Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά αυτό με την ταυτότητα που την κρατάει ο καθένας 15 χρόνια μόνο στο Ελλαντα..

Εξωτερικό θέλει υποχρεωτικά ανανέωση κάθε 5 ή 10 χρόνια ανάλογα την χώρα.

Αλλά Ελλάδα τους φαίνεται νορμάλ να την έχουν 15 χρόνια και νομίζουν ότι οι ξένες εταιρείες είναι οι περίεργοι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα σε όλους. Πως μπορώ να μεταφερω 2000 ευρ απο εναν δικό μου λογαριασμό eurobank ταμιευτηρίου σε εναν όψεως παλι δικό μου στην Πειραιώς με οσον δυνατόν λιγότερα έξοδα;

Ευχαριστώ

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Με το iris

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι 15ετιας δε το συζητάμε. Αλλα είναι πραγματικά 5-10' στο τμήμα η διαδικασία και θέλει μόνο φωτογραφίες. Δεν έχει άλλο κόστος οικονομικό. Και μια βόλτα από την εφορία που θα δηλώσεις τη νέα ταυτότητα. Τράπεζες έγιναν με email αυτόματα όλα. Έχασα ένα ρεπό μου και έχω νέα ταυτότητα μιας και η παλιά είχε περάσει και 15ετια και είχε φθαρεί. Επίσης εγώ ταξιδεύω 1-2 φορές το χρόνο εξωτερικό οπότε την ήθελα να είναι καινούρια όσο γίνεται.

 

Είχα ανοίξει λογαριασμό στην Revolut με χειρόγραφη ταυτότητα (και με λατινικά) αλλά μου ζητήθηκε επιβεβαίωση τον Οκτώβριο και έτσι την αντικατέστησα με νέα.

Εξέδωσα ενα παράβολο 9€ έβγαλα φωτογραφίες 10€ και πήγα στο Αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς μου με ένα φίλο για μάρτυρα και σε ενα τέταρτο τελείωσα.

Μπαίνοντας μετά από λίγο καιρό στην εφορία είδα ότι είχε αλλάξει μόνη της η ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο αστυνομικό τμήμα στο Μενίδι που πήγα μου ζήτησε 2 ταυτότητες κανένα μάρτυρα, την προηγούμενη ταυτότητα πίσω και 0.20€ του ευρώ τα οποία δεν είχα πάνω μου και δε τα πήρε καν.
Link to comment
Share on other sites

Για την αντικατάσταση του Δελτίου Ταυτότητας υποβάλλονται τα δικαιολογητικά και ακολουθείται η διαδικασία που προβλέπεται για την αρχική-πρώτη έκδοση του Δελτίου Ταυτότητας.

Θα παραδώσετε επίσης και το παλιό δελτίο που θέλετε να αντικαταστήσετε (με εξαίρεση τις περιπτώσεις κλοπής και απώλειας).

Δεν είναι υποχρεωτική η βεβαίωση των στοιχείων ταυτότητας του αιτούντος από μάρτυρα στις περιπτώσεις 1,2,4 εφόσον

- τα στοιχεία στην προηγούμενη ταυτότητα είναι ευκρινή

- το δελτίο που αντικαθίσταται έχει εκδοθεί από την ίδια Αρχή.

Για τις περιπτώσεις κλοπής, απώλειας ή φθοράς απαιτείται μάρτυρας, ανεξαρτήτως της Αρχής έκδοσης του Δελτίου Ταυτότητας.

Εξαιρέσεις:

Για την περίπτωση 1 (αντικατάσταση λόγω αλλαγής οποιουδήποτε στοιχείου της ταυτότητας) απαιτείται και αντίγραφο της σχετικής πράξης της Αρχής (πχ. λόγω αλλαγής επωνύμου, υιοθεσίας, λύσης ή ακύρωσης αυτής, αναγνώρισης, αποκήρυξης ή νομιμοποίησης τέκνου και σε οποιαδήποτε άλλη από το νόμο οριζόμενη περίπτωση).

Για την περίπτωση αντικατάστασης λόγω φθοράς ή απώλειας, απαιτείται και παράβολο 9 ευρώ(υπέρ του δημοσίου). Δεν απαιτείται παράβολο μόνο όταν η φθορά ή η απώλεια οφείλεται σε λόγους ανωτέρας βίας, δηλαδή σεισμό, πυρκαγιά, ναυάγιο κ.λπ.. Σε αυτή την περίπτωση προσκομίζεται επιβεβαιωτικό έγγραφο του συμβάντος ή λαμβάνεται υπεύθυνη δήλωση του αιτούντος.

http://www.hellenicpolice.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=139&Itemid=132&lang=

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με την ταυτότητα που την κρατάει ο καθένας 15 χρόνια μόνο στο Ελλαντα..

Εξωτερικό θέλει υποχρεωτικά ανανέωση κάθε 5 ή 10 χρόνια ανάλογα την χώρα.

Αλλά Ελλάδα τους φαίνεται νορμάλ να την έχουν 15 χρόνια και νομίζουν ότι οι ξένες εταιρείες είναι οι περίεργοι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

ΜΙα ερωτηση εκανα και βλεπω οτι ενοχληθηκες φιλε μου . Ναι εχω την ταυτοτητα χρονια .Μεχρι τωρα εκανα μια χαρα τις δουλειες μου . Απλα ειδα οτι δεν μπορω να ανοιξω λογαριασμο Revolut . Δεν θα χασω τον υπνο μου ουτε θα χαλαστω. Δεν χρειαζεται να σοκαρεσαι τοσο . Οταν περασει η καραντινα θα παω να κανω κινηση να βγαλω νεα. ΜΙα πληροφορια ηθελα και εμμεσα με περασες λαικο δικαστηριο .Φιλικα παντα

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα ερωτηση εκανα και βλεπω οτι ενοχληθηκες φιλε μου . Ναι εχω την ταυτοτητα χρονια .Μεχρι τωρα εκανα μια χαρα τις δουλειες μου . Απλα ειδα οτι δεν μπορω να ανοιξω λογαριασμο Revolut . Δεν θα χασω τον υπνο μου ουτε θα χαλαστω. Δεν χρειαζεται να σοκαρεσαι τοσο . Οταν περασει η καραντινα θα παω να κανω κινηση να βγαλω νεα. ΜΙα πληροφορια ηθελα και εμμεσα με περασες λαικο δικαστηριο .Φιλικα παντα
Μα δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά.

Το γράφω γενικά γιατί δεν είσαι η μόνη περίπτωση που ρίχνει τις ευθύνες στη Revolut αντί να παραδεχτεί ότι αυτό που συμβαίνει με τις ελληνικές ταυτότητες είναι η εξαίρεση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με την ταυτότητα που την κρατάει ο καθένας 15 χρόνια μόνο στο Ελλαντα..

Εξωτερικό θέλει υποχρεωτικά ανανέωση κάθε 5 ή 10 χρόνια ανάλογα την χώρα.

Αλλά Ελλάδα τους φαίνεται νορμάλ να την έχουν 15 χρόνια και νομίζουν ότι οι ξένες εταιρείες είναι οι περίεργοι.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Έχεις δίκιο αλλά το πρόβλημα δεν είναι η αλλαγή ταυτότητας, αλλά οι επισκέψεις σε δημόσιες υπηρεσίες που συνεπάγεται αυτό.

Αρχίζεις από εφορία, συνεχίζεις σε τράπεζες και σε όποια άλλη υπηρεσία μπορεί να έχει κανείς δοσοληψίες (ΙΚΑ κτλπ).

Καταλαβαίνεις πόσες χαμένες ώρες είναι αυτές;

Αν υπήρχε μια κεντρική database όπου ενημερωνόταν τα πάντα με το που γινόταν η αλλαγή ταυτότητας δεν θα είχα πρόβλημα να άλλαζα και κάθε χρόνο.

 

Προσωπικά είμαι ακόμα με χειρόγραφη ταυτότητα ακριβώς επειδή δεν έχω όρεξη να μπλέξω σε αυτό το πράγμα. Έχω όμως και πάντα εν ενεργεία διαβατήριο για ότι άλλο χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αλλά το πρόβλημα δεν είναι η αλλαγή ταυτότητας, αλλά οι επισκέψεις σε δημόσιες υπηρεσίες που συνεπάγεται αυτό.

Αρχίζεις από εφορία, συνεχίζεις σε τράπεζες και σε όποια άλλη υπηρεσία μπορεί να έχει κανείς δοσοληψίες (ΙΚΑ κτλπ).

Καταλαβαίνεις πόσες χαμένες ώρες είναι αυτές;

Αν υπήρχε μια κεντρική database όπου ενημερωνόταν τα πάντα με το που γινόταν η αλλαγή ταυτότητας δεν θα είχα πρόβλημα να άλλαζα και κάθε χρόνο.

 

Προσωπικά είμαι ακόμα με χειρόγραφη ταυτότητα ακριβώς επειδή δεν έχω όρεξη να μπλέξω σε αυτό το πράγμα. Έχω όμως και πάντα εν ενεργεία διαβατήριο για ότι άλλο χρειαστεί.

την επόμενη φορά που θα πας να ανανεώσεις διαβατήριο θα σου πουν να αλλάξεις και ταυτότητα.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο αλλά το πρόβλημα δεν είναι η αλλαγή ταυτότητας, αλλά οι επισκέψεις σε δημόσιες υπηρεσίες που συνεπάγεται αυτό.

Αρχίζεις από εφορία, συνεχίζεις σε τράπεζες και σε όποια άλλη υπηρεσία μπορεί να έχει κανείς δοσοληψίες (ΙΚΑ κτλπ).

Καταλαβαίνεις πόσες χαμένες ώρες είναι αυτές;

Αν υπήρχε μια κεντρική database όπου ενημερωνόταν τα πάντα με το που γινόταν η αλλαγή ταυτότητας δεν θα είχα πρόβλημα να άλλαζα και κάθε χρόνο.

 

Προσωπικά είμαι ακόμα με χειρόγραφη ταυτότητα ακριβώς επειδή δεν έχω όρεξη να μπλέξω σε αυτό το πράγμα. Έχω όμως και πάντα εν ενεργεία διαβατήριο για ότι άλλο χρειαστεί.

Οι ΔΥ ενημερώνονται αυτόματα,λένε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για να πληρώσω μια οθόνη από dragon tt σε δολάρια με κάρτα revolut πρέπει να κάνω μετατροπή στο app πριν την αγορά η γίνεται αυτόματα από την revolut?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

την επόμενη φορά που θα πας να ανανεώσεις διαβατήριο θα σου πουν να αλλάξεις και ταυτότητα.
Έχω ανανεώσει το διαβατήριο 4-5 φορές με αυτήν την ταυτότητα (είναι από το 2000), αν αλλάξει κάτι την επόμενη φορά, θα το δούμε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Για να πληρώσω μια οθόνη από dragon tt σε δολάρια με κάρτα revolut πρέπει να κάνω μετατροπή στο app πριν την αγορά η γίνεται αυτόματα από την revolut?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γίνεται αυτόματα

 

From my Mi 9 Lite via Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωριζετε αν ειναι δυνατον να συνδεσω ΜΙΑ χρεωστικη/πιστωτικη καρτα σε δυο διαφορετικα τηλεφωνα (google pay) και δυο διαφορετικους λογαριασμους google;

 

Δηλαδη, θα ηθελα να βαλουμε την ιδια καρτα (π.χ. virtual revolut) στο κινητο της γυναικας μου και το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω δοκιμάσει να βάλω τη virtual Revolut στο Google pay, δεν με αφήνει. Ούτε σε ένα κινητό δηλαδή..

 

Διαγραφεις την virtual revolut που εχεις ηδη. Αλλαζεις διευθυνση σε μια εγκυρη (βρες απο google maps) διευθυνση UK. Δημιουργεις νεα virtual revolut. Αν θελεις ξαναγυριζεις σε διευθυνση ελλαδας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω δοκιμάσει να βάλω τη virtual Revolut στο Google pay, δεν με αφήνει. Ούτε σε ένα κινητό δηλαδή..

 

Google Pay.Συγγνωμη για το οφ τοπικ.Επειδη χρησιμοπειω δευετρη συσκευή αντροιντ μπορεις σε πμ να μου δωσεις οδηγιες πως το εκανες να δουλεψει ελλαδα? Σε ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

Google Pay.Συγγνωμη για το οφ τοπικ.Επειδη χρησιμοπειω δευετρη συσκευή αντροιντ μπορεις σε πμ να μου δωσεις οδηγιες πως το εκανες να δουλεψει ελλαδα? Σε ευχαριστω πολυ:)
Φίλε 2 ποστ πιο πάνω αναφέρεται η διαδικασία.

Και δεν υπάρχει παίζει Ελλάδα ή όχι.

Το σενάριο είναι ή παίζει παντού ή δεν παίζει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

Με πια υπηρεσία σε συνδυασμό με gpay γίνεται να χτίζουμε το αφορολόγητο? Με revolut η curve η κάτι άλλο?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

Με πια υπηρεσία σε συνδυασμό με gpay γίνεται να χτίζουμε το αφορολόγητο? Με revolut η curve η κάτι άλλο?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Curve στην οποία έχεις βάλει να χρεωνεται Ελληνική κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξανακάνει αλλά σήμερα δεν δούλεψε.

Έχω 50 λίρες μέσα στο account μου στην Revolut πέρα από όσα έχω σε ευρώ.

Έκανα μια αγορά σήμερα από ΕΒΑΥ μέσω PayPal σε λίρες και περίμενα να τραβήξει από τις λίρες, αλλά τελικά τράβηξε από τα ευρώ.

 

Ξέρετε πώς το φτιάχνω αυτό;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο PayPal φαίνεται να χρέωσε λίρες;;;;

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στο PayPal φαίνεται να χρέωσε λίρες;;;;

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Ναι κανονικά

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...