Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή να πληρώσεις στο νόμισμα που έχει η κάρτα μέσα; 
Το στάνταρ νόμισμα της Revolut εννοείς.
Η κάρτα δεν έχει τα χρήματα.
Και όχι, πάντα ευρώ κρατάμε ως βασικό πορτοφόλι στη Revo.

Αλλά στο PayPal πληρώνεις πάντα στο νόμισμα του προϊόντος που θες να πάρεις και μετά δεν ασχολείσαι αφού η Revo κάνει αυτόματα την μετατροπή στην καλύτερη ισοτιμία.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 minutes ago, junglist said:

Το στάνταρ νόμισμα της Revolut εννοείς.
Η κάρτα δεν έχει τα χρήματα.
Και όχι, πάντα ευρώ κρατάμε ως βασικό πορτοφόλι στη Revo.

Αλλά στο PayPal πληρώνεις πάντα στο νόμισμα του προϊόντος που θες να πάρεις και μετά δεν ασχολείσαι αφού η Revo κάνει αυτόματα την μετατροπή στην καλύτερη ισοτιμία.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Ναι σε ευρώ την έχω έτσι κι αλλιώς. 

Έχω καιρό να παραγγείλω σε άλλο νόμισμα. Παλιά θυμάμαι έβαζα να κάνει την μετατροπή η κάρτα κι όχι το PayPal. Τώρα το κόψανε αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, katsiletra said:

Ναι σε ευρώ την έχω έτσι κι αλλιώς. 

Έχω καιρό να παραγγείλω σε άλλο νόμισμα. Παλιά θυμάμαι έβαζα να κάνει την μετατροπή η κάρτα κι όχι το PayPal. Τώρα το κόψανε αυτό. 

Μπορείς ακόμα να πεις στο ππ να μην κάνει αυτο την μετατροπή. ακριβως στο τελευταιο βημα λιγο πριν την επιβεβαιωση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.. Αυτές τις μέρες είμαι Βουλγαρία και χρησιμοποιώ την Revolut.. Γενικά υπάρχει σταθερή ισοτημια ευρώ-λέβα στο ~1,95€. Χθες τρεις συναλλαγές που έκανα μου τις άλλαξε στο 1,954€. Σήμερα το πρωί σε ένα μαγαζί είδα στην χρέωση ισοτιμία  ~1,704€!!!! Παραξενευτηκα και αργότερα σε άλλο μαγαζί η ισοτιμία ήταν πάλι νορμάλ στο ~1,953€. Τι μπορεί να έφταιγε για το 1,704€;; μπορώ εγώ να κάνω κάτι να το αμφισβητήσω ή κάτι άλλο;; 

Επίσης θυμίστε μου το σκ τι παίζει με τις προμήθειες και τις ισοτιμίες στην revolut?? 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την έκανες ΣΚ και πήρε markup;

Πάντως το lev συγκεκριμένα είναι συνδεδεμένο με το ERM II λόγω ότι η Βουλγαρία θα μπει στην Ευρωζώνη, επομένως αφού είναι συνδεδεμένο με το ευρώ δεν θα πρέπει να έχει μεταβολές στην ισοτιμία.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και σε μένα μήνυμα για αντικατάσταση της Revolut κάρτας μου πριν την ώρα της...

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω που χρησιμοποιησα την revolut στην Βουλγαρια έκανα top up στην Ελλαδα σε λεβα,την ορισα κυριο λογαριασμο και εκανα αγορες αλλα και αναληψη εκει...Δεν ειναι ο σωστος τροπος αυτος?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τρόπος. Φτάνει να μην πλήρωσες σε ευρώ , αλλά σε Λέβα.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά αν καταλαβαίνω σωστά έκανες μια φορά την μετατροπή από χχχ ευρώ σε λέβα και αφού τα πλήρωνες όλα σε λέβα (εννοείται) δεν είχες να κάνεις κάθε φορά με την ισοτιμία συναλλαγματος. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με τη προσθήκη της κάρτας Eurobank; Προσπαθώ εδώ και ώρα (είτε χειροκίνητα είτε μέσω εφαρμογής), αλλά δεν με επιτρέπει. Που τους κάλεσα, λεν δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Έχει κανείς θέμα με τη προσθήκη της κάρτας Eurobank; Προσπαθώ εδώ και ώρα (είτε χειροκίνητα είτε μέσω εφαρμογής), αλλά δεν με επιτρέπει. Που τους κάλεσα, λεν δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Την προσθηκη πού ?

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Την προσθηκη πού ?
 
Στο GPay

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με τη προσθήκη της κάρτας Eurobank; Προσπαθώ εδώ και ώρα (είτε χειροκίνητα είτε μέσω εφαρμογής), αλλά δεν με επιτρέπει. Που τους κάλεσα, λεν δεν έχει κάποιο πρόβλημα.
Εγώ δεν είχα θέμα, αλλά έκανα τη διαδικασία εδώ και καιρό. Είχα κατεβάσει την εφαρμογή gpay από playstore και την πέρασα από εκεί.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει προσθέσει κάρτα της τράπεζας Κύπρου στο Google pay?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που έχει προσθέσει κάρτα της τράπεζας Κύπρου στο Google pay?
Από ότι γνωρίζω το Google pay δεν υποστηρίζεται στην Κύπρο άρα οι κυπριακές τράπεζες είναι εκτός

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, HEO said:

Από ότι γνωρίζω το Google pay δεν υποστηρίζεται στην Κύπρο άρα οι κυπριακές τράπεζες είναι εκτός

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

Αυτο ξέρω κι εγώ από τους πίνακες που έχω δει στη βοήθεια του Google pay.

Το παράδοξο είναι ότι τρεις φορές έχει ρωτήσει η κόρη μου τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση πελατών της Τράπεζας Κύπρου, και τις τρεις φορές της είπαν ότι γίνεται !!! Την δεύτερη φορά μάλιστα της είπαν ότι θα της στείλουν άλλη κάρτα γιατί αυτή που είχε μπορεί να είχα κάποιο πρόβλημα και να μην έμπαινε. Της έστειλαν άλλη , πάλι το ίδιο. Πήρε και τρίτη φορά πάλι μισόλογα ότι γίνεται

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ξέρω κι εγώ από τους πίνακες που έχω δει στη βοήθεια του Google pay.
Το παράδοξο είναι ότι τρεις φορές έχει ρωτήσει η κόρη μου τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση πελατών της Τράπεζας Κύπρου, και τις τρεις φορές της είπαν ότι γίνεται !!! Την δεύτερη φορά μάλιστα της είπαν ότι θα της στείλουν άλλη κάρτα γιατί αυτή που είχε μπορεί να είχα κάποιο πρόβλημα και να μην έμπαινε. Της έστειλαν άλλη , πάλι το ίδιο. Πήρε και τρίτη φορά πάλι μισόλογα ότι γίνεται
Αν δεν υποστηρίζονται όπως έχει γραφτεί οι κυπριακές τράπεζες στο Google Pay, η μόνη λύση θα είναι να βγάλει η κόρη σου μία κάρτα Curve και να χρησιμοποιεί αυτή με το Google Pay.

Αυτό που έχουμε κάνει από τον Νοέμβριο του 2020 κι εμείς εδώ στην Ελλάδα.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro


Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsiftsism said:

Αν δεν υποστηρίζονται όπως έχει γραφτεί οι κυπριακές τράπεζες στο Google Pay, η μόνη λύση θα είναι να βγάλει η κόρη σου μία κάρτα Curve και να χρησιμοποιεί αυτή με το Figure Pay.

Αυτό που έχουμε κάνει από τον Νοέμβριο του 2020 κι εμείς εδώ στην Ελλάδα.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro
 

Πιστεύω θα ηθελες να γραψεις Google pay

Το εκανε αυτό, η κάρτα της Τράπεζας Κυπρου προστεθηκε ευκολα στην Curve, αλλα μετα η Curve δεν εμπαινε στο Google pay

Ισως να εφταιξε οτι το gmail που εχει ειναι ελληνικό και η Curve που εβγαλε τωρα βγηκε με διεύθυνση Κύπρου

Τελος πάνων, δεν πειραζει, χρησιμοποιει την εφαρμογη της Τραπεζας Κύπρου για την κυπριακη κάρτα και το Google pay για τις ελληνικες. Απλά τα ηθελε ολα σε μια εφαρμογη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα ηθελες να γραψεις Google pay
Το εκανε αυτό, η κάρτα της Τράπεζας Κυπρου προστεθηκε ευκολα στην Curve, αλλα μετα η Curve δεν εμπαινε στο Google pay
Ισως να εφταιξε οτι το gmail που εχει ειναι ελληνικό και η Curve που εβγαλε τωρα βγηκε με διεύθυνση Κύπρου
Τελος πάνων, δεν πειραζει, χρησιμοποιει την εφαρμογη της Τραπεζας Κύπρου για την κυπριακη κάρτα και το Google pay για τις ελληνικες. Απλά τα ηθελε ολα σε μια εφαρμογη
Ναι, Google Pay.
Το διορθώνω. :)

Μπαίνοντας στην εφαρμογή της Curve, δεν της βγάζει επιλογή να προστεθεί η κάρτα στο Google Pay αυτόματα;

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tsiftsism said:

Ναι, Google Pay.
Το διορθώνω. 🙂

Μπαίνοντας στην εφαρμογή της Curve, δεν της βγάζει επιλογή να προστεθεί η κάρτα στο Google Pay αυτόματα;

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro
 

Σε μενα το βγαζει αυτο, στην δική μου

Εκει, παραξενο, το ρωτησα κι εγω δεν το βγαζει !!! Λεει κατι για Curve pay. Υπαρχει τετοιο;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα το βγαζει αυτο, στην δική μου
Εκει, παραξενο, το ρωτησα κι εγω δεν το βγαζει !!! Λεει κατι για Curve pay. Υπαρχει τετοιο;
Το Curve Pay είναι η εφαρμογή που δημιούργησε η Curve για τις συσκευές της Huawei που δεν έχουν Google Services.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η Κύπρος έχει προς το παρόν Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay. Google Pay θα 'ρθει κάποτε...

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, tsiftsism said:

Το Curve Pay είναι η εφαρμογή που δημιούργησε η Curve για τις συσκευές της Huawei που δεν έχουν Google Services. emoji848.png

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro
 

Xiaomi εχει ομως

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει τρόπος να μπει Revolut εδώ και χρόνια στο Google Pay που λειτουργεί μια χαρά στην Κύπρο, γιατί να αγχωνομαστε για τις κάρτες των τοπικών τραπεζών.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2022 at 8:41 ΠΜ, alfeios said:

Αυτο ξέρω κι εγώ από τους πίνακες που έχω δει στη βοήθεια του Google pay.

Το παράδοξο είναι ότι τρεις φορές έχει ρωτήσει η κόρη μου τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση πελατών της Τράπεζας Κύπρου, και τις τρεις φορές της είπαν ότι γίνεται !!! Την δεύτερη φορά μάλιστα της είπαν ότι θα της στείλουν άλλη κάρτα γιατί αυτή που είχε μπορεί να είχα κάποιο πρόβλημα και να μην έμπαινε. Της έστειλαν άλλη , πάλι το ίδιο. Πήρε και τρίτη φορά πάλι μισόλογα ότι γίνεται

Έπεσε σε "σαΐνια" στην εξυπηρέτηση πελατών. Φταίει λίγο και η Google για την ονοματοδοσία, αλλά περισσότερο φταίνε τα "μπουμπούκια" που δεν έχουν ιδέα τι γίνεται στον κόσμο! Βασικά ούτε τι συμβαίνει στο νησί δεν έχουν συνειδητοποιήσει. Για να μην σε κουράζω, τα "μπουμπούκια" στην εξυπηρέτηση πελατών εννοούν πως η κάρτα μπορεί να προστεθεί στους τρόπους πληρωμής: https://pay.google.com/gp/w/u/0/home/paymentmethods ώστε να μην χρειάζεται να πληκτρολογεί κάποιος το PAN της κάρτας για αγορές σε e-shops. Ωστόσο το app που επιτρέπει NFC συναλλαγές είναι εντελώς ξεχωριστό κομμάτι και δεν έχουν πάρει μυρωδιά τα "σαΐνια".

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...