Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι πρώτη φορά που μου συνέβη σε μία από τις κάρτες που έχω. Συνήθως μέσα σε 1 με 2 μέρες μπορώ να ξανα προσθέσω τις κάρτες μου. Όποτε θα περιμένω λιγάκι, δεν φέυγει πουθενά η κάρτα xD
Της μητέρας μου στο κινητό της, πέρασα με επιτυχία τη κάρτα της πάντως.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απλή χρεωστική Πειραιώς με ΒΙΝ 4305 πέρασε με την πρώτη στο Google Pay.

Πιστωτική Πειραιώς με BIN 5209 δεν πέρασε.

Δε με ενδιαφέρει πολύ, γιατί το πορτοφόλι/app της Πειραιώς λειτουργεί μια χαρά.

Περιμένω να δω αν θα υποστηριχθούν πιστωτικές της Εθνικής από κάποιο wallet, καθώς δεν τις υποστηρίζει ούτε η ίδια η Εθνική στο mobile app της για ανέπαφες πληρωμές!

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, HEO said:

Υπάρχει κανένας λόγος να τα αφήσεις;;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Όχι. Αλά πώς θα τα χαλάσω σε βενζινάδικο; Να πάω κατι άλλο εκτός από καύσιμα ;  Εντάξει γίνεται. Να βάλω καύσιμο και να πω χτυπά 7,50€ σε αυτή την κάρτα και τα υπόλοιπα σε άλλη; Αυτό δεν μου ακούγεται νορμάλ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, alfeios said:

Όχι. Αλά πώς θα τα χαλάσω σε βενζινάδικο; Να πάω κατι άλλο εκτός από καύσιμα ;  Εντάξει γίνεται. Να βάλω καύσιμο και να πω χτυπά 7,50€ σε αυτή την κάρτα και τα υπόλοιπα σε άλλη; Αυτό δεν μου ακούγεται νορμάλ

Και αυτό γίνεται, αλλά και να ζητήσεις απλά 7,50€ καύσιμα.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, minast said:

Και αυτό γίνεται, αλλά και να ζητήσεις απλά 7,50€ καύσιμα.

Χαχαχαχαχαχα. .Να σαι καλά

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για αυτούς που πήραν το επίδομα καυσιμου μέσω viva wallet αλλά δεν έχουν κινητό με nfc για ανέπαφη πληρωμή υπάρχει κάποια εξέλιξη?
Η έχουμε μείνει στις ανακοινώσεις να δανειστούν κινητό συγγενή τους?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, takpanos said:

Τελικά για αυτούς που πήραν το επίδομα καυσιμου μέσω viva wallet αλλά δεν έχουν κινητό με nfc για ανέπαφη πληρωμή υπάρχει κάποια εξέλιξη?
Η έχουμε μείνει στις ανακοινώσεις να δανειστούν κινητό συγγενή τους?

Έχουμε μείνει σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, geoponer said:

Απλή χρεωστική Πειραιώς με ΒΙΝ 4305 πέρασε με την πρώτη στο Google Pay.

Πιστωτική Πειραιώς με BIN 5209 δεν πέρασε.

Δε με ενδιαφέρει πολύ, γιατί το πορτοφόλι/app της Πειραιώς λειτουργεί μια χαρά.

Περιμένω να δω αν θα υποστηριχθούν πιστωτικές της Εθνικής από κάποιο wallet, καθώς δεν τις υποστηρίζει ούτε η ίδια η Εθνική στο mobile app της για ανέπαφες πληρωμές!

Αρχικά να αναφερω πως BIN/IIN είναι τα πρώτα 6 ή 8 ψηφία του PAN, για περαιτέρω ανάγνωση: https://en.wikipedia.org/wiki/Payment_card_number#Structure

Με MII 4 η χρεωστική σου κάρτα είναι Visa και μάλλον όλες περνάνε.

Με MΙΙ 5 η πιστωτική σου κάρτα είναι Mastercard και δεν περνάνε ακόμα.

2 ώρες πριν, alfeios said:

Όχι. Αλά πώς θα τα χαλάσω σε βενζινάδικο; Να πάω κατι άλλο εκτός από καύσιμα ;  Εντάξει γίνεται. Να βάλω καύσιμο και να πω χτυπά 7,50€ σε αυτή την κάρτα και τα υπόλοιπα σε άλλη; Αυτό δεν μου ακούγεται νορμάλ

Ό,τι θέλεις κάνεις, μπορείς να πας ακόμα και σε self-service πρατήριο, αλλά αν ντρέπεσαι να βάλεις €7,50 καύσιμα τότε χάρισέ την σε κανένα ανηψάκι σου να βάλει βενζίνη στο μηχανάκι του!

1 ώρα πριν, takpanos said:

Τελικά για αυτούς που πήραν το επίδομα καυσιμου μέσω viva wallet αλλά δεν έχουν κινητό με nfc για ανέπαφη πληρωμή υπάρχει κάποια εξέλιξη?
Η έχουμε μείνει στις ανακοινώσεις να δανειστούν κινητό συγγενή τους?

Εγώ θα πρότεινα το myBP app που δεν χρειάζεται NFC. Απλώς θα πρέπει να βάλεις ξανά το CVV της κάρτας κατά την στιγμή της έγκρισης από την συσκευή σου.

περισσότερα από το site της BP: https://www.bp.com/el_gr/greece/retail/products-and-services/services/mybp-app.html

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alfeios said:

Όχι. Αλά πώς θα τα χαλάσω σε βενζινάδικο; Να πάω κατι άλλο εκτός από καύσιμα ;  Εντάξει γίνεται. Να βάλω καύσιμο και να πω χτυπά 7,50€ σε αυτή την κάρτα και τα υπόλοιπα σε άλλη; Αυτό δεν μου ακούγεται νορμάλ

Καταλαβαίνω τι λες: Αν και βγαίνουμε off-topic, εγώ στην θέση σου θα έσπαγα κάπως το συνολικό ποσό για να μη βγει κάτω από 10€ το υπόλοιπο.

Αυτό το είχα κάνει με κάρτα καυσίμων που είχα κερδίσει σε διαγωνισμό: επειδή το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου μου δεν χωρούσε τότε 50 ευρώ βενζίνη, το έσπασα σε δύο γεμίσματα 30 και 20 ευρώ.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, geoponer said:

Καταλαβαίνω τι λες: Αν και βγαίνουμε off-topic, εγώ στην θέση σου θα έσπαγα κάπως το συνολικό ποσό για να μη βγει κάτω από 10€ το υπόλοιπο.

Αυτό το είχα κάνει με κάρτα καυσίμων που είχα κερδίσει σε διαγωνισμό: επειδή το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου μου δεν χωρούσε τότε 50 ευρώ βενζίνη, το έσπασα σε δύο γεμίσματα 30 και 20 ευρώ.

Ναι εντάξει. Λίγο χαριτολογώντας το ανέφερα. Δεν είναι και κάποιο πρόβλημα που ψάχνω τη λύση του ρε παιδιά. Άλλωστε η κάρτα αυτή για να περάσει, " βλεπει" το είδος καταστήματος και όχι το προϊόν που αγόρασες. Οπότε πανευκολα αγοράζεις μπύρες από βενζιναδικο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα το myBP app που δεν χρειάζεται NFC. Απλώς θα πρέπει να βάλεις ξανά το CVV της κάρτας κατά την στιγμή της έγκρισης από την συσκευή σου.
περισσότερα από το site της BP: https://www.bp.com/el_gr/greece/retail/products-and-services/services/mybp-app.html
Ενδιαφέρουσα η εφαρμογή

Λίγο στην διαδικασία της πληρωμής υπάρχει ένα θέμα

Πώς ξέρει το βενζινάδικο ότι πλήρωσες;;; Λογικά θα πρέπει να έχει ενημέρωση στο ταμείο

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, alfeios said:

Ναι εντάξει. Λίγο χαριτολογώντας το ανέφερα. Δεν είναι και κάποιο πρόβλημα που ψάχνω τη λύση του ρε παιδιά. Άλλωστε η κάρτα αυτή για να περάσει, " βλεπει" το είδος καταστήματος και όχι το προϊόν που αγόρασες. Οπότε πανευκολα αγοράζεις μπύρες από βενζιναδικο

Βέβαια μια σωστή επιχείρηση θα είχε διαφορετικό P.O.S. για το mini-market με αντίστοιχο κωδικό και διαφορετικό P.O.S. για καύσιμα, όπως έχουν μερικά φαρμακεία ένα P.O.S. για καλυντικά και άλλο P.O.S. για φάρμακα, όχι βέβαια πως τα περνάνε και σωστά!

47 minutes ago, HEO said:

Ενδιαφέρουσα η εφαρμογή

Λίγο στην διαδικασία της πληρωμής υπάρχει ένα θέμα

Πώς ξέρει το βενζινάδικο ότι πλήρωσες;;; Λογικά θα πρέπει να έχει ενημέρωση στο ταμείο

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Δεν συμμετέχουν όλα τα πρατήρια της B.P. και θεωρώ πως όσα συμμετέχουν ξέρουν καλά οι ταμίες την δουλειά τους. Εγώ προσπάθησα να κάνω δοκιμαστικά συναλλαγή, αλλά για κάποιο λόγο δεν προχωρούσε και επειδή είχα περάσει το 3D-Secure στο myAlpha mobile app η υπεύθυνη έλεγξε το δικό της σύστημα και μετά κάλεσε σε μια γραμμή εξυπηρέτησης όπου φάνηκε να γνωρίζεται με τους ανθρώπους του help-desk (πιθανόν να μιλάνε συχνά), αλλά δεν χρειάστηκε να το ελέγξουν περαιτέρω καθώς στο εν τω μεταξύ συνδέθηκα στο myAlpha mobile app και δεν υπήρχε καν δέσμευση στην κάρτα μου. 

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2022 at 11:17 ΠΜ, geoponer said:

Πολύ καλά νέα, thanks for sharing!

Οι συναλλαγές με κάρτα της Πειραιώς μέσω Google Pay θα δίνουν κανονικά τους πόντους επιβράβευσης / yellows σε μεγάλους συνεργάτες ή περνάνε σαν απλές συναλλαγές?

Πλήρωσα σήμερα στον Μασούτη μέσω Google pay με την κάρτα της Πειραιώς και αποδόθηκαν κανονικά τα yellows σαν μεγάλος συνεργάτης που είναι. 

Θέλω να πιστεύω ότι ισχύει το ίδιο και για την επιστροφή 3% στα πρατήρια AVIN. 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, katsiletra said:

Πλήρωσα σήμερα στον Μασούτη μέσω Google pay με την κάρτα της Πειραιώς και αποδόθηκαν κανονικά τα yellows σαν μεγάλος συνεργάτης που είναι. 

Θέλω να πιστεύω ότι ισχύει το ίδιο και για την επιστροφή 3% στα πρατήρια AVIN. 

προσθεσες την καρτα Πειραιως στο google pay ?

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω σχετικά με τη revolut γιατί πάει καιρός που τη χρειάστηκα σε ξένο νόμισμα ΣΚ. Έβγαλα σε μια θεία μου από Αλεξανδρούπολη revolut με ψηφιακή κάρτα την πέρασε στο apple wallet κανονικά, θα πάει Τουρκία. Επειδή θα είναι ΣΚ εκεί θα κάνει από ευρώ σε λίρες από Παρασκευή για να μη πληρώσει την έξτρα προμήθεια. Θα κάνει πχ 200€ σε λίρες Τουρκίας. Πάει στο POS πληρώνει και της τραβάει από τις λίρες αυτόματα; δε θα μετατρέπει τα ευρώ έτσι; δε θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φτάνει να πληρώσει σε λίρες Τουρκίας. 

Γιατί μπορεί να σου πει ο πωλητής να πληρώσεις σε Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, DjTony said:

Να ρωτήσω σχετικά με τη revolut γιατί πάει καιρός που τη χρειάστηκα σε ξένο νόμισμα ΣΚ. Έβγαλα σε μια θεία μου από Αλεξανδρούπολη revolut με ψηφιακή κάρτα την πέρασε στο apple wallet κανονικά, θα πάει Τουρκία. Επειδή θα είναι ΣΚ εκεί θα κάνει από ευρώ σε λίρες από Παρασκευή για να μη πληρώσει την έξτρα προμήθεια. Θα κάνει πχ 200€ σε λίρες Τουρκίας. Πάει στο POS πληρώνει και της τραβάει από τις λίρες αυτόματα; δε θα μετατρέπει τα ευρώ έτσι; δε θέλει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Θα λέει στον έμπορο να πληρώσει σε τοπικό νόμισμα και η μετατροπή γίνεται αυτόματα. Σ/Κ υπάρχει 1% επιβάρυνση, τουλάχιστον έτσι ίσχυε πριν 8 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν είναι ακόμα 1%? Γνωρίζει κάποιος; αν είναι μόνο τόσο να μην ασχοληθεί καθόλου με μετατροπές κλπ. Να πληρώνει σε λίρες και να γίνεται αυτόματα η μετατροπή από ευρώ σε λίρες και ας δώσει 1% δεν έγινε κάτι

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι που θεωρητικά μου φαίνεται σωστό, αλλά επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρική γνώση θα ήθελα να το επιβεβαιώσουν ή να το απορρίψουν άλλοι χρήστες:

Επειδή η λίρα Τουρκίας βρίσκεται σε διαρκή καθοδική πορεία ίσως συμφέρει να μην έχει μετατρέψει πολλά Ευρώ σε λίρες από την Παρασκευή και καθώς η ισοτιμία της Δευτέρας θα είναι σίγουρα πιο κάτω και να παζαρεύει την τιμή σε Ευρώ με το σκεπτικό: τόσα Ευρώ θα πιάνει η λίρα την Δευτέρα! Βέβαια να προσέχει διότι σε μια γνωστή που ζήτησε πριν κανένα μήνα να πληρώσει σε Ευρώ (χωρίς παζάρια, απλώς είχε κάρτα ελληνικής τράπεζας) σε καφετέρεια στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης η κοπέλα το πέρασε σε Ζλότι Πολωνίας και δεν μπορώ να καταλάβω αν υπήρχε κάποια σκοπιμότητα ή ήταν απλώς απροσεξία.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι που θεωρητικά μου φαίνεται σωστό, αλλά επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρική γνώση θα ήθελα να το επιβεβαιώσουν ή να το απορρίψουν άλλοι χρήστες:
Επειδή η λίρα Τουρκίας βρίσκεται σε διαρκή καθοδική πορεία ίσως συμφέρει να μην έχει μετατρέψει πολλά Ευρώ σε λίρες από την Παρασκευή και καθώς η ισοτιμία της Δευτέρας θα είναι σίγουρα πιο κάτω και να παζαρεύει την τιμή σε Ευρώ με το σκεπτικό: τόσα Ευρώ θα πιάνει η λίρα την Δευτέρα! Βέβαια να προσέχει διότι σε μια γνωστή που ζήτησε πριν κανένα μήνα να πληρώσει σε Ευρώ (χωρίς παζάρια, απλώς είχε κάρτα ελληνικής τράπεζας) σε καφετέρεια στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης η κοπέλα το πέρασε σε Ζλότι Πολωνίας και δεν μπορώ να καταλάβω αν υπήρχε κάποια σκοπιμότητα ή ήταν απλώς απροσεξία.
Έχεις δίκαιο

... συμφωνώ ότι δεν θα πρέπει να προαγορασει λίρες Τουρκίας δεν αξίζει το κόπο

Όσα για τα ζλότι, γι αυτο σε χώρες εκτός Ευρωζώνης πρέπει πάντα να χρησιμοποιούμε revolut, διότι ακόμα και λάθος να κάνουν (ηθελημένα αθέλητα) η ζημιά να είναι μικρή

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να μην προαγοράσει.

Απλώς να μην προαγοράσει πολλές λίρες, παρά μόνο όσες θα χρειαστεί για το Σαββατοκύριακο και ενδεχομένως να τους παζαρεύει χαμηλότερη τιμή για πληρωμή σε Ευρώ.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Παζάρια γίνονται μόνο αν είναι μετρητά,ευρώ οπότε πάμε σε άλλο επίπεδο

... τι παζάρι μπορεί να γίνει αν πληρώνεις με κάρτα μέσω τουρκικής τράπεζας εννοείτε και λες στον πωλητή να σου χρεώσει λίρες η ευρώ στην κάρτα;;;

Δεν γνωρίζω ούτε μπορώ να το φανταστώ πως αυτό θα λειτουργήσει



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...