Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρωί μού ήρθε κι εμένα email σχετικά με την εγγραφή στο Revolut Bank.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όσο λιγότερα στοιχεία έχει το κράτος για μένα τόσο το καλύτερο

Και στο φινάλε δεν κερδίζω κάτι με την εγγραφή στην revolut τράπεζα

γνώμη μου

Sent from my Power 3 using Tapatalk


Μα αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ.... Αυτές τις δύο φράσεις σου ακριβώς...
Το πρωί μού ήρθε κι εμένα email σχετικά με την εγγραφή στο Revolut Bank.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro


Κυκλοφορεί εδώ και καιρό αυτό λοιπόν... Το θέμα είναι να δούμε εάν το έχει κάνει ήδη κάποιος και τι κέρδισε - έχασε....

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, hlias74 said:

παιδιά εδώ τί θέλει να πει ο ποιητης;ότι μόνο με αυτά τα smartwatch δουλευει η πειραιως;οι συσκευες apple δεν κανουν;

https://help.fitbit.com/articles/en_US/Help_article/2236.htm

Το Fitbit Pay είναι διαφορετικό από το Apple Pay και από το Google Pay.
Πάντως υποστηρίζει Revolut, Curve και Wise.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω ένα λογαριασμό στη revolut μήπως και ασχοληθώ με κρυπτονομισματα. Αρκεί απλός δωρεάν λογαριασμός; 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω ένα λογαριασμό στη revolut μήπως και ασχοληθώ με κρυπτονομισματα. Αρκεί απλός δωρεάν λογαριασμός; 
Ναι αρκεί ένας απλός λογαριασμός

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να διαγραψω την καρτα της εθνικης απο την curve,παω εεκι που λεει remove και δεν μου την διαγραφει.βγαινει μυνημα που λεει αυτο.this card is currently selected please select to pay with a different card before you remove thiw one ξερει κανεις πως γινετε ακριβως;

Επέλεξε πρώτα μια άλλη κάρτα ως εκείνη που θα πραγματοποιεί τις αγορές και μετά διέγραψε αυτή που θέλεις να διαγράψεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν έχουμε άλλη κάρτα και θέλουμε απλά να την αφαιρέσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν έχουμε άλλη κάρτα και θέλουμε απλά να την αφαιρέσουμε?
Υπάρχει και μία κάρτα στον λογαριασμό σου που λέγεται Curve Cash (έχει ένα κοκκινωπό χρώμα).

Επέλεξε αυτή. ;)

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μία κάρτα στον λογαριασμό σου που λέγεται Curve Cash (έχει ένα κοκκινωπό χρώμα).

Επέλεξε αυτή. ;)

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Το έχω δοκιμάσει ήδη. Και να την επιλέξεις δεν σε αφήνει να αφαιρέσεις την άλλη κάρτα, αν έχεις μόνο μια περάσει στην curve.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει ήδη. Και να την επιλέξεις δεν σε αφήνει να αφαιρέσεις την άλλη κάρτα, αν έχεις μόνο μια περάσει στην curve.
Το έχω κάνει σε 2 διαφορετικές συσκευές, για 2 διαφορετικές κάρτες που είχαν λήξει και ήθελα να περάσω τις καινούριες.

Και η απάντηση της Curve στο τι πρέπει να κάνεις αν δεν έχεις 2η κάρτα συνδεδεμένη στον λογαριασμό σου, και θέλεις να αφαιρέσεις αυτή που έχεις.
https://ibb.co/tMqNBmd

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει σε 2 διαφορετικές συσκευές, για 2 διαφορετικές κάρτες που είχαν λήξει και ήθελα να περάσω τις καινούριες.

Και η απάντηση της Curve στο τι πρέπει να κάνεις αν δεν έχεις 2η κάρτα συνδεδεμένη στον λογαριασμό σου, και θέλεις να αφαιρέσεις αυτή που έχεις.
https://ibb.co/tMqNBmd

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Μήπως το κλειδί είναι στην λέξη expired? Γιατί στης γυναίκας μου το iphone που θέλω να βγαλω πλέον της Εθνικής την κάρτα μιας και εντάχθηκε στο apple pay, δεν το κάνει. Παρότι επιλέγω την curve cash card, όταν πάω στις Εθνικής μου λέει ότι δεν μπορώ να την αφαίρεσω.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το κλειδί είναι στην λέξη expired? Γιατί στης γυναίκας μου το iphone που θέλω να βγαλω πλέον της Εθνικής την κάρτα μιας και εντάχθηκε στο apple pay, δεν το κάνει. Παρότι επιλέγω την curve cash card, όταν πάω στις Εθνικής μου λέει ότι δεν μπορώ να την αφαίρεσω.
Όχι, απλά το μήνυμα που μου είχαν στείλει απαντούσε σε ερώτηση μου για τις ληγμένες κάρτες των γονιών μου.

Με τον ίδιο τρόπο πριν κανένα μήνα αφαίρεσα κι εγώ από τον δικό μου λογαριασμό την MasterCard της Εθνικής που είχα συνδεδεμένη (και δεν είχε λήξει), και πρόσθεσα την Visa.


Αν έχεις πρόβλημα, επικοινώνησε μαζί τους με direct message στο Twitter, απαντάνε σχετικά γρήγορα.
Και γράψε τους ότι επιλέγεις την Curve Cash, γιατί θα σου προτείνουν κατευθείαν να κάνεις αυτό το πράγμα, οπότε να γνωρίζουν ότι το έχεις κάνει ήδη. ;)

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro


Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν έχουμε άλλη κάρτα και θέλουμε απλά να την αφαιρέσουμε?

Επικοινώνησε με την εξυπηρέτηση και θα σου πιστώσουν 1 cent στο curve cash ώστε να μπορείς να το επιλέξεις και κατόπιν να αφαιρέσεις την κάρτα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2021 at 6:40 ΜΜ, HEO said:

Σε όλους που είχαμε παλιά αγγλικούς λογαριασμούς είτε στην revolut ειτε στην monese τους μετέφεραν σε Λιθουανία η revolut και στο Βέλγιο η monese

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Όχι στο αφορλογητο δεν μετράει, τουλάχιστον σε μένα

όσες φορές το έχω κάνει δεν είδα κίνηση στο αφορλογητο το οποίο παρακολουθώ

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Σωστα. Το δοκιμασε και τελικα δεν προσμετραται.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως Curve and Revolut ξεκινησαν δυναμικα με πολυ καλες προσφορες (forex, πληρωμη δημοτικου φορου και δημοσιων υπηρεσιων με πιστωτικη ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ, αναληψη μετρητων απο πιστωτικη-καλα αυτο ηταν αναμενομενο, κ.ο.κ.) και τελικα εχουν βαλει ενα σωρο fees, charges και περιορισμους που πλεον κατεντησαν σαν μια εμπορικη τραπεζα, ενω η curve εχει πλεον και πολλα προβληματα (καρτες τις δε λειτουργουν ή χρεωνουν διπλά στο μετρο με αποτελεσμα ο αλλος μηνιαιως να χρειαζεται ενα μισθο εξτρα να ξοδευει μεχρι να του επιστρεψουν τις διπλες χρεωσεις κ.ο.κ.).

 

Φυσικο βεβαια γιατι καταγραφουν ζημιες καθε χρονο. Ομως οι εφαρμογες δε μοιαζουν ΚΑΘΟΛΟΥ πλεον με αυτα που προσφεραν ΑΡΧΙΚΑ και κατεντησε να ειναι ενα εντελως διαφορετικο απο πριν προιον (καρτα, λογαριασμος) που κοστιζει πανακριβα ΣΗΜΕΡΑ.

 

Π.χ. κοστος για την αποστολη καρτας (να μου λειπει, ΔΩΡΕΑΝ απο την εμπορικη τραπεζα και μπορω να δηλωσω οσες απωλειες καρτας θελω τζαμπα)

Section 75 protection is abolished αν χρησιμοποιησεις την Curve για αγορα. ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ. ΑΥΤΗ ειναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ της πιστωτικης καρτας και η μεγαλη χρησιμοτητα της!

 

Τωρα δε το customer service και των δυο ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ. Μονο γραπτως και ΑΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ!

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

Edited by JIMJFK
edit
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σταθώ στον μηδενιστικό τρόπο που περιγράφεις τα πράγματα. Εγώ για την δουλειά που θέλω την Revolut και την Curve εξακολουθούν να με εξυπηρετούν το ίδιο και καλύτερα (και χωρίς κόστος κτήσης της απλής φυσικής κάρτας).

Αυτό που έχω απορία είναι: από ποια εμπορική τράπεζα σου δίνουν δωρεάν χρεωστική κάρτα;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, JIMJFK said:

Δυστυχως Curve and Revolut ξεκινησαν δυναμικα με πολυ καλες προσφορες (forex, πληρωμη δημοτικου φορου και δημοσιων υπηρεσιων με πιστωτικη ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ, αναληψη μετρητων απο πιστωτικη-καλα αυτο ηταν αναμενομενο, κ.ο.κ.) και τελικα εχουν βαλει ενα σωρο fees, charges και περιορισμους που πλεον κατεντησαν σαν μια εμπορικη τραπεζα, ενω η curve εχει πλεον και πολλα προβληματα (καρτες τις δε λειτουργουν ή χρεωνουν διπλά στο μετρο με αποτελεσμα ο αλλος μηνιαιως να χρειαζεται ενα μισθο εξτρα να ξοδευει μεχρι να του επιστρεψουν τις διπλες χρεωσεις κ.ο.κ.).

 

Φυσικο βεβαια γιατι καταγραφουν ζημιες καθε χρονο. Ομως οι εφαρμογες δε μοιαζουν ΚΑΘΟΛΟΥ πλεον με αυτα που προσφεραν ΑΡΧΙΚΑ και κατεντησε να ειναι ενα εντελως διαφορετικο απο πριν προιον (καρτα, λογαριασμος) που κοστιζει πανακριβα ΣΗΜΕΡΑ.

 

Π.χ. κοστος για την αποστολη καρτας (να μου λειπει, ΔΩΡΕΑΝ απο την εμπορικη τραπεζα και μπορω να δηλωσω οσες απωλειες καρτας θελω τζαμπα)

Section 75 protection is abolished αν χρησιμοποιησεις την Curve για αγορα. ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ. ΑΥΤΗ ειναι η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ της πιστωτικης καρτας και η μεγαλη χρησιμοτητα της!

 

Τωρα δε το customer service και των δυο ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ. Μονο γραπτως και ΑΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ!

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!!

Το πχ δεν είναι λάθος;Ξερω ότι χρεώνουν 6€ οι ελληνικές τράπεζες για αντικατάσταση κάρτας,ακόμα και αν λήγει.

Αλλά και πάλι,γούστα είναι αυτά.Κάποιοι γλυτώνουμε έξοδα εισερχομενου εμβάσματος,έχουμε καλύτερες ισοτιμίες.Οτι βολευει τον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο παραπάνω απαισιόδοξο ποστ του φίλου θα συμφωνήσω με το customer service, σε όλες αυτές τις κάρτες είναι για κλάματα και είναι να μην σου τύχει καμμία άσχημη αβαρία διότι μετά την στρουμφησες ....

Για αυτό για μένα μόνο μικροποσα και κα τά κύριο λόγο εξωτερικό (εκτός ευρωζώνης) λόγω αφορολογητου και ισοτημιας....

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση της Revolut ως κάρτα συναλλαγών στο εξωτερικό, σε χώρες εκτός €, είναι MUST όμως.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, topmar said:

Η χρήση της Revolut ως κάρτα συναλλαγών στο εξωτερικό, σε χώρες εκτός €, είναι MUST όμως.

POCO X3 Pro via Tapatalk
 

Πράγματι, σε χώρες που χρησιμοποιούν διαφορετικό συνάλλαγμα είναι must. Προσωπικά χρησιμοποιώ Ν26 αντί για Revolut.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30/12/2021 at 7:50 ΜΜ, GraveDigger said:

Δεν θα σταθώ στον μηδενιστικό τρόπο που περιγράφεις τα πράγματα. Εγώ για την δουλειά που θέλω την Revolut και την Curve εξακολουθούν να με εξυπηρετούν το ίδιο και καλύτερα (και χωρίς κόστος κτήσης της απλής φυσικής κάρτας).

Αυτό που έχω απορία είναι: από ποια εμπορική τράπεζα σου δίνουν δωρεάν χρεωστική κάρτα;

HSBC Premier! για Ελλαδα

 

Στο εξωτερικο ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ (UK) πλην των fintech! Εχω καμμια 25αρια debit cards και μου ερχονται σπιτι ΤΖΑΜΠΑ οταν ληγουν!

 

Μηπως θες να σου πω και για πιστωτικες ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗ?

Link to comment
Share on other sites

Η curve

On 30/12/2021 at 9:08 ΜΜ, HEO said:

Εγώ στο παραπάνω απαισιόδοξο ποστ του φίλου θα συμφωνήσω με το customer service, σε όλες αυτές τις κάρτες είναι για κλάματα και είναι να μην σου τύχει καμμία άσχημη αβαρία διότι μετά την στρουμφησες ....

Για αυτό για μένα μόνο μικροποσα και κα τά κύριο λόγο εξωτερικό (εκτός ευρωζώνης) λόγω αφορολογητου και ισοτημιας....

Sent from my Power 3 using Tapatalk
 

Ετυχε λοιπον σε εμενα και τους κυνηγησα

 

ΜΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΑΝ (δεν εχασα λεφτα αλλα μου εδωσαν ενα ποσο "καλοπιασματος") διοτι φοβηθηκαν οτι θα πηγαινα στον ombudsman!

 

Επειδη δυστυχως υπαρχουν καποιοι που σκυβουν το κεφαλι και δεχονται τη μοιρα τους (χρεωσεις κ.λπ.) για αυτο βρισκουν και κανουν (χρεωσεις fees κ.λπ.) οι διαφοροι (τραπεζες, εταιρειες κινητης κ.ο.κ.)

 

Μου αρεσει που καποιοι εδω μεσα μιλανε για επιστροφες σε καρτες (πιστωτικες κ.ο.κ.) και επιβραβευσεις οταν τους χρεωνουν για εκδοση, επανεκδοση, απωλεια καρτας, pin, συνδρομη κ.ο.κ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ κερδος εξαφανιζεται ΙΔΙΩΣ για τις εποχες ΜΗΔΕΝΙΚΩΝ ΕΠΙΤΟΚΙΩΝ που ζουμε!

 

Προσφατα ειδα οτι οι συνδρομες πισωτικων εχουν φτασει μεχρι και 80 ευρω! ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ! Καλα κανουν οι ελληνικες τραπεζες! Και το ωραιο ειναι οτι στην Ελλαδα υπαρχει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ αφορολογητο με καρτα! Τουλαχιστον εξω ΔΕ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΦΑΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ (αν τα φας και δεν τα αποταμιευσεις).

 

Edited by JIMJFK
EDIT
Link to comment
Share on other sites

HSBC Premier! για Ελλαδα
 
Στο εξωτερικο ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ (UK) πλην των fintech! Εχω καμμια 25αρια debit cards και μου ερχονται σπιτι ΤΖΑΜΠΑ οταν ληγουν!
 
Μηπως θες να σου πω και για πιστωτικες ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗ?
Καλημέρα και χρόνια πολλά, καλή χρονιά. Περισσότερες πληροφορίες μήπως μπορείς να μας δώσεις;

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, topmar said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά, καλή χρονιά. Περισσότερες πληροφορίες μήπως μπορείς να μας δώσεις;

POCO X3 Pro via Tapatalk
 

Καλημερα και καλη χρονια επισης.

Yes Visa ξερω (εχω και οι δικοι μου επισης) και HSBC Premier παλι, μηδενικη συνδρομη και δωρεαν εκδοση.

Τωρα για δημοσιους υπαλληλους και στρατιωτικους ΠΟΛΛΕΣ (Πειραιως ιδως για στρατιωτικους) αρκει να μεταφερουν τη μισθοδοσια τους.

Τωρα εχω ακουσει και για της Attica αρκει να εχεις καποια minimum καταναλωση το χρονο, οπως και για της Εθνικης Τoyota visa νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...