Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Δεύτερο συνεχόμενο Σάββατο που βγαίνω για τα ψώνια της εβδομάδας και με κρεμάει η ανέπαφη της Εθνικής.

Σας λειτουργεί;

Βάζω το δακτυλικό αποτύπωμα και μένει στο Παρακαλώ Περιμένετε.....

Ευτυχώς έχω Curve-Gpay και πληρώνω απροβληματιστα αλλά χωρις πόντους....

Και σπίτι με wifi τα ίδια κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα.

Δεύτερο συνεχόμενο Σάββατο που βγαίνω για τα ψώνια της εβδομάδας και με κρεμάει η ανέπαφη της Εθνικής.

Σας λειτουργεί;

Βάζω το δακτυλικό αποτύπωμα και μένει στο Παρακαλώ Περιμένετε.....

Ευτυχώς έχω Curve-Gpay και πληρώνω απροβληματιστα αλλά χωρις πόντους....

Και σπίτι με wifi τα ίδια κανει.

 

Και απαντώ στον εαυτό μου, για μελλοντική ίσως αναφορά για άλλους.

Μάλλον έφταιγε που είχα περάσει εκ νέου το δακτυλικό αποτύπωμα στην συσκευή μου.

Ανοίγοντας το εφαρμογή ibank μετά από μια τέτοια αλλαγή, ζητάει είσοδο με κωδικούς (το κάνει από παλιά, βλέποντας ότι έχουν αλλάξει τα δακτυλικά αποτυπώματα).

Στο κομμάτι όμως των ανεπαφων πληρωμών και δεν πάει καλά.

Έτσι τις απενεργοποίησα και επανενεργοποίησα από τις ρυθμίσεις του ibank και έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας. Πριν λίγο καιρό άνοιξε η πλατφόρμα για τις φορολογικές δηλώσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να δηλώσω κάπου ότι έχω λογαριασμό στο εξωτερικό(τον λογαριασμό της revolut δεδομένου ότι είναι κανονική τράπεζα και ότι έχω δηλώσει το αφμ μου σε αυτήν) (ίσως είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά πρώτη φορά θα κάνω φορολογική δήλωση μιας και είμαι 18 οπότε θα ήθελα να γνωρίζω).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Πριν λίγο καιρό άνοιξε η πλατφόρμα για τις φορολογικές δηλώσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να δηλώσω κάπου ότι έχω λογαριασμό στο εξωτερικό(τον λογαριασμό της revolut δεδομένου ότι είναι κανονική τράπεζα και ότι έχω δηλώσει το αφμ μου σε αυτήν) (ίσως είναι χαζή η ερώτησή μου αλλά πρώτη φορά θα κάνω φορολογική δήλωση μιας και είμαι 18 οπότε θα ήθελα να γνωρίζω).

 

Κανονικά τον δηλώνεις στον 029 αλλά συμβουλέψου έναν λογιστή ειδικότερα αν δεν γνωρίζεις πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Δεν υπάρχει κανένας επιπλέον φόρος.

 

Μόνο αν δηλωσεις τόκους εξωτερικού.

Οι καταθέσεις δεν φορολογουνται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έχω χάσει επεισόδια, τι γίνεται με revolout και εθνική συνεχίζει το πρόβλημα που δεν μπορεί κάποιος να φορτώσει χρήματα; Αν το κάνουν αυτό όλες οι τράπεζες, προφανώς καμία κάρτα δεν θα φορτώνει. Οπότε curve είναι μονόδρομος;

:):):):)

 

Έχεις ενεργή τη ρύθμιση για τις online αγορές; Αν και δεν έχω λογαριασμό και κάρτα εθνικής, δεν παίζει κάποιο πρόβλημα στο να βάλεις λεφτά, τουλάχιστον με Eurobank, Alphabank και Πειραιώς (γονιών μου).

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έχω χάσει επεισόδια, τι γίνεται με revolout και εθνική συνεχίζει το πρόβλημα που δεν μπορεί κάποιος να φορτώσει χρήματα; Αν το κάνουν αυτό όλες οι τράπεζες, προφανώς καμία κάρτα δεν θα φορτώνει. Οπότε curve είναι μονόδρομος;

 

:):):):)

Δοκίμασε να σβήσεις την κάρτα της Εθνικής από την εφαρμογή της Revolut και πέρασέ την πάλι χειροκίνητα (όχι μέσω NFC).
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κανονικά περνάει λεφτά από κάρτα της εθνικής στη revolut.Απλως για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή πρέπει να την εγκρίνεις από την εφαρμογή της εθνικής.

 

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει να 'ανεβάσει' κάποιος ποσό στην stoixhman βάζοντας στο site τον αριθμό της κάρτας της Curve;

 

Προσπάθησε 3 φορές ο αδερφός μου και δεν τη δεχόταν.

Τελικά το έκανε απευθείας με τον αριθμό της κάρτας της Πειραιώς.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στην Αγγλία υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί σχετικά με την πίστωση χρημάτων στις στοιχοιματικες...και η curve είναι εγγλέζικη

 

Ίσως κάποιος φίλος ξέρει λεπτομέρειες

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω της Πειραιώς δικιά μου χρεωστική, και αρνείται να την προσθέσει. Έχει κανείς κάποιο θέμα;

 

Edit: Εντάξει, προστέθηκε.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος στην Αγγλία υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί σχετικά με την πίστωση χρημάτων στις στοιχοιματικες...και η curve είναι εγγλέζικη

 

Ίσως κάποιος φίλος ξέρει λεπτομέρειες

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Ίσως να φταίει αυτό που γράφεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Η edenred πλέον είναι διαθέσιμη στο Google Pay στην Ελλάδα (σύμφωνα με τη ιστοσελίδα υποστήριξης του Google Pay).

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Η edenred πλέον είναι διαθέσιμη στο Google Pay στην Ελλάδα (σύμφωνα με τη ιστοσελίδα υποστήριξης του Google Pay).

 

Μόλις την πρόσθεσα.

Την όρισα και προεπιλεγμένη για ανέπαφες.

Συναλλαγή ίσως δοκιμάσω αύριο.

Αλλά φαίνεται οκ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή έχω χάσει επεισόδια, τι γίνεται με revolout και εθνική συνεχίζει το πρόβλημα που δεν μπορεί κάποιος να φορτώσει χρήματα; Αν το κάνουν αυτό όλες οι τράπεζες, προφανώς καμία κάρτα δεν θα φορτώνει. Οπότε curve είναι μονόδρομος;

:):):):)

 

Προσπαθούσα να κάνω προσθήκη χρημάτων με κάρτα της Eurobank και ενώ έκανα τα βήματα του 3D-Secure η συναλλαγή αποτύγχανε. Η τράπεζα με παρέπεμψε στην Revolut όπου μέσα στην αναζήτηση υπήρχε F.A.Q.: Η κατάθεση μέσω κάρτας απέτυχε λόγω προβλήματος με τον έλεγχο ταυτότητας χρήστη (3D secure) και τελικά όντως έγινε η συναλλαγή μέσω της εφαρμογής ιστοτόπου, όπως το λέει η Revolut.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πρόσθεσα.

Την όρισα και προεπιλεγμένη για ανέπαφες.

Συναλλαγή ίσως δοκιμάσω αύριο.

Αλλά φαίνεται οκ

 

Συναλλαγή ΟΚ.

Ίσως μερικά δευτερόλεπτα πιο αργό απο την curve μέσω gpay, αλλά ίσως φαίνεται το τερματικό post.

Ευτυχώς γιατί η εφαρμογή τους ήταν πιο αργή και από την καθυστέρηση....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξης:πήγα σε κατάστημα να πληρώσω με Google pay με το κινητό μου. Και επειδή δεν είχε καλό σήμα μόλις μία γραμμή είχε δεν έκανε συναλλαγή. πλήρωσα αναγκαστικά με κάρτα. Το κινητό μου έχει 2 κάρτες σιμ η δεύτερη σιμ είχε σήμα από ότι είδα. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να απενεργοποιώ την μια σιμ οπότε αυτόματα δουλεύει με την δεύτερη η όχι;να σας υπενθυμίσω ότι η κάρτα που έβαλα στο gpay είναι η curve.

 

:):):):)

 

Κανονικά θα έπρεπε να είχε αρκετά tokens αποθηκευμένα στη συσκευή για να μπορούσε να κάνει συναλλαγές. Διότι εμένα μου τύγχανε να ξεχνούσα να άνοιγα το WiFi (από hotspot) ή τα δεδομένα, και γινόντουσαν οι συναλλαγές.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξης:πήγα σε κατάστημα να πληρώσω με Google pay με το κινητό μου. Και επειδή δεν είχε καλό σήμα μόλις μία γραμμή είχε δεν έκανε συναλλαγή. πλήρωσα αναγκαστικά με κάρτα. Το κινητό μου έχει 2 κάρτες σιμ η δεύτερη σιμ είχε σήμα από ότι είδα. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να απενεργοποιώ την μια σιμ οπότε αυτόματα δουλεύει με την δεύτερη η όχι;να σας υπενθυμίσω ότι η κάρτα που έβαλα στο gpay είναι η curve.

 

:):):):)

To Google Pay για να λειτουργήσει χρειάζεται να έχει κάποια token keys.

 

Αυτά τα κατεβάζει και τα αποθηκεύει όταν συνδεθείς στο internet, και αποθηκεύει απ' ότι γνωρίζω αρκετά, οπότε στην ουσία δεν χρειάζεσαι internet για να κάνεις πληρωμή, παρά μόνο να έχεις ενεργοποιημένο το NFC.

 

Εγώ έχω κάνει αρκετές φορές πληρωμή όπου στο σημείο που ήταν το POS δεν είχε σήμα.

 

Μήπως δεν έφταιγε το γεγονός ότι δεν είχες internet τη στιγμή της πληρωμής;

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ανοιχτό το ίντερνετ εκείνη την στιγμή. Ποτέ δεν το ανοιγω

 

Γιατί δεν το ανοίγεις;

 

Παντως και εγω πολλές φορές δεν έχω σήμα αλλά περνάει κανονικά η πληρωμή ,μολις πιάσω σήμα ερχονται και οι ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σήμερα πήγα το μεσημέρι σε κατάστημα να κάνω συναλλαγή με το κινητό και τις 2 φορές απέτυχε. Με την πιστωτική μου κάρτα αναγκαστηκα να πληρώσω. Τι λέτε ότι έφταιγε; προσωρινό πρόβλημα του Google pay λέτε να ήταν; η θέμα του curve;

 

:):)

Σήμερα το πρωί πλήρωσα τα λάστιχα που άλλαξα στο αυτοκίνητο μου.

 

Ήταν από τις ελάχιστες φορές που δεν δέχτηκε την πληρωμή (ήταν μηχανάκι της Πειραιώς, εγώ στην Curve έχω συνδεδεμένη κάρτα της Εθνικής και πληρώνω μέσω Google Pay).

 

Από τη στιγμή που δεν μου ήρθε κάποια ειδοποίηση είτε από την Curve ή την Εθνική ότι χρεώθηκα, και είδα και το μήνυμα αποτυχίας στο POS, είπα του υπαλλήλου να χτυπήσει ξανά το ποσό, και την 2η φορά όλα πήγαν καλά.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα το μεσημέρι σε κατάστημα να κάνω συναλλαγή με το κινητό και τις 2 φορές απέτυχε. Με την πιστωτική μου κάρτα αναγκαστηκα να πληρώσω. Τι λέτε ότι έφταιγε; προσωρινό πρόβλημα του Google pay λέτε να ήταν; η θέμα του curve;

:):)

 

Σε μένα έχει δύο βδομάδες που δεν λειτουργεί. Έστειλα ticket και ακόμα μου απαντάνε.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωί σήμερα πήρα καφέ και όλα οκ. Προφανώς κάποιο προσωρινο πρόβλημα ήταν. Θα σας συμβούλευα να έχετε μαζί σας και τις κάρτες τράπεζας για να μην γίνει ρεζίλι κάποιος. Το λλαθος μου εχθές ήταν που όταν υπήρχε αυτό το πρόβλημα, ήταν που δεν δοκίμασα την φυσική κάρτα της curve και έκανα την συναλλαγή με την Visa της eurobank, από εκεί θα εντοπιζα το πρόβλημα.

 

Εμένα βγάζει ότι έχω φτάσει το όριο που μπορώ να ξοδέψω με την κάρτα. Ακόμα το ερευνούν εδώ και δέκα μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...