλοκάρει κωδικούς εμπόρων που δεν "είναι για παιδιά" όπως τζόγος , καταστήματα με ποτά - τσιγάρα , διαδικτυακές υπηρεσίες συνδρομητικές κτλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστήματα που διαθέτουν πχ ποτά δεν περνάνε οι κάρτες junior για ευνόητους λόγους.
Γενικά τα καταστήματα είναι κατηγοριοποιημένα και όπου εντοπιστεί συναλλαγή σε κατάστημα που δεν είναι συμβατό με ανήλικα δεν περνάει η συναλλαγή

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Δεν γνωρίζω καλά το προϊόν αλλά μάλλον έχει μπλοκάρει κωδικούς εμπόρων που δεν "είναι για παιδιά" όπως τζόγος , καταστήματα με ποτά - τσιγάρα , διαδικτυακές υπηρεσίες συνδρομητικές κτλπ. 


Αυτό το διάβασα στους όρους, αλλά κρεπερι και σούπερ μάρκετ;;

Σε καταστήματα που διαθέτουν πχ ποτά δεν περνάνε οι κάρτες junior για ευνόητους λόγους.
Γενικά τα καταστήματα είναι κατηγοριοποιημένα και όπου εντοπιστεί συναλλαγή σε κατάστημα που δεν είναι συμβατό με ανήλικα δεν περνάει η συναλλαγή

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Ναι αλλά έτσι δεν περνάει σε σούπερ μάρκετ και κρεπερι; Τι να πω... Σε αχρηστία βγαίνουν δηλαδή.... Σχεδόν όλα πουλάνε αλκοόλ.. Τι, μόνο σε βενζινάδικο και φαρμακείο μόνο θα δουλέψει;

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και η εθνική πλέον στο Google pay.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2022 at 1:41 ΜΜ, baiosss said:

Μπήκε και η εθνική πλέον στο Google pay.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
 

Άλλη μία απορία για τη revolut: μέσα στην εφαρμογή μου εμφανίζονται δύο χρεωστικές: μία Revolut Debit & μία virtual (και επιπλέον μια disposable).

Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στις πρώτες δύο; Υπόψιν ότι δεν έχω παραγγείλει φυσική κάρτα καθώς δεν τη χρειάζομαι.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία απορία για τη revolut: μέσα στην εφαρμογή μου εμφανίζονται δύο χρεωστικές: μία Revolut Debit & μία virtual (και επιπλέον μια disposable).
Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στις πρώτες δύο; Υπόψιν ότι δεν έχω παραγγείλει φυσική κάρτα καθώς δεν τη χρειάζομαι.
Μα η διαφορά αναφέρεται ξεκάθαρα.
Η μια είναι ψηφιακή, η άλλη φυσική και η άλλη μιας χρήσης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία απορία για τη revolut: μέσα στην εφαρμογή μου εμφανίζονται δύο χρεωστικές: μία Revolut Debit & μία virtual (και επιπλέον μια disposable).
Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στις πρώτες δύο; Υπόψιν ότι δεν έχω παραγγείλει φυσική κάρτα καθώς δεν τη χρειάζομαι.
Σε εμένα στη.ν εφαρμογή σαν virtual εμφανίζονται δύο κάρτες μια ,visa και μια master και από ότι τουλάχιστον βλέπω δεν έχουν καμμία διαφορά

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, junglist said:

Μα η διαφορά αναφέρεται ξεκάθαρα.
Η μια είναι ψηφιακή, η άλλη φυσική και η άλλη μιας χρήσης.

Μα δεν έχω φυσική κάρτα, ούτε έχω παραγγείλει κάρτα, οπότε και οι δύο είναι ψηφιακές στην εφαρμογή...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω φυσική κάρτα, ούτε έχω παραγγείλει κάρτα, οπότε και οι δύο είναι ψηφιακές στην εφαρμογή...
Έγραψα κάπου ότι η μιας χρήσης ΔΕΝ είναι ψηφιακή;
Εσύ ρώτησες για τις διαφορές και σου απάντησα για αυτό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι ψηφιακές κάρτες είναι τρεις (σε εμένα)

Η μία εξ αυτών είναι μιας χρήσης που ο αριθμός της αλλάζει κάθε φορά που την χρησιμοποιεί κάποιος

Οι άλλες είναι κανονικές ψηφιακές που μπορείς να τις βάλεις σε συνδρομές η το gpay

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, junglist said:

Έγραψα κάπου ότι η μιας χρήσης ΔΕΝ είναι ψηφιακή;
Εσύ ρώτησες για τις διαφορές και σου απάντησα για αυτό.

Η μόνη για την οποία δεν ρώτησα είναι η μιας χρήσης, είναι ξεκάθαρη η διαφορά της με τις άλλες δυο.

Μου απάντησες ότι η μία είναι ψηφιακή και η άλλη φυσική, όταν προφανώς και οι δύο είναι ψηφιακές αφού είναι στην εφαρμογή. ΔΕΝ έχω φυσική κάρτα, άρα δεν περίμενα να δω αντίστοιχη κάρτα στην εφαρμογή, αυτό λέω.

2 ώρες πριν, HEO said:

Οι ψηφιακές κάρτες είναι τρεις (σε εμένα)

Η μία εξ αυτών είναι μιας χρήσης που ο αριθμός της αλλάζει κάθε φορά που την χρησιμοποιεί κάποιος

Οι άλλες είναι κανονικές ψηφιακές που μπορείς να τις βάλεις σε συνδρομές η το gpay

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ, όντως έχω περάσει και τις δύο κάρτες στο GPay αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν από λίγο άλλαξε στο κινητό μου η εφαρμογή Google Pay σε (Google) Wallet.

Λογικά έκανε auto update.

Ανοίγοντας την εφαρμογή, όλες οι κάρτες που είχα προσθέσει συνεχίζουν να εμφανίζονται κανονικά.
Δεν χρειάστηκε να κάνω εγώ κάτι.


Απομένει τώρα να δω αύριο ότι συνεχίζει και να πληρώνει με το NFC, και δεν θα γίνω ρεζίλι.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο άλλαξε στο κινητό μου η εφαρμογή Google Pay σε (Google) Wallet.

Λογικά έκανε auto update.

Ανοίγοντας την εφαρμογή, όλες οι κάρτες που είχα προσθέσει συνεχίζουν να εμφανίζονται κανονικά.
Δεν χρειάστηκε να κάνω εγώ κάτι.


Απομένει τώρα να δω αύριο ότι συνεχίζει και να πληρώνει με το NFC, και δεν θα γίνω ρεζίλι.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro



Αφού θα έχει ενσωματωμένο το Google Pay για πληρωμές με NFC, γιατί να μην παίζει;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση του G Pay σε Πορτοφόλι Google εξαφανίστηκε εντελώς το εικονίδιο της εφαρμογής.

Συνέβη σε κάποιον άλλο; Με ποιο τρόπο θα βλέπω και θα αλλάζω την προεπιλεγμένη κάρτα πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση του G Pay σε Πορτοφόλι Google εξαφανίστηκε εντελώς το εικονίδιο της εφαρμογής.
Συνέβη σε κάποιον άλλο; Με ποιο τρόπο θα βλέπω και θα αλλάζω την προεπιλεγμένη κάρτα πλέον;

Στο συρτάρι δεν υπάρχει;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, zurabi_97 said:


Στο συρτάρι δεν υπάρχει;

Μου έδωσες ιδέα και ήταν σκάλωμα της συσκευής και του launcher της. Ευχαριστώ!

Για την ιστορία, η εφαρμογή δεν υπήρχε ούτε στο συρτάρι. Στις εγκατεστημένες εφαρμογές το έβλεπα κανονικά, κι από το Play Store μπορούσα να πατήσω άνοιγμα και να τρέξει κανονικά.

Έκανα λοιπόν μια επανεκκίνηση του launcher της συσκευής και επανήλθε το εικονίδιο στη θέση του.

Δεν μου είχε συμβεί ξανά κάτι παρόμοιο, ίσως έγινε επειδή άλλαξε εικονίδιο και όνομα, ποιος ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση του G Pay σε Πορτοφόλι Google εξαφανίστηκε εντελώς το εικονίδιο της εφαρμογής.
Συνέβη σε κάποιον άλλο; Με ποιο τρόπο θα βλέπω και θα αλλάζω την προεπιλεγμένη κάρτα πλέον;
Και εμένα εξαφανίστηκε. Αν έχεις ελληνικά, ονομάζεται πορτοφόλι πλέον.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, zananiro said:
17 ώρες πριν, stefan_city said:
Με την αναβάθμιση του G Pay σε Πορτοφόλι Google εξαφανίστηκε εντελώς το εικονίδιο της εφαρμογής.
Συνέβη σε κάποιον άλλο; Με ποιο τρόπο θα βλέπω και θα αλλάζω την προεπιλεγμένη κάρτα πλέον;

Και εμένα εξαφανίστηκε. Αν έχεις ελληνικά, ονομάζεται πορτοφόλι πλέον.

Ευχαριστώ, το ξανά βρήκα! 😋

 

Αναφέρω στο προηγούμενο ποστ τι συνέβη τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία από κάρτες πλην ρεβολουτ για χρήση εκτός ευρωζώνης και Ευρώπης;;;



Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...