Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενδιαφέρουσα η μαύρη γάτα :)

 

Αυτό που με χάλασε είναι το

Card Top Up 3.5%

 

αν έχει κάνεις εμπειρίες ας δώσει πληροφορίες

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ενδιαφέρουσα η μαύρη γάτα :)

 

Αυτό που με χάλασε είναι το

Card Top Up 3.5%

 

αν έχει κάνεις εμπειρίες ας δώσει πληροφορίες

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Τι έχει να ζηλέψει της άλλες;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει να ζηλέψει της άλλες;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από τις άλλες τίποτα, είναι μια ακόμα εναλλακτική

 

Οπότε κάποιον που τον ενδιαφέρει να έχει εναλλακτικές με το μικρότερο κόστος θα την προτιμήσει ΚΑΙ αυτην :)

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

@bill_viper διαβάζω τις απαντήσεις που σου δίνουν και λιώνω στα γέλια. Χαρά στην υπομονή σου!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου κάνει εντύπωση που μιλάτε για virtual στην curve γιατί εγώ ήξερα πως δεν έχει.Εμένα,πριν παραλάβω την κάρτα μου έλεγε να βάλω τα 4 τελευταία ψηφία της κάρτας όταν πάταγα στο αντίστοιχο tab.Μου κάνει εντύπωση που χωρίς να έχετε παραλάβει έχετε κανονικά πρόσβαση στα details μιας κάρτας που δεν έχετε καν παραλάβει

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μου κάνει εντύπωση που μιλάτε για virtual στην curve γιατί εγώ ήξερα πως δεν έχει.Εμένα,πριν παραλάβω την κάρτα μου έλεγε να βάλω τα 4 τελευταία ψηφία της κάρτας όταν πάταγα στο αντίστοιχο tab.Μου κάνει εντύπωση που χωρίς να έχετε παραλάβει έχετε κανονικά πρόσβαση στα details μιας κάρτας που δεν έχετε καν παραλάβει

 

Σε μερικούς όπως φαίνεται έχει άλλες ρυθμίσεις από τις δικές μας... Και κάποιοι άλλοι ξέρουν μόνο να ειρωνεύονται αντί να δώσουν μια απάντηση σ αυτούς που την ψάχνουν. Φαίνεται το ποιόν τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα διαφορετικών ρυθμίσεων αλλά μη κατανοήσης στο τι είναι virtual κάρτα (?)

 

Η virtuall κάρτα έχει διαφορετικό αριθμό από την φυσική κάρτα όχι ίδιο με αυτην (

 

Είναι μια ξεχωριστή καρτα που υπάρχει μόνο σε εικονική μορφή (virtual)

 

π.χ όπως κάνει η icard monese revolut dicpoket κλπ)

 

Εκεί που δείχνει ο φίλος σε μένα δείχνει τον αριθμό της φυσικής κάρτας και όχι κάτι διαφορετικό ,τώρα αν σε αυτόν δείχνει κάτι διαφορετικό (ΠΟΥ ΠΟΥΛΥ ΑΜΦΙΒΆΛΛΩ) ε τοτε είναι virtual

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το Google Pay μου εκδοσε αυτόματα virtual κάρτα όταν πέρασα την κάρτα της Curve για ανέπαφες συναλλαγές. Η Curve δεν έχει virtual κάρτα per se.

 

Οι καρτες που εμφανίζονται ως συνδεδεμένες στην εφαρμογή της Curve δεν είναι virtual, υπό την έννοια πως "μασκαρευονται" για να μην υποκλαπουν τα πραγματικά δεδομένα της φυσικής κάρτας, αλλά εικονική αναπαράσταση των ιδίων φυσικών καρτών που έχει συνδέσει κάνεις στο "πορτοφόλι" της εφαρμογής.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά...

Επειδή σήμερα παρέλαβα την φυσική Curve, να ενημερώσω πως έχει η κατάσταση!

Έκανα την πρώτη συναλλαγή με εισαγωγή της κάρτας στο POS και περνώντας το PIN, και εκτελέστηκε κανονικά!

Έκτοτε όλες οι αγορές περνάνε κανονικά και ανέπαφα ΑΛΛΆ ΜΌΝΟ με τη φυσική κάρτα!

Δεν περνάνε όμως με Google pay

και οι ηλεκτρονικές.

Τώρα τί κάνουμε;

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω δει όπως ας πούμε έχει η Revolut για τις ηλεκτρονικές;

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

@bill_viper διαβάζω τις απαντήσεις που σου δίνουν και λιώνω στα γέλια. Χαρά στην υπομονή σου!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σταμάτησα κάποια στιγμή να απαντώ γιατί δεν έχει νόημα.

Και για να τελειώνουμε κάπου εδώ παρόλο που έχω βάλει 1000 αποδεικτικά ενώ δεν ήμουν υποχρεωμένος ορίστε και η απάντηση από το ίδιο το support της Curve για το αν είναι virtual ή όχι η κάρτα.

Το Google Pay μου εκδοσε αυτόματα virtual κάρτα όταν πέρασα την κάρτα της Curve για ανέπαφες συναλλαγές. Η Curve δεν έχει virtual κάρτα per se.

 

Οι καρτες που εμφανίζονται ως συνδεδεμένες στην εφαρμογή της Curve δεν είναι virtual, υπό την έννοια πως "μασκαρευονται" για να μην υποκλαπουν τα πραγματικά δεδομένα της φυσικής κάρτας, αλλά εικονική αναπαράσταση των ιδίων φυσικών καρτών που έχει συνδέσει κάνεις στο "πορτοφόλι" της εφαρμογής.

Προφανώς και οι κάρτες που είναι συνδεδεμένες στη Curve είναι φυσικές κάρτες και βλέπουμε απλά την εικόνα τους από πίσω, δε μίλησε κανείς για αυτό, και τουλάχιστον θέλω να νομίζω ότι όλοι έχουμε το iQ να το καταλάβουμε αυτό.

Για αυτό άλλωστε και δεν είναι άξιο μνείας. 45607cb3c75b3ba26c651853d9b1ad7e.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πλέον η curve δίνει την δυνατότητα μη αποστολής φυσικής κάρτας

 

Εμείς οι περισσότεροι τουλάχιστον όταν κάναμε εγγραφή δεν είχαμε αυτή την δυνατότητα για αυτό και η όλη παρεξηγηση

 

Δεν χρειάζεται να εκνευρίζομαστε κουβέντα κάνουμε δεν είμαστε παντογνώστες

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν θα σου έρθει η φυσική κάρτα θα έχουν τον ίδιο αριθμό.

Να μας πεις ποια curve έχεις, αν είναι η investor μόνο αυτή έχει εικονική και άμα θες παραγγέλνεις. Το λέω γιατί την έχω κι αυτήν και άλλη εικονική δεν δίνει η curve.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορείς να έχεις στην ,curve την κανονική (που έχουμε όλοι μας) ΚΑΙ την investor ( που είναι μόνο εικονική) ;;?;!

 

+ Μάλλον όχι

We closed our public funding round in September, so we can’t take on any new investors at this time.*

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει την άλλη φορά :)

 

Διαβάζω ότι η φυσική κάρτα δεν έχει πάνω της τυπωμένα νούμερα κάρτας!! Ε... Σωστά;;; Έξτρα επίπεδο ασφάλειας το λένε

 

Αν θέλεις να τα δεις πας στην εφαρμογή, οπότε σαν να εξηγειτε κάπου το όλο σκηνικό με την "εικονική"

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η φυσική που παρέλαβα εγώ σήμερα πάντως έχει νούμερο κάρτας.

Αυτό που έχει διαφορετικό όμως είναι η ημερομηνία λήξης.

Κι εγώ, τώρα που επικοινωνώ με το support της curve το πρόσεξα και μάλλον εδώ είναι που γίνεται όλο το μπέρδεμα και δεν περνάνε οι ηλεκτρονικές συναλλαγές μου!

Περιμένω απάντησή τους και θα ενημερώσω!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για της investor είναι που δεν έχει νούμερα, έτσι εγραφε...

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε!!!

Η ημερομηνία λήξης της κάρτας που δείχνει η εφαρμογή είναι λάθος!

Χρησιμοποιώντας την ημερομηνία της φυσικής κάρτας όλα δουλεύουν ρολόι!

Διέγραψα την κάρτα κι απ' το gpay και την ξαναπέρασα με τη σωστή ημερομηνία και λειτουργούν και οι ανέπαφες με το κινητό!

Οπότε αν κάποιος κάνει λογαριασμό στην curve ας περιμένει την φυσική κάρτα πριν κάνει ο,τιδήποτε γιατί συμβαίνουν κι αυτά!

Τώρα είναι στο χέρι τους να διορθώσουν την ημερομηνία στην εφαρμογή αν και δεν ξέρω αν έχει καμιά σημασία!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρουσα η μαύρη γάτα :)

 

Αυτό που με χάλασε είναι το

Card Top Up 3.5%

 

αν έχει κάνεις εμπειρίες ας δώσει πληροφορίες

Εγώ σκέφτηκα να την δοκιμάσω με δωρεάν top-up από Revolut και μετά δωρεάν S€PA μεταφορά προς BlackCat.

 

Βέβαια φοβάμαι να εμπιστευτώ τις καταθέσεις μου σε μια εταιρεία που δεν είχα ξανακούσει (Papaya Ltd.) ακόμα κι αν ξέρω πως είναι υπό την εποπτική αρχή της Μάλτας.

 

Τι έχει να ζηλέψει της άλλες;

Επιτόκιο καταθέσεων 2,2%

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Από εβδομάδα που θα γυροσω θα κάνω μια αίτηση στην μαύρη γάτα να δούμε τι πουλιά πιάνει :)

 

...και εγω πολλά λεφτά σε τέτοιες κάρτες δεν βάζω ότι επιτόκιο και να λένε ότι δίνουν

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Googlαροντας δεν βρίσκω πουθενά αναφορά σε virtual κάρτες Curve.

 

Γιατί απλά δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτηκα να την δοκιμάσω με δωρεάν top-up από Revolut και μετά δωρεάν S€PA μεταφορά προς BlackCat.

 

 

 

Βέβαια φοβάμαι να εμπιστευτώ τις καταθέσεις μου σε μια εταιρεία που δεν είχα ξανακούσει (Papaya Ltd.) ακόμα κι αν ξέρω πως είναι υπό την εποπτική αρχή της Μάλτας.

 

 

 

 

 

Επιτόκιο καταθέσεων 2,2%

Την Papaya την δούλευα Πριν 5 χρόνια που εμένα Μάλτα. Έχουν και κανονικά γραφεία εκεί.

Δεν είναι εταιρεία φάντασμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράγγειλα μια revolut junior για την κόρη μου σε basic πρόγραμμα (δεν πληρώνω συνδρομές στην revo).

Έχει κάποιος εμπειρία ή όχι ακόμα;

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν μπορεί να κάνει αγορά μέσω pos ή όχι...

Σαφέστατα πάντος λέει ότι δεν μπορεί να κάνει contactless αγορές παρά μόνο με χρήση του pin της...

Η απορία είναι αν εννοούν μόνο αγορές μέσω διαδικτύου ή και φυσικές αγορές;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράγγειλα μια revolut junior για την κόρη μου σε basic πρόγραμμα (δεν πληρώνω συνδρομές στην revo).

Έχει κάποιος εμπειρία ή όχι ακόμα;

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν μπορεί να κάνει αγορά μέσω pos ή όχι...

Σαφέστατα πάντος λέει ότι δεν μπορεί να κάνει contactless αγορές παρά μόνο με χρήση του pin της...

Η απορία είναι αν εννοούν μόνο αγορές μέσω διαδικτύου ή και φυσικές αγορές;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πληρωμές με pin είναι σε φυσικά καταστήματα με POS μόνο. οπότε μπορει κανονικα.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...