Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

27 minutes ago, JIMJFK said:

Καλημερα και καλη χρονια επισης.

Yes Visa ξερω (εχω και οι δικοι μου επισης) και HSBC Premier παλι, μηδενικη συνδρομη και δωρεαν εκδοση.

Τωρα για δημοσιους υπαλληλους και στρατιωτικους ΠΟΛΛΕΣ (Πειραιως ιδως για στρατιωτικους) αρκει να μεταφερουν τη μισθοδοσια τους.

Τωρα εχω ακουσει και για της Attica αρκει να εχεις καποια minimum καταναλωση το χρονο, οπως και για της Εθνικης Τoyota visa νομιζω.

Καλή Χρονιά. Μιλάς για την Premier που θέλει να έχεις 45 χιλιάρικα τουλάχιστον καταθέσεις. Η Yes έχει 30€ συνδρομή εκτός κι αν έχεις μισθοδοσία. Στην Αγγλία που είδες ότι δεν πληρώνεις για τις κάρτες; Γιατί γνωρίζω πολύ καλά ότι πληρώνεις κανονικά συνδρομή στις κάρτες εκτός κι αν έχεις καταθέσεις και μισθοδοσία στην εκάστοτε τράπεζα. Κι επίσης τα επιτόκια τους είναι μεγαλύτεραααπό τα δικά μας. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

14 minutes ago, katsiletra said:

Καλή Χρονιά. Μιλάς για την Premier που θέλει να έχεις 45 χιλιάρικα τουλάχιστον καταθέσεις. Η Yes έχει 30€ συνδρομή εκτός κι αν έχεις μισθοδοσία. Στην Αγγλία που είδες ότι δεν πληρώνεις για τις κάρτες; Γιατί γνωρίζω πολύ καλά ότι πληρώνεις κανονικά συνδρομή στις κάρτες εκτός κι αν έχεις καταθέσεις και μισθοδοσία στην εκάστοτε τράπεζα. Κι επίσης τα επιτόκια τους είναι μεγαλύτεραααπό τα δικά μας. 

Οχι η YES δεν εχει εκτος αν αλλαξε κατι τωρα. ΠΑΝΤΩΣ ουτε εγω που προσφατα αλλαξα (και δεν κανω τοσες συναλλαγες Ελλαδα) ουτε οι δικοι μου πληρωνουμε

 

Στην PREMIER ειναι 60Κ και οχι 45Κ! (Maintain a Total Relationship Balance (TRB) with us of €60,000 or more.)

Δεν πληρωνεις για debit cards στη Βρετανια! Μην επιμενεις αν δεν ξερεις! TZAMΠΑ ΟΛΕΣ ΠΛΗΝ των fintechs (Revolut, MONESE κ.λπ.)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχετε θέματα με απορρίψεις πληρωμών της Curve, μετά την αντικατάσταση της κάρτας; Μήπως πρέπει να κάνω ξανά την πρώτη συναλλαγή με χρήση της φυσικής κάρτας;

Edited by Pharmex
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, JIMJFK said:

Οχι η YES δεν εχει εκτος αν αλλαξε κατι τωρα. ΠΑΝΤΩΣ ουτε εγω που προσφατα αλλαξα (και δεν κανω τοσες συναλλαγες Ελλαδα) ουτε οι δικοι μου πληρωνουμε

 

Στην PREMIER ειναι 60Κ και οχι 45Κ! (Maintain a Total Relationship Balance (TRB) with us of €60,000 or more.)

Δεν πληρωνεις για debit cards στη Βρετανια! Μην επιμενεις αν δεν ξερεις! TZAMΠΑ ΟΛΕΣ ΠΛΗΝ των fintechs (Revolut, MONESE κ.λπ.)

Έχεις λογαριασμό στην Bank of Scotland; Και μην μου πεις δεν ανήκει στην Βρετανία. 

Δες τη γράφει για. Premier :

https://www.hsbc.gr/debit-cards/products/premier/

Yes Visa: https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/pistotikes-kartes/yes-visa/online-aitisi/popup_precontractinfo

Δεν χρεώνει 30ρι αν έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας, σύνταξης ή κάνεις τζίρο πάνω από δύο χιλιάρικα το χρόνο. 

Διάβασε εκεί που λέει Κόστος για τη χρήση συγκεκριμένου μέσου πληρωμής (π.χ. πιστωτικής κάρτας)

Επίσης οι fintech δεν έχουν πια έδρα την Βρετανία και λειτουργούν βάση Ευρωπαϊκού δικαίου. 

Για να μην επιμενεις κι εσύ αν δεν ξέρεις. 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέτε για HSBC, βγάζει και χρεωστικές κάρτες και είναι σαν τις άλλες όπως τις ελληνικές πχ; Ή μόνο πιστωτικές; Αξίζει;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pharmex said:

Παιδιά, έχετε θέματα με απορρίψεις πληρωμών της Curve, μετά την αντικατάσταση της κάρτας; Μήπως πρέπει να κάνω ξανά την πρώτη συναλλαγή με χρήση της φυσικής κάρτας;

Να τους στείλεις να αλλάξουν το όριο της κάρτας. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zurabi_97 said:

Τώρα που λέτε για HSBC, βγάζει και χρεωστικές κάρτες και είναι σαν τις άλλες όπως τις ελληνικές πχ; Ή μόνο πιστωτικές; Αξίζει;

Κανονική συστημική τράπεζα είναι. Αλλά για να ανοίξεις εκεί λογαριασμό πρέπει να έχεις δεκάδες χιλιάρικα να βάλεις για να ανοίξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Για νέες αιτήσεις Yes Visa υπάρχει ετήσια συνδρομή. Παλαιότερα υπήρχε πρόβλεψη μηδενικής συνδρομής σε περίπτωση τζίρου >€2.500 ετησίως και ακόμη παλιότερα ήταν χωρίς συνδρομή.

Προφανώς εάν έχεις παλιό συμβόλαιο κρατάς τους ευνοϊκούς όρους που είχες υπογράψει.

Η Eurobank προσφέρει τις κλασικές πιστωτικές χωρίς συνδρομή αν είσαι μισθοδοτούμενος, ενώ η Πειραιώς προσφέρει τις δικές της με αντιλογισμό σε περίπτωση ετήσιου τζίρου >€2.500

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, katsiletra said:

Να τους στείλεις να αλλάξουν το όριο της κάρτας. 

Θεωρείς ότι έχουν βάλει πολύ χαμηλό όριο στη νέα κάρτα (γιατί να μην έχουν κρατήσει το προηγούμενο;): Επίσης, έχω δοκιμάσει  και με μικρά ποσά, χωρίς επιτυχία. 

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Pharmex said:

Θεωρείς ότι έχουν βάλει πολύ χαμηλό όριο στη νέα κάρτα (γιατί να μην έχουν κρατήσει το προηγούμενο;): Επίσης, έχω δοκιμάσει  και με μικρά ποσά, χωρίς επιτυχία. 

Έτσι την έπαθα κι εγώ όταν μου έστειλαν καινούρια πριν μερικούς μήνες και δεν πέρναγε καμία συναλλαγή. Διαπίστωσα μέσα στην εφαρμογή ότι μου μείωσαν τα όρια βασικά τα μηδενισαν. Και τους έστειλα μαιλ και το διόρθωσαν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήγα να βάλω λεφτά στη ρεβο , έβαλα ένα ποσό και μετά εμφανίζει μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει ελληνικές κάρτες.πάλι έκοψαν αυτή την επιλογή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να βάλω λεφτά στη ρεβο , έβαλα ένα ποσό και μετά εμφανίζει μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει ελληνικές κάρτες.πάλι έκοψαν αυτή την επιλογή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Υπάρχει πάντα η εναλλακτική να βάζεις χρήματα στην ρεβολουτ μέσω Google pay



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vrwmiaris said:

Πήγα να βάλω λεφτά στη ρεβο , έβαλα ένα ποσό και μετά εμφανίζει μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει ελληνικές κάρτες.πάλι έκοψαν αυτή την επιλογή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι βέβαια

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να βάλω λεφτά στη ρεβο , έβαλα ένα ποσό και μετά εμφανίζει μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει ελληνικές κάρτες.πάλι έκοψαν αυτή την επιλογή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μόλις δοκίμασα να στείλω χρήματα από κάρτα ελληνική, δουλεύει μια χαρά.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vrwmiaris said:

Πήγα να βάλω λεφτά στη ρεβο , έβαλα ένα ποσό και μετά εμφανίζει μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει ελληνικές κάρτες.πάλι έκοψαν αυτή την επιλογή;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το μήνυμα αυτο ειναι ενα γενικό μηνυμα και στην ουσια έχουν κανει μάλλον λάθος στην διατύπωση εκει στην ρεβο, αν πχ κανεις πως στέλνεις χρήματα και μετα απο την εφαρμογη της τραπεζας σου απορρίψεις την συναλλαγή θα παρεις αυτο το μήνυμα

Προφανώς λάθος των προγραμματιστών μεταφραστών

Link to comment
Share on other sites

Καθ' οδόν και η φυσική rebranded Curve κάρταafdafba6dd183a789ed2b2c62cac25b1.jpg

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχει κάποιο θέμα η εφαρμογή την Curve για Android?? Προσπαθώ από το πρωί να μπω, βάζω δαχτυλικό αποτύπωμα και κολλάει μετά στο logo της curve... 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχει κάποιο θέμα η εφαρμογή την Curve για Android?? Προσπαθώ από το πρωί να μπω, βάζω δαχτυλικό αποτύπωμα και κολλάει μετά στο logo της curve... 
Μπορώ να μπω κανονικά εγώ στην εφαρμογή.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ να μην μπαίνω... Είναι λογικά πρόβλημα μετά το update στις 17-1-21. Το αναφέρει κ κάποιος στα σχόλια στο play store... Θα περιμένω λίγες μέρες αν βγει κάποιο άλλο update και βλέπουμε.. 

 

Ερώτηση... Αν απεγκαταστήσω και ξαναεγκαταστησω την εφαρμογή θα χαθούν τα στοιχεία μου κ οι κάρτες μου; σωστά;; κ θα πρεπει να τα ξαναπεράσω απ την αρχή;; και το verification με ταυτότητα κλπ;; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εξακολουθώ να μην μπαίνω... Είναι λογικά πρόβλημα μετά το update στις 17-1-21. Το αναφέρει κ κάποιος στα σχόλια στο play store... Θα περιμένω λίγες μέρες αν βγει κάποιο άλλο update και βλέπουμε.. 
 
Ερώτηση... Αν απεγκαταστήσω και ξαναεγκαταστησω την εφαρμογή θα χαθούν τα στοιχεία μου κ οι κάρτες μου; σωστά;; κ θα πρεπει να τα ξαναπεράσω απ την αρχή;; και το verification με ταυτότητα κλπ;; 
Όχι, απλά θα κάνεις σύνδεση με τον αριθμό κινητού. Θα σου ζητήσει να εισάγεις τον κωδικό που θα σου έρθει μέσω SMS, και μετά θα εισάγεις τον κωδικό που έχεις ρυθμίσει. Οι κάρτες θα παραμείνουν εκεί όπως τις είχες βάλει εξ αρχής. Καμία κάρτα δεν θα σβηστεί (δεν θα φύγει ούτε από το Google Pay εάν τη χρησιμοποιείς και εκεί). Δες όμως λίγο και με άλλο δίκτυο, όπως με δεδομένα ή με άλλο ασύρματο δίκτυο μήπως φταίει και αυτό. Γιατί έχω και εγώ την τελευταία έκδοση και δεν έχω θέμα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Just now, zurabi_97 said:
1 hour ago, thansof_7 said:
Εγώ εξακολουθώ να μην μπαίνω... Είναι λογικά πρόβλημα μετά το update στις 17-1-21. Το αναφέρει κ κάποιος στα σχόλια στο play store... Θα περιμένω λίγες μέρες αν βγει κάποιο άλλο update και βλέπουμε.. 
 
Ερώτηση... Αν απεγκαταστήσω και ξαναεγκαταστησω την εφαρμογή θα χαθούν τα στοιχεία μου κ οι κάρτες μου; σωστά;; κ θα πρεπει να τα ξαναπεράσω απ την αρχή;; και το verification με ταυτότητα κλπ;; 

Όχι, απλά θα κάνεις σύνδεση με τον αριθμό κινητού. Θα σου ζητήσει να εισάγεις τον κωδικό που θα σου έρθει μέσω SMS, και μετά θα εισάγεις τον κωδικό που έχεις ρυθμίσει. Οι κάρτες θα παραμείνουν εκεί όπως τις είχες βάλει εξ αρχής. Καμία κάρτα δεν θα σβηστεί (δεν θα φύγει ούτε από το Google Pay εάν τη χρησιμοποιείς και εκεί).

Ευχαριστώ για την απάντηση... Η αλήθεια είναι ότι δεν θα την πάλευα να τα ξαναπεράσω απ την αρχή... Θα δω λοιπόν λίγες μέρες αν θα αλλάξει κάτι αλλιώς δοκιμάζω αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!
Σήμερα παρέλαβα καινούρια κάρτα revolut και προσπαθώ να την ενεργοποιήσω αλλά μάταια. Δοκίμασα να κάνω top up από κάρτα που είχα περασμένη και μου βγάζει ο λογαριασμός σας είναι περιορισμένος.
Έχω καιρό να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή γτ δεν είχα κάνει ταυτοποίηση (λόγω χειρόγραφης ταυτότητας. Έκανα τώρα που δέχονται και δίπλωμα).
Με την συνομιλία δεν βγάζω άκρη.
Καμιά βοήθεια από εσάς;

588222045fa9315fadd35c20eb82e79f.jpg

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Amyntaios said:

Καλησπέρα σε όλους!
Σήμερα παρέλαβα καινούρια κάρτα revolut και προσπαθώ να την ενεργοποιήσω αλλά μάταια. Δοκίμασα να κάνω top up από κάρτα που είχα περασμένη και μου βγάζει ο λογαριασμός σας είναι περιορισμένος.
Έχω καιρό να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή γτ δεν είχα κάνει ταυτοποίηση (λόγω χειρόγραφης ταυτότητας. Έκανα τώρα που δέχονται και δίπλωμα).
Με την συνομιλία δεν βγάζω άκρη.
Καμιά βοήθεια από εσάς;

Για να ενεργοποιήσει την καρτα πρεπει να πας σε ενα μαγαζι και να αγοράσεις κατι με χρηση πιν, ΟΧΙ ανεπαφα, να μπει δηλαδή η κάρτα στο μηχανημα pos.

Το λογαριασμος ειναι περιορισμένος γιατί εχει να κάνει με την ταυτοποίηση, δίπλωμα ήξερα οτι δεν δέχονται, μονο ταυτότητα νέου τυπου.

Ξανατσεκαρε αν εισαι ταυτοποιημένος

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το έκανα αλλά επειδή έχω μόνο 0,05€ μέσα την απορρίπτει ως ύποπτη συναλλαγή.
Πάω να κάνω top up για να μπορέσω να κάνω συναλλαγή και βγάζει τον περιορισμό.
Παλιά δε γινόταν αλλά τώρα μου έβγαλε και δίπλωμα και το έκανα κανονικά. Πριν μου μου έβγαζε να κάνω ταυτοποίηση όταν έμπαινα στην εφαρμογή τώρα δε ζητάει.
Που βλέπω για την ταυτοποίηση στην εφαρμογή δεν το βρίσκω.

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...