Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά χρησιμοποιεί κανένας wise?σε τι διαφέρει από την revolut?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχει μικροχρεωσεις σε όλα. Δεν έχουν ακουστεί τα πρόβληματα που έχουν ακουστεί για την ρεβο,όπως κλείδωμα λογαριασμών κλπ

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά χρησιμοποιεί κανένας wise?σε τι διαφέρει από την revolut?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν ψάχνεις εναλλακτική σε revolut εντός ευρωζώνης

N26, icard, dipocket και monese

Χωρίς περίεργες χρεώσεις (προς το παρόν)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις εναλλακτική σε revolut εντός ευρωζώνης

N26, icard, dipocket και monese

Χωρίς περίεργες χρεώσεις (προς το παρόν)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!


Sent from my iPad using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!


Sent from my iPad using Tapatalk
Να σας καλά,

και να προσθέσω ότι τις παραπάνω κάρτες τις έχω χρόνια τώρα και τις χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Να σας καλά,

και να προσθέσω ότι τις παραπάνω κάρτες τις έχω χρόνια τώρα και τις χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα

Sent from my Power 3 using Tapatalk


Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Εκτός από την Ν26 που την έχω και είναι κανονική τράπεζα, οι άλλες monese πχ είναι σαν την ρεβολουτ σε χρήση? Θέλουν επίσης και Αφμ και τέτοιου είδους στοιχεία;


Sent from my iPhone using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites




Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Εκτός από την Ν26 που την έχω και είναι κανονική τράπεζα, οι άλλες monese πχ είναι σαν την ρεβολουτ σε χρήση? Θέλουν επίσης και Αφμ και τέτοιου είδους στοιχεία;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Όχι αφμ δεν έχω δώσει

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites






Όχι αφμ δεν έχω δώσει

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που μου διέφυγε αλλά το ρώτησες, εννοείτε καμμία διαφορά από revolut και n26., ίδια φιλοσοφία

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2022 at 5:36 ΜΜ, GraveDigger said:
On 26/5/2022 at 4:50 ΜΜ, takpanos said:

Τελικά για αυτούς που πήραν το επίδομα καυσιμου μέσω viva wallet αλλά δεν έχουν κινητό με nfc για ανέπαφη πληρωμή υπάρχει κάποια εξέλιξη?
Η έχουμε μείνει στις ανακοινώσεις να δανειστούν κινητό συγγενή τους?

Εγώ θα πρότεινα το myBP app που δεν χρειάζεται NFC. Απλώς θα πρέπει να βάλεις ξανά το CVV της κάρτας κατά την στιγμή της έγκρισης από την συσκευή σου.

περισσότερα από το site της BP: https://www.bp.com/el_gr/greece/retail/products-and-services/services/mybp-app.html

Δοκίμασα ξανά όντας συνδεδεμένος στο WiFi του πρατηρίου (διότι για λόγους ασφαλείας η πληρωμή δεν προχωρούσε όταν ήμουν συνδεδεμένος σε mobile hotspot από άλλο κινητό) και τελικά με την Fuel Pass Visa δεν προχωρούσε το 3D-Secure από την Alpha ενώ αντιθέτως με την bonus mastercard πέρασε κανονικά. Για το συγκεκριμένο δεν φταίει το mybp app διότι ο περιορισμός είναι από την τράπεζα. Θα προσπαθήσω την Δευτέρα να επικοινωνήσω με την Alpha Bank για να το εξακριβώσω, αλλά λογικά έχουν ορίσει η Fuel Pass Visa να μην μπορεί να κάνει online συναλλαγές.

Όταν έχω νεότερα θα επανέλθω επί του θέματος.

 

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω μια χρήσιμη λειτουργία της Paysera σε σχέση με τη Revolut.

Άνοιξα στη Paysera επαγγελματικό λογαριασμό και παράγγειλα και φυσική κάρτα.
Όμως πολύ καλή λειτουργία το ότι δίνουν ξεχωριστό πορτοφόλι για την κάρτα τους,οπότε αν γίνει κλοπή δεν μπορούν να σου πάρουν παραπάνω λεφτά από όσα βρίσκονται μέσα στο πορτοφόλι της κάρτας.
Οπότε απλά βάζεις χρήματα μέσα πριν την κάθε αγορά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπει μια κάρτα σε δύο διαφορετικά google pay? Θέλω πχ να βάλω την πιστωτική μου στο google pay της γυναίκας μου να μπορεί να κάνει ανέπαφες συναλλαγές χωρίς να έχει τη κάρτα πάνω της

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μπει μια κάρτα σε δύο διαφορετικά google pay? Θέλω πχ να βάλω την πιστωτική μου στο google pay της γυναίκας μου να μπορεί να κάνει ανέπαφες συναλλαγές χωρίς να έχει τη κάρτα πάνω της

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Κανονικά και με τον νόμο :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς.
Κανονικά και με τον νόμο :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2022 at 12:56 ΜΜ, GraveDigger said:

Δοκίμασα ξανά όντας συνδεδεμένος στο WiFi του πρατηρίου (διότι για λόγους ασφαλείας η πληρωμή δεν προχωρούσε όταν ήμουν συνδεδεμένος σε mobile hotspot από άλλο κινητό) και τελικά με την Fuel Pass Visa δεν προχωρούσε το 3D-Secure από την Alpha ενώ αντιθέτως με την bonus mastercard πέρασε κανονικά. Για το συγκεκριμένο δεν φταίει το mybp app διότι ο περιορισμός είναι από την τράπεζα. Θα προσπαθήσω την Δευτέρα να επικοινωνήσω με την Alpha Bank για να το εξακριβώσω, αλλά λογικά έχουν ορίσει η Fuel Pass Visa να μην μπορεί να κάνει online συναλλαγές.

Όταν έχω νεότερα θα επανέλθω επί του θέματος.

Τελικά η Alpha Bank (φαντάζομαι και η Viva Wallet το ίδιο θα κάνει) υποχρεούται να έχει κομμένη την δυνατότητα online συναλλαγών για τις κάρτες Fuel Pass ώστε να ακολουθεί τις διατάξεις του σχετικού νόμου, όπως μου ανέφεραν (από την Alpha στο 2111073827) χωρίς να έχω καμία όρεξη να διαβάσω τον νόμο για να το ελέγξω! Επίσης δεν έχω καμία όρεξη να καλέσω στην Γραμμή Εξυπηρέτησης για Fuel Pass: 2107000800 όπου φαντάζομαι θα έχουν καλέσει αρκετοί πολίτες.

Επειδή λοιπόν το myBP app δεν χρεώνει μέσω του φυσικού POS, αλλά μέσω e-POS (με 3D-Secure) δεν μπορεί να γίνει από το wallet του η χρέωση κάρτας Fuel Pass.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα συσκευή, προσπαθώ να ξαναπεράσω τις κάρτες μου της Πειραιώς στο google pay όπως είχα κάνει 1 μήνα πρίν, αλλά τρώω άκυρο. Και στην αρχή στην αποδοχή των όρων τράπεζας κλπ έχουν προσθέσει πλέον στο κείμενο και το google pay ως πορτοφόλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,απορια ,δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα ,εχω καταχωρησει τρεις καρτες στο google pay, πως επιλεγω απο ποια καρτα θα γινει πχ η επομενη αγορα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,απορια ,δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα ,εχω καταχωρησει τρεις καρτες στο google pay, πως επιλεγω απο ποια καρτα θα γινει πχ η επομενη αγορα;
Ανοίγεις την εφαρμογή, κάνεις swipe στη κάρτα που θες, και ακουμπάς στο τερματικό για να γίνει η συναλλαγή.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimtz said:

Καλημερα ,απορια ,δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα ,εχω καταχωρησει τρεις καρτες στο google pay, πως επιλεγω απο ποια καρτα θα γινει πχ η επομενη αγορα;

Eκείνη που χρησιμοποεις συνεχεια την κάνεις default και δεν χρειάζεται να την επιλέγεις κάθε φορά.Aν θες να χρησιμοποιήσεις άλλη κάρτα για μια φορά τότε κάνεις αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και Mastercard... η Πειραιώς στο Gpay!

 

2022-06-09 21.00.53.png

Edited by spookype20

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,απορια ,δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα ,εχω καταχωρησει τρεις καρτες στο google pay, πως επιλεγω απο ποια καρτα θα γινει πχ η επομενη αγορα;
Ανοίγεις gpay > πατάς τις 3 γραμμές πάνω αριστερά > πατάς το 1ο (payment methods) και σου βγάζει όλες τις κάρτες που έχεις περάσει.
Η default είναι η πάνω πάνω. Επιλέγοντας μία και σέρνοντας, χωρίς να την αφήσεις, αλλάζεις τη σειρά τους.. Οπότε αν πληρώνεις συνήθως με μία, τη βάζεις πάνω πάνω.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, agpol07 said:

Ανοίγεις gpay > πατάς τις 3 γραμμές πάνω αριστερά > πατάς το 1ο (payment methods) και σου βγάζει όλες τις κάρτες που έχεις περάσει.
Η default είναι η πάνω πάνω. Επιλέγοντας μία και σέρνοντας, χωρίς να την αφήσεις, αλλάζεις τη σειρά τους.. Οπότε αν πληρώνεις συνήθως με μία, τη βάζεις πάνω πάνω.

Δεν βλέπω να παίζει ρόλο σε ποια θέση είναι στην λίστα  μια κάρτα για να είναι η προεπιλεγμένη.Πρέπει μέσα απο την κάρτα να την έχεις κάνει default.

Link to comment
Share on other sites

Που πήγα να βάλω ξανά την Πειραιώς στο πορτοφόλι, όταν πάει στους όρους, με πετάει έξω και πάει στην αρχική σελίδα. Με άλλες κάρτες δεν συμβαίνει αυτό. Υπέροχα

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να παίζει ρόλο σε ποια θέση είναι στην λίστα  μια κάρτα για να είναι η προεπιλεγμένη.Πρέπει μέσα απο την κάρτα να την έχεις κάνει default.
Σωστός..
Link to comment
Share on other sites

Πλέον και η Πειραιώς μέσα στη λίστα του Google Pay. Αλλά... Mastercard χρεωστικές, πιστωτικές, επαγγελματικές και  προπληρωμένες κάρτες (μόνο (προς το παρόν ; ) ).

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...