Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι ΙΒΑΝ και όχι αριθμό κάρτας;

 

Όταν το δοκιμασα κ εβαλα την ρεβολουτ μαστερκαρτντ που εχω κ πηγα να μεταφερω χρηματα σε αυτην το παυπαλ μου εγραψε ότι δεν υποστηρίζεται! Για το ΙΒΑΝ μου το ειχε πει άλλο μελος εδώ αλλα μετα από βλακεια δικια μου δεν μπορω να το ξαναπερασω:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όταν το δοκιμασα κ εβαλα την ρεβολουτ μαστερκαρτντ που εχω κ πηγα να μεταφερω χρηματα σε αυτην το παυπαλ μου εγραψε ότι δεν υποστηρίζεται! Για το ΙΒΑΝ μου το ειχε πει άλλο μελος εδώ αλλα μετα από βλακεια δικια μου δεν μπορω να το ξαναπερασω:(

 

Το iban που προσπαθείς να περάσεις είναι GB ή LT;

Link to comment
Share on other sites

Τότε με βλέπω να βάζω χρήματα στο τραπεζικό λογαριασμό μου και μετά στη Revolut. Αλλιώς θα ανοίξω και N26 και θα τα βάζω εναλλάξ.

Και τι πχ μπορούν να ζητήσουν για να δικαιολογήσω την μεταφορά πχ;

 

Βασικα μπορουν να σου παγωσουν λογαριασμο και τα ποσα που εχεις μεσα, να σε βαλουν να κανεις verify τον λογαριασμο ξανα ή και να στο κλεισουν ακομα. Οποιοα λεφτα μπορει να στα στειλουν στο σπιτι με cheque ΑΦΟΥ θα σου βγαλουν την πιστη να απαντησεις πειστικα ΟΛΕΣ τις ερωτησεις τους! Σε περιπτωση που δεν εισαι, μπορει ακομα και να τα χασεις (π.χ. ΗΒ to AntiFraud fund).

 

Και μετα να μπεις και στην black list!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μπορουν να σου παγωσουν λογαριασμο και τα ποσα που εχεις μεσα, να σε βαλουν να κανεις verify τον λογαριασμο ξανα ή και να στο κλεισουν ακομα. Οποιοα λεφτα μπορει να στα στειλουν στο σπιτι με cheque ΑΦΟΥ θα σου βγαλουν την πιστη να απαντησεις πειστικα ΟΛΕΣ τις ερωτησεις τους! Σε περιπτωση που δεν εισαι, μπορει ακομα και να τα χασεις (π.χ. ΗΒ to AntiFraud fund).

 

 

 

Και μετα να μπεις και στην black list!

Με λίγα λόγια,

 

Δεν θα έχω θέμα εάν βάζω από τον δικό μου τραπεζικό λογαριασμό που είναι στο όνομα μου, χρήματα στο λογαριασμό Revolut σε συχνή βάση (σε συχνή βάση, 4-6 φορές το μήνα), ποσά των 20€, 40€ ή και 100€ (τα 100€ όχι σε συχνή βάση, μια φορά τον μήνα). Άμα είναι από λογαριασμό πχ του γονέα ή φίλου, τότε θα έχω θέμα και θα μου ζητήσουν εξηγήσεις.

 

Όπως φαίνεται, μάλλον, θα ανοίξω και Ν26, ώστε να βάζω εναλλάξ χρήματα, ώστε να περιορίσω τη συχνή φόρτιση σε μια μόνο κάρτα.

 

Βέβαια, πόσα του τύπου 300€ και βάλε, τα έχω πάντα στο λογαριασμό της Eurobank.

 

 

Υ.Γ.: Βρήκα αυτό στην υποστήριξη https://www.revolut.com/en-GR/help/profile-plan/security-personal-data/why-was-my-account-closed

Δεν διευκρινίζεται κάτι σχετικά με αυτό, αλλά μάλλον θα πρέπει να περιορίσω τις φορτώσεις της κάρτας κάπως ώστε να μην νομίζουν ότι μπορεί να συνέβη κάτι.

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια,

 

Δεν θα έχω θέμα εάν βάζω από τον δικό μου τραπεζικό λογαριασμό που είναι στο όνομα μου, χρήματα στο λογαριασμό Revolut σε συχνή βάση (σε συχνή βάση, 4-6 φορές το μήνα), ποσά των 20€, 40€ ή και 100€ (τα 100€ όχι σε συχνή βάση, μια φορά τον μήνα). Άμα είναι από λογαριασμό πχ του γονέα ή φίλου, τότε θα έχω θέμα και θα μου ζητήσουν εξηγήσεις.

 

Όπως φαίνεται, μάλλον, θα ανοίξω και Ν26, ώστε να βάζω εναλλάξ χρήματα, ώστε να περιορίσω τη συχνή φόρτιση σε μια μόνο κάρτα.

 

Βέβαια, πόσα του τύπου 300€ και βάλε, τα έχω πάντα στο λογαριασμό της Eurobank.

 

 

Υ.Γ.: Βρήκα αυτό στην υποστήριξη https://www.revolut.com/en-GR/help/profile-plan/security-personal-data/why-was-my-account-closed

Δεν διευκρινίζεται κάτι σχετικά με αυτό, αλλά μάλλον θα πρέπει να περιορίσω τις φορτώσεις της κάρτας κάπως ώστε να μην νομίζουν ότι μπορεί να συνέβη κάτι.

 

Ναι απο λογαριασμο στο ονομα σου για τετοια ποσα δε νομιζω να εχεις προβλημα. Για γονεις αν θες την αποψη μου καλο ειναι να ανοιξεις κοινο και να μεταφερεις μεσω αυτου στο δικο σου. Και ειναι πιο βολικο και πιο γρηγορα γινεται και ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ και πιο ασφαλες για εσενα μετα για Revolut.

 

Αν και καποιος εδω ειπε πλεον οτι ανοιγμα κοινου λογαριασμου ή αλλαγη δικαιουχων ενος ηδη ανοικτου (προσθηκη συνδικαιουχου) πλεον κοστιζει (τι εχουν να δουν τα ματια μας ακομα)

Link to comment
Share on other sites

Το iban που προσπαθείς να περάσεις είναι GB ή LT;

 

Καλημέρα! Είναι σε LT:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είναι σε LT:)

 

Δοκίμασε και σήμερα. Αν δεν περάσει, απάντησε στο μηνυμα που σου εστειλαν. Πρέπει να το περάσουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και σήμερα. Αν δεν περάσει, απάντησε στο μηνυμα που σου εστειλαν. Πρέπει να το περάσουν αυτοί.

 

οκ.Σε ευχαριστω! Θα το δοκιμασω ξανα κ βλεπουμε:)

Link to comment
Share on other sites

Για.Revolut που λέτε, έχω ακούσει κλειδώματα σε λογαριασμούς που έστελναν πάνω από 5-10χιλ ευρώ τον μήνα.

 

Κάτι 50-100€ που συζητάτε ανά βδομάδα είναι αστεία ποσά για να ασχοληθούν μαζί σας.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και σήμερα. Αν δεν περάσει, απάντησε στο μηνυμα που σου εστειλαν. Πρέπει να το περάσουν αυτοί.

 

Καλησπέρα κ Καλη Χρονια! Δοκιμασα κ σημερα αλλα δεν.Εστειλα 2 μαιλ κ τελικα μου απαντησαν ότι θα πρεπει να στειλω εγγραφα για να τα περασουν αυτοι! Το πρόβλημα τωρα είναι τι εγγραφα να στειλω?? Αφου μονο την καρτα της ρεβολουτ εχω! Ξερει κανεις?:(

Link to comment
Share on other sites

Για.Revolut που λέτε, έχω ακούσει κλειδώματα σε λογαριασμούς που έστελναν πάνω από 5-10χιλ ευρώ τον μήνα.

 

Κάτι 50-100€ που συζητάτε ανά βδομάδα είναι αστεία ποσά για να ασχοληθούν μαζί σας.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Είπα να κάνω ερώτηση μήπως κάτι παίζει, αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, ησύχασα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρονια πολλά στην παρέα,

εχεις κανεις σας εμπειρια απο revolut και το θεμα με τις αγορές μετοχών ? ελεγα να ανοίξω εναν λογαριασμο εκει και να βαλω κάποια χρηματα λίγα στην αρχη σε καποιες μετοχες και να τα αφησω εκει long-term.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρονια πολλά στην παρέα,

εχεις κανεις σας εμπειρια απο revolut και το θεμα με τις αγορές μετοχών ? ελεγα να ανοίξω εναν λογαριασμο εκει και να βαλω κάποια χρηματα λίγα στην αρχη σε καποιες μετοχες και να τα αφησω εκει long-term.

Τι θες να μάθεις;

Εγώ παίξει μερικές χιλιάδες εκεί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να μάθεις;

Εγώ παίξει μερικές χιλιάδες εκεί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

ο ανθρωπος μου εισαι τότε.

Αυτο ακριβως θελω να κανω και εγω, να βαλω κανα φραγκο εκει , να παρω κανα κρυπτονομισμα και καμια μετοχή.

Βασικά να παρκάρω λεφτά θέλω, δεν θα πεθανω στο trade γιατι ειδα κιολας οτι λεει μεχρι 3 transactions το μηνα εχει free αν καταλαβα καλά.

 

Μπορείς να βοήθησεις λίγο με βασικά? αν θέλεις και σε pm καλυτερα μην τους ζαλιζουμε εδω

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρωπος μου εισαι τότε.

 

Αυτο ακριβως θελω να κανω και εγω, να βαλω κανα φραγκο εκει , να παρω κανα κρυπτονομισμα και καμια μετοχή.

 

Βασικά να παρκάρω λεφτά θέλω, δεν θα πεθανω στο trade γιατι ειδα κιολας οτι λεει μεχρι 3 transactions το μηνα εχει free αν καταλαβα καλά.

 

 

 

Μπορείς να βοήθησεις λίγο με βασικά? αν θέλεις και σε pm καλυτερα μην τους ζαλιζουμε εδω

 

 

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Δεν έχω χώρο στα προσωπικά μηνύματα.

Οπότε ή εδώ ή βρες αν υπάρχει άλλο σχετικό θέμα να ποσταρουμε εκεί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χώρο στα προσωπικά μηνύματα.

Οπότε ή εδώ ή βρες αν υπάρχει άλλο σχετικό θέμα να ποσταρουμε εκεί.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

δεν έχει άλλο θέμα παρόμοιο για να παιξουμε μπαλα εκει, και ανοιξω καινουργιο δεν το βλεπω να μας το κρατανε

Δεν μπορεις να σβησεις κανα μηνυμα να μαζεψεις λιγο χώρο? ή τους κρατας όλους με γραπτές αποδείξεις και τα θες για μετά ? :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι εδώ να μαθαίνουμε και εμείς;;;

 

Έχω πάρει στο παρελθόν Bitcoin, και κάποια τα πούλησα αλλά τα κράτησα

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι αξιοπρόσεκτο

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει άλλο θέμα παρόμοιο για να παιξουμε μπαλα εκει, και ανοιξω καινουργιο δεν το βλεπω να μας το κρατανε

 

Δεν μπορεις να σβησεις κανα μηνυμα να μαζεψεις λιγο χώρο? ή τους κρατας όλους με γραπτές αποδείξεις και τα θες για μετά ? :)

Καλά ρώτα εδώ, δεν νομίζω ότι θα μοιραστούμε και κανένα μεγάλο μυστικό

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

πες μου λιγο την γενική σου αποψη, πως το είδες ? τι χρηση εκανες ? stocks , crypto λιγο απ ολα ?

Απο ασφάλεια φανταζομαι ειναι οκ , είχες κανα θεμα με μεταφορες με καποια ορια ποσου? dividends δίνει ?

με φορολογία τι έκανες ?

 

σορρυ που τις πυροβολησα ετσι τις ερωτησεις , αλλα για να μην γραφω κανα κατεβατο και κουράζω εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

πες μου λιγο την γενική σου αποψη, πως το είδες ? τι χρηση εκανες ? stocks , crypto λιγο απ ολα ?

Απο ασφάλεια φανταζομαι ειναι οκ , είχες κανα θεμα με μεταφορες με καποια ορια ποσου? dividends δίνει ?

με φορολογία τι έκανες ?

 

σορρυ που τις πυροβολησα ετσι τις ερωτησεις , αλλα για να μην γραφω κανα κατεβατο και κουράζω εδω μεσα

 

Λοιπόν μόνο με μετοχές έχω παίξει μέχρι 7 εταιρείες μαζί. Από 15€ μέχρι 600€ ανά μετοχή.

 

Γενικά είμαι guerrilla investor, δηλαδή αγοράζω και πουλάω αμέσως για μικρά κέρδη.

Μιλάμε για 50-150€ ανά αγορά-πώληση.

 

Έχω πάρει μερικά dividends,αλλά φαντάσου 0.5€/μετοχή.

Με ασφάλεια τι θέμα να έχω;

 

Όρια δεν έχω δει κάτι,αλλά οκ δεν έχω ξοδέψει πάνω από 800€ σε μία αγορά/πώληση

 

Με φορολογία δεν δηλώνω κάτι. Θεωρώ ότι δεν αξίζει την φασαρία.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόνο με μετοχές έχω παίξει μέχρι 7 εταιρείες μαζί. Από 15€ μέχρι 600€ ανά μετοχή.

 

Γενικά είμαι guerrilla investor, δηλαδή αγοράζω και πουλάω αμέσως για μικρά κέρδη.

Μιλάμε για 50-150€ ανά αγορά-πώληση.

 

Έχω πάρει μερικά dividends,αλλά φαντάσου 0.5€/μετοχή.

Με ασφάλεια τι θέμα να έχω;

 

Όρια δεν έχω δει κάτι,αλλά οκ δεν έχω ξοδέψει πάνω από 800€ σε μία αγορά/πώληση

 

Με φορολογία δεν δηλώνω κάτι. Θεωρώ ότι δεν αξίζει την φασαρία.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

ευχαριστώ για τον χρονο σου man

Link to comment
Share on other sites

Η Revolut υποχρεούται να παρέχει στοιχεια στις φορολογικές αρχές όλων των κρατών για αγοραπωλησία μετοχών και κρυπτονομισμάτων. (εαν/όταν ζητηθούν)

Αν αγοράζετε και πουλάτε μετοχές τότε τα όποια κέρδη προκύπτουν θα πρέπει κανονικά να δηλώνονται.

Η πιθανότητα να σας εντοπίσουν και καλέσουν για έλεγγο είναι μικρή αλλά υπαρκτή.

 

Οταν πάτε να ενεργοποιήσετε λογαριασμό για αγοραπωλησία μετοχών κλπ θα δείτε οτι πρέπει να δώσετε ΑΦΜ, να δεχτείτε τα service agreement (διαβαστε τα) και να υπογράψετε την φόρμα W8-BEN. Oλα αυτά δεν ζητώνται τυχαία...

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία ερώτηση στην αρχή που λέει αν έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό. Εκεί προφανώς συμπληρώνεις ΝΑΙ.

Τίποτα άλλο δεν δηλώνεις . Δεν δίνουν τόκο αυτες οι τράπεζες (Ν26) και δεν έχεις τίποτα να δηλώσεις. Προαιρετικά τις αγορές που κάνεις με αυτές μπορεις να τις προσθέσεις στο αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία ερώτηση στην αρχή που λέει αν έχεις λογαριασμό στο εξωτερικό. Εκεί προφανώς συμπληρώνεις ΝΑΙ.

Τίποτα άλλο δεν δηλώνεις . Δεν δίνουν τόκο αυτες οι τράπεζες (Ν26) και δεν έχεις τίποτα να δηλώσεις. Προαιρετικά τις αγορές που κάνεις με αυτές μπορεις να τις προσθέσεις στο αφορολόγητο.

 

ΑΝ θυμάμαι καλά δε ζητάει κάπου και το ύψος των καταθέσεων εξωτερικού;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...