Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, geoponer said:

Για αρχή εδώ και καιρό δε βρίσκω διαθέσιμα ραντεβού στα αστυνομικά τμήματα που βρίσκονται κοντά μου.

Επίσης δεν βρίσκω κανέναν άλλο λόγο να αλλάξω από τώρα την ταυτότητα, όταν πλησιάσει ο καιρός θα το κάνω ευχαρίστως (δεν έχω κόλλημα με τα προσωπικά δεδομένα και της θεωρίες συνωμοσίας για τσιπάκια που ακούγονται).

Α συγνώμη δεν κατάλαβα. Νόμισα ότι δεν θέλεις να τους γνωστοποιήσεις την ταυτότητα που ήδη εχεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

32 minutes ago, geoponer said:

Για αρχή εδώ και καιρό δε βρίσκω διαθέσιμα ραντεβού στα αστυνομικά τμήματα που βρίσκονται κοντά μου.

Επίσης δεν βρίσκω κανέναν άλλο λόγο να αλλάξω από τώρα την ταυτότητα, όταν πλησιάσει ο καιρός θα το κάνω ευχαρίστως (δεν έχω κόλλημα με τα προσωπικά δεδομένα και της θεωρίες συνωμοσίας για τσιπάκια που ακούγονται).

Δεν ακουγονται, ειναι γεγονος.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η Revolut μου ζητάει να ενημερώσω την ταυτότητα - που δεν είμαι ακόμη υποχρεωμένος να ενημερώσω σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία - και ρισκάρει την πρόσβαση μου στο λογαριασμό μου. Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με το chat.

Όλα τα άλλα είναι φιλοσοφικές κουβέντες.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, geoponer said:

Το θέμα είναι ότι η Revolut μου ζητάει να ενημερώσω την ταυτότητα - που δεν είμαι ακόμη υποχρεωμένος να ενημερώσω σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία - και ρισκάρει την πρόσβαση μου στο λογαριασμό μου. Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με το chat.

Όλα τα άλλα είναι φιλοσοφικές κουβέντες.

Μήπως σου ζητάει να τους ξαναστείλεις την ταυτότητα που έχεις ήδη;
Η παλιά σου έχει εκδοθεί πολλά χρόνια πριν; Ειδικά στο εξωτερικό, πολλοί θέλουν κάτι νεότεραο από δεκαετία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπονόησε κανείς ότι δεν έχει τσιπάκι. Τις θεωρίες συνωμοσίας κατέκρινε ο @geoponer.
Και οι πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες που χρησιμοποιούμε καθημερινά έχουν τσιπάκι, δεν βλέπώ πολλούς να εξανίστανται.

Άσχετη παρατήρηση, τι βρίσκετε στο techmaniacs; Ακόμη και η παραπάνω παράθεση, σχεδόν κενή περιεχομένου έχει click-bait τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, minast said:

Δεν νομίζω να υπονόησε κανείς ότι δεν έχει τσιπάκι. Τις θεωρίες συνωμοσίας κατέκρινε ο @geoponer.
Και οι πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες που χρησιμοποιούμε καθημερινά έχουν τσιπάκι, δεν βλέπώ πολλούς να εξανίστανται.

Άσχετη παρατήρηση, τι βρίσκετε στο techmaniacs; Ακόμη και η παραπάνω παράθεση, σχεδόν κενή περιεχομένου έχει click-bait τίτλο.

Θυμαμαι κυβερνητικες ανακοινωσεις οτι "η νεα ταυτοτητα δεν εχει τσιπακι" και οτι "ολα αυτα ειναι "θεωριες συνωμοσιας". Τα τελευταία χρόνια ολο και περισσότερες "θεωρίες συνωμοσίας" επιβεβαιωνονται... 

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2024 at 12:34 ΠΜ, geoponer said:

Μου ήρθε μήνυμα ότι πρέπει να ενημερώσω την ταυτότητα έως τις 25/9/24, και που δεν σκοπεύω να κάνω.

Μετέφερα δωρεάν στην payzy τα €60 που είχε αφήσει στη Revolut και έχουν μείνει μόνο και ψιλά σε crypto που έχω κερδίσει από μαθήματα μέσα από την εφαρμογή.

Λογικά η παλιά σου ταυτότητα είχε εκδοθεί πριν από 15 χρόνια. Εμένα μου ζήτησε ανανέωση ακριβώς στην συμπλήρωση 15ετίας. Αρχικά μου έδινε περιθώριο 6 μηνών, ενώ πλέον μου δίνει 1 χρόνο. Αν δεν το κάνω, αναφέρει πως δεν θα μπορώ να προσθέσω χρήματα, αλλά καταλαβαίνω πως θα μπορούσα να στείλω για να μηδενίσω τυχόν υπόλοιπο.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, GraveDigger said:

Λογικά η παλιά σου ταυτότητα είχε εκδοθεί πριν από 15 χρόνια. Εμένα μου ζήτησε ανανέωση ακριβώς στην συμπλήρωση 15ετίας. Αρχικά μου έδινε περιθώριο 6 μηνών, ενώ πλέον μου δίνει 1 χρόνο. Αν δεν το κάνω, αναφέρει πως δεν θα μπορώ να προσθέσω χρήματα, αλλά καταλαβαίνω πως θα μπορούσα να στείλω για να μηδενίσω τυχόν υπόλοιπο.

Όντως, βλέπω ημερομηνία έκδοσης τέλος του Μάρτη 2009, και μου δίνει περιθώριο ενημέρωσης μέχρι το Σεπτέμβρη του 2024.

Ότι και να γίνει δεν χάνω κάτι, γιατί τη χρησιμοποιώ ελάχιστα (μια μόνο αγορά σε λίρες Αγγλίας τα τελευταία 2 χρόνια, κάτι εισερχόμενα ψιλά από ερωτηματολόγια κλπ.).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

image.png.03b979c4a47aa6ef79ead1ed9cfab63a.png

 Παει και η viva, χαλασε. Ισχυει για ολους τους τυπους των λογαριασμων.
https://help.vivawallet.com/el/articles/4866189-πώς-μπορώ-να-παραγγείλω-μια-εταιρική-χρεωστική-κάρτα

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω για μεταφορα χρημάτων στη revolut από εθνικη ή Πειραιώς.

Αν και θα το ψάξω αργότερα που θα έχω χρόνο ας ρωτήσω εδω....χωρίς προμήθεια από εθνικη ή Πειραιώς γίνεται?

Μέχρι τι πόσο?

On 11/4/2024 at 8:14 ΜΜ, geoponer said:

Για αρχή εδώ και καιρό δε βρίσκω διαθέσιμα ραντεβού στα αστυνομικά τμήματα που βρίσκονται κοντά μου.

Επίσης δεν βρίσκω κανέναν άλλο λόγο να αλλάξω από τώρα την ταυτότητα, όταν πλησιάσει ο καιρός θα το κάνω ευχαρίστως (δεν έχω κόλλημα με τα προσωπικά δεδομένα και της θεωρίες συνωμοσίας για τσιπάκια που ακούγονται).

Ήμουν στην ίδια φάση με σένα.

Είχαν περάσει 15 χρόνια από την έκδοση της ταυτότητας οπότε η revolut με κλείδωσε καθώς είχε λήξει.

Δε θα έβγαζα καινούρια(όχι για λόγους τσιπ ή άρνησης) αλλά βρήκα ραντεβού και έβγαλα τη καινουρια δίνοντας 10 ευρώ για την καινούρια.

Τη πέρασα στη revolut και ολοκληρώθηκε άμεσα η ενεργοποίηση 

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια χρεωστικη καρτα της εθνικης ή της Πειραιώς στο google pay

και στειλε λεφτα στην revolut μεσω google pay τζαμπα

τωρα αν μιλαμε για μεγαλα ποσα μονο με εμβασμα 1.5 ευρω αν θυμαμαι καλα

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stathis123 said:

image.png.03b979c4a47aa6ef79ead1ed9cfab63a.png

 Παει και η viva, χαλασε. Ισχυει για ολους τους τυπους των λογαριασμων.
https://help.vivawallet.com/el/articles/4866189-πώς-μπορώ-να-παραγγείλω-μια-εταιρική-χρεωστική-κάρτα

Υπερβολικο σαν ποσο το 3 ευρω καθε μηνα. πρεπει να επιβεβαιωθει μην τυχον εννοουν κατι διαφορετικο.

παρολα αυτα και με την virtual πλεον κανεις μια χαρα την δουλεια σου παντου.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HEO said:

βαλε μια χρεωστικη καρτα της εθνικης ή της Πειραιώς στο google pay

και στειλε λεφτα στην revolut μεσω google pay τζαμπα

τωρα αν μιλαμε για μεγαλα ποσα μονο με εμβασμα 1.5 ευρω αν θυμαμαι καλα

Ευχαριστώ φίλε.

Βασικά δεν χρησιμοποιώ gpay.

Μικροποσα θέλω της τάξης των 100-200 ευρω....όχι μεγαλα

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια λυση ειναι να ανοιξεις εναν λογαριαμο στην Παγκρήτια Τράπεζα

και θα μπορεις να στελνεις ΔΩΡΕΑΝ αμεσα εμβασματα σε οποιαδηποτε χωρα SEPA εως το ποσο των 1000 ευρω 

να προσθεσω: και στον λογαριασμο σου στην ρεβολουτ

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, takpanos said:

Ευχαριστώ φίλε.

Βασικά δεν χρησιμοποιώ gpay.

Μικροποσα θέλω της τάξης των 100-200 ευρω....όχι μεγαλα

Δεν χρειάζεσαι Google Pay απαραίτητα. Μπορείς να κάνεις top-up χρησιμοποιώντας απευθείας την τραπεζική σου κάρτα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, GraveDigger said:

Δεν χρειάζεσαι Google Pay απαραίτητα. Μπορείς να κάνεις top-up χρησιμοποιώντας απευθείας την τραπεζική σου κάρτα.

πολυ σωστα, ξεχασα το απλουστερο 🙂

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2024 at 9:16 ΜΜ, GraveDigger said:

Λογικά η παλιά σου ταυτότητα είχε εκδοθεί πριν από 15 χρόνια. Εμένα μου ζήτησε ανανέωση ακριβώς στην συμπλήρωση 15ετίας. Αρχικά μου έδινε περιθώριο 6 μηνών, ενώ πλέον μου δίνει 1 χρόνο. Αν δεν το κάνω, αναφέρει πως δεν θα μπορώ να προσθέσω χρήματα, αλλά καταλαβαίνω πως θα μπορούσα να στείλω για να μηδενίσω τυχόν υπόλοιπο.

Update: Μου έβγαλε μια νέα ειδοποίηση και στο τέλος κατέληξα σε chat με εκπρόσωπο. Ανέφερα πως οι ελληνικές ταυτότητες δεν έχουν αναγραφόμενη ημερομηνία λήξεως, πως η πολιτεία τις αναγνωρίζει ως μέσο ταυτοποίησης και απλώς δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ταξιδιωτικό έγγραφο. Μου ανέφερε πως το τακτοποίησε και δεν θα μου ζητηθεί ξανά να ανεβάσω ταυτότητα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...