Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

52 minutes ago, zurabi_97 said:

Πλέον και η Πειραιώς μέσα στη λίστα του Google Pay. Αλλά... Mastercard χρεωστικές, πιστωτικές, επαγγελματικές και  προπληρωμένες κάρτες (μόνο (προς το παρόν ; ) ).

Και VISA...

VISA Πιστωτική ΟΚ - 4908...

VISA Χρεωστική ΟΚ - 4305...

image.thumb.png.996fc3df4f6c5cc5cc68a1101537df1b.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Που πήγα να βάλω ξανά την Πειραιώς στο πορτοφόλι, όταν πάει στους όρους, με πετάει έξω και πάει στην αρχική σελίδα. Με άλλες κάρτες δεν συμβαίνει αυτό. Υπέροχα emoji38.png

Τελικά κάλεσα την Πειραιώς για διευκρίνηση, και μου είπαν πως να δοκιμάσω σε 3 μέρες, γιατί έχουν τεχνικό θέμα εκεί και ορισμένες εγγραφές αποτυγχάνουν. Στης μητέρας μου μια χαρά μπηκε πάντως. Συνέβη πριν κάτι μέρες και με τη Curve παρόμοια περίπτωση.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε έρθει μνμ στην ρεβολουτ για να αλλάξω την κάρτα μου (η οποία λήγει το 2025!)..εκανα την παραγγελία και υποτίθεται θα ερχόταν μέχρι 7/6, αλλά δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα...και σε ένα μηνα περίπου μου ακυρώνουν την παλιά κάρτα όπως φαίνεται μέσα από την εφαρμογή... Εχει συμβεί και σε άλλους αυτό;; τι λέτε να κάνω;; να την ξαναπαραγγειλω, αφού μου δίνει αυτή την επιλογή μέσα από την εφαρμογή;; 

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε έρθει μνμ στην ρεβολουτ για να αλλάξω την κάρτα μου (η οποία λήγει το 2025!)..εκανα την παραγγελία και υποτίθεται θα ερχόταν μέχρι 7/6, αλλά δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα...και σε ένα μηνα περίπου μου ακυρώνουν την παλιά κάρτα όπως φαίνεται μέσα από την εφαρμογή... Εχει συμβεί και σε άλλους αυτό;; τι λέτε να κάνω;; να την ξαναπαραγγειλω, αφού μου δίνει αυτή την επιλογή μέσα από την εφαρμογή;; 
Και εμένα έχει αργήσει μια εβδομάδα. Γνωστός μου παρέλαβε 2 εβδομάδες μετά την ημερομηνία που έδινε η revolut. Εγώ προσωπικά θα περιμένω.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μου είχε έρθει μνμ στην ρεβολουτ για να αλλάξω την κάρτα μου (η οποία λήγει το 2025!)..εκανα την παραγγελία και υποτίθεται θα ερχόταν μέχρι 7/6, αλλά δεν έχω λάβει τίποτα ακόμα...και σε ένα μηνα περίπου μου ακυρώνουν την παλιά κάρτα όπως φαίνεται μέσα από την εφαρμογή... Εχει συμβεί και σε άλλους αυτό;; τι λέτε να κάνω;; να την ξαναπαραγγειλω, αφού μου δίνει αυτή την επιλογή μέσα από την εφαρμογή;; 
Περίμενε μερικές μέρες ακόμη. Σε εμένα έλεγαν ότι στις 7 Μαρτίου θα την λάβαινα αλλά τη παρέλαβα 9. Του πατέρα μου έλεγε 3 Μαϊου αλλά την παρέλαβε κάπου στις 12 Μαϊου. Αν ακόμα δεν ήρθε και περιμένεις πολύ χρόνο από αυτό που λέει η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης (όχι 1-2 μέρες μετά, αλλά ίσως 1 ή 2 εβδομάδες μετά τις 1-2 εβδομάδες που λέει), εκεί μάλλον θα πρέπει να τους στείλεις μήνυμα ότι δεν έχει έρθει η κάρτα. Απλά περίμενε τώρα, θα έρθει. Τα ΕΛΤΑ είναι γνωστά μερικές φορές να καθυστερούν.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μου βαλαν πρόστιμο 278€ επειδή δεν έκανα αγορές με την κάρτα μου της Alpha.Ευτυχως τελικά μετρησαν οι αγορές με τη Revolut και το γλίτωσα.Μεσω εφαρμογής πανευκολο,έχει αντίγραφα κίνησης απο ολο το χρόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, kos26k said:

Μου βαλαν πρόστιμο 278€ επειδή δεν έκανα αγορές με την κάρτα μου της Alpha.Ευτυχως τελικά μετρησαν οι αγορές με τη Revolut και το γλίτωσα.Μεσω εφαρμογής πανευκολο,έχει αντίγραφα κίνησης απο ολο το χρόνο!!!

Η εφορία να φανταστώ σου έβαλε το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, CaptainNickGR said:

Η εφορία να φανταστώ σου έβαλε το πρόστιμο;

Δεν νομίζω από μόνη της η Alphabank να έβαλε πρόστιμο σε πελάτη της. 

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, zurabi_97 said:

Δεν νομίζω από μόνη της η Alphabank να έβαλε πρόστιμο σε πελάτη της. 

Ήθελα να το διευκρινήσω καθώς μου φάνηκε ενδιαφέρον που δέχτηκε κινήσεις από τράπεζα εκτός Ελλάδος. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Ήθελα να το διευκρινήσω καθώς μου φάνηκε ενδιαφέρον που δέχτηκε κινήσεις από τράπεζα εκτός Ελλάδος. 

Ο κωδικός 049 είναι ανοιχτός οπότε μπορείς να βάλεις ότι ποσό θέλεις σαν αγορές με ηλεκτρονικά μέσα.

Μετά αν έρθει έλεγχος από την εφορία τότε δείχνεις τα έγγραφα που υποδεικνύουν.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, kos26k said:

Μου βαλαν πρόστιμο 278€ επειδή δεν έκανα αγορές με την κάρτα μου της Alpha.Ευτυχως τελικά μετρησαν οι αγορές με τη Revolut και το γλίτωσα.Μεσω εφαρμογής πανευκολο,έχει αντίγραφα κίνησης απο ολο το χρόνο!!!

Επειδή έχει λίγη σημασία και η σημειολογία:
Δεν είναι "πρόστιμο", απλά δεν έλαβες αρχικά το σύνολο της έκπτωσης που δικαιούσαι, εφόσον δεν συμπλήρωσες όλο το ποσό ηλεκτρονικών αγορών που έκανες.

Όπως είπε και ο @testatos, μπορείς να συμπληρώσεις ό,τι ποσό θέλεις, εφόσον μπορείς να το τεκμηριώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο να το τεκμηριωνεις αλλά να το αποδέχεται και η εφορία

... διότι παίζει η πιθανότητα να μην θεωρήσει η εφορία έγκυρα τα έγγραφα και να υποβάλλει πραγματικο πρόστιμο.......

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να φορτώσει την Revolut με πιστωτική κάρτα Πειραιως και μετά το ποσό αυτό (από την πιστωτική) να το μετατρέψει σε δόσεις;; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, thansof_7 said:

Έχει δοκιμάσει κάποιος να φορτώσει την Revolut με πιστωτική κάρτα Πειραιως και μετά το ποσό αυτό (από την πιστωτική) να το μετατρέψει σε δόσεις;; 

Από τους όρους... https://www.piraeusbank.gr/~/media/Newsletter/2022/campaigns/May/23-05-2022/OROI-METATROPIS-SE-DOSEIS.pdf

Επίσης, εξαιρούνται συναλλαγές οι οποίες έχουν ήδη διενεργηθεί σε δόσεις ή έχει ήδη γίνει αίτημα μετατροπής τους σε δόσεις, κλάσματα δόσεων, συναλλαγές που έχουν ήδη αντιλογιστεί, συναλλαγές που πραγματοποιούνται σε επιχειρήσεις τυχερών παιγνίων, σε ανταλλακτήρια, ιδρύματα πιστωτικά και μη, επιχειρήσεις διαχείρισης μεταφοράς χρημάτων, φόρτισης, αποπληρωμής χρεών, καθώς και συναλλαγές που πραγματοποιούνται σε δραστηριότητες συμβάσεων, χρεογράφων και αγαθών, χρηματοπιστωτικών υπηρεσιών, διαχείρισης κεφαλαίων, χρηματαγορών και Οργανισμών νομισματικής διαμεσολάβησης.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, thansof_7 said:

Έχει δοκιμάσει κάποιος να φορτώσει την Revolut με πιστωτική κάρτα Πειραιως και μετά το ποσό αυτό (από την πιστωτική) να το μετατρέψει σε δόσεις;; 

Με την Curve το έχω κάνει πάντως χωρίς πρόβλημα. Τώρα αν το κόψουν αργότερα δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katsiletra said:

Με την Curve το έχω κάνει πάντως χωρίς πρόβλημα. Τώρα αν το κόψουν αργότερα δεν ξέρω. 

Δλδ φορτισες την Revolut με την Curve και από πίσω ήταν η πιστωτική της Πειραιώς; και μετά έκανες την συναλλαγή αυτή σε δόσεις απ το winbank?? 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, thansof_7 said:

Δλδ φορτισες την Revolut με την Curve και από πίσω ήταν η πιστωτική της Πειραιώς; και μετά έκανες την συναλλαγή αυτή σε δόσεις απ το winbank?? 

Δεν φορτισα τη revolut μέσω Curve. Σε συναλλαγή με την curve , με κάρτα Πειραιώς από πίσω, δοκίμασα στη winbank να μετατρέψω τη συναλλαγή δόσεις και το έκανε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έφτιαξα vivawallet κυριως για να γλυτώσω τις προμηθεις στην αγορα εισιτήριων μεσω viva...Υπάρχει τροπος να φορτίσω το vivawallet  μου χωρίς να μου κρατηθεί κάποια προμήθεια; αν καταλαβαίνω καλα, αν κανω φόρτιση μεσω κάρτας θα με χρεωσει 2% η viva. Αν κανω μεταφορά μέσω iban απο τραπεζα Πειραιώς, δεν με χρεώνει μεν η viva αλλα θα με χρεώσει η τράπεζα το εξερχόμενο εμβασμα. Σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, eki1966 said:

Καλησπέρα. Έφτιαξα vivawallet κυριως για να γλυτώσω τις προμηθεις στην αγορα εισιτήριων μεσω viva...Υπάρχει τροπος να φορτίσω το vivawallet  μου χωρίς να μου κρατηθεί κάποια προμήθεια; αν καταλαβαίνω καλα, αν κανω φόρτιση μεσω κάρτας θα με χρεωσει 2% η viva. Αν κανω μεταφορά μέσω iban απο τραπεζα Πειραιώς, δεν με χρεώνει μεν η viva αλλα θα με χρεώσει η τράπεζα το εξερχόμενο εμβασμα. Σωστά;;

Σωστά Αλλά μπορείς να τα μεταφέρεις μέσω τρίτου π.χ. Revolut δωρεάν. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου από την Κύπρο θα στείλει το γιο του στην Ελλάδα για σπουδές και ψάχνει οικονομικό τρόπο για να μεταφέρει χρήματα από λογαριασμό του σε λογαριασμό του γιου του αλλά και σε κάρτα του γιου για αγορές και πληρωμές στην Ελλάδα.

Είδε ότι οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν και τα εισερχόμενα εμβάσματα, οπότε σκέφτεται να ανοίξει λογαριασμό Revolut / N26 στο γιό του, να βγάλει την αντίστοιχη χρεωστική κάρτα και να μεταφέρει χρήματα σε αυτούς τους λογαριασμούς.

Με ρώτησε εάν υπάρχει πιθανότητα να αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυόν τον τρόπο στην Ελλάδα, π.χ. σε συναλλαγές με το Ελληνικό δημόσιο αλλά επειδή δεν μου έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τέτοιες κάρτες στην Ελλάδα (λόγω χτίσιμου αφορολογήτου) δεν ξέρω να του απαντήσω.

Μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος? Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Φίλος μου από την Κύπρο θα στείλει το γιο του στην Ελλάδα για σπουδές και ψάχνει οικονομικό τρόπο για να μεταφέρει χρήματα από λογαριασμό του σε λογαριασμό του γιου του αλλά και σε κάρτα του γιου για αγορές και πληρωμές στην Ελλάδα.

Είδε ότι οι Ελληνικές τράπεζες χρεώνουν και τα εισερχόμενα εμβάσματα, οπότε σκέφτεται να ανοίξει λογαριασμό Revolut / N26 στο γιό του, να βγάλει την αντίστοιχη χρεωστική κάρτα και να μεταφέρει χρήματα σε αυτούς τους λογαριασμούς.

Με ρώτησε εάν υπάρχει πιθανότητα να αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυόν τον τρόπο στην Ελλάδα, π.χ. σε συναλλαγές με το Ελληνικό δημόσιο αλλά επειδή δεν μου έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τέτοιες κάρτες στην Ελλάδα (λόγω χτίσιμου αφορολογήτου) δεν ξέρω να του απαντήσω.

Μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος? Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει?

Να του δώσει ή να βγάλει ο ίδιος μια χρεωστική κάρτα Κύπρου και τελείωσε το θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...