Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο υπάρχει η Curve, ας αργήσουν όσο θέλουν.
Εν τω μεταξύ διαβάζω πέφτει cancellation στους λογαριασμούς της Curve από χρήστες iPhone, τώρα με την προσθήκη των καρτών της Εθνικής στο Apple Wallet.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εν τω μεταξύ διαβάζω πέφτει cancellation στους λογαριασμούς της Curve από χρήστες iPhone, τώρα με την προσθήκη των καρτών της Εθνικής στο Apple Wallet.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro


Ε ναι, πλέον δεν έχει λόγο ύπαρξης. Έστειλα στο support τους και μου ακύρωσαν τον λογαριασμό μέσα σε μισή ώρα. Έκοψα και τη φυσική κάρτα και στα σκουπίδια.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bill_viper said:


Ε ναι, πλέον δεν έχει λόγο ύπαρξης. Έστειλα στο support τους και μου ακύρωσαν τον λογαριασμό μέσα σε μισή ώρα. Έκοψα και τη φυσική κάρτα και στα σκουπίδια.

Έχει λόγο ύπαρξης! Αν θελήσεις να κάνεις μια αγορά (online ή και σε φυσικό κατάστημα) σε νόμισμα εκτός €, θα αναλάβει η Curve την ισοτιμία και όχι η ελληνική τράπεζα! Η ελληνική τράπεζα θα σου προσφέρει διαφορετική ισοτιμία από την Curve και έξοδα συναλλαγής. πχ η Eurobank έχει 2% επί του ποσού της συναλλαγής σε €!!!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έχει λόγο ύπαρξης! Αν θελήσεις να κάνεις μια αγορά (online ή και σε φυσικό κατάστημα) σε νόμισμα εκτός €, θα αναλάβει η Curve την ισοτιμία και όχι η ελληνική τράπεζα! Η ελληνική τράπεζα θα σου προσφέρει διαφορετική ισοτιμία από την Curve και έξοδα συναλλαγής. πχ η Eurobank έχει 2% επί του ποσού της συναλλαγής σε €!!!
Αν είναι χρήστες που είχαν λογαριασμό μόνο και μόνο για να μπορούν να κάνουν ανέπαφες πληρωμές με το iPhone/Apple watch τους στα ελληνικά POS, και δεν κάνουν αγορές από ξένα sites χωρών που δεν έχουν για νόμισμα το Ευρώ (πχ. amazon.co.uk) ή δεν κάνουν ταξίδια στο εξωτερικό, τότε ναι, όπως γράφει και ο bill_viper δεν έχει νόημα να έχεις πλέον λογαριασμό, ιδίως όταν θα χρειάζεται και κάθε 3-4 (???) χρόνια να πληρώνεις ~ €6,00 για να σου στείλουν και την φυσική κάρτα την οποία ΔΕΝ πρόκειται να χρησιμοποιήσεις ποτέ (δεν γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα να τους πεις ότι δεν την χρειάζεσαι, οπότε να μη σου στείλουν καινούρια όταν λήξει αυτή που έχεις τώρα).

Αν κάνεις όμως έστω και μία φορά κάτι από αυτά που έγραψες, τότε υπάρχει λόγος να κρατήσεις ενεργό τον λογαριασμό σου.


Ένας άλλος ίσως λόγος για τους χρήστες Apple watch για να κρατήσουν την Curve είναι στην περίπτωση που έχουν περισσότερες από 12 κάρτες στην ιδιοκτησία τους (ναι, έχω διαβάσει ότι υπάρχουν άτομα με τόσες πολλές κάρτες).
Το Apple watch έχει φραγή τις 12 κάρτες, δεν μπορείς να συνδέσεις σ' αυτό περισσότερες, οπότε θα τις έχουν περασμένες μέσα στην Curve και θα κάνουν τις ανέπαφες πληρωμές με αυτή.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί σας έχασα λίγο, ...

....6 ευρώ για 3-4 χρόνια είναι μεγάλο κόστος;;;;

ΟΚ όπως το βλέπει κανείς

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει λόγο ύπαρξης! Αν θελήσεις να κάνεις μια αγορά (online ή και σε φυσικό κατάστημα) σε νόμισμα εκτός €, θα αναλάβει η Curve την ισοτιμία και όχι η ελληνική τράπεζα! Η ελληνική τράπεζα θα σου προσφέρει διαφορετική ισοτιμία από την Curve και έξοδα συναλλαγής. πχ η Eurobank έχει 2% επί του ποσού της συναλλαγής σε €!!!

Προσωπικά έχω ήδη Ν26 οπότε μου ήταν άχρηστη πλέον η Curve.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites



Κάτσε γιατί σας έχασα λίγο, ...

....6 ευρώ για 3-4 χρόνια είναι μεγάλο κόστος;;;;

ΟΚ όπως το βλέπει κανείς

Sent from my Power 3 using Tapatalk




Δεν έγραψα ούτε ότι είναι μεγάλο το κόστος, ούτε μικρό.

Απλά ανέφερα ότι κάποιοι που δε θα χρησιμοποιούν την κάρτα/εφαρμογή από εδώ και στο εξής, ίσως να σκεφτούν ότι δεν υπάρχει λόγος να πληρώνουν και αυτό το ποσό. ;)

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει παραλαμβάνει την φυσική κάρτα της Curve, δεν σε υποχρεώνει κανένας. Αλλιώς χρησιμοποιείς την ηλεκτρονική.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει παραλαμβάνει την φυσική κάρτα της Curve, δεν σε υποχρεώνει κανένας. Αλλιώς χρησιμοποιείς την ηλεκτρονική.
Δεν το γνώριζα αυτό, υπέθεσα ότι μόλις λήξει η κάρτα που ήδη έχεις, σου στέλνουν την καινούρια.

Αν ισχύει αυτό που γράφεις, μη δίνετε σημασία σ' αυτό που έγραψα εγώ, δεν έχει νόημα. ;)

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsiftsism said:

Δεν το γνώριζα αυτό, υπέθεσα ότι μόλις λήξει η κάρτα που ήδη έχεις, σου στέλνουν την καινούρια.

Αν ισχύει αυτό που γράφεις, μη δίνετε σημασία σ' αυτό που έγραψα εγώ, δεν έχει νόημα. 😉

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Το λέω γιατί στην ανανέωση δεν ζήτησα να μου στείλουν καινούρια, δουλεύω με την ψηφιακή. Τώρα αν αλλάξει κάτι στο μέλλον δεν το ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση η curve είναι ένα εργαλείο με ελάχιστο κόστος, τουλάχιστον μέχρι τώρα

Δεν ξέρω αν αξίζει να μπει κάποιος στην διαδικασία ακύρωσης

Ούτε εγώ την χρησιμοποιώ πλέον αλλά την έχω πάντα στο πορτοφόλι μου

Όχι τίποτα αλλά αν την ακύρωσει και την χρειαστεί στο μέλλον δεν ξέρω αν θα του την ξαναβγάλουν από την στιγμή που τους έριξε πόρτα....

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

If your Curve Card expires soon, you’ll receive an email asking you to confirm your shipping address. Once confirmed, we’ll automatically reissue your Curve Card for free.

Remember: If you don’t confirm your current shipping address, we’ll send a new card to the address on file.

Κι εγώ την είχα σε αχρηστία εδώ και πολύ καιρό, από τότε που μπήκε η alpha στο Apple Pay, μέχρι πρόσφατα που χρειάστηκε να ταξιδέψω Αμερική.

Ένα επιπλέον ατού για όσους ταξιδεύουν σε χώρες εκτός ευρώ, είναι ότι οι συναλλαγές προσμετρούνται στο αφορολόγητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, oregon said:

Remember: If you don’t confirm your current shipping address, we’ll send a new card to the address on file.

Δηλαδή; Εννοούν πως θα το στείλουν στη διεύθυνση όπου έχει δηλωθεί κατά τη διάρκεια της εγγραφής στην υπηρεσία;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοεί την διεύθυνση που έχεις εκείνη τη στιγμή δηλωμένη. Αν κάποια στιγμή άλλαξες τη διεύθυνση μέσω της εφαρμογής και δεν την ενημερώσεις όταν σου έρθει το mail, η κάρτα θα αποσταλεί στην διεύθυνση που ήταν δηλωμένη. Δηλαδή, η διεύθυνση αυτή δεν είναι απαραίτητα η διεύθυνση με την οποία έκανες εγγραφή, αν την άλλαξες μετά. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

If your Curve Card expires soon, you’ll receive an email asking you to confirm your shipping address. Once confirmed, we’ll automatically reissue your Curve Card for free.

Remember: If you don’t confirm your current shipping address, we’ll send a new card to the address on file.

Κι εγώ την είχα σε αχρηστία εδώ και πολύ καιρό, από τότε που μπήκε η alpha στο Apple Pay, μέχρι πρόσφατα που χρειάστηκε να ταξιδέψω Αμερική.

Ένα επιπλέον ατού για όσους ταξιδεύουν σε χώρες εκτός ευρώ, είναι ότι οι συναλλαγές προσμετρούνται στο αφορολόγητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Η αλήθεια είναι πως δεν μπήκα να το ψάξω όταν έγραψα ότι χρειάζεται να πληρώσεις € 5-6 για να σου στείλουν την καινούρια.

Και θυμόμουν ότι είχα πληρώσει € 6,00 για έξοδα αποστολής κάρτας από το εξωτερικό, αλλά τελικά ήταν της Revolut, και γι' αυτό έκανα το σχόλιο ότι ίσως κάποιοι να ακυρώσουν τον λογαριασμό τους γιατί μπορεί και να μη θέλουν να πληρώσουν τα χρήματα για μία υπηρεσία που δεν χρησιμοποιούν.


Καλά έκανες και έβαλες σε quote το τι ισχύει για την Curve, είμαστε αρκετοί που έχουμε λογαριασμό λόγω του ότι δεν μπορούμε/σαμε να χρησιμοποιήσουμε τις ελληνικές μας κάρτες στα Google Pay/Apple Pay.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, oregon said:

If your Curve Card expires soon, you’ll receive an email asking you to confirm your shipping address. Once confirmed, we’ll automatically reissue your Curve Card for free.

Remember: If you don’t confirm your current shipping address, we’ll send a new card to the address on file.

Κι εγώ την είχα σε αχρηστία εδώ και πολύ καιρό, από τότε που μπήκε η alpha στο Apple Pay, μέχρι πρόσφατα που χρειάστηκε να ταξιδέψω Αμερική.

Ένα επιπλέον ατού για όσους ταξιδεύουν σε χώρες εκτός ευρώ, είναι ότι οι συναλλαγές προσμετρούνται στο αφορολόγητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμένα ούτε με ρώτησαν ούτε μου έστειλαν κάτι πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, paanos said:

Όχι, εννοεί την διεύθυνση που έχεις εκείνη τη στιγμή δηλωμένη. Αν κάποια στιγμή άλλαξες τη διεύθυνση μέσω της εφαρμογής και δεν την ενημερώσεις όταν σου έρθει το mail, η κάρτα θα αποσταλεί στην διεύθυνση που ήταν δηλωμένη. Δηλαδή, η διεύθυνση αυτή δεν είναι απαραίτητα η διεύθυνση με την οποία έκανες εγγραφή, αν την άλλαξες μετά. 

Κατά τη διάρκεια της εφφραφής, δήλωσα το πατρικό. Αλλά έτυχε να αλλάξω διεύθυνση και για τη φυσική κάρτα και έδωσα την νέα διεύθυνση. Στην εφαρμογή δείχνει το πατρικό. Άρα θα παει στο πατρικό, σωστα;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερει καποιος σιγουρα ας απαντησει

Αν τραβηξεις λεφτα απο πιστωτικη πειραιως μεσω revolut ή μεσω curve υπαρχει χρεωση?

Προσμετραται στο χτισιμο του αφορολογητου η συναλλαγη αυτη?

Με επιστροφη, επιβραβευση κ.λπ τι γινεται? (η πιστωτικη της πειραιως συμμετεχει σε προγραμμα επιβραβευσης). Προσμετραται?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ..εκανα και εγω ενα λογαριασμο στη ρεβολουτ

ενω ελεγε οτι θα εχω iban λογαρισαμο αγγλικο (νομιζω δλδ) τελικα ο iban ειναι λιθουανικος λογαριασμος. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ..εκανα και εγω ενα λογαριασμο στη ρεβολουτ
ενω ελεγε οτι θα εχω iban λογαρισαμο αγγλικο (νομιζω δλδ) τελικα ο iban ειναι λιθουανικος λογαριασμος. Ειναι φυσιολογικο αυτο?
Σε όλους που είχαμε παλιά αγγλικούς λογαριασμούς είτε στην revolut ειτε στην monese τους μετέφεραν σε Λιθουανία η revolut και στο Βέλγιο η monese

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Αν ξερει καποιος σιγουρα ας απαντησει
Αν τραβηξεις λεφτα απο πιστωτικη πειραιως μεσω revolut ή μεσω curve υπαρχει χρεωση?
Προσμετραται στο χτισιμο του αφορολογητου η συναλλαγη αυτη?
Με επιστροφη, επιβραβευση κ.λπ τι γινεται? (η πιστωτικη της πειραιως συμμετεχει σε προγραμμα επιβραβευσης). Προσμετραται?
 
Ευχαριστω
Όχι στο αφορλογητο δεν μετράει, τουλάχιστον σε μένα

όσες φορές το έχω κάνει δεν είδα κίνηση στο αφορλογητο το οποίο παρακολουθώ

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι χρόνια χρήστης της Revolut και το τελευταίο διάστημα βγάζει συνέχεια στην εφαρμογή της το μήνυμα εγγραφής στην Revolut Bank.

Για πείτε μου ρε παιδιά, αξίζει να εγγραφεί ένας χρήστης της κάρτας Revolut στην Revolut Bank, όταν την χρησιμοποιεί περιστασιακά στα ταξίδια του εξωτερικού σε χώρες εκτός € μόνο;

Μήπως η σύνδεση με φορολογική κατοικία, σύνδεση ΑΦΜ, έλεγχος γενικά, έχει κάτι το αρνητικό;



POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Όσο λιγότερα στοιχεία έχει το κράτος για μένα τόσο το καλύτερο

Και στο φινάλε δεν κερδίζω κάτι με την εγγραφή στην revolut τράπεζα

γνώμη μου

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...