Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Revolut exchange Fees

Το έψαξα τελικά.

Exchange fees

A 0.4% fee is applied to any exchange above your free allowance according to your plan.

On market hours (17EST Sun to 16EST Fri)

  • No fees apply for most currencies, except exchanges involving THB or UAH
  • On exchanges involving THB or UAH a 1% fee applies

Out of market hours (16EST Fri to 17EST Sun) we fix the rate we provide to protect ourselves against fluctuations, this means:

  • 1% fee applies to all currency exchanges, except exchanges involving THB or UAH
  • 2% fee applies to exchanges involving THB or UAH

 Άρα 00:00 Σαββατο  μέχρι 23:59:59 Κυριακή σε καλοκαιρινη ώρα Ελλάδος  πληρώνεις 1% παραπάνω. 

Μπορείς να αλλάξεις το νόμισμα λίγες ώρες πριν ή λίγες μέρες αν πρόκειται να ψωνίσεις π.χ. στην Ελβετία το Σαββατοκύριακο για να γλυτώσεις το 1 % .

Αλλιώς το αφήνεις όπως έχει.

Προσοχή : όποιος έμπορος μας πει να πληρώσουμε σε Ευρώ του λέμε ΟΧΙ , διότι θα χρεώσει ο ίδιος το τέλος μετατροπής.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

7 hours ago, Vasileios said:
Revolut exchange Fees
Το έψαξα τελικά.

Exchange fees

0.4% fee is applied to any exchange above your free allowance according to your plan.

On market hours (17EST Sun to 16EST Fri)

  • No fees apply for most currencies, except exchanges involving THB or UAH
  • On exchanges involving THB or UAH a 1% fee applies

Out of market hours (16EST Fri to 17EST Sun) we fix the rate we provide to protect ourselves against fluctuations, this means:

  • 1% fee applies to all currency exchanges, except exchanges involving THB or UAH
  • 2% fee applies to exchanges involving THB or UAH

 

Άρα 00:00 Σαββατο  μέχρι 23:59:59 Κυριακή σε καλοκαιρινη ώρα Ελλάδος  πληρώνεις 1% παραπάνω. 

Μπορείς να αλλάξεις το νόμισμα λίγες ώρες πριν ή λίγες μέρες αν πρόκειται να ψωνίσεις π.χ. στην Ελβετία το Σαββατοκύριακο για να γλυτώσεις το 1 % .

Αλλιώς το αφήνεις όπως έχει.

Προσοχή : όποιος έμπορος μας πει να πληρώσουμε σε Ευρώ του λέμε ΟΧΙ , διότι θα χρεώσει ο ίδιος το τέλος μετατροπής.


Σωστός, δεν το είχα προσέξει!

e1de618b7311de592ed9dafea6c2843c.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Vasileios

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε στα pos, αντι να περνα καποιος την καρτα του,
ακουμπα το κινητο του(με nfc), αν εχει ρυθμισει το google/apple pay?
Τι εννοείς;
Αυτό γίνεται εδώ και χρόνια με το Google pay και το.Oneplus.μου και δοκιμασμένο και σε διαφορετικές χώρες.

Δεν είναι κάτι καινούριο.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Με όσα διάβασα στο internet τις τελευταίες μέρες που ψαχνόμουν με το θέμα, αλλά και με γράψατε κι εσείς εδώ μέσα, μάλλον δεν θα ασχοληθώ με το να κάνω εγώ μετατροπή ενός ποσού σε Φράγκα από την εφαρμογή της Revolut, αλλά θα αφήνω την εφαρμογή να κάνει αυτόματα την μετατροπή νομίσματος σε κάθε αγορά.
Θα παίζω έτσι με ένα μικρό ρίσκο η μία μετατροπή να είναι προς δικό μου όφελος και η επόμενη όχι.

Πιθανότατα να κάνω συνάλλαγμα κάποιο ποσό την Παρασκευή έτσι ώστε να μη πληρώνω την επιπλέον χρέωση στις πληρωμές που θα κάνω το ΣΚ.


Ίσως θα ήταν καλό κάποιος admin να κάνει sticky τις ερωτήσεις με τις απαντήσεις γιατί σε λίγο καιρό θα χαθούν μετά στις σελίδες με τις διάφορες συζητήσεις, και θα είναι ευκολότερο για κάποιον να έχει πρόσβαση σε αυτές από το να κάνει αναζήτηση.

H Ελβετική curve δεν θα μπαίνει,αφου εσύ την έχεις ήδη μεσα δεν σε νοιάζει.


Ωραία, σ' ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2021 at 12:11 ΜΜ, tsiftsism said:

[...]
6) Σε περίπτωση που κάτι συμβεί, μείνω χωρίς χρήματα στην Revolut και δεν καταφέρω να κάνω top up (όπως έγινε πρόσφατα όπου για 1 βδομάδα κολλούσε η διαδικασία στο authentication), τότε είναι προτιμότερο να χρησιμοποιώ την κάρτα της Curve, και όχι της Εθνικής λόγω της μετατροπής που θα κάνει η 1η από Ευρώ σε Φράγκα, σωστά;
[...]

Όταν μου έτυχε να κολλάει επί ένα μήνα η διαδικασία 3D-Secure authentication με κάρτες Eurobank και Πειραιώς διάβασα τα FAQ της Revolut και πρότεινε να κάνω top-up μέσω της web έκδοσης και όχι μέσω του app... και πέτυχε!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2021 at 11:30 ΜΜ, kremmydass said:


Προσωπικά θεωρώ πως θα αργήσει η Eurobank (όπως συνέβη και με το Apple Pay) απλώς η Alpha λόγω του freedom υιοθέτησε το GPay γρηγορότερα.

Καμία σχέση. Το Google pay έτρεχε σε friends and family mode και πλέον τρέχει κανονικά. Το freedom pass είναι άλλο πράγμα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

 Η Revolut εχει στο πλάνο να δώσει μικροδάνεια και cashback στους Ελληνες πελάτες το επόμενο έτος. 

Cashback έχουν ήδη οι πελάτες με metal συνδρομή αλλά το πλάνο ειναι να φτιαχτούν και προσφορές σε συνεργασία με Ελληνικές αλυσίδες και καταστήματα  στην λογική του προγράμματος "Επιστροφή" που ξερουμε από την Eurobank για ολους τους πελάτες. Τα ποσά θα κλιμακώνονται ανάλογα με τη συνδρομή του κάθε πελάτη.

 

Link to comment
Share on other sites

 Η Revolut εχει στο πλάνο να δώσει μικροδάνεια και cashback στους Ελληνες πελάτες το επόμενο έτος. 
Cashback έχουν ήδη οι πελάτες με metal συνδρομή αλλά το πλάνο ειναι να φτιαχτούν και προσφορές σε συνεργασία με Ελληνικές αλυσίδες και καταστήματα  στην λογική του προγράμματος "Επιστροφή" που ξερουμε από την Eurobank για ολους τους πελάτες. Τα ποσά θα κλιμακώνονται ανάλογα με τη συνδρομή του κάθε πελάτη.
 
Και να υποθέσω στη δωρεάν έκδοση, δεν θα υπάρχει καν αυτό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εχω ρωτήσει ενα γνωστό μου που δουλεύει για αυτούς αλλά δεν ειναι ξεκάθαρο ακόμα. Λογικά δεν θα ειναι για ολους.

Υπάρχει και πλάνο για λογαριασμό savings (όπως τα vaults που ήδη έχει) με επιτόκιο καλύτερο από τα αστεία που δινουν οι τράπεζες εδώ.. Αλλά στο Ελλαδιστάν κάποια πράγματα δεν προχωράνε εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, babakos said:

Εχω ρωτήσει ενα γνωστό μου που δουλεύει για αυτούς αλλά δεν ειναι ξεκάθαρο ακόμα. Λογικά δεν θα ειναι για ολους.

Υπάρχει και πλάνο για λογαριασμό savings (όπως τα vaults που ήδη έχει) με επιτόκιο καλύτερο από τα αστεία που δινουν οι τράπεζες εδώ.. Αλλά στο Ελλαδιστάν κάποια πράγματα δεν προχωράνε εύκολα.

Θα σου δώσει η ρεβο επιτόκιο; 😀

Link to comment
Share on other sites

Ηδη δινει σε πελάτες σε άλλες χώρες. Πχ UK. 

Στην Ελλάδα το βλέπω χλωμό απλά μεταφέρω τις πληροφορίες που μου δόθηκαν με επιφύλαξη. Εξάλλου προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.. υπάρχουν πολύ αποδοτικότερες μορφές επενδύσεων..

Πιστεύω οτι το μόνο που θα ειχε αξία και ανταπόκριση στην Ελληνική αγορά θα ειναι ενα καλό cashback πρόγραμμα... Οσο για τα μικροδάνεια θεωρώ οτι αν καποιος ειναι "μαυρισμένος" στον Τειρεσία δεν θα λάβει οποιοδήποτε δάνειο και από Revolut μιας και θα αντλούν στοιχεία από εκεί για να διαχειρίζονται τις αιτήσεις... Οποιοι ειναι καθαροί από βάρη λογικά θα προτιμήσουν να συνεργαστούν με Ελληνική τράπεζα για πολλούς λόγους

 

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Ηδη δινει σε πελάτες σε άλλες χώρες. Πχ UK. 
Στην Ελλάδα το βλέπω χλωμό απλά μεταφέρω τις πληροφορίες που μου δόθηκαν με επιφύλαξη. Εξάλλου προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.. υπάρχουν πολύ αποδοτικότερες μορφές επενδύσεων..
Πιστεύω οτι το μόνο που θα ειχε αξία και ανταπόκριση στην Ελληνική αγορά θα ειναι ενα καλό cashback πρόγραμμα... Οσο για τα μικροδάνεια θεωρώ οτι αν καποιος ειναι "μαυρισμένος" στον Τειρεσία δεν θα λάβει οποιοδήποτε δάνειο και από Revolut μιας και θα αντλούν στοιχεία από εκεί για να διαχειρίζονται τις αιτήσεις... Οποιοι ειναι καθαροί από βάρη λογικά θα προτιμήσουν να συνεργαστούν με Ελληνική τράπεζα για πολλούς λόγους
 
Υπάρχει κοινό για δάνεια της Revolut, ειδικά όσοι μένουμε εξωτερικό και έχουμε περιορισμένους από τοπικές τράπεζες.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έληξε η κάρτα της Εθνικής της μαμάς μου, και της έστειλαν την καινούρια.

Τώρα έχω πρόβλημα με την εφαρμογή της Curve, δεν μ' αφήνει να κάνω edit τα στοιχεία της ληγμένης κάρτας (ίσως είναι feature οπότε ok), και έτσι προσπαθώ να την διαγράψω για να περάσω την καινούρια.

Δεν μ' αφήνει να την διαγράψω γράφοντάς μου ότι θα πρέπει πρώτα να συνδέσω μία άλλη, αλλά δεν μπορώ να συνδέσω και την καινούρια.

Κάποιος που είχε παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε;

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το support από το app, αλλά έχει κάτι χαζά buttons με έτοιμες ερωτήσεις οι οποίες δεν αφορούν το πρόβλημα μου, και έτσι δεν μπορώ να τους ενημερώσω για το πρόβλημα μου.

Έστειλα και pm στον λογαριασμό τους στο Twitter που παλιότερα απαντούσαν και μου έδιναν λύση από εκεί, αλλά τίποτα προς το παρών.


Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, tsiftsism said:

Έληξε η κάρτα της Εθνικής της μαμάς μου, και της έστειλαν την καινούρια.

Τώρα έχω πρόβλημα με την εφαρμογή της Curve, δεν μ' αφήνει να κάνω edit τα στοιχεία της ληγμένης κάρτας (ίσως είναι feature οπότε ok), και έτσι προσπαθώ να την διαγράψω για να περάσω την καινούρια.

Δεν μ' αφήνει να την διαγράψω γράφοντάς μου ότι θα πρέπει πρώτα να συνδέσω μία άλλη, αλλά δεν μπορώ να συνδέσω και την καινούρια.

Κάποιος που είχε παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε;

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το support από το app, αλλά έχει κάτι χαζά buttons με έτοιμες ερωτήσεις οι οποίες δεν αφορούν το πρόβλημα μου, και έτσι δεν μπορώ να τους ενημερώσω για το πρόβλημα μου.

Έστειλα και pm στον λογαριασμό τους στο Twitter που παλιότερα απαντούσαν και μου έδιναν λύση από εκεί, αλλά τίποτα προς το παρών.


Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Δεν μπορείς να την περάσεις σαν εντελώς νέα κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να την περάσεις σαν εντελώς νέα κάρτα;
Όχι, μου λέει να δοκιμάσω με άλλη κάρτα !!!

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, tsiftsism said:

Έληξε η κάρτα της Εθνικής της μαμάς μου, και της έστειλαν την καινούρια.

Τώρα έχω πρόβλημα με την εφαρμογή της Curve, δεν μ' αφήνει να κάνω edit τα στοιχεία της ληγμένης κάρτας (ίσως είναι feature οπότε ok), και έτσι προσπαθώ να την διαγράψω για να περάσω την καινούρια.

Δεν μ' αφήνει να την διαγράψω γράφοντάς μου ότι θα πρέπει πρώτα να συνδέσω μία άλλη, αλλά δεν μπορώ να συνδέσω και την καινούρια.

Κάποιος που είχε παρόμοιο πρόβλημα και το έλυσε;

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το support από το app, αλλά έχει κάτι χαζά buttons με έτοιμες ερωτήσεις οι οποίες δεν αφορούν το πρόβλημα μου, και έτσι δεν μπορώ να τους ενημερώσω για το πρόβλημα μου.

Έστειλα και pm στον λογαριασμό τους στο Twitter που παλιότερα απαντούσαν και μου έδιναν λύση από εκεί, αλλά τίποτα προς το παρών.


Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

 

Μήπως θέλει ενεργοποίηση η καινούρια;

Link to comment
Share on other sites

 
Μήπως θέλει ενεργοποίηση η καινούρια;
Ενεργοποιημένη είναι.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβγαλα άκρη.

Για να συνδέσω την καινούρια κάρτα έπρεπε πρώτα να διαγράψω την παλιά.

Για να διαγράψω την παλιά έπρεπε να επιλέξω ως κύρια κάρτα την Curve Cash (από τη στιγμή που δεν είχα άλλη κάρτα συνδεδεμένη) αλλά δεν μπορούσα να το κάνω γιατί ήταν ενεργοποιημένος ο διακόπτης για "Αυτόματη Χρήση" της κάρτας όταν αυτή είχε χρήματα.

Απενεργοποίησα τον διακόπτη, κατάφερα να επιλέξω ως κύρια κάρτα την Curve Cash, και έτσι μπόρεσα μετά να διαγράψω την παλιά κάρτα της Εθνικής και να συνδέσω την καινούρια.


Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Και η Πειραιώς στο Apple Pay!
Εμάς με Google Pay, και του χρόνου

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Και η Πειραιώς στο Apple Pay!
Εμάς με Google Pay, και του χρόνου
2035 και βλέπουμε.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

2035 και βλέπουμε.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Μετά τα μνημόνια

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Για ιδιοκτήτες eshop είναι η συγκεκριμένη τιμολόγηση, ώστε να αποδέχονται πληρωμές μέσω αυτής της πλατφόρμας. 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν έχει λίστα με ποια κατάστημα τα στην Ελλάδα έχουν paybank

Έχει λίστα https://www.paybybank.eu/e-shops-with-paybybank/

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπαθώ να κάνω top up τον n26 account που έχω (μετά από αρκετά χρόνια για να πω την αλήθεια) και θέλω να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο μέσω debit card. Για κάποιο λόγο μου κάνει decline και τη visa και τη mastercard που έχω από την alpha, οι οποίες έχουν όμως κανονικά υπόλοιπο. 

Προσπάθησα και από την εφαρμογή από το κινητό αλλά τίποτα. 

Είναι η πρώτη φορά που θέλω να κάνω top up με κάρτα (είπαμε έχω καιρό να χρησιμοποιήσω το n26) και βάζω το μέγιστο ποσό (450). Αλλά το σφάλμα φαίνεται να είναι από την πλευρά της alpha. καμιά ιδέα;

(ασχολίαστο το γεγονός ότι τα ΣΚ δεν υπάρχει εξυπηρέτηση για κάρτες, λες και δε γίνονται αγορές τα ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mikeone said:

Σήμερα προσπαθώ να κάνω top up τον n26 account που έχω (μετά από αρκετά χρόνια για να πω την αλήθεια) και θέλω να χρησιμοποιήσω τη μέθοδο μέσω debit card. Για κάποιο λόγο μου κάνει decline και τη visa και τη mastercard που έχω από την alpha, οι οποίες έχουν όμως κανονικά υπόλοιπο. 

Προσπάθησα και από την εφαρμογή από το κινητό αλλά τίποτα. 

Είναι η πρώτη φορά που θέλω να κάνω top up με κάρτα (είπαμε έχω καιρό να χρησιμοποιήσω το n26) και βάζω το μέγιστο ποσό (450). Αλλά το σφάλμα φαίνεται να είναι από την πλευρά της alpha. καμιά ιδέα;

(ασχολίαστο το γεγονός ότι τα ΣΚ δεν υπάρχει εξυπηρέτηση για κάρτες, λες και δε γίνονται αγορές τα ΣΚ

μηπως εχεις αλλαξει καρτα απο την τελευταια φορα και στην N26 ειναι ακομη περασμενα η παλια ημερομηνια ληξης και το παλιο ccv ?

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...